Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Elektrické zubné kefky pre deti: od akého veku by sa mali používať?

Elektrické zubné kefky sľubujú najlepšiu ústnu hygienu a starajú sa o zdravé, žiarivo biele zuby. Vysvetlíme vám, od akého veku môžu deti používať elektrické zubné kefky.

1. Od akého veku môžu deti používať elektrické zubné kefky?

Od troch rokov môžu deti cvičiť čistenie zubov samé. Na to sú k dispozícii špeciálne detské zubné kefky: Ručné zubné kefky a elektrické zubné kefky, ktoré sú prispôsobené malým čeľustiam. Deti v predškolskom veku ešte nie sú motoricky v stave správne držať predovšetkým ručnú zubnú kefku a viesť ju pozdĺž zubov – hlava elektrickej zubnej kefky sama rotuje a je efektívnejšia, čo sa týka výsledku čistenia zubov. Mnoho detí má okrem toho viac radosti z toho, že si zuby čistia s elektrickými kefkami so špeciálnym dizajnom. Ráno aj večer sa tak budú viac zaoberať ústnou hygienou.

1.1 Výhody elektrickej zubnej kefky pre deti

Elektrická zubná kefka pre deti
© SOL STOCK LTD (SOL STOCK LTD (Photographer) - [None] Elektrické zubné kefky pre deti ponúkajú mnoho výhod pri starostlivosti o zuby vášho dieťaťa.

Používanie špeciálnej elektrickej zubnej kefky pre deti ponúka mnoho výhod:

 • Vlastná rotácia hlavy kefky uľahčuje dôkladné čistenie zubov

 • Malá hlava kefky dosiahne aj na vzadu ležiace stoličky

 • Mäkké a zaokrúhlené štetiny sú prispôsobené sklovine a ďasnám detí

 • Veľká protišmyková rukoväť zubnej kefky uľahčuje držanie a vedenie zubnej kefky

 • Atraktívny a deťom vyhovujúci dizajn prispieva k motivácii čistiť si zuby

1.2 Správna zubná kefka pre každý vek

Vo veku do troch rokov deti ešte nie sú schopné adekvátne držať zubnú kefku a pri čistení môže dôjsť k poraneniam ústnej dutiny. Pre bábätká a malé deti by ste preto mali použiť špeciálne prstové zubné kefky alebo detské ručné zubné kefky a čistenie prevziať do rúk sami.

Upozornenie: mliečne zuby sa musia čistiť už od prvého zubu.

Aj od tretieho roku života potrebujú deti ešte veľa podpory pri čistení zubov. Cvičte so svojím dieťaťom správne čistenie zubov tým, že si to najskôr smie vyskúšať samé, ale na záver mu ich vždy ešte raz vyčistite vy. Len tak sa zaručí, že sa zuby dostatočne vyčistia.

Od šiesteho roku života si môžu deti začať čistiť zuby samostatne. Naďalej by ste však mali na to dohliadať a v prípade potreby zasiahnuť.

Tip: len čo bude vaše dieťa vedieť plynule písať, bude mať aj motorické schopnosti na samostatné čistenie si zubov.

Aj keď si deti v priebehu základnej školskej dochádzky rozvíjajú schopnosti, ktoré im umožnia prevziať ústnu hygienu do vlastných rúk, mali by ste pravidelne kontrolovať, či si zuby čistia správne, dôkladne a dostatočne dlho.

Keď budú mliečne zuby nahradené trvalými zubami, môžu deti prejsť na elektrické zubné kefky pre dospelých.

2. Vhodná zubná kefka pre vaše dieťa

Detské elektrické zubné kefky
S elektrickou zubnou kefkou pre deti je čistenie zubov skutočná zábava!

Elektrické zubné kefky pre deti sú optimálne prispôsobené ústnej hygiene malých detí a zosúladené s mliečnymi zubami. Čeľuste sú ešte malé, takže aj kefka spolu s hlavou je menšia ako pri zubných kefkách pre dospelých. Tým je možné bez námahy dosiahnuť aj na vzadu ležiace stoličky. Pritom nie je dôležité, či je hlava kefky okrúhla alebo pozdĺžna. Okrem toho majú mliečne zuby pomerne mäkkú zubnú sklovinu, takže štetiny hláv kefiek musia pri tlaku mierne povoliť.

Pri výbere vhodnej elektrickej zubnej kefky pre vaše dieťa by ste mali dbať na toto:

 • Malá a vymeniteľná hlava kefky

 • Mäkké a zaokrúhlené štetiny

 • Protišmyková rukoväť

Niektoré modely dodatočne disponujú voliteľnými funkciami, atraktívnym dizajnom a príslušenstvom:

 • Funkcia časovača s akustickým signálom alebo vibráciou

 • Optická výstraha, keď sa kefka príliš silno pritláča

 • Možnosť výberu medzi prevádzkou na akumulátor alebo batériu

 • Množstvo typov dizajnu, ktorý vyhovuje deťom

 • Súpravy s pohárom na vodu a presýpacími hodinami

3. Správne čistenie zubov elektrickou zubnou kefkou

Na používanie elektrickej zubnej kefky máme pre vás zopár tipov, ktoré deťom uľahčia čistenie zubov a prispejú k optimálnej ústnej hygiene:

 • Na deti pri čistení zubov vždy dohliadajte, kým to nebudú vedieť spoľahlivo samé - približne vo veku základnej školskej dochádzky

 • Až do veku dospievania pravidelne kontrolujte, či si zuby čistia vytrvalo a dostatočne dôkladne

 • Dbajte najmä na čistenie stoličiek, tam často vzniká kaz

 • Čistite si zuby spoločne s dieťaťom, aby vás mohlo napodobňovať (buďte mu vzorom)

 • Používajte špeciálnu, veku prispôsobenú pastu s fluórom, ktorá posilňuje zubnú sklovinu a predchádza kazu

FAQ

Sú elektrické zubné kefky vhodné pre deti?

Áno. Od veku troch rokov môžu deti používať špeciálne elektrické zubné kefky. Tieto detské zubné kefky sú pohodlné, majú malú hlavu a zaokrúhlené štetiny – sú tak optimálne prispôsobené potrebám detských zubov. Elektrická zubná kefka motivuje veľa detí k dôkladnému a vytrvalému čisteniu zubov. 

Ktorá elektrická zubná kefka je najlepšia pre deti?

Dbajte na to, aby ste zvolili elektrickú zubnú kefku určenú špeciálne pre deti. Tieto modely sa vyznačujú obzvlášť malou hlavou kefky s mäkkými a zaokrúhlenými štetinami. Taká kefka dosiahne aj na zadné stoličky a nepoškodí zubnú sklovinu mliečnych zubov. Pre ktorého výrobcu sa rozhodnete, prenechajte osobnému vkusu vášho dieťaťa, pretože elektrické detské zubné kefky sa ponúkajú v mnohých typoch dizajnu.

Ktorú elektrickú zubnú kefku môžu používať deti od 7 do 12 rokov?

Vo veku základnej školskej dochádzky rastú deťom trvalé zuby namiesto mliečnych. V tomto prechodnom období by sa mala naďalej používať elektrická detská zubná kefka, kým sa všetky mliečne zuby nenahradia trvalými zubmi. Špeciálne detské kefky majú mäkké a zaokrúhlené štetiny, ktoré neškodia mäkkej zubnej sklovine mliečnych zubov. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj viaceré modely elektrických zubných kefiek pre rôzne vekové skupiny, takže je možné prejsť od kefky pre malé deti k variantu pre staršie deti.