Perfektné bežecké oblečenie na zimu
Milujete behanie a vŕzganie snehu pod podrážkami topánok? So správnym bežeckým oblečením budete fit aj v zime a môžete si naplno vychutnať zvláštnu atmosféru behu v chlade.
1. Správne bežecké oblečenie na zimu
Nájsť správne bežecké oblečenie na zimu môže predstavovať výzvu – nechcete predsa zamrznúť a nie je ani vhodné behať príliš teplo oblečený. Najskôr vám pomôžeme vybrať správne oblečenie na zimný bežecký tréning a vysvetlíme vám, ako najlepšie uplatniť cibuľový princíp. Okrem toho sa dozviete, ako stanoviť vašu osobnú komfortnú oblasť týkajúcu sa teplôt, aby ste dokázali optimálne zostaviť vaše bežecké oblečenie do chladných dní.
Bežecké oblečenie v zime: Čo skutočne potrebujete?
- Zimná bežecká obuv: Pokiaľ ste doteraz mali iba letnú obuv na behanie po cestách, mali by ste si zaobstarať ďalší pár na chladné dni. Podrobné informácie k zimnej bežeckej obuvi nájdete v 3. kapitole.
- teplé bežecké ponožky, napríklad z Merino vlny
- priedušnú funkčnú spodnú bielizeň ako napríklad (dlhé) spodky, funkčné tielko a prípadne športovú podprsenku
- bežecké nohavice s dlhými nohavicovými dielmi a/alebo zimné bežecké nohavice: Často má zmysel kúpiť si jedny tenké bežecké nohavice a dodatočne jedny mimoriadne teplé bežecké nohavice (termo bežecké nohavice), aby ste si ich mohli meniť v závislosti od poveternostných podmienok. Ako alternatívu k vysoko izolujúcemu variantu môžete pod tenkými bežeckými nohavicami nosiť legíny, resp. dlhé spodky, pokiaľ tieto poskytujú dostatok miesta. Ďalšou možnosťou je kombinácia priliehajúcich bežeckých legín (bežecké pančuchové nohavice) so širokými bežeckými šortkami, ktoré zakrývajú časti tela obzvlášť citlivé na chlad. Nezávisle od toho, ktorú z variant pri tréningu preferujete, platí: Vonkajšia vrstva by mala byť vetruodolná a vodoodolná, materiál, ktorý je v priamom kontakte s pokožkou, musí byť priedušný a rýchlo schnúť.
- funkčné tričko: tesne priliehajúca vrchná časť s dlhými rukávmi (Longsleeve) ako stredná hrejivá vrstva, ktorá reguluje vlhkosť
- bežecká bunda, najlepšie vetruodolná, vodoodpudivá a priedušná
- bežecká vesta: môže sa nosiť ako alternatíva k bežeckej bunde – alebo dodatočne k nej pre bežcov, ktorí ľahko premrznú
- dôležité doplnky ako rukavice, pokrývka hlavy (čiapka/čelenka) a hadicový šál, resp. hadicová šatka na krk: Ľudia sa neochladzujú primárne cez hlavu, ale cez ruky a nohy. Každá nezakrytá časť tela bude samozrejme vyžarovať teplo, ak ste inak oblečený. Preto sa pri behu v zime vždy postarajte o to, aby ste mali dostatočne chránené prsty, hlavu a krk – ideálne sú priedušné materiály ako minerálna vlna alebo polyester. Ak má vaša bežecká bunda stojatý golier, resp. bežecké tričko rolovaný golier, môžete sa v prípade potreby zaobísť bez hadicového šálu.
- Reflexné plochy: V zimnom ročnom období zachádza slnko skôr, v dôsledku čoho budete často behať za súmraku alebo za tmi. Typické zimné poveternostné javy môžu tiež spôsobiť, že napriek dennému svetlu budete iba ťažko alebo až neskoro vidieť. Ak vaše bežecké oblečenie nedisponuje reflexnými prvkami, mali by ste si bezpodmienečne nasadiť takéto reflexné prvky, aby vás včas rozpoznali ostatní účastníci cestnej premávky. Okrem klasického reflexného pásika je možné zakúpiť aj klipové svorky LED na obuv, ako aj bežecké vesty s reflexnými prvkami.
