Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Predvarená údenina: cenný zdroj železa

Predvarená údenina je druh údeniny, ktorá sa skladá hlavne z vopred uvareného mäsa. V studenom stave ju možno krájať. Pod pojem predvarená údenina patria tie druhy údenín, pri ktorých sa, na rozdiel od varenej údeniny, používajú prísady ako predvarené mäso, slanina, koža a vnútornosti. Predvarená údenina sa delí do troch skupín: Roztierateľná paštéta, krvavnička a tlačenka.

Užitočné informácie

Predvarená údenina má tieto špecifické vlastnosti

Názov predvarenej údeniny sa vzťahuje na predvarené mäso, ktoré sa používa pri jej výrobe. Mäso sa môže pomlieť čiastočne alebo úplne najemno. Podľa daného druhu a receptu ho možno kombinovať s ďalšími prísadami.

Detailný pohľad na čerstvú predvarenú údeninu

Čím je predvarená údenina charakteristická

Rozdiel oproti varenej údenine je v tom, že predvarená údenina po zohriatí nemá pevnosť potrebnú na dobré krájanie. Namiesto toho dochádza k roztopeniu údeniny. Na spojenie jednotlivých komponentov slúži stuhnutý tuk, ako pri nátierkových údeninách, zrazená krvná bielkovina, ako pri krvavničke, alebo želé, ako pri tlačenke. Predvarené údeniny sa plnia do čriev, plechoviek alebo pohárov. Potom prebehne opätovné kompletné uvarenie vo vodnej pare alebo horúcej vode.


Pôvod

Odkiaľ pochádza predvarená údenina?

Krvavnička je doteraz najstarší známy mäsový výrobok a teda aj najstarší druh údenín. Pravdepodobne vznikla z potreby využiť každú časť zvieraťa, teda aj krv. Pojem pečeňovka sa spomína už v 11. a 12. storočí. Vo vtedajších časoch sa pečeňovka vyrábala pri domácej zabíjačke a slúžila na spracovanie zvyškov z prasaťa. Pečeňová paštéta zas pochádza zo Štrasburgu približne z roku 1762. Tam vynašiel kuchár maršala von Contades paštétu z husej pečene.


Sezónnosť

Kedy má predvarená údenina svoju sezónu?

Predvarená údenina je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže predvarená údenina použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú predvarenú údeninu

Pečeňovka a pečeňová paštéta sú vynikajúce ako nátierka na chlieb, bagetu alebo žemľu. Pečeňovku ešte možno dochutiť cibuľou alebo čerstvou pažítkou. K pečeňovej paštéte sa hodia brusnice. Teplá čerstvá pečeňovka tradične patrí, popri krvavničkách a bôčiku, na zabíjačkový stôl. Často sa k tomu podáva kyslá kapusta so zemiakmi a chlebom.

Krvavničku možno opekať v celku a možno ju servírovať so zemiakovým pyré alebo kyslou kapustou. Navyše je vhodná aj studená ako občerstvenie medzi dvomi jedlami. Krvavničku možno pripraviť na lyonský spôsob s kolieskami cibule, na poľský spôsob, kedy sa mieša s hrozienkami a chlebom, a tiež na flámsky spôsob s pečenými jablkovými kockami. Predvarená údenina by sa mala skladovať v chladničke a rýchlo skonzumovať.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v predvarenej údenine

Pečeňová paštéta, pečeňovka i krvavnička sú cennými zdrojmi železa a obsahujú dôležité vitamíny B. Prítomný vápnik a horčík posilňujú, hlavne pri strese a telesnej námahe, srdce, kosti a svaly.