Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vytvorenie domácej kancelárie

Chcete si zariadiť domácu kanceláriu (home-office), ale neviete, čo je pri tom dôležité a ako vybrať správny nábytok? V našom poradenstve vám s tým pomôžeme a poskytne vám užitočné tipy a informácie pre vaše vlastné nápady.

1. Čo potrebujem na vytvorenie mojej domácej kancelárie?

Nasledujúci prehľad vám pomôže zistiť, čo budete potrebovať pre svoju domácu kanceláriu, aby ste mohli efektívne pracovať z domu:

 • Písací stôl: Písací stôl by mal poskytovať dostatok miesta, aby ste mohli mať poruke všetky dôležité zariadenia a pomôcky pre vašu prácu.
 • Kancelárska stolička: Keďže väčšinu času budete sedieť za písacím stolom, budete potrebovať kancelársku stoličku, ktorá je pohodlná a šetrná k chrbtu.
 • Kontajner na kolieskach, police a zásuvkové prvky: Dokumenty alebo pomôcky, ktoré chcete mať na dosah, môžete uložiť do kontajnerov na kolieskach alebo do zásuvkových prvkov. Ak je váš písací stôl dostatočne vysoký, nájde si tento kus nábytku miesto pod doskou stola. Dôležitý môže byť aj regál na zakladače.
 • Počítače a príslušenstvo: Na väčšinu činností je potrebný počítač. Dôležitou súčasťou sú aj myš a klávesnica, ako aj webová kamera a náhlavná súprava na komunikáciu s kolegami alebo zákazníkmi.
 • Monitor: Monitor by mal byť dostatočne veľký, aby ste si na ňom mohli zobraziť aj viacero programov alebo dokumentov súčasne. Dva monitory tu môžu byť výhodou. Externý monitor je veľmi užitočný aj keď pracujete s notebookom.
 • Tlačiareň: ak musíte tlačiť dokumenty, odporúča sa najmä multifunkčná tlačiareň, pretože toto zariadenie dokáže aj kopírovať a skenovať dokumenty.
 • Osvetlenie: Veľmi dôležité je aj osvetlenie pracoviska. Na tomto mieste vám pomôžu stolné a stojace lampy.

Ak si uvedomíte, že väčšinu dňa strávite na pracovisku, mali by ste si pri zariaďovaní domácej kancelárie vybrať odpovedajúco kvalitný a odolný nábytok. Mimoriadne dôležité sú pri tom písací stôl a kancelárska stolička.

1.1 Písací stôl

Mini písací stôl pre home-office
Ak sa písací stôl nevyužíva, je možné dosku stola jednoducho sklopiť, aby sa ušetrilo miesto.

Pri výbere sú kľúčové predovšetkým tri otázky, ktoré by ste si mali vopred zodpovedať:

 1. Koľko miesta je k dispozícii v miestnosti?
 2. Koľko miesta budem potrebovať pre všetky podklady a pracovné zariadenia?
 3. Budem chcieť pracovať aj postojačky?

Písacie stoly do malých miestností

Prihliadajte na to, že veľké písacie stoly môžu veľmi rýchlo dominovať v malých priestoroch. Ak by ste mali pri zariaďovaní domácej kancelárie k dispozícii iba málo miesta, potom sa radšej rozhodnite pre menší stôl alebo pre model počítačového stola na kolieskach, ktorý je možné presúvať. Aj skladacie písacie stoly sú dobrou voľbou pre malé priestory.

Písacie stoly s úložnými plochami, priehradkami a zásuvkami

Veľmi praktické sú písacie stoly, ktoré vám poskytnú vyvýšenú úložnú plochu pre monitor. Integrované priehradky a zásuvky môžete využiť aj na uloženie pomôcok, ako sú perá, zošívačky, dierovačky, nabíjacie káble alebo dokumenty, ktoré potrebujete pri každodennej práci.

Stôl na prácu postojačky na ochranu chrbta
Stôl na prácu postojačky prináša do pracovného dňa rozmanitosť.

Písacie stoly na prácu postojačky

Pre váš chrbát a držanie tela je optimálne, keď netrávite celý pracovný čas posediačky. Písacie stoly na prácu postojačky sú najlepším riešením, ak chcete občas zmeniť držanie tela bez toho, aby ste museli prerušovať prácu. Rozlišuje sa medzi modelmi,

 • ktoré sa výškovo prestavujú manuálne prostredníctvom kľuky
 • alebo elektricky.

   U mnohých elektrických modelov je možné určité nastavenia výšky aj uložiť, aby ste mohli automaticky obnoviť výšku stola z inej polohy.

Všimnite si: Ak zdieľate stôl v domácej kancelárii s inou osobou, odporúča sa stôl na prácu postojačky, aj keď nechcete pracovať po stojačky. Takýto písací stôl je možné rýchlo prispôsobiť telesnej výške rôznych osôb, aby sa zaručilo optimálne držanie tela pri sedení.

1.2 Kancelárska stolička

Pohodlná kancelárska stolička
Dobrá kancelárska stolička chráni váš chrbát počas každodennej práce v domácej kancelárii

Stolička k písaciemu stolu alebo kancelárska stolička je taktiež veľmi dôležitá pri vytváraní domácej kancelárie. V nasledujúcej časti vám ukážeme, na čo by ste mali dbať pri výbere:

Operadlo:

Operadlo kancelárskej stoličky ba malo byť také, aby optimálne podopieralo chrbticu a oblasť krížových stavcov. Takzvané ergonomické kancelárske stoličky sú pritom najlepšou voľbou. U mnohých modelov je okrem toho súčasťou operadla aj opierka hlavy.

Lakťové opierky

Keď sa rozhodnete pre model s lakťovými opierkami, mali by ste dbať na to, aby ste na kancelárskej stoličke sedeli tak, že ramená a ruky budú zvierať navzájom pravý uhol. Mali by ste byť schopní uvoľniť ramená. Je dôležité, aby sa ramená pri sedení netlačili nahor. V opačnom prípade môže dôjsť k napätiam.

Kolieska

Kancelárska stolička s kolieskami vám umožní jednoduché premiestnenie stoličky. To, či si vyberiete model s tvrdými alebo mäkkými kolieskami, závisí predovšetkým od podlahy vašej pracovne:

 • Ak je podlahová krytina citlivá (ako napríklad parkety, dlážkovica alebo dlažba), rozhodnite sa radšej pre mäkké kolieska.
 • Podklady z linolea alebo laminátu sú naproti tomu odolné, takže je tu možné použiť tvrdé kolieska, ktoré sa opotrebúvajú menej rýchlo.

Prestaviteľnosť

Kancelárska stolička pre vašu domácu kanceláriu by podľa možnosti mala byť výškovo nastaviteľná. Okrem toho je výhodou aj možnosť otáčania a naklápania stoličky, aby ste počas práce mohli občas zmeniť polohu sedenia. Takzvaný hojdací mechanizmus zabezpečuje, že sa chrbtová opierka pri tlaku uvoľní, čím sa odľahčia predovšetkým chrbtové svaly a medzistavcové platničky.

1.3 Skrinky, regály a kontajnery

Mnohí ľudia pracujúci v domácej kancelárii potrebujú okrem samotného pracovného stola aj úložný priestor na zakladače, dokumenty alebo pracovné pomôcky. Nábytok, ako napríklad skrinky alebo regály sa starajú o poriadok a o to, aby ste mali poruke všetko to, čo potrebujete pri práci. Praktické sú aj kompaktné kontajnery na kolieskach so zásuvkami, ktoré môžete umiestniť pod dosku písacieho stola: Týmto spôsobom optimálne využijete existujúci priestor.

2. Osvetlenie

Nastaviteľná lampa písacieho stola
Správne svetelné pomery sú dôležité v domácej kancelárii.

Aj svetelné pomery vo vašej domácej kancelárii sú dôležité pre produktívnu prácu. Bezpodmienečne sa postarajte o to, aby monitor nebol za tmy jediným zdrojom svetla v miestnosti. Vaše oči sa v opačnom prípade veľmi rýchlo unavia a následkom môžu byť okrem toho aj bolesti hlavy. Najlepšie je použiť stolnú lampu a iné zdroje svetla, napríklad stojaciu lampu, ktorú umiestnite v miestnosti.

Všimnite si: Ak vaša domáca kancelária nemá okno a v dôsledku toho sa do miestnosti nedostáva denné svetlo, môže byť zmysluplnou náhradou lampa s denným svetlom. Na dodatočné odľahčenie vašich očí je okrem toho možné u mnohých monitorov aktivovať filter modrého svetla. To znamená, že vaše oči sa budú menej namáhať aj počas dlhej práce.

3. Všeobecné tipy na vytvorenie vašej domácej kancelárie

V tejto kapitole vám poskytneme dôležité tipy a rady, ako si ešte lepšie zariadiť domácu kanceláriu.

 • Okná a dvere: Ak sú na výber viaceré priestory, potom si v optimálnom prípade vyberte miestnosť s oknom, ktorá má aj dvere. Počas práce si tak budete môcť užívať čerstvý vzduch a denné svetlo. Dvere môžete zatvoriť a zaistiť potrebný pokoj a ticho aj v prípade, že sa vo vašej domácnosti nachádzajú ešte aj ďalšie osoby.
 • Oddeľovač miestnosti: Ak chcete ako domácu kanceláriu zriadiť len časť miestnosti, môžete ju ohraničiť oddeľovačmi. Dobrým prostriedkom na to sú napríklad regály.
 • Funkčné prostredie: Udržujte vaše pracovné prostredie funkčné, aby vás nerozptyľovalo.
 • Priečne umiestnenie písacieho stola: Písací stôl umiestnite najlepšie priečne k prednej časti okna miestnosti. Týmto spôsobom zabránite nevýhodnému dopadu svetla na váš monitor a tento vás nebude rozptyľovať.

4. Tipy na prácu v domácej kancelárii

Na čo by ste mali dbať pri práci v domácej kancelárii, je uvedené v nasledujúcom prehľade:

 • Pohyb: Vytvorte si stimuly na to, aby ste občas vstali a trocha sa prešli. Na pracovisku si môžete napríklad pripraviť pohár s vodou, ktorý si po dopití môžete ísť doplniť do kuchyne.
 • Pravidelné prestávky: Myslite na to, aby ste si v pravidelných intervaloch robili prestávky. Zvýšite tak vašu schopnosť sústrediť sa. Krátke prestávky v práci sú vhodnejšie ako jedna dlhá prestávka na obed.
 • Privádzanie čerstvého vzduchu: Ak chcete pôsobiť proti únave, odporúča sa z času na čas vyvetrať. Týmto spôsobom sa postaráte o osviežujúci vzduch vo vašej domácej kancelárii.

Často kladené otázky

Čo potrebujem pre moju domácu kanceláriu?

Zariadenie domácej kancelárie závisí predovšetkým od priestoru, ktorý máte pre svoju domácu kanceláriu k dispozícii. Pre malé priestory a časti miestností sa hodia skladacie písacie stoly alebo počítačové stoly. Stoličkou k písaciemu stolu by mala byť v ideálnom prípade ergonomická kancelárska stolička. Ak pracujete s jedným alebo viacerými externými monitormi, dbajte okrem toho na to, aby disponovali filtrom modrého svetla: Týmto spôsobom môžete predísť únave očí a možným následkom, ako sú bolesti hlavy.

Na čo by som mal dbať pri dlhej práci za písacím stolom?

Dlhé sedenie môže viesť k vážnym problémom s chrbtom. Preto by ste mali občas prerušiť prácu a trocha sa prejsť. Rozumnou alternatívou k bežným písacím stolom sú výškovo nastaviteľné písacie stoly na prácu postojačky. Pri týchto modeloch môžete pri práci voliteľne sedieť alebo stáť.

Čo je dôležité pri osvetlení vašej domácej kancelárie?

Mali by ste zabezpečiť, aby osvetlenie vášho monitora nebolo jediným svetlom v miestnosti. Hodia sa na to stolné a stojace lampy, ktoré poskytujú dodatočné svetlo. Ak vaša domáca kancelária nemá okná, je lampa s denným svetlom vhodná ako doplnkový zdroj svetla.

Optimálne zariadenie domácej kancelárie – zhrnutie

 • Postarajte sa o výškovo nastaviteľný písací stôl a ergonomickú kancelársku stoličku a tiež o jeden alebo viacero monitorov pre váš počítač.
 • Pracovné podklady alebo pomôcky môžete uložiť do zásuvkových prvkov, kontajnerov na kolieskach alebo do regálov.
 • Regály je možné použiť aj ako oddeľovače miestnosti, ak chcete používať iba určitú časť miestnosti ako domácu kanceláriu.
 • Lampa na písací stôl a dodatočné nepriame zdroje svetla vytvárajú správne svetelné pomery na prácu.

 

Glosár

 • ergonomický: optimálne prispôsobený tvar pre správne držanie tela
 • Písací stôl na prácu postojačky: písací stôl, ktorý je možné výškovo prestavovať a pracovať pri ňom podľa voľby postojačky
 • Hojdací mechanizmus: mechanizmus na operadle, ktorý sa stará o to, že sa pri tlaku uvoľní