Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hobelkäse: špecialita z Bernských Álp

Hobelkäse sa nazýva jeden druh tvrdého syra, ktorý sa pomocou hoblíka na syr spracováva na tenké plátky. Chutí sýto, pikantne a používa sa v mnohých receptoch.

Užitočné informácie

Hobelkäse má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý Hobelkäse

K typickým vlastnostiam syra Hobelkäse, ktorý pochádza z Bernských Álp, patrí jeho minimálne dvojročné skladovanie v syrárskej pivnici. Hobelkäse sa vyrába výlučne v Bernských Alpách. Hobelkäse obsahuje cenné živiny. Pritom ide o polynenasýtené mastné kyseliny.

Ako vzniká Hobelkäse

Hobelkäse najprv dozrieva na horskom salaši. Potom sa uloží do pivnice výrobcu alebo mliekarne. Doba zrenia je šesť až 18 mesiacov, potom je pripravený na konzumáciu. Ďalšie spracovanie sa však robí iba pri alpských syroch, ktoré majú najvyšší stupeň kvality. Druhá doba zrenia trvá v suchej klíme minimálne rok. Bochníky syra sa neumývajú.


Pôvod

Odkiaľ pochádza Hobelkäse?

Hobelkäse pochádza z Bernských Álp vo Švajčiarsku. Patrí do skupiny tvrdých syrov. Názov Hobelkäse („hobľovaný syr“) vznikol preto, lebo tento syr možno krájať pomocou hoblíka na syry na tenké plátky. Hobľovaním sa získava špeciálna chuť a tým vznikol názov Hobelkäse. Známymi druhmi Hobelkäse sú Bernský Hobelkäse a tiež Walliský Raclette Hobelkäse.


Sezónnosť

Kedy má Hobelkäse svoju sezónu?

Hobelkäse je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže Hobelkäse použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý Hobelkäse

Hobelkäse sa predovšetkým používa ako syr na krájanie. Pretože je tento druh syra príliš krehký na krájanie, obvykle sa hobľuje na tenké plátky. Takisto ho možno zrolovať alebo nalámať na malé kúsky. Často sa servíruje ako príloha na párty. Možno ho však aj roztopiť a servírovať k Raclette, na toaste, ako je havajský toast, alebo na tuniakovom sendviči. Hobelkäse je potrebné uchovávať v chladničke.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v Hobelkäse

Vďaka vysokému podielu omega 3 mastných kyselín pôsobí Hobelkäse priaznivo na srdce a krvný obeh. Okrem toho obsahuje tento alpský syr mnohé dôležité látky: vitamín A, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B6, vitamín E, vápnik, fosfor, draslík, horčík a sodík. Za zmienku stojí podiel sodíka. Už 30 gramov Hobelkäse dokáže pokryť 50 % potrebnej dennej dávky dospelého človeka.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 474 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 33 g

Tuky: 38 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 420 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,5 mg

Vitamín B6: 0,1 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 1200 mg

Železo: 0,6 mg

Draslík: 100 mg

Horčík: 44 mg

Sodík: 1000 mg