Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tilsiter: syrová špecialita z Thurgau

Tilsiter je syr na krájanie, ktorý sa vyrába z kravského mlieka a obsahuje 30 až 60 percent tuku. Tilsiter sa vyrába z nepasterizovaného aj pasterizovaného mlieka. Variant z nepasterizovaného mlieka je chuťovo bohatší. Syr sa vyrába v blokoch.

Užitočné informácie

Tilsiter má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý Tilsiter

Tilsiter spoznáte podľa tenkej hnedastej kôry, ktorá sa vo fáze zrenia potiera slanou vodou a červenými syrárskymi kultúrami. Hmota je svetložltá a veľmi pružná. Vytvára mnoho dier a zárezov. Tilsiter môže mať jemnú, pikantnú až veľmi pikantnú chuť. Tilsiter sa vyrába od roku 1893 v Thurgau, tradične v tvare kolesa, existuje však aj v blokoch.


Pôvod

Odkiaľ pochádza Tilsiter?

Tilsiter vďačí za svoj názov mestu Tilsit v bývalom Východnom Prusku. V 18. storočí sa sem prisťahovali mennoniti, ktorí vyrábali tento syr, v tej dobe známy pod názvom „mennonitský syr“. V jednej mliekarni pri Tilsite sa vyrábal mäkký syr, ktorý sa podobal syru Limburger: Tilsiter. Popri spomenutej oblasti pôvodu existuje aj švajčiarsky Tilsiter.


Sezónnosť

Kedy má Tilsiter svoju sezónu?

Tilsiter je čerstvý výrobok, ktorý je v predaji po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže Tilsiter použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý Tilsiter

Tilsiter je veľmi obľúbený na chlebe. Kvôli svojej jemnej chuti sa však dobre hodí aj ako syrová prísada do šalátov. Vďaka jeho dobrým tavným vlastnostiam možno Tilsiter tiež zapekať. Na Tilsiteri sa väčšinou ako kôra používa plastová fólia. Tá nie je jedlá a pred konzumáciou sa musí odrezať. V zavarenom obale vydrží Tilsiter dokonca mesiace. V chlade, ideálne pod zvonom na syr, vydrží Tilsiter čerstvý skutočne dlho.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v Tilsiteri

Tilsiter s jemne aromatickou chuťou je bohatý na vápnik, horčík, vitamíny A, B12, B3, B5, vitamín D, E a K. Ako všetky syry na krájanie z kravského mlieka obsahuje tiež veľa zdravých nenasýtených mastných kyselín, ako sú omega 3 mastné kyseliny.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 270 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 28,7 g

Tuky: 17,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 74 µg

Vitamín B1: 0,07 mg

Vitamín B2: 0,4 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 910 mg

Železo: 0,4 mg

Draslík: 69 mg

Horčík: 36 mg

Sodík: 584 mg