Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Laserová alebo atramentová tlačiareň – ktorá z nich je lepšia?

Pýtate sa, či sa pre vaše požiadavky a potreby lepšie hodí atramentová alebo laserová tlačiareň? Vysvetlíme vám rozdiely a pomôžeme vám zvoliť tú správnu tlačiareň pre vaše potreby.

1. Porovnanie atramentovej a laserovej tlačiarne

Tlačiareň
© Zdroj: iStock.com/jittawit.21 Na výber máte medzi atramentovou a laserovou tlačiarňou pre váš domov.

Laserové tlačiarne a atramentové tlačiarne sa zásadne odlišujú – nielen spôsobom svojej funkcie, ale aj kvalitou výtlačkov. Predstavíme vám obidva druhy tlačiarní a pomôžeme vám nájsť ten správny prístroj pre vaše potreby.

1.1 Výhody a nevýhody atramentových tlačiarní

Atramentové tlačiarne sú predurčené na farebnú tlač. Vďaka svojej špeciálnej tlačovej technológii sa namiešaný atrament nanáša na papier, takže všetky farby sa na vytlačenom obrázku precízne zobrazia. Na špeciálnom fotografickom papieri sa dajú vytvoriť výtlačky, ktoré dokážu držať krok s fotografiami z fotografického laboratória.

Aby sa dosiahol mimoriadne ostrý výtlačok, musia sa prirodzene robiť kompromisy pri rýchlosti tlače. Po každom zapnutí musí atramentová tlačiareň najskôr vykonať čistenie tlačovej hlavy a aj vytlačenie jednotlivých strán trvá dlhšie ako u laserových tlačiarní.

1.2 Výhody a nevýhody laserových tlačiarní

Laserové tlačiarne sú dimenzované na rozsiahle tlačové úlohy. Vedia v krátkom čase zvládnuť vysoký objem tlače. Po zapnutí sú pripravené na použitie, sú sotva náchylné na poruchy, môžu sa naplniť akýmkoľvek papierom do tlačiarne a zvládnu až 40 výtlačkov za minútu.

Hoci sa už medzičasom ponúkajú aj laserové tlačiarne pre farebné výtlačky, nedosahujú farebný rozsah a ostrosť atramentových výtlačkov. Vzhľadom k použitým technológiám sa farba nemôže miešať, ale sa len rastruje tesne vedľa seba. Zato sú stránky vytlačené na laserovej tlačiarni odolné voči rozmazaniu aj voči vlhkosti a slnečnému svetlu.

1.3 Nejdůležitější rozdíly

Aby ste získali prehľad o vlastnostiach laserových a atramentových tlačiarní, zhrnuli sme pre vás najdôležitejšie vlastnosti. Takto sa odlišujú obidva druhy tlačiarní priamym porovnaním:

 

Atramentová tlačiareň  

Laserová tlačiareň

Náklady

  

Náklady na dopĺňanie tlačovej kazety/tonera  

Nízke

Vysoké

Náklady na papier

Skôr vysoké

Nízke

Náklady na výtlačok

Vysoké

Nízke

Počet výtlačkov na jednu tlačovú kazetu/toner  

Približne 400

Približne 3 000

Tlač

  

Rýchlosť tlače

Nízka

Vysoká

Kvalita čiernobielej tlače

Vysoká

Veľmi vysoká

Kvalita farebnej tlače 

Vysoká

Skôr nízka

Citlivosť na svetlo

Vysoká

Nízka

Citlivosť na rozmazanie

Vysoká

Nízka

Náchylnosť na poruchy

Vysoká

Nízka

Pretože sa náklady a vlastnosti tlače veľmi odlišujú, je pre vaše rozhodnutie sa pre kúpu dôležité, či veľa tlačíte a čo konkrétne chcete vašou novou tlačiarňou vytlačiť. V ponuke sú

 • čiernobiele laserové tlačiarne,

 • farebné laserové tlačiarne a

 • atramentové tlačiarne.

Rozdiely medzi laserovými a atramentovými tlačiarňami
Rozdiely medzi laserovou tlačiarňou a atramentovou tlačiarňou.

Mali by ste si odpovedať na nasledujúce otázky, aby ste zistili, aký používateľ tlačiarne ste a či sa pre vás lepšie hodí atramentová alebo laserová tlačiareň.

Ste súkromný používateľ a potrebujete tlačiareň len príležitostne pre čiernobiele výtlačky?

