Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vytieranie podlahy – správny postup!

Prach, nečistoty a srsť z domácich zvierat sa neustále hromadia na podlahe, preto by ste ju mali pravidelne čistiť. V tomto poradcovi sa dozviete, čo môžete urobiť, aby ste dosiahli najlepšie výsledky pri zotieraní podlahy a ako si túto prácu uľahčiť.

1. Čistiace prostriedky a domáce prostriedky na umývanie podlahy

Žena pri umývaní podlahy
Kompletná súprava mopu a vedra so šliapacim pedálom Vileda Turbo Easy Wring & Clean sa perfektne hodí pre hladké podlahy.

Čistiace prostriedky na podlahy neslúžia len na čistenie, ale v závislosti od podlahovej krytiny by ste ich mali používať aj na starostlivosť o podlahu. Väčšinu výrobkov tvoria koncentráty, ktoré sa zmiešajú s vodou podľa pokynov výrobcu. Aby sme vám pomohli zorientovať sa v takmer bezhraničnej ponuke čistiacich prostriedkov na podlahy, zostavili sme pre vás najbežnejšie varianty.

Viete, aké prostriedky máte používať, ale máte ďalšie otázky týkajúce sa umývania podlahy? Potom môžete prejsť priamo k odpovediam tu:

 • Tipy k umývaniu podlahy
 • Umývanie podlahy – krok za krokom
 • Systémy a pomôcky
 • Umývanie podlahy podľa typu podlahy

Toto sú najlepšie čistiace prostriedky na podlahy:

 • Univerzálne čistiace prostriedky: Univerzálny čistiaci prostriedok v správnom dávkovaní môžete použiť na takmer všetky povrchy vo vašej domácnosti – vrátane takmer všetkých podláh.
 • Tekutý čistiaci prostriedok s abrazívnou zložkou: Predovšetkým tvrdé podlahy sa dajú dobre čistiť pomocou tekutého čistiaceho prostriedku s abrazívnou zložkou. Drobné čiastočky, ktoré sa v ňom nachádzajú, účinne uvoľňujú aj silné znečistenia. Ak chcete použiť tekutý čistiaci prostriedok s abrazívnou zložkou, potom roztok najskôr vyskúšajte na nenápadnom mieste, aby ste sa uistili, že je vhodný na váš účel použitia. Ak je vaša podlaha zakonzervovaná alebo je lesklá, nepoužívajte tento typ čistiaceho prostriedku, pretože by abrazívne častice mohli povrch zdrsniť a podlaha by mohla stratiť lesk.
 • Čistiace prostriedky na sklo Dobré výsledky čistenia môže priniesť aj trocha čistiaceho prostriedku na sklo do vody na umývanie. Okrem toho je tento prostriedok znášanlivý pre takmer všetky druhy podlahy.
 • Špeciálne čistiace prostriedky: Niektoré podlahové krytiny vyžadujú špeciálne čistiace prostriedky, ktoré súčasne slúžia na ošetrenie podlahy. Existuje napríklad prostriedok na starostlivosť o drevo, ktorý podlahu naolejuje a zakonzervuje, a špeciálne čistiace prostriedky na zakonzervované korkové podlahy, ako aj na laminátové a parketové podlahy.
 • Čistiace prostriedky na škáry: Vodný kameň a nečistoty sa časom hromadia najmä v škárach dlaždíc. Špeciálne čistiace prostriedky na škáry sa hodia na to, aby sa škáry nenapádali agresívnymi čistiacimi prostriedkami a boli stále čisté.
 • Neutrálne mydlo: Neutrálne mydlo je hustá čistiaca pasta, ktorá je kompletne biologicky odbúrateľná a hodí sa pre takmer všetky povrchy.

Pozor: Pri dávkovaní čistiaceho prostriedku sa vždy držte odporúčaní príslušného výrobcu. Môžete tak zabrániť nepekným šmuhám.

 

Ak sa váš čistiaci prostriedok práve minul a vy nemáte po ruke žiadny iný, hodia sa na čistenie aj niektoré iné domáce prostriedky, aby boli vaše podlahy opäť žiarivo čisté.

