Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Skrytie káblov – 5 najlepších trikov

Kto by to nepoznal: nový televízor alebo počítač vyzerá veľkolepo – ale množstvo káblov, ktoré voľne ležia okolo prístroja, kazia dobrý dojem. Ukážeme vám, ako pomocou šikovných trikov a malých pomocníkov schováte káble a postaráte sa tak o väčší poriadok vo svojej domácnosti.

1. Skrytie káblov pomocou káblového boxu

Káblové skrinky z dreva, plastu a bambusu
Káblové boxy môžu pozostávať napríklad z dreva, plastu alebo bambusu.

Existuje množstvo rôznych ciest, ako môžete štýlovo schovať nevzhľadnú hromadu káblov. Jedným z variantov sú káblové boxy. Boxy majú väčšinou veko a na oboch stranách otvor pre káble. Vo vnútri je možné pohodlne uschovať sieťové adaptéry, nabíjacie káble a dokonca aj viacnásobné zásuvky – toto sa postará o väčší poriadok. Dekoratívne boxy sú často k dispozícii v rôznych veľkostiach a vyrábajú sa z rôznych materiálov.

Materiálmi káblových boxov sú:

 • plast

 • drevo

 • bambus

Stôl s káblovým boxom
Písací stôl s káblovým boxom a bez neho

Kedy sa hodia káblové boxy?

Káblové boxy skrývajú predovšetkým hromadu káblov, ktorá sa často tvorí pri viacnásobných zásuvkách. Káble sa vedú vľavo a vpravo z boxu a sú preto síce ešte viditeľné, ale podstatne usporiadanejšie. Káblové boxy sa hodia napríklad pre väčší poriadok na písacom stole, v TV skrinke alebo regáli, na nočnom stolíku alebo na kuchynskej linke.

Tip: Niektoré káblové boxy majú zabudovanú indukčnú nabíjaciu stanicu pre smartfóny a smart hodinky – zariadenia tak nabíjajú svoju akumulátorovú batériu jednoduchým položením na box.

2. Skrytie káblov s káblovými držiakmi

Držiak káblov
Písací stôl s káblovým držiakom

Ten, kto chce káble viesť spôsobom, aby podľa možnosti boli sotva viditeľné, môže siahnuť po káblových držiakoch. Držiaky z kovu alebo plastu sa môžu umiestniť na stenu, na krycie lišty, ako aj na zadnú stranu kusov nábytku a umožňujú tak skrytie aj usporiadanie káblov podľa vlastných potrieb.

Mnoho káblových držiakov je samolepiacich. Môžu sa umiestniť na ľubovoľné miesta a znovu odstrániť bez toho, aby zanechávali stopy. Niektoré modely sú vybavené klincami alebo skrutkami, tie zaručujú maximálne upevnenie a používajú sa predovšetkým vtedy, keď majú viesť viac ako jeden kábel alebo obzvlášť masívny kábel.

Obľúbené umiestnenia káblových držiakov:

 • Za TV skrinkou, respektíve za televízorom samotným

 • Pozdĺž dolnej alebo zadnej strany písacieho stola, ako aj nôh stola

 • Na krycích lištách

 • Pod parapetnou doskou okna

 • Na (zadných) stranách regálov

3. Skrytie káblov pomocou káblových líšt

Lišta na káble
Pri TV kábloch sa s obľubou využíva káblová lišta. Možné sú aj káblové hadice.

Najbežnejšou a pravdepodobne najefektívnejšou možnosťou kompletného skrytia káblov sú káblové lišty. V okrúhlych alebo hranatých lištách sa môže schovať jeden alebo viaceré káble. Káblové lišty získate v mnohých rôznych vyhotoveniach, veľmi často s flexibilnou dĺžkou a dokonca aj s rohovými prvkami. Modely z dreva a z určitých druhov plastu sa môžu na želanie aj skrátiť.

Káblové lišty sú vyrobené z plastu, kovu alebo dreva a môžu sa voľne zvoliť v závislosti od konceptu bývania a plánovaného umiestnenia.

Ako umiestnim káblovú lištu na stenu?