- Čelová lampa: Ďalší bezpečnostný aspekt pri bežeckom tréningu sa týka vášho vlastného výhľadu – ak beháte v nedostatočne osvetlenom alebo vo vôbec neosvetlenom prostredí, je dôležitá čelová lampa, aby ste minimalizovali riziko poranenia. Používať by ste ju mali predovšetkým pri trailovom behu, aby ste sa nepošmykli ani nezakopli v náročnom teréne.
- Návleky: Návleky na ruky a nohy sa zvyčajne nosia na jar a na jeseň ku krátkym bežeckým tričkám, resp. ku krátkym bežeckým šortkám. Zarytí bežci si však počas miernych zimných dní obliekajú návleky na nohy namiesto dlhých bežeckých pančuchových nohavíc. Takzvané kompresné návleky sa majú postarať o nižšie vibrácie svalov a podporiť cirkuláciu krvi. Tieto sú však dosť tesné; niektorí bežci ich preto považujú za nepohodlné.
Upozornenie: U niektorých hore uvedených kusov oblečenia (ako napríklad bežecké ponožky, bežecké nohavice, čiapka a rukavice) sa odporúča zakúpiť dva varianty – tenký variant pre mierne zimné dni a hrejivý variant pre mínusové teploty, resp. pre poveternostné podmienky, ako zrážky a vietor, ktoré môžu výrazne znížiť vnímanú vonkajšiu teplotu (účinok chladného vetra).
2. Behanie v chladnom ročnom období: Bežecké outfity na cibuľovom princípe
Ten, kto behá v zime, nechce mrznúť ani sa nadmerne potiť – pri behu je preto obzvlášť dôležité skombinovať správne časti oblečenia z ideálnych materiálov. Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je dodržiavať cibuľový princíp (zriedkavejšie nazývaný aj ako princíp cibuľových šupiek): Tento hovorí, že by sa malo nosiť viacero vrstiev s rôznymi vlastnosťami a hrúbkou materiálu na sebe, aby oblečenie spĺňalo protichodné požiadavky.
Vďaka správnej kombinácii textílií je možné odvádzať pot, zatiaľ čo ostatné vrstvy udržujú vaše telo v teple a chránia ho pred vetrom a nepriaznivým počasím. Vo všeobecnosti sa cibuľový vzhľad skladá z troch rôznych vrstiev – niektoré súčasti bežeckého odevu, napríklad zimné bežecké nohavice, však môžu súčasne spĺňať viacero funkcií.
Rôzne vrstvy na cibuľovom princípe pre bežcov
- Základná vrstva: priedušná funkčná spodná bielizeň a bežecké ponožky
- Stredná vrstva: bežecké tričko s dlhým rukávom (Longsleeve) a prípadne legíny
- Vonkajšia alebo krycia vrstva: vetruodolná, vodoodpudivá bežecká bunda a dlhé bežecké pančuchové nohavice (zimné bežecké nohavice často súčasne aj ako stredná vrstva)
V nasledujúcich podkapitolách nájdete detailné informácie k vlastnostiam materiálov a k účinku jednotlivých vrstiev v rámci cibuľového vzhľadu.
2.1 Základná vrstva na odvádzanie potu
Prvú vrstvu vášho bežeckého odevu (= základnú vrstvu) nosíte priamo na koži; patria do nej priedušné funkčné tielka, podporné športové podprsenky, spodky a bežecké ponožky. Funkčnú spodnú bielizeň regulujúcu vlhkosť nájdete nielen s krátkymi, ale aj s dlhými rukávmi, resp. nohavicami. To, ktorý variant je pre vás vhodnejší, závisí od citlivosti na teplotu a od poveternostných podmienok (vonkajšia teplota, ako aj sila vetra/zrážky). Pri výbere by sa okrem toho malo zohľadniť, aké ďalšie bežecké oblečenie sa bude nosiť na ňom: Ak nosíte zimné bežecké nohavice, ktoré odpovedajúco zahrievajú a izolujú, len zriedkakedy budete pod nimi potrebovať dlhé funkčné spodky.