Tieto domáce prostriedky sú najlepšie na čistenie podlahy:

 • Ocot: Ocot je všestranným pomocníkom medzi domácimi prostriedkami. Octová esencia zriedená s veľkým množstvom vody sa hodí predovšetkým na čistenie hladkých podláh, ako je laminát alebo linoleum. Pri obkladačkách s príslušnými škárami sa však odporúča opatrnosť. Tieto by sa mohli poškodiť pôsobením kyseliny.
 • Zmäkčovadlo: Chcete, aby vaša laminátová podlaha alebo parkety žiarili ako kedysi? Potom pridajte trocha zmäkčovadla do vody na umývanie. Tento prostriedok pomôže vašej podlahe opäť zažiariť.
 • Jadrové mydlo: Na mimoriadne silné zatvrdnutia sa hodí jadrové mydlo. Mydlo s trochou vody nechajte pôsobiť na znečisteniach a toto potom veľmi jednoducho zotrite.
 • Prostriedok na umývanie riadu: Podobne ako univerzálne čistiace prostriedky, aj prostriedky na umývanie riadu môžete používať univerzálne. Do vody na umývanie pridajte pár kvapiek a vaša podlaha sa dokonca aj odmastí.
 • Čistá voda: Ak nemáte k dispozícii vôbec žiadne čistiace prostriedky, môžete jednoducho použiť aj obyčajnú čistú vodu. Dbajte na to, aby sa znečistená voda pri umývaní pravidelne vymieňala za čistú vodu.

2. Umývanie podlahy podľa typu podlahy

Elektrický mop na umývanie
S mopom Hurricane Floating je vytieranie podlahy hračkou vďaka elektrickým rotáciám!

Každej podlahovej krytine by sa mala venovať osobitná starostlivosť, aby sa predĺžila jej životnosť. Tu je rozhodujúce, koľko vody sa používa pri umývaní na rôzne typy podláh. Najdôležitejšie základné pravidlá sa dozviete tu.

Umývanie podlahy podľa typu podlahy – na toto by sme mali prihliadať:

 • Umývanie laminátových a PVC/vinylových podláh: Laminát má mimoriadne hustý povrch, ktorý sa stará o jednoduché čistenie. Podlahu však utierajte len vlhkou handrou, pretože spoje a lepené spoje sú náchylné na prenikanie vlhkosti. Okrem toho dbajte na to, aby sa nepoužívali prostriedky a pomôcky na drhnutie, aby sa zabránilo škrabancom.
 • Umývanie parkiet: Aj parkety umývajte len vlhkou handrou, aby vlhkosť neviedla k napučaniu a tým k deformovaniu dreva. Okrem toho je možné zakúpiť špeciálne čistiace prostriedky na parkety, ktoré ošetrujú drevo a predlžujú jeho životnosť. Rozhodujúce pri tom je, či je podlaha zakonzervovaná alebo nie. Ak by podlahové dosky neboli zakonzervované, potom sa vo všeobecnosti neodporúča utieranie na vlhko. Okrem toho dbajte na to, aby ste nepoužívali prostriedky a pomôcky na drhnutie, aby sa zabránilo škrabancom.
 • Umývanie dlažby: Dlažba sa za normálnych okolností čistí mimoriadne ľahko a je odolná. Najlepšie je použiť univerzálny čistiaci prostriedok a nie prostriedky, ktoré zanechávajú film (ako pri starostlivosti o parkety alebo laminátové podlahy). Taktiež neodporúčame používať octové čistiace prostriedky, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu škár. Ak máte mimoriadne drsnú dlažbu, môžete ju poumývať množstvom vody a silno ju vydrhnúť – bez toho, aby ste ju poškodili.
 • Umývanie linolea: Podlahy z linolea sa najlepšie čistia čistiacimi prostriedkami s nízkou hodnotou pH. Nepoužívajte čistiace prostriedky, ktoré zanechávajú film, pretože inak sa môžu tvoriť nepekné šmuhy a mimoriadne klzký povrch. Pri linoleu dbajte na to, aby ste nepoužívali prostriedky a pomôcky na drhnutie, aby sa zabránilo škrabancom.
 • Umývanie korkovej podlahy: Pri korkových podlahách sa postupuje podobne ako pri parketách. Aj tu existuje rozdiel medzi zakonzervovanou a nezakonzervovanou podlahou. Už pri vysávaní dbajte na to, aby sacia hlavica disponovala mäkkou kefkou na zabránenie škrabancom – vo všeobecnosti sa neodporúčajú pomôcky na drhnutie. Na podlahu použite univerzálny čistiaci prostriedok alebo čistú vodu. Na jednotlivé fľaky, ktoré sa nedajú odstrániť, sa odporúča opatrné ošetrenie terpentínom.


