Čistenie dlažobných kociek – takto sa Vám to podarí!
Je dlažba na vašej terase alebo na príjazdovej ceste do garáže sfarbená a znečistená a už nevyzerá pekne? Pomocou jednoduchých prostriedkov môžete dlažobným kockám prinavrátiť ich lesk. My vám vysvetlíme, na čo by ste mali dbať pri čistení dlažobných kociek.
1. Čistenie dlažobných kociek – rôzne materiály
Nepekné sfarbenia a povlaky vznikajú v dôsledku používania a poveternostných podmienok na všetkých dláždených plochách. Druh znečistenia často závisí aj od umiestnenia kameňov. Okrem toho možno na podlahových plochách nájsť aj tieto znečistenia:
Na slnečných miestach sa spravidla nevytvára žiadny zelený povlak, oveľa častejšie sa vyskytuje na miestach chránených pred vetrom a vlhkom.
- Znečistenia a sfarbenia vznikajú okrem toho vďaka mokrému lístiu, vtáčiemu trusu a machu. Navyše sa v štrbinách medzi dlažbou hromadia substráty, ktoré podporujú rast burín.
Úspešné čistenie vašej dlažby v prvom rade závisí od druhu dlažobných kociek. Vopred by ste mali vedieť, či je vaša dlažba z betónu alebo prírodného kameňa. Každý druh dlažby sa čistí iným spôsobom.
1.1 Čistenie betónovej dlažby
Betónová dlažba má na rozdiel od dlažby z prírodného kameňa veľké póry, kvôli čomu má veľmi vysokú absorpčnú schopnosť. Výhodu to má v tom, že napr. pri daždi sa na povrchu nevytvára žiadny alebo len malý vodný film a dlažobné kocky tak zostanú nekĺzavé. Presne táto vlastnosť je aj dôvodom, prečo by sa betónová dlažba nemala čistiť vysokotlakovým čističom: hrubozrnná povrchová štruktúra sa v dôsledku pôsobenia tlaku vody môže stať poróznou alebo sa dokonca môže poškodiť, takže tento druh čistenia natrvalo spôsobí, že póry už nebudú schopné absorbovať vodu a budú klzké. Dlažobné kocky z betónu by sa mali čistiť iba pomocou bežných domácich čistiacich prostriedkov, akými sú sóda alebo prostriedky na umývanie riadu.
1.2 Čistenie dlažby z prírodného kameňa
Dlažba z prírodného kameňa môže byť z (zo)
žuly,
mramoru,
vápenca,
čadiča,
pieskovca
alebo kremenca
a je výrazne tvrdšia ako betónová dlažba. Z tohto dôvodu sa dá dlažba z prírodného kameňa spravidla dobre čistiť pomocou vysokotlakového čističa alebo pomocou elektronickej kefy na čistenie povrchov. Pri čistení dlažby z prírodného kameňa si však dávajte pozor na tieto aspekty:
Nepoužívajte žiadne agresívne čistiace prostriedky, ktoré obsahujú tenzidy, kyseliny alebo chlór. Tieto by mohli poškodiť povrch prírodného kameňa.
Vyhnite sa použitiu škrabky s ostrými hranami, kefy s rúčkou a drôtenej kefy, aby ste zabránili škrabancom a iným poškodeniam na povrchu.
Použite buď čistú vodu, čistiaci prostriedok s neutrálnou hodnotou pH alebo špeciálny čistiaci prostriedok na prírodný kameň, ako aj olej na starostlivosť o kamene.
Čistiaci prostriedok vždy najprv otestujte na nenápadných skúšobných plochách, aby ste si boli istý, že sa dlažba čistením nepoškodí.
2. Čistenie dlažobných kociek – najlepšie metódy
Existujú rôzne metódy, ako prinavrátiť dlažobným plochám ich lesk. Často stačia domáce čistiace prostriedky a podľa druhu kameňa môžete okrem toho použiť vysokotlakový čistič alebo špeciálne zariadenia na čistenie terás.
2.1 Čistenie dlažby domácimi čistiacimi prostriedkami – krok za krokom
Predstavíme vám bežné domáce čistiace prostriedky, ktoré môžete použiť na čistenie dlažobných kociek.