Zmysluplné materiály pre základnú vrstvu:
- Vlna, predovšetkým Merino vlna: Prírodné materiály vlna a Merino vlna absorbujú veľké množstvo vlhkosti (až 30 % vlastnej hmotnosti), ale izolujú ju, takže povrch vlákien a vaša pokožka zostávajú suché. Materiál okrem toho zahrieva aj za vlhka a rýchlo schne. Vďaka zníženému tvoreniu zápachu sa základná vrstva z vlny/Merino vlny nemusí prať po každej tréningovej jednotke.
- Polyester alebo polyamid: Tieto syntetické vlákna sú vhodné aj ako prvá vrstva vďaka svojim vodoodpudivým vlastnostiam. Vlákna prepravujú pot priamo do ďalšej vrstvy (strednej vrstvy) a vyschnú v priebehu veľmi krátkej doby. Tým, ktorí sa chcú vyhnúť bežeckému oblečeniu živočíšneho pôvodu, preto odporúčame používať funkčnú bielizeň zo syntetických (a teda zvyčajne vegánskych) materiálov.
2.2 Stredná vrstva ako zásobník telesného tepla
Do strednej vrstvy cibuľového vzhľadu patria kusy oblečenia, ktoré izolujú čo najviac tepla – v zime sa preto odporúča odev s dlhým rukávom z priedušných materiálov ako polyester (napríklad vo forme jemného flísu, polyamid, Merino vlna alebo vlna. Prostredníctvom prvkov ako otvory na palce a stojatý alebo rolovaný golier sa ešte môže zvýšiť hrejivý účinok strednej vrstvy, pretože sú pred vychladnutím chránené aj zápästia, ako aj krk a šija. Naproti tomu polovičný zips v oblasti hrudníka umožňuje podľa potreby uvoľňovať prebytočné teplo do okolia.
Upozornenie: bavlna sa ako materiál nehodí pre prvé dve vrstvy (základná a stredná vrstva), pretože absorbuje veľa vlhkosti, ale na rozdiel napríklad od Merino vlny nedokáže izolovať a tiež pomaly schne.
2.3 Vonkajšia vrstva (krycia vrstva) ochranu pred vetrom a počasím
Vonkajšia vrstva vášho bežeckého oblečenia vás v studenom ročnom období chráni pred vplyvmi počasia tým, že je vetruodolná a vodoodpudivá – vonkajšiu vrstvu hornej časti tela pri behu zvyčajne tvorí bežecká bunda. Zimné bežecké nohavice často poskytujú mix materiálov, ktorý tak navzájom spája strednú a vonkajšiu vrstvu na cibuľovom princípe, aby sa chránili nohy a trup pred ochladením v dôsledku nadmerného potenia, ako aj pred chladom a poveternostnými vplyvmi. Pokiaľ vaše bežecké nohavice nespĺňajú všetky kritériá, môžete to napraviť vhodnou funkčnou spodnou bielizňou, legínami alebo bežeckými šortkami, ktoré sa nosia na legínach.
Upozornenie: bavlna sa ako materiál nehodí pre prvé dve vrstvy (základná a stredná vrstva), pretože absorbuje veľa vlhkosti, ale na rozdiel napríklad od Merino vlny nedokáže izolovať a tiež pomaly schne.
Na jar alebo na jeseň vám zvyčajne stačí ľahká vetrovka na bežecké tričko, ale v zime by ste si mali vybrať hrejivú softshellovú, izolačnú alebo hybridnú bundu. Prihliadajte však na to, že vaša bežecká bunda bude prinajlepšom „iba“ vodoodpudivá, ale nie nepremokavá. Pretože tak sa lepšie zaručuje priedušnosť, čím sa predchádza nadmernému poteniu a akumulácii tepla. Dodatočná pláštenka sa preto odporúča iba pri silnom daždi ako vrchná vrstva.