Káblové lišty sa často dodávajú s vopred vyvŕtanými dierami. Priskrutkovanie na stenu umožní maximálne upevnenie káblov.

Môžem káblové lišty pripevniť aj bez vŕtania?

Najmä v nájomných bytoch chcú mnohí upustiť od vŕtania do steny. Ak napriek tomu chcete pripevniť káblovú lištu, odporúčame vám mimoriadne ľahké varianty z plastu, ktoré sa môžu pripevniť na stenu silnou obojstrannou lepiacou páskou. Dbajte však na to, aby cez káblovú lištu neviedlo príliš veľa káblov alebo príliš masívne káble a aby tieto neboli príliš napnuté.

Obzvlášť obľúbené sú káblové lišty pre:

 • nástenné televízory

 • stropné lampy

 • kuchynské linky

 • novú kabeláž v nájomných bytoch

Tip: Niektoré káblové lišty majú dvojakú funkciu: ako soklová a káblová lišta súčasne. Tu sa môže kábel viesť neviditeľne z jedného konca miestnosti na druhý bez toho, aby to bolo nápadné.

4. Skrytie káblov do káblových žľabov

Káblový žľab pod doskou stola
Káblový žľab pod doskou písacieho stola

Káblové žľaby sa vo väčšine prípadov používajú na skrytie sieťových adaptérov a viacnásobných zásuviek. Káblové žľaby sa okrem iného môžu použiť

 • pod doskou písacieho stola,

 • v policiach regálov

 • a v TV skrinkách.

Káble tak neležia napríklad na podlahe pod písacím stolom, ale sa skryjú a dobre usporiadajú.

Káblové žľaby sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a sú obzvlášť jednoduchým a cenovo výhodným riešením na skrytie káblov.

5. Skrytie káblov za dekoratívne predmety

Skutočne jednoduchou, ale efektívnou metódou je tiež použitie prítomných alebo novo zakúpených dekoratívnych predmetov na schovanie káblov alebo na ich lepšie usporiadanie. Spravidla ich je možné umiestniť úplne jednoducho na podlahu pred elektrickú zásuvku alebo viacnásobnú zástrčku.

Na to sa hodia:

FAQ

Ako sa najlepšie schovajú káble?

Najskôr by ste si mali premyslieť, či chcete schovať jednotlivé káble alebo viacero káblov. Jednotlivé káble sa dajú pripevniť káblovými držiakmi na steny a kusy nábytku a tak sa môžu skryť. Obzvlášť efektívne sú káblové lišty, ktoré sa rovnako vedú pozdĺž steny. Ak chcete skryť sieťové adaptéry, viacnásobné zástrčky a pod., môžete siahnuť po káblových boxoch, káblových žľaboch alebo dekoratívnych prvkoch, za ktoré ich umiestnite.

Ako skryjem káble televízora umiestneného na stenu?

Ak svoj televízor pripevníte na stenu pomocou držiaka, obvykle vyčnievajú nepekné káble vľavo i vpravo. Tu sa odporúča použitie pevnej káblovej lišty, ktorá sa umiestni zvislo a do stredu pod televízor. Tu sa môžu zlúčiť všetky káble za televízorom a potom skryté do káblovej lišty môžu byť prípadne vedené až po podlahu. Spravidla však stojí pod televízorom pripevneným na stenu komoda alebo TV skrinka, v ktorej sa nachádza ďalšia elektronika spojená káblami, preto je nutná len jedna káblová lišta, ktorá siaha po zadnú stranu príslušného kusa nábytku.

Ako sa zbavím hromady káblov na písacom stole?

Najmä pri práci z domu (home office) mnohí zisťujú, že sieťové adaptéry, viacnásobné zásuvky, nabíjacie káble a pod. vytvárajú skutočne neusporiadanú hromadu káblov na písacom stole alebo pod ním. Odporúčame vám káblový box, do ktorého je možné skryť všetko potrebné. Často vzhľadovo atraktívne boxy môžu na písacom stole pôsobiť aj dekoratívne, niektoré modely majú dokonca kryt s indukčnou nabíjacou stanicou.