Upozornenie: Poutierať len vlhkou handrou znamená, že sa podlaha namočí len toľko, že do niekoľkých minút opäť vyschne. Toto je dôležité pre podlahy z laminátu alebo dreva, ktoré sú citlivé na vlhkosť, a pri ktorých hrozí riziko napučania v oblasti škár. Na poutieranie týchto podláh sa hodí systém mopu a vedra so šliapacim pedálom, pomocou ktorého je možné mop dobre vyžmýkať.

Typ podlahy

Čistiaci prostriedok

Množstvo vody na umývanie

Laminát, PVC, vinyl

 • prostriedok na laminátové podlahy
 • univerzálny čistiaci prostriedok
 • domáci prostriedok (nie prostriedok na drhnutie)

len vlhkou handrou

Parkety

 • čistiaci prostriedok na parkety
 • univerzálny čistiaci prostriedok
 • prostriedok na umývanie riadu
 • zmäkčovadlo alebo mazľavé mydlo pre lesk

len vlhkou handrou

Dlažba

 • takmer všetky čistiace prostriedky (okrem prostriedkov s obsahom kyselín ako ocot – na ochranu škár)
 • univerzálny čistiaci prostriedok

na vlhko/na mokro

Linoleum

 • čistiaci prostriedok na linoleá
 • univerzálny čistiaci prostriedok
 • domáci prostriedok (nie prostriedok na drhnutie)

len vlhkou handrou

Korok

 • čistiaci prostriedok na korkové podlahy
 • univerzálny čistiaci prostriedok

len vlhkou handrou

 

 

3. Umývanie podlahy – krok za krokom

Umývanie podlahy s Ultramat
S Vileda Ultramat ostanú vaše ruky suché.

Dôležitý je nielen správny čistiaci prostriedok, ale aj správny pracovný postup. Vysvetlíme vám, ako najlepšie postupovať pri umývaní podlahy.

 1. Príprava priestoru: Najprv odstráňte z cesty drobný a ľahký nábytok, ako sú lampy, stoličky, koberce atď., aby ste sa dostali na každé miesto a mohli ho utrieť jedným ťahom.
 2. Odstránenie hrubých a voľných nečistôt: Hrubé a voľné nečistoty povysávajte z podlahy, aby ste ich pri umývaní zbytočne neroztierali.
 3. Príprava vody na umývanie: Vedro naplňte vodou a pridajte čistiaci prostriedok podľa vášho výberu. Pri dávkovaní dbajte bezpodmienečne na dodržiavanie pokynov výrobcu. Zabránite tak nepekným šmuhám. Záleží na vás, či použijete teplú alebo studenú vodu. Oba varianty vykazujú dobrý čistiaci výkon. Výber teploty vody často závisí aj od použitého koncentrátu (pozri príslušné pokyny od výrobcu).
 4. Umývanie: Handru na umývanie podlahy teraz ponorte do vody na umývanie a dobre ju vyžmýkajte (podľa typu podlahovej krytiny), aby pri umývaní nevznikali mláky s vodou. Najúčinnejšie je, keď vediete mop do osmičiek, pretože vtedy sa nečistoty zachytia najlepšie, zadržia sa v handre a ďalej sa nerozširujú. Handru na umývanie občas vypláchnite a zakaždým ju navlhčite vodou. Nezabudnite utrieť aj soklové lišty.
 5. Sušenie: Vlhkú podlahu nechajte vyschnúť na vzduchu alebo schnutie urýchlite tým, že ju utriete do sucha suchou a čistou handrou na podlahu.