Prehľad: Bežecké bundy na zimu
- Softshellová bunda: Ide o univerzálny, a preto veľmi rozšírený typ bežeckej bundy, pretože ponúka vynikajúci kompromis medzi ochranou proti poveternostným vplyvom a priedušnosťou. Materiál sa okrem toho vyznačuje flexibilitou a nízkou hmotnosťou, preto sú tieto bežecké bundy také pohodlné na nosenie. Odevy zo softshellu sa hodia nielen ako vrchná vrstva vášho bežeckého oblečenia, ale môžu sa použiť pri rôznych outdoorových aktivitách ako je napríklad turistika.
- Izolačná bunda: Tento typ bundy sa klasicky používa ako stredná vrstva pri zimných športoch, pretože výplňový materiál, ako napríklad syntetické vlákna, perie alebo vlna, sa stará o vzduchové bubliny, ktoré vynikajúco akumulujú vaše telesné teplo. Pri behaní slúži izolačná bunda ako vrchná vrstva, preto sú najlepšou voľbou modely s výplňou zo syntetických vlákien (napríklad PrimaLoft a Polartec): Na rozdiel od živočíšnych výplní absorbujú len málo vlhkosti a odolávajú tak ľahkému dažďu a zabezpečujú odvod potu. V ideálnom prípade by mala vaša izolačná bunda pre zimné behy disponovať vybavením ako vysoký golier, kapucňa a prípadne vrecká.
- Hybridná bunda: Svoj hybridný charakter získava tento typ bežeckej bundy vďaka kombinácii rôznych vlastností materiálu. Predná strana má často vetruodolné a vodoodpudivé vatové podšitie, zatiaľ čo zadná strana, rukávy alebo len niektoré ich časti sa vyznačujú vysokou priedušnosťou. Pri kúpe hybridnej bundy by ste preto mali dbať na to, aby ste si zvolili model, ktorý bol výslovne vyvinutý pre bežecký šport.
Zhrnutie: Bežecké bundy sa spravidla nosia ako vonkajšie vrstvy pre vrchnú časť tela, hoci nie sú nepremokavé. Pretože iba tak vám softshellové, izolačné alebo hybridné bundy počas tréningu poskytnú vynikajúcu priedušnosť. Pre outdoorové aktivity, ako lyžovanie alebo horolezectvo, by ste takéto oblečenie mali používať ako strednú vrstvu pod hardshellovú bundu, aby ste boli chránení pred silnými zrážkami.
3. Potrebujete zimnú bežeckú obuv alebo vám stačí univerzálny model?
To, či sa vám kúpa zimnej bežeckej obuvi oplatí, závisí najmä od dvoch faktorov:
- Ak už ste začali behať: Akú máte bežeckú obuv?
Ak máte dobrú univerzálnu bežeckú obuv, ktorá je koncipovaná pre rôzne podklady (bežecká obuv pre trailový beh) a okrem toho je vodotesná, nepotrebujete bezpodmienečne ďalší pár na beh v zime.
Ak ste doteraz mali iba letnú obuv na behanie po cestách, mali by ste si bezpodmienečne zaobstarať zimnú bežeckú obuv s príslušným dezénom: Na jednej strane je dôležitý solídny záber, aby ste sa nepošmykli na ľade a snehu, na druhej strane izolácia udrží vaše nohy v teple a suchu, čo vám poskytne oveľa pohodlnejší zážitok z behu.
- Ako často beháte v zime? Neodchyľujete sa v chladnom ročnom období od svojej tréningovej rutiny alebo ste skôr letným bežcom?
Na prvé zimné behy vám postačí trailová bežecká obuv, ktorá už má priľnavý dezén, a teda dostatočnú priľnavosť, aby vás neobmedzoval ľad a sneh. Okrem toho poskytuje odolnejšiu konštrukciu a vyššiu stabilitu ako čisto cestná bežecká obuv – obidva komponenty, ktoré sa oplatia pri behu v zime.
Čím častejšie, resp. pravidelnejšie beháte počas chladných dní, o to dôležitejšia je odolnosť bežeckej obuvi, pretože poveternostné podmienky od nej budú vyžadovať viac. Ten, kto hľadá nové výzvy aj pri behu v zime, by preto mal siahnuť po špeciálnej zimnej bežeckej obuvi, ktorá má nielen výbornú izoláciu a vhodný dezén, ale aj vysoký zvršok, ktorý chráni členok.