Čistenie dlažby sódou
Sóda je osvedčeným domácim prostriedkom a je vhodná, okrem iného aj na čistenie betónovej dlažby. Pri čistení postupujte takto:
Základné čistenie: dlažbu najskôr zbavte machu a buriny. Môžete to urobiť pomocou horáka na buriny alebo špeciálnou elektronickou škrabkou na štrbiny, keď štrbiny nechcete čistiť rukou. Z dlažby potom odstráňte nečistotu a lístie.
Vytvorte si zmes so sódou: približne do 10 litrov horúcej vody pridajte 80 až 120 gramov sódy a kvapalinu premiešajte v odolnom vedre.
Čistenie plochy: gumovou metlou alebo stierkou rozotrite zmes na plochu dlažby, ktorá sa má čistiť. Zmes nechajte pôsobiť asi 5 až 6 hodín. Roztok potom dobre opláchnite čistou vodou. Týmto postupom by sa mala odstrániť väčšina nečistôt a farebných škvŕn. Odolnejšie fľaky by ste následne mohli vyčistiť napr. drhnutím gumovou metlou.
Čistenie dlažby octom
Aj ocot je spoľahlivým domácim prostriedkom, ktorý dokáže pôsobiť na nečistoty akéhokoľvek druhu. Pri čistení dlažby dbajte na tieto aspekty:
Tu postupujte podobne, ako pri čistení pomocou sódy, a začnite so základným čistením, čiže najskôr očistite škáry a plochu dlažby od nečistôt a lístia.
Zmiešajte ocot a vodu v pomere 1:1 a zmes naneste na plochu dlažby. Roztok nechajte pôsobiť minimálne jeden deň a potom plochu dôkladne opláchnite čistou vodou.
Ocot na čistenie však použite iba vtedy, keď sa hneď vedľa dlažby nenachádza trávnik ani záhon. Zmes s octom by mohla poškodiť susediace rastliny.
Pozor: Nielen roztok s octom, ale ani zmes so sódou by sa nemali dostať predovšetkým do očí ani na kožu. Z tohto dôvodu noste pri čistení dlažby sódou alebo octom kvôli bezpečnosti ochranné okuliare, ako aj adekvátne topánky a rukavice, aby nemohlo dôjsť k podráždeniu kože alebo k zraneniam.
2.2 Čistenie dlažby strojom
Čistenie dlažobných kociek je zvyčajne nielen časovo náročné, ale je spojené s telesnou námahou. Tu vám môžu pomôcť špeciálne čistiace zariadenia. Tie najbežnejšie vám predstavíme nižšie.
Čistenie dlažby vysokotlakovým čističom
Čistenie vysokotlakovým čističom neprichádza do úvahy u všetkých druhov kameňa, z ktorých sú plochy dlažby. Zariadenia sa používajú predovšetkým na zámkovú dlažbu bez škár a v týchto prípadoch výrazne uľahčujú a skracujú čistenie. Pre dlažobné plochy so škárami vyplnenými štrkom, pieskom alebo kamennou drvinou sú vysokotlakové čističe menej vhodné, lebo prúd vody môže vymyť škáry. V závislosti od tlaku vody sa čistením môžu mäkké druhy kameňa poškodiť. Preto sa odporúča používať vysokotlakový čistič s nadstavcom plošného čističa.
Čistenie dlažby zariadením na čistenie terás
Aj špeciálne zariadenie na čistenie terás je veľmi vhodné na vyčistenie dlažby. Zariadenia sa prevádzkujú elektronicky a majú k dispozícii rotujúce valce s kefami. Okrem toho sa zariadenia dajú často pripojiť k záhradnej hadici, aby sa mohla privádzať voda, zatiaľ čo štetiny kefujú čistenú plochu.
2.3 Odstránenie odolnejších nečistôt z dlažby
Práve na dlažobných plochách príjazdových ciest do garáží sa môžu nachádzať odolné fľaky z oleja alebo maziva. Na mimoriadne vlhkých miestach často vznikajú aj lišajníky. Pri týchto nečistotách postupujte takto:
Čerstvé olejové fľaky odsajte pomocou kuchynských krepových utierok, podstielky pre mačky alebo piesku.
Zvyšky potom môžete odstrániť pomocou bežných domácich prostriedkov, akými sú sóda a ocot, tým, že tabletku do umývačky riadu rozpustíte vo vode a zmes nanesiete kefou na odolné fľaky z oleja alebo maziva.