Potrebujete aj tipy na jarné upratovanie? Potom si v našom poradenstve prečítajte, ako sa dá veľké upratovanie vykonať čo najrýchlejšie a najlepšie!

4. Systémy a pomôcky k umývaniu podlahy

Použitie mopu s rozprašovačom
Mop s rozprašovačom sa hodí na rýchle čistenie.

So správnym vybavením je vytieranie rýchle a bez námahy: V zásade potrebujete len vedro, podlahový mop vrátane návleku na mop a čistiaci prostriedok. Sú tu však veľké rozdiely v manipulácii a kvalite. S niektorými systémami na umývanie si môžete nielen ušetriť námahu spojenú so žmýkaním handry na podlahu a s namáhavým prenášaním vedra na čistenie, ale s plne automatickými variantmi si môžete dokonca ušetriť prácu úplne.

V podstate si môžete vybrať z týchto základných typov systémov na umývanie:

 • Kefa na drhnutie: Najjednoduchšou, ale aj najnáročnejšou možnosťou je použiť jednoduchú kefu na drhnutie, handru na podlahu a vedro. Handra na umývanie sa potom po každom vyžmýkaní ručne preloží okolo kefy na drhnutie
 • Široký mop na umývanie podláh/mopové systémy Alternatívou k bežným kefám na drhnutie je takzvaný široký mop na umývanie podláh. Tento pozostáva z rúčky so sklopným rámom nasadeným na spodnom konci, na ktorého základnú dosku je možné zaistiť návlek na mop. Návleky môžu pozostávať z mikrovlákna, bavlny alebo zo zmesi materiálov a tieto je možné spravidla vyprať.
 • Špongiový mop: Špongiový mop je podlahový mop, na ktorého konci sa nachádza dlhá špongia, pomocou ktorej môžete vydrhnúť vaše podlahy. Pri tomto variante nepotrebujete handru na umývanie.
 • Mop s rozprašovačom: Mop s rozprašovačom je model šetriaci chrbát, ktorý je určený na rýchle čistenie. Nebudete potrebovať vedro, pretože na rukoväti je naplniteľná fľaša s rozprašovačom, ktorú môžete obsluhovať z rukoväte mopu. Podlahu tak pohodlne navlhčite postriekaním a môžete začať umývať bez toho, aby ste mop museli zakaždým vyprať a znovu navlhčiť.
 • Robotický vysávač s mopom Vysávač vám dokáže uľahčiť život. Niektoré varianty dokážu nielen vysávať, ale aj samostatne umývať. Takto si môžete úplne ušetriť prácu pri rýchlom čistení.
 • Elektrický podlahový mop: Elektrický podlahový mop stiera pomocou motora. Prístroje disponujú nádržkou na vodu, takže vedro je zbytočné. Niektoré modely sú okrem toho dostupné ako akumulátorové podlahové mopy a okrem toho disponujú funkciou vysávania alebo možnosťou parného čistenia, takže v jednom kroku môžete z podlahy ešte jednoduchšie odstrániť znečistenia.
Súprava na čistenie Swiffer

Podlahový mop Swiffer

S podlahovým mopom Swiffer sa vďaka jeho plochej konštrukcii a flexibilnej otočnej hlavici dostanete aj na ťažko prístupné miesta. Okrem toho máte na výber medzi vymeniteľnými suchými a vlhkými utierkami Swiffer. Tieto pôsobia ako magnet na prach, priťahujú prach a nečistoty a zadržia ich. Systém je vhodný pre všetky tvrdé povrchy ako voskované a nevoskované linoleum, vinyl, keramika a ošetrené drevené podlahy. Vďaka mopu Swiffer sa už nebudete musieť zohýbať, zbavíte sa žmýkania a ťahania vedra.