4. Ďalšie tipy na správnu kombináciu vášho bežeckého oblečenia
Vaše bežecké oblečenie by malo v zime tesne priliehať k telu, pretože inak môže cez toto prenikať studený vzduch a ochladzovať vás. Okrem toho sa chráňte pred tepelnými mostmi: Zvoľte si bežecké nohavice, ktorých konce siahajú cez ponožky, a zabezpečte, aby sa pás prekrýval lemom hornej časti bežeckého odevu aj počas rýchlych pohybov.
- Otestujte si vonkajšiu teplotu tým, že sa postavíte k otvorenému oknu alebo na balkón. (Prípadne môžete ísť na krátku prechádzku alebo vyniesť odpadky, aby ste získali lepší pocit pre skutočne potrebné bežecké oblečenie.)
- Premyslite si, ktoré oblečenie by vás vzhľadom na prevládajúce teploty optimálne zahrialo. Časti tela, ako napríklad nohy, sú spravidla menej citlivé na chlad ako napríklad horná časť tela alebo ruky a chodidlá.
- Výber odevu vrchnej časti tela redukujte o jeden kus alebo si namiesto neho zoberte tenší, resp. menej izolujúci variant – pretože pri behu vám bude aj tak teplo. Nie je dôvod na obavy, ak vám bude v prvých minútach ešte trochu zima: Bežne to znamená, že ste si na beh zvolili správne oblečenie. Hneď ako sa vám rozprúdi krv v žilách, budete teplotu pociťovať ako príjemnú.
- Do svojich úvah zahrňte aj zrážky, ako dážď alebo sneh, a tiež silu vetra. Ako vonkajšiu vrstvu si preto oblečte vhodnú ochranu proti poveternostným vplyvom, napríklad vo forme vetruodolnej a vodoodpudivej bežeckej bundy. Pretože takzvaný efekt chladného vetra sa postará o to, že rýchlejšie vychladnete a pocitová teplota bude ležať pod skutočnou hodnotou v stupňoch Celzia. Všeobecne platí: Čím nižšia je vonkajšia teplota a čím vyššia je rýchlosť vetra, tým výraznejší je efekt chladného vetra a tým dôležitejšie je použiť ako vonkajšiu vrstvu dodatočnú izolačnú vrstvu (strednú vrstvu), ako aj vetruodolnú bežeckú bundu.
- Na rozdiel od toho, čo sa často uvádza, ľudia nestrácajú väčšinu telesného tepla cez hlavu, ale najmä cez ruky a chodidlá. Pocit chladu je však veľmi výrazný kvôli početným nervovým zakončeniam na hlave a každá nezakrytá časť tela vydáva teplo, preto sa na behanie v zime odporúča čiapka alebo čelenka. Nosenie čelovej lampy na dostatočné osvetlenie okolia považuje väčšina bežcov za pohodlnejšie nad pokrývkou hlavy ako priamo na koži, resp. na vlasoch.
Upozornenie: Pociťovanie teploty sa líši od osoby k osobe – preto by ste sa mali pri tréningu menej spoliehať na to, čo nosia ostatní bežci, a nájsť si vlastnú komfortnú zónu pre behanie v zime. Vezmite si k srdcu naše tipy a zapamätajte si, ktoré bežecké oblečenie bolo pre vás pri určitých teplotách a poveternostných podmienkach príliš teplé alebo príliš studené. Zohľadnite to pri vašom ďalšom behu, aby ste sa postupne priblížili k optimálnemu bežeckému oblečeniu pre chladné ročné obdobie.
Často kladené otázky
Aké bežecké oblečenie na zimu?
Pri behaní v zime záleží na správnom výbere a zostavení bežeckého oblečenia v cibuľovom vzhľade: Okrem čiapky alebo čelenky, rukavíc a teplých, priedušných ponožiek by ste mali nosiť bežeckú bundu, bežecké tričko s dlhým rukávom, dlhé bežecké nohavice a funkčnú spodnú bielizeň regulujúcu vlhkosť. Na tomto mieste nájdete zoznam s podstatným bežeckým oblečením na zimu, v ktorom okrem toho vysvetľujeme, aké vlastnosti a znaky by malo toto vykazovať. Čelová lampa a reflexné pásiky sa okrem toho starajú o vyššiu bezpečnosť pri behaní.
Čo budete potrebovať na behanie v zime?
Aby ste si pri behaní prišli na svoje aj v chladnom období, mali by ste siahnuť po kvalitnom funkčnom oblečení, ktoré môžete navzájom kombinovať podľa vášho pociťovania teploty a aktuálnej teploty na cibuľovom princípe. Patria sem pokrývka hlavy a rukavice, ako aj vhodné bežecké nohavice, vetruodolná a vodoodpudivá bežecká bunda, ako aj izolačná stredná vrstva vo forme bežeckého trička s dlhým rukávom. Pod to si oblečte funkčnú bielizeň regulujúcu vlhkosť a ponožky z Merino vlny alebo z iných priedušných materiálov.
To, či by ste si mali kúpiť zimnú bežeckú obuv, závisí najmä od toho, v akej obuvi ste doteraz trénovali a ako pravidelne chcete behať počas chladných dní. Letná obuv na behanie po cestách sa nehodí na behanie v zime, zatiaľ čo pár obuvi koncipovaný na trailový beh na začiatok stačí.
V záujme vašej vlastnej bezpečnosti by ste mali investovať aj do čelovej lampy a reflexných pásov, aby ste dobre videli a aby vás ostatní účastníci cestnej premávky včas zaznamenali.
Aké nohavice sú vhodné na behanie v zime?
V chladnom ročnom období by mali vaše nohavice na jednej strane odvádzať vlhkosť z tela, na druhej strane izolovať teplo a chrániť vás pred zrážkami a vetrom. Špeciálne zimné bežecké nohavice spĺňajú všetky tieto požiadavky vďaka premyslenej kombinácii materiálov; siahnuť však môžete aj po alternatívach s dvoma skombinovanými časťami odevu: Pod vetruodolné a vodoodpudivé bežecké nohavice si oblečte priedušné legíny, resp. dlhé spodky, alebo si na priliehavé bežecké legíny (bežecké pančuchové nohavice) oblečte bežecké šortky s ochranou proti poveternostným vplyvom.
Čo si obliecť na behanie na jeseň?
Na behanie na jeseň alebo na jar sa nemusíte obliekať tak teplo ako na behanie v zime, mali by ste sa však taktiež orientovať na tri vrstvy podľa cibuľového princípu a staviť na podobné materiály: Na funkčnej bielizni, ktorá reguluje vlhkosť, je najlepšie nosiť bežecké nohavice s ochranou proti vetru, tenké bežecké tričko a ľahkú bežeckú bundu, napríklad zo softshellu. Počas teplých jesenných dní môže za určitých okolností ako vonkajšia vrstva stačiť vetrovka.
Aké bežecké oblečenie je optimálne na zimu – zhrnutie
Pri behu počas chladných dní sa odporúča spoľahnúť sa na funkčné oblečenie, ktoré sa v závislosti od presných teplôt a poveternostných podmienok kombinuje v niekoľkých vrstvách podľa cibuľového princípu.
Rôzne vrstvy podľa cibuľového princípu pre bežcov:
- 1. vrstva (základná vrstva): priedušná funkčná bielizeň a bežecké ponožky z materiálu, ako je vlna/Merino vlna alebo syntetické vlákna (polyester/polyamid)
- 2. vrstva (stredná vrstva):hrejivé, ale priedušné tričko s dlhým rukávom (Longsleeve) a v prípade potreby legíny
- 3. vrstva (vonkajšia alebo krycia vrstva): vetruodolná a vodoodpudivá bežecká bunda a taktiež chránené zimné bežecké nohavice (alternatívne: tenké bežecké nohavice s ochranou proti vplyvom počasia s teplými legínami pod nimi alebo bežecké pančuchové nohavice s bežeckými šortkami na nich)