V závislosti od druhu kameňa sa zaschnuté fľaky dajú odstrániť aj terpentínom alebo rozpúšťadlom tuku.
Lišajníky je možné s veľkou trpezlivosťou vykefovať.
5 tipov na čistenie dlažby
Aby ste čistením vašich dláždených plôch získali to najlepšie, mali by ste zohľadniť nasledujúce aspekty:
Pravidelné zametanie: v pravidelných intervaloch čistite plochu dlažby pomocou metly a zbavte ju kameňov, uvoľnených nečistôt a lístia. Čím častejšie budete plochu zametať, tým menej nečistôt sa na nej nahromadí. Uľahčíte si tým hĺbkové čistenie dlažby.
Impregnácia/zapečatenie: v závislosti od druhu kameňa sa dajú plochy dlažby zapečatiť impregnáciou. To bude mať za následok, že nečistota sa od povrchu odrazí a ošetrený kameň sa dá podstatne lepšie vyčistiť ako neošetrený.
Interval čistenia: frekvencia čistenia v prvom rade závisí od stupňa znečistenia, ale aby sa nepekná patina a burina nemali šancu rozšíriť, odporúča sa čistenie dlažby minimálne raz ročne.
Suchý deň: v závislosti od metódy čistenia musia roztoky alebo čistiace prostriedky na dlažbu pôsobiť minimálne 5 hodín až niekoľko dní. Preto si treba nájsť čas, ktorý bude podľa možnosti bez dažďa, v opačnom prípade dážď plochy opláchne a postará sa o nové znečistenie.
Škáry: ak by škáry medzi dlažobnými kockami v dôsledku čistenia utrpeli nejaké poškodenie, odporúča sa ich neskôr opäť vyplniť škárovacím pieskom alebo škárovacou maltou. Zabráni sa tak prepadnutiu dláždených plôch.
Zhrnutie: Akým spôsobom a pomocou akých prostriedkov budete vašu dlažbu čistiť, závisí v prvom rade od druhu kameňa. Betónovú dlažbu je najlepšie možné vyčistiť pomocou roztoku so sódou, zatiaľ čo na tvrdý kameň, ako je to pri niektorých druhoch prírodného kameňa, môžete použiť aj vysokotlakový čistič alebo zariadenie na čistenie terás.
FAQ
Ako vyčistím dlažbu pomocou sódy?
Betónovú dlažbu je možné veľmi dobre vyčistiť pomocou jednoduchej zmesi so sódou. Po odstránení voľných nečistôt z dlažby, ako je napríklad lístie, zmiešajte 80 až 120 gramov sódy s 10 litrami horúcej vody a tento sódový roztok naneste na dlažobné kocky. Nechajte ho pôsobiť päť až šesť hodín a následne plochu dôkladne opláchnite väčším množstvom čistej vody.
Ako vyčistím dlažbu pomocou sódy?
V závislosti od druhu kameňa a znečistenia je možné dlažbu vyčistiť aj pomocou jednoduchých domácich čistiacich prostriedkov, akými sú sóda a ocot. Tieto metódy sú vhodné najmä pre betónovú dlažbu. Dlažba z tvrdého kameňa sa dá pohodlne vyčistiť pomocou stroja, akým je vysokotlakový čistič.
Môžem dlažobné kocky čistiť aj vysokotlakovým čističom?
Nie pre všetky dlažobné kocky je vhodné čistenie pomocou vysokotlakového čističa. Len mimoriadne tvrdý kameň dokáže odolávať tlaku vody tak, aby nedošlo k poškodeniu povrchu kameňov. A malo by ísť o zámkovú dlažbu, bez škár vyplnených pieskom a kamennou drvinou, ktoré by mohli byť tlakom vody vymyté. Nadstavec, tzv. plošný čistič, ktorý je často súčasťou výbavy vysokotlakového čističa, je ďalším dobrým prostriedkom na čistenie dláždených plôch. Alternatívou k vysokotlakovým čističom môžu byť špeciálne zariadenia na čistenie terás s rotujúcimi štetinami. Na čo by ste si ešte mali dávať pozor pri čistení dlažobných kociek, sa dozviete v našom poradenstve pri kúpe.