 

 

Mop s rozprašovačom Leifhe

Leifheit Easy Spray XL

Leifheit Easy Spray disponuje nádržkou na vodu na rozprašovanie na rukoväti mopu na umývanie, do ktorej môžete naplniť čistiaci roztok. Na konci rukoväte sa nachádza páčka, pomocou ktorej môžete pohodlne nastriekať čistiaci prostriedok vo forme jemnej hmly bez toho, aby ste sa museli zohýbať. Pomocou návleku na mop z mikrovlákna môžete potom bez námahy poutierať navlhčenú plochu. Návlek na mop je okrem toho možné prať v práčke.

Robotický vysávač

Robotický vysávač s mopom Roborock

Robotický vysávač s mopom Roborock S7 vás zbaví všetkej práce s vytieraním podlahy. Na vytieranie používa sonickú technológiu, pomocou ktorej pomocou nielen ťahá mop po podlahe, ale podlahu aj drhne. Problémom tak už nie sú ani zaschnuté znečistenia, ako škvrny z kávy alebo odtlačky od topánok. Doprajte si prestávku, kým váš robotický vysávač s mopom čistí podlahy.

Vedro Vileda s mopom na umývanie

Vileda Ultramat

Súprava Vileda Ultramat pozostáva zo širokého mopu s teleskopickou rukoväťou, z poťahu z mikrovlákna a vhodného vedra na umývanie so žmýkacím mechanizmom. Vďaka žmýkaciemu mechanizmu ostanú vaše ruky suché a vy sa už nebudete musieť zohýbať Pomocou nožného pedála jednoducho zložte základnú dosku mopu, návlek na mop ponorte do vody na umývanie a žmýkajte ho pomocou žmýkacieho mechanizmu dovtedy, kým sa nedosiahne optimálna vlhkosť pre vašu podlahu. Vďaka 180-stupňovému otočnému kĺbu základnej dosky mopu dosiahnete bez námahy do všetkých rohov. Návleky na mop je okrem toho možné prať v práčke.

Elektrický podlahový mop Kärcher

Čistič na tvrdé podlahy Kärcher

Čističe na tvrdé podlahy Kärcher sú k dispozícii v rôznych variantoch. Tieto je možné zakúpiť ako akumulátorové podlahové mopy a tiež s funkciou vysávania. Okrem toho existujú varianty so systémom 2 nádržiek, u ktorých sa zvlhčovanie valcov na umývanie realizuje z nádržky na čistú vodu, zatiaľ čo sa znečistená voda zbiera do nádržky na znečistenú vodu. Vaše ruky tak zostanú suché a vy budete mať po ruke čerstvú vodu bez toho, aby ste sa museli namáhavo zohýbať.

5. Umývanie podlahy – tipy

Použitie čističa na tvrdé podlahy
Kärcher Fc 7 je akumulátorovým čističom na tvrdé podlahy, s ktorým môžete vysávať a vytierať podlahu v jednom kroku.

Pri umývaní podláh nezáleží len na správnych čistiacich pomôckach, ale aj na správnej technike.

Pomocou týchto tipov umyjete podlahu v priebehu okamihu!

 1. Príprava: Pred vytieraním nezabudnite pripraviť miestnosti tak, že z podláh odstránite drobný nábytok a dekoratívne predmety. Takže potom ju budete môcť zotrieť jedným ťahom.
 2. Stanovenie poradia: Podlahu čistite vždy ako poslednú, pretože prach a nečistoty z iného upratovania, ako je utieranie prachu alebo umývanie okien, vždy padajú zhora nadol.
 3. Zametanie: Pred vytieraním tiež pozametajte uvoľnený prach a nečistoty alebo ich povysávajte vysávačom, aby ste ich pri vytieraní nerozniesli.
 4. Automatizovanie: Uľahčite si prácu a použite systém mopu, pri ktorom sa napríklad nemusíte zohýbať, aby ste preprali návlek na mop. Alebo použite systém, ktorý dokonca urobí všetku prácu za vás, ako robot na vysávanie a vytieranie.
 5. Správne umývanie: Umývajte vždy od vzdialeného rohu miestnosti smerom k dverám alebo chodníku. Zabránite tak zbytočnému roznášaniu nečistôt a prechádzaniu po už utretých plochách. Mop veďte po podlahe v osmičkových slučkách tak, aby utierka na podlahu zadržala vytretú nečistotu.
 6. Správne schnutie: S otvorenými oknami môžete urýchliť schnutie vytretej podlahy.
 7. Stanovenie množstva vody: Základom na čistenie podláh je množstvo vody, ktoré sa líši podľa podlahovej krytiny. Zatiaľ čo dlažbu je možné drhnúť s veľkým množstvom vody, u všetkých ostatných typov podláh sa vyžaduje opatrnosť a zotieranie na vlhko.
 8. Výmena pomôcok: Dbajte na to, aby sa počas umývania pravidelne menila voda na umývanie za čistú – najlepšie pre každú novú miestnosť. Okrem toho môžete pre každú miestnosť použiť nový návlek na mop, aby sa dosiahol optimálny výsledok čistenia.

Často kladené otázky

Ako často by sa mala umývať podlaha?

Na otázku, ako často by ste mali umývať podlahu, sa nedá odpovedať paušálne. Za normálnych okolností stačí poumývať všetky podlahy na vlhko raz za týždeň. Ak však máte v domácnosti deti alebo domáce zviera, potom sa odporúča podlahu čistiť častejšie. Predovšetkým alergici vám poďakujú, keď budete pravidelne odstraňovať chlpy z domácich zvierat.

Ako zabránim šmuhám a pásom pri umývaní podlahy?

Príčinou šmuhovitých podláh po umývaní je väčšinou nesprávne zvolený čistiaci prostriedok alebo vysoké dávkovanie čistiaceho prostriedku. Uistite sa, že naozaj chcete použiť čistiaci prostriedok vytvárajúci film a aká vysoká má byť jeho dávka podľa pokynu výrobcu.

Mal by som na umývanie podlahy použiť studenú alebo teplú vodu?

Na otázku, či umývať podlahu studenou alebo teplou vodou, sa nedá odpovedať paušálne. Teplá voda boduje vysokou rozpustnosťou tukov a schopnosťou odstraňovať baktérie. Pri použití studenej vody sa však vytvára menej šmúh, šetríte energiu a niektoré čistiace prostriedky vyžadujú použitie studenej vody.

Umývanie podlahy – najlepšie umytie podlahy – zhrnutie

 • Čistiace prostriedky: Pre váš typ podlahy použite vhodný čistiaci prostriedok. Na hladké podlahy, ako aj na dlažbu sú vhodné univerzálne čistiace prostriedky, domáce prostriedky a čistiace prostriedky špeciálne určené na príslušnú podlahovú krytinu, zatiaľ čo na korkové a parketové podlahy existujú čistiace prostriedky so špeciálnou starostlivosťou. Okrem toho dbajte na správne dávkovanie čistiaceho koncentrátu, aby sa zabránilo šmuhám.
 • Podlahová krytina: Je dôležité vedieť, ako udržiavať podlahu, a to nielen kvôli výberu čistiaceho prostriedku, ale aj pre správne množstvo vody na umývanie. Väčšinu podláh, ako sú linoleum, laminátové, drevené, vinylové a korkové podlahy, by ste mali umývať iba vlhkou handrou, aby sa zabránilo ich napučaniu, zatiaľ čo dlaždice môžete drhnúť aj skutočne namokro.
 • Systém mopu: Prácu si čo najviac uľahčite a namiesto klasickej metly na umývanie so samostatnou handrou na podlahu použite systém na umývanie - mop, elektrický mop alebo dokonca robotický vysávač na vytieranie a vysávanie.
 • Proces umývania: Všetky mobilné predmety dajte preč z cesty, potom pozametajte alebo povysávajte všetky voľné nečistoty. Pri domácich prácach umývajte podlahu vždy ako poslednú, aby ste si znova nezašpinili napríklad pri utieraní prachu. Vždy tiež utierajte od zadného rohu k dverám alebo chodníku, aby ste neprechádzali cez miesta, ktoré už boli utreté.