Pre používateľov, ktorí chcú tlačiť skôr zriedka, sa najlepšie hodia laserové tlačiarne. Laserové tlačiarne nepoužívajú tekuté farby, ale jemný prášok, takzvaný toner. Preto nemôžu ani pri zriedkavom používaní uschnúť a sú okamžite pripravené na štart, hneď ako budete chcieť niečo vytlačiť. Čiernobiele výtlačky majú pri laserových tlačiarňach vynikajúcu kvalitu.

Ste súkromný používateľ a potrebujete tlačiareň len príležitostne pre farebné výtlačky?

Pri otázke, ktorá tlačiareň je tá správna, záleží na tom, čo chcete farebne vytlačiť. Ak ide o pestré diagramy alebo grafiky, odporúčame vám farebnú laserovú tlačiareň. Ak chcete vytlačiť obrázky alebo fotografie s vysokým rozlíšením, potrebujete spravidla atramentovú tlačiareň a špeciálny fotografický papier. Atramentová tlačiareň však nie je hneď pripravená na štart, ale pri každom zapnutí musí vyčistiť svoje trysky, čím sa stráca atrament. Občas sa ponúkajú aj vysoko moderné farebné laserové tlačiarne, ktorých vytlačený obrázok vie držať krok s vytlačeným obrázkom atramentovej tlačiarne.

Chcete hlavne tlačiť fotografie alebo farebné výtlačky v najvyššej kvalite alebo používať tlačiareň pracovne v kreatívnej oblasti?

Ak často potrebujete vysokokvalitné farebné výtlačky, prichádza pre vás najskôr do úvahy atramentová tlačiareň. Atramentom sa môže tlačiť na špeciálne (fotografické) papiere, fotografie sú potom „ostré ako britva“. Ak sa atramentová tlačiareň často používa, ani trysky neuschnú a je pripravená na štart, hneď ako budete chcieť tlačiť.

Hľadáte tlačiareň pre svoju kanceláriu alebo home office?

Ak potrebujete tlačiť pravidelne, sú laserové tlačiarne pre vás tou správnou voľbou. Sú síce spravidla drahšie pri obstarávaní ako atramentové tlačiarne; ak sa však často tlačí, môžete dlhodobo ušetriť náklady účinnosťou tonerov a priaznivejšou cenou papiera do tlačiarne. So špeciálnymi farebnými tonermi sú možné aj farebné výtlačky, avšak väčšinou sú menej ostré ako pri atramentových tlačiarňach a sú vhodné skôr pre dvojrozmernú grafiku a diagramy.

2. Kritériá kúpy a varianty modelov pre súkromných používateľov

Práve pre súkromných používateľov sa ponúkajú tlačiarne, ktoré disponujú praktickými extra doplnkami. Nielen laserové, ale aj atramentové tlačiarne môžete získať od rôznych výrobcov ako jednoduché tlačiarne alebo ako kombinované prístroje. V závislosti od modelu vedia tieto multifunkčné prístroje okrem tlačenia aj

 • kopírovať,

 • skenovať a

 • faxovať.

Ak chcete tlačiť zo svojho notebooku, tabletu alebo smartfónu, je okrem toho dôležité, aby bola tlačiareň schopná spojenia prostredníctvom Wi-Fi (pripojiteľná prostredníctvom siete WLAN). Ak tlačiareň disponuje príslušnou konektivitou, môže sa bezdrôtovo spojiť so všetkými vašimi koncovými zariadeniami. Niektoré WLAN routery tiež môžete prepojiť so svojou tlačiarňou pomocou USB a tlačiť tak cez sieť.

Upozornenie: Je dôležité, aby ovládače tlačiarne boli kompatibilné s operačným systémom vášho počítača. Najmä pri starších verziách Windows alebo ak používate Linux, je potrebné skontrolovať, či sa pre tlačiareň vašej voľby ponúkajú aj vhodné ovládače.

3. Atramentová tlačiareň

Atramentové kazety do tlačiarne
© Zdroj: iStock.com/sergeyryzhov Atramentové tlačiarne sa dopĺňajú atramentovými kazetami.

Atramentové tlačiarne tlačia z kaziet, ktoré sú naplnené tekutým atramentom. Často sú v ponuke ako multifunkčné prístroje na tlač, skenovanie a faxovanie. Okrem toho existujú modely, ktoré okrem štandardných formátov dokážu tlačiť aj väčšie formáty.

3.1 Zvláštnosti atramentovej tlačiarne

 
 • Obrazová kvalita: na vhodný papier do tlačiarne môžete vytlačiť čiernobiele dokumenty vo vynikajúcej kvalite. Ak používate fotografický papier, môže sa docieliť aj vo farbe optimálna kvalita tlače, ako vo fotografickom laboratóriu. Atramentová tlačiareň zvládne aj požiadavky, ako je vysoký dynamický rozsah, jemné odtiene farieb alebo diferencované stupne sivej, pretože tekuté atramenty sa pri procese tlače miešajú.

 • Špeciálne médiá: okrem špeciálneho papiera pre fototlač sa môžu atramentovými tlačiarňami potlačiť aj iné médiá, ako sú nažehľovacie fólie alebo povrstvené disky CD.

 • Cena: obstarávacia cena tlačiarne a náklady na jednotlivé farebné kazety sú väčšinou nižšie ako pri toneroch pre laserové tlačiarne. Avšak náklady na výtlačok sú vyššie, pretože atramentové kazety stačia na porovnateľne málo výtlačkov (približne 400 výtlačkov oproti približne 3 000 na jeden toner laserovej tlačiarne) a musia sa častejšie dokupovať.

 • Čistenie tlačovej hlavy: pretože farba v tlačovej hlave po nejakom dobe nečinnosti zasychá, musia atramentové tlačiarne pri každom zapnutí vykonať najskôr proces čistenia. V opačnom prípade dochádza k bledým farbám alebo k nepekným pruhom a časticiam farby na výtlačku. Pri čistení sa tlačová hlava prepláchne atramentom z kaziet tlačiarne, takže sa pritom stráca farba.

 • Rýchlosť tlače: pretože sa atrament tlačiarne nastrekuje bod za bodom a riadok za riadkom, trvá vytlačenie v porovnaní s laserovou tlačiarňou dlhšie. Kvôli čisteniu tlačovej hlavy pri každom zapnutí tlačiarne si okrem toho musíte naplánovať trocha času, kým budete môcť začať s tlačením.

 • Trvanlivosť výtlačkov: pretože sa atrament nanáša na papier tekutý, sú tlačoviny citlivé. Len čo sa na výtlačok dostane kvapalina, farba sa roztečie. Okrem toho sú výtlačky citlivé na svetlo a nesmú sa vystavovať slnečnému žiareniu.

Zhrnutie: Atramentová tlačiareň sa najlepšie hodí vtedy, ak chcete vytlačiť farebné výtlačky s vysokým rozlíšením (napríklad fotografie) alebo potlačiť zvláštne materiály. Vysokými nákladmi na tlač jedného výtlačku a pomalým tlačením je menej vhodná na tlač rozsiahlych dokumentov a dokumentov s veľkým množstvom textu (napríklad v home office).

3.2 Ako funguje atramentová tlačiareň?

V atramentovej tlačiarni sa tlačová hlava vedie riadok za riadkom na koľajnici ponad papier. Pri tom je spojená s jednotlivými farebnými kazetami a strieka tekutý, v istom pomere už zmiešaný atrament na papier. Jemný prúd atramentu vsádza farbu bod za bodom do riadka. V závislosti od použitého papiera sa pri tom atrament rozlieva viac alebo menej silno. Na špeciálnom papieri, ako je fotografický papier, sa tomu takmer úplne zamedzí, takže tento papier ponúka najvyššiu ostrosť a kvalitu obrázka.

4. Laserová tlačiareň

Tonery pre laserové tlačiarne
© Zdroj: iStock.com/sergeyryzhov Laserové tlačiarne sa dopĺňajú tonerom.

Laserové tlačiarne nepoužívajú žiadne atramentové kazety, ale tonery, z ktorých sa prášok vypaľuje do papiera v tlačiarni. Väčšinou sa ponúkajú laserové tlačiarne len s jednou (čiernou) tonerovou jednotkou, s ktorou môžete vyhotoviť čiernobiele výtlačky. Predávajú sa však aj laserové tlačiarne s viacerými tonermi pre rôzne farby – Hightech prístroje dosahujú podobne dobrú foto kvalitu ako atramentové tlačiarne.

Informácia: Diskutabilné je znečistenie jemným prachom, ktoré laserové tlačiarne spôsobujú (hraničná hodnota LGA). Aby sa znížilo znečisťovanie jemným prachom, ponúkajú niektorí výrobcovia špeciálne filtračné systémy. Tie sa montujú pred ventilátor tlačiarne a filtrujú tak vzduch prv, ako sa rozptýli v priestore.

4.1 Zvláštnosti laserovej tlačiarne

 • Obrazová kvalita: laserové tlačiarne vedia bodovať obrazovou kvalitou v čiernobielej oblasti. Text a grafika sa laserom tlačia kontrastnejšie a ostrejšie než atramentovými tlačiarňami. V oblasti stupňov sivej a vo farebnej oblasti podávajú mnohé farebné laserové tlačiarne uspokojivé výsledky, ale väčšinou nevedia držať krok s atramentovými tlačiarňami. Farby tonera sa nemiešajú, ale sa nanášajú ako raster vedľa seba na papier.
 • Cena: pri kúpe sú laserové tlačiarne a tonerové kazety väčšinou drahšie ako atramentové tlačiarne a atramentové kazety. Avšak tonerové kazety vydržia výrazne dlhšie a s jednou kazetou môžete vytlačiť podstatne viac dokumentov (približne 3 000 výtlačkov oproti 400 pri atramentových kazetách). Na cenu pozitívne vplývajú aj nároky tlačiarne na papier: laserové tlačiarne vedia bezchybne tlačiť aj na cenovo výhodnom kopírovacom papieri.

 • Rýchlosť tlače: pretože laserová tlačiareň netlačí riadok za riadkom, ale celú tlačovú oblasť naraz, pracuje výrazne rýchlejšie ako atramentová tlačiareň: Už cenovo výhodné modely dosahujú objem tlače až 40 výtlačkov za minútu. Okrem toho je laserová tlačiareň okamžite pripravená na použitie, hneď ako ju zapnete, pretože nemusí vykonávať čistenie tlačovej hlavy.

 • Trvanlivosť výtlačkov: pretože sa farba tonerov nenastrekuje tekutá, ale sa vypaľuje teplom na papier, nemôže sa ani roztiecť ani rozmazať. Farba dokumentov vytlačených laserom je odolná voči vlhkosti a slnečnému žiareniu.

 • Náchylnosť na poruchy: v laserovej tlačiarni sú zabudované prevažne dva komponenty – valec a osvitová jednotka. Pretože tvoria elektromechanickú jednotku, sú laserové tlačiarne málo náchylné na poruchy, sú spoľahlivo pripravené na použitie a spravidla sa len zriedkavo pokazia.

Zhrnutie: Laserové tlačiarne sú „ťahúni“ – tlačia rýchlo, spoľahlivo a úsporne. Aj keď sa väčšina modelov pri foto tlači nevyrovná atramentovým tlačiarňam, dokážu pre bežné čiernobiele dokumenty zaistiť dokonca lepšie výsledky tlače. Veľkou výhodou tiež je, že tonery nemôžu uschnúť a laserová tlačiareň je preto vždy hneď po zapnutí pripravená na použitie.

 

4.2 Ako funguje laserová tlačiareň?

Valec tlačiarne, osvitová jednotka a toner sú najdôležitejšími komponentmi laserovej tlačiarne. Najskôr sa valec elektricky nabije. Podľa tlačeného obrazu sa potom valec osvitovou jednotkou vybije presne na tých miestach, na ktorých nemá priľnúť toner, a papier tam zostane nepotlačený. Osvitová jednotka na to používa buď laser alebo svetelné diódy (LED). Potom sa tonerový prach prenesie z tonera na valec, kde vplyvom statickej elektriny priľne na tých správnych miestach. Potom sa papier vedie okolo valca a pritlačí sa. Prášok sa pritom prenesie na papier. Nakoniec sa prášok zataví prostredníctvom fixačnej jednotky teplom a súčasným tlakom na papier.

FAQ

Je laserová tlačiareň výhodnejšia ako atramentová tlačiareň?

Pri kúpe je laserová tlačiareň väčšinou drahšia ako atramentová tlačiareň, aj tonerové kazety sú drahšie ako atramentové kazety. Avšak obsah tonera postačí na oveľa viac výtlačkov (približne 3 000 dokumentov oproti 400 pri atramentových kazetách), takže náklady na jeden výtlačok sú menšie. Obstaraním laserovej tlačiarne teda ušetríte a v dlhodobej prevádzke je