Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Crossový trenažér alebo bežecký pás – ktorý kardio trenažér je efektívnejší?

Ktoré fitnes prístroj je lepší, keď sa chcete udržiavať fit v pohodlí vlastného domova? Obidva športové prístroje sme porovnali a predstavíme vám rôzne modely crossových trenažérov a bežeckých pásov.

1. Bežecký pás vs. crossový trenažér – rozdiely

Eliptický trenažér alebo bežecký pás
© Zdroj: iStock.com/Geerati Crossový trenažér alebo bežecký pás – obidva fitnes prístroje sa hodia na vytrvalostný šport medzi vlastnými štyrmi stenami.

Nielen pri klasickom bežeckom páse, ale aj pri crossovom trenažéri ide o kardio fitness prístroje, s ktorými sa môžete udržiavať fit nielen vo fitnes štúdiu, ale aj pohodlne vo svojom vlastnom domove, a to nezávisle od vetra a počasia.

Obidva prístroje podporujú

  • vytrvalosť,

  • energetickú látkovú výmenu,

  • kardiovaskulárny systém,

  • budovanie svalstva, ako aj

  • odbúravanie stresu.

Skladací bežecký pás
Crossový trenažér vs. bežecký pás – Najdôležitejšie rozdiely

Crossový trenažér a bežecký pás ponúkajú rovnaké možnosti, ak máte záujem „preniesť“ si fitnes štúdio alebo bežeckú dráhu domov. Pri rozhodovaní sa medzi prístrojmi ide ale predovšetkým o osobné záľuby, ako aj o individuálnu fyziologickú anamnézu. Zatiaľ čo bežecký pás vyžaduje prirodzený pohyb behu, pri crossovom trenažéri sa realizuje skôr neprirodzený pohyb.

Bežecký pás a crossový trenažér sa preto rozlišujú takto:

Vlastnosti bežeckého pásu

Vlastnosti crossového trenažéra

Vyžaduje prirodzený sled pohybov ako pri behu a džogingu

Vyžaduje sledy pohybov šetriace kĺby, preto hrozí iba nízke riziko poranenia a zaťaženia

Podmieňuje málo koordinačnej práce

Posilňuje a namáha okrem svalov dolných končatín a sedacích svalov aj hornú časť tela

Obzvlášť dobre sa hodí na intervalový tréning, pretože stúpanie a rýchlosti
sa dajú meniť

Podmieňuje koordinačný pohybový vzorec, pretože sa ruky a nohy krížia

Namáha svaly dolných končatín a sedacie svaly

Hodí sa na intervalový tréning, pretože je možné nastaviť tréningový odpor

 

Spravidla je menší ako bežecký pás

 

Zhrnutie: Zatiaľ čo bežecký pás namáha najmä nohy a sedacie svaly, pri tréningu na crossovom trenažéri sú namáhané nielen svaly dolných končatín a sedacie svaly, ale aj svalstvo rúk, ramien a chrbta. Crossový trenažér sa teda stará skôr o komplexný tréning, pokiaľ sa pohyby vykonávajú správne.

Tip: Pri oboch prístrojoch môže neustálym opakovaním podobných pohybov nastúpiť časom efekt návyku, pretože sa telo prispôsobí a následne pri tréningu vynaloží menej energie. Zabráňte tomuto efektu tým, že budete meniť druh pohybu a intenzitu tréningu (napríklad tak, že zvýšite odpor zotrvačníka na crossovom trenažéri alebo zmeníte rýchlosť, ako aj stúpanie u bežeckého pásu) a zaradíte tréningové pauzy vo väčších odstupoch, aby vaše telo muselo pohyb trénovať znovu nanovo.

1.1 Spôsob fungovania bežeckého pásu

Skladací bežecký pás
Sklopiteľný bežecký pás

S bežeckým pásom si domov prinesiete džoging a tým perfektný vytrvalostný tréning – a to úplne nezávisle od počasia. Fitnes prístroj sa spravidla poháňa elektromotorom a disponuje týmito vlastnosťami:

  • Nastaviteľné rýchlosti behu až do 20 kilometrov za hodinu

  • Často nastavovateľný uhol sklonu, aby sa mohlo simulovať stúpanie pri behu

  • Rôzne intervalové tréningy

  • Magnetický spínač, ktorý sa pripevní na oblečenie bežca a zastaví bežecký pás, hneď ako spínač nebude spojený s bežeckým pásom

  • Tep a spotreba kalórií sa dajú monitorovať vďaka počítaču prístroja

  • Pri niektorých modeloch sa dá bežecký pás priestorovo úsporne sklopiť

Sled pohybov na bežeckom páse

Sled pohybov pri tréningu na bežeckom páse napodobuje prirodzený pohyb pri behu, pri ktorom sa trénujú hlavne svaly nôh a sedacie svaly. Trhavé našľapovanie nohy však automaticky zaťažuje chodidlový kĺb, koleno, ako aj iné kĺbové spojenia. Preto je tréning na tomto fitnes prístroji pre ľudí so zdravotnými problémami (napríklad pri poraneniach alebo nadváhe) náročnejší ako napríklad na crossovom trenažéri.

 

1.2 Spôsob fungovania crossového trenažéra

Domáci eliptický trenažér
Crossový trenažér sa dobre hodí na domáce použitie.

Crossový trenažér je fitnes prístroj, ktorý sa hodí na domáce použitie a podporuje vytrvalostný tréning. Má zotrvačník, ktorý sa môže dať do pohybu vodorovnými pedálovými ramenami a zvislo stojacimi ručnými tyčami. Crossový trenažér disponuje týmito vlastnosťami:

  • Pomocou zotrvačníka sa dá nastaviť tréningový odpor

  • Často sú možné rôzne programy pre intervalový tréning

  • Tep a spotreba kalórií sa dajú monitorovať vďaka počítaču prístroja

Sled pohybov pri crossovom trenažéri

Nohy a chodidlá stoja na pedáloch crossového trenažéra, ruky držia zvislé tyče. Nožnými pedálmi a ručnými tyčami sa teraz pohybuje krížom k sebe v pevných pohybových sledoch a zotrvačník sa uvedie do pohybu (preto aj označenie „crossový“ – t. j. krížový – trenažér“). Týmto pohybovým vzorcom sa trénujú nielen svaly dolných končatín a sedacie svaly, ale aj horná časť tela. V protiklade ku klasickému bežeckému pohybu na bežeckom páse nejde pri tréningu na crossovom trenažéri o prirodzený pohyb, lebo chodidlá permanentne zostávajú na nášľapných plochách. Preto tu nedochádza k trhavému našľapovaniu chodidiel a tým k otrasom kĺbov: tréning je teda šetrný voči kĺbom.

 

2. Zhrnutie: crossový trenažér alebo bežecký pás – čo je pre mňa lepšie?

Pre koho je lepšou voľbou konkrétny tréningový prístroj, závisí od individuálnych športových záľub, ako aj od vlastnej telesnej stavby a kondície. Tu sú stručne porovnané najdôležitejšie rozdiely medzi crossovým trenažérom a bežeckým pásom:

Crossový trenažér vs. bežecký pás

  • Bežecký pás má viac možností nastavenia pre intervalový tréning ako crossový trenažér (rýchlosť a sklon/odpor zotrvačníka).

  • Na bežeckom páse je možné trénovať viaceré pohybové vzorce ako na crossovom trenažéri: džoging, športová chôdza alebo len jednoduchá chôdza.

  • Crossový trenažér obvykle ušetrí viac miesta ako bežecký pás – v závislosti od modelu sa ale dá bežecká plocha bežeckého pásu sklopiť do zvislej polohy, takže prístroj bude podstatne kompaktnejší.

  • Pohyb na crossovom trenažéri je šetrnejší ku kĺbom ako na bežeckom páse – preto sa tréning na crossovom trenažéri hodí skôr pre ľudí so zdravotnými problémami, ako aj vo vyššom veku.

  • Pri crossovom trenažéri, pokiaľ sa pohyby vykonávajú správne, sa trénuje viac skupín svalov ako na bežeckom páse

Zhrnutie: crossový trenažér sa hodí pre osoby, ktoré kladú dôraz na tréning šetrný ku kĺbom (napríklad, ak trpia poranením alebo iným zdravotným problémom). Preto je tréning možný až do vysokého veku. Okrem toho na crossovom trenažéri nenamáhate len svaly dolných končatín a sedacie svaly, ale rovnako svaly na rukách a ramenách. Tréning na bežeckom páse je naproti tomu určený predovšetkým pre osoby, ktoré už disponujú určitou mierou základnej športovej kondície a chcú nezávisle od vetra a počasia absolvovať svoj bežecký tréning.

FAQ

Spálim viac tuku na bežeckom páse alebo na crossovom trenažéri?

Pri bežeckom páse sa dá nastaviť nielen rýchlosť behu, ale aj – v závislosti od modelu – uhol sklonu. Pri crossovom trenažéri sa dá naproti tomu zmeniť len tréningový odpor zotrvačníka. Preto je na bežeckom páse možný tvrdší intervalový tréning. Crossový trenažér však trénuje viac skupín svalov (nohy, zadok, paže, plecia) ako bežecký pás (nohy a zadok). Ktorý prístroj vám teda pomôže spáliť viac kalórií, na to sa nedá jednoznačne odpovedať. Koľko tuku sa spáli, záleží aj od správneho vykonávania tréningu a pohybov.

Je šetrnejší ku kĺbom tréning na crossovom trenažéri alebo na bežeckom páse?

Tréning na crossovom trenažéri je spravidla šetrnejší ku kĺbom ako na bežeckom páse: potrebný pohybový vzorec pri tréningu na crossovom trenažéri vynecháva trhavé našľapovanie chodidla, ktoré je nutné pri behu na bežeckom páse. Pri bežeckom pohybe sa pri našľapovaní chodidiel nevyhnutne namáha chodidlový a kolenný kĺb, ale aj iné kĺbové spojenia. Preto je tréning s crossovým trenažérom ideálny nielen pre ľudí so zdravotnými problémami, ale môže sa vykonávať aj vo vysokom veku.

Ktorý kardio prístroj je najefektívnejší – crossový trenažér alebo bežecký pás?

Na to, či efektívnejší tréning ponúka crossový trenažér alebo bežecký pás, sa nedá paušálne odpovedať. Záleží to od dĺžky tréningu aj od jeho intenzity. Zatiaľ čo sa na bežeckom páse dá nastaviť rýchlosť a uhol sklonu, na crossovom trenažéri je nastaviteľný len tréningový odpor zotrvačníka. Pri tréningu na crossovom trenažéri sa namáha viac svalových skupín ako na bežeckom páse. Rozhodujúce pre efektívny tréning je okrem toho správne vykonávanie pohybov.