Mäsové výrobky a údeniny: veľa proteínov
Ako mäsové výrobky a údeniny sa označujú výrobky, ktoré boli získané z mäsa a jeho spracovaných produktov. Pri reze cez mäsový výrobok nemusia byť viditeľné typické znaky čerstvého mäsa.
Mäsové výrobky a údeniny majú tieto špecifické vlastnosti
Spracované mäsiarske výrobky sa označujú ako klasické údeniny. Pripravujú sa tak, že sú roztierateľné alebo ich možno krájať a obvykle obsahujú nahrubo pomleté kúsky mäsa, slaniny a vnútorností a kože. Takisto je tu možná zmes mäsových kociek, mletého mäsa alebo mäsa nakrájaného na tenké plátky alebo tiež guláš. Pri výrobe mäsových výrobkov alebo údenín prichádzajú do úvahy mäsiarske produkty napríklad z nasledujúcich zvierat: kura, kohút, morka, teľa, krava, prasa, divá sviňa, hus, kačka, jahňa a koza. Ďalej existujú konzervované mäsové výrobky a údeniny. Tie sú zas v predaji v konzervách pripravené na servírovanie a často obsahujú výrobky pripravené na konzumáciu, ako napríklad ragú alebo solené hovädzie mäso.
Mäsové výrobky a údeniny sú obvykle bohaté na bielkoviny a živočíšne tuky. Obsah proteínov sa pritom pohybuje podľa daného výrobku od 15 do 25 gramov proteínov na 100 gramov. Mäsové výrobky a údeniny ďalej podľa daného výrobku obsahujú od jedného do 25 gramov tuku na 100 gramov výrobku. Počas výroby sa do mäsových výrobkov a údenín navyše primiešavajú prísady a koreniny, ktoré zlepšujú ich trvanlivosť a chuť.
Viac o prísadách a koreninách
Ide tu napríklad o fosfáty, farbivá a konzervačné látky, rôzne antioxidanty, zvýrazňovače chuti a oxid siričitý. Ako nakladacia soľ sa často používajú dusitanové soli. Mäsové výrobky a údeniny ďalej často obsahujú vaječný bielok a rastlinné bielkoviny a cereálne výrobky. Takisto môžu obsahovať mlieko, sušené mlieko a mliečnu bielkovinu, smotanové produkty a vložky vo forme syra, orieškov alebo zeleniny a tiež želatínu. Mäsové výrobky a údeniny okrem toho obsahujú mnoho B vitamínov, ako napríklad vitamín B1, B6 a B12. Všetky vitamíny skupiny B priaznivo pôsobia na metabolizmus a sú dôležité pri tvorbe krvi.
Odkiaľ pochádzajú mäsové výrobky a údeniny?
História mäsových výrobkov a údenín je stará už niekoľko tisíc rokov. V starovekej Číne sa prvýkrát spomínajú mäsové výrobky, ktoré boli vyrábané z jahňacieho a kozieho mäsa, už približne 600 rokov pred Kristom. Prvé klobásy v dnešnom zmysle slova boli vyrábané v Škótsku. Škótske národné jedlo „haggis“ sa považuje za praotca dnešnej klobásy.
Mäsové výrobky a údeniny majú dlhú tradíciu
Mäsové výrobky a údeniny boli najprv vyrábané zo zvyškov spracovávaných zvierat, zatiaľ čo dobré kúsky mäsa alebo filety sa konzumovali okamžite. Rôznymi konzervačnými postupmi sa postupne vyvinuli kus po kúsku mäsové výrobky a údeniny. Aj v gréckej mytológii sa už hovorí o krvavničke, ktorá sa vyrábala zo zvieracích čriev plnených krvou. Ďalší vývoj mäsových výrobkov a údenín prebiehal v stredoveku, keď bola vynájdená technika solenia mäsa. Tu sa mäso prvý raz konzervovalo rôznymi nakladacími soľami a bolo ho možné bez problémov konzumovať aj po týždňoch alebo mesiacoch.
Kedy majú mäsové výrobky a údeniny svoju sezónu?
Mäsové výrobky a údeniny sú v predaji po celý rok.
Na čo sa môžu mäsové výrobky a údeniny použiť a ako sa majú skladovať?
Mäsové výrobky a údeniny sa s obľubou používajú ako občerstvenie medzi hlavnými jedlami alebo ako nátierka na chlieb. Ide tu, podľa daného výrobku, o mäsové výrobky a údeniny na natieranie alebo na krájanie, ktoré potom slúžia spolu s maslom alebo čerstvým syrom ako nátierka alebo obloženie na chlieb. Údeniny a mäsové výrobky sú tiež obľúbenou prísadou pri príprave mäsitých pokrmov z mletého mäsa alebo údenín. Mäsové výrobky a údeniny sú tiež obľúbené pri grilovačkách, pri ktorých sa používajú predovšetkým klobásky na grilovanie. Mäsové výrobky a údeniny možno väčšinou konzumovať surové. Niektoré mäsové výrobky a údeniny je však vhodné najprv upiecť alebo ugrilovať.
Čo sa skrýva v mäsových výrobkoch a údeninách
Poprední odborníci na výživu odporúčajú konzumáciu maximálne 300 až 600 gramov mäsových výrobkov a údenín za týždeň. Vysoký podiel dusičnanov môže z dlhodobého hľadiska spôsobovať zdravotné problémy, ako napríklad srdcovo-cievne choroby. Odhliadnuc od toho sú mäsové výrobky a údeniny zdravou potravinou, pokiaľ sa konzumujú s mierou a sú veľmi kvalitné. Poskytujú veľké množstvo životne dôležitých proteínov a tiež sú bohaté na životne dôležité a minerálne látky. Je potrebné pritom spomenúť vitamíny B6 a B12, ktoré sú životne dôležité. Vitamín B12 si ľudský organizmus nedokáže vytvoriť sám, preto je ho nutné dodávať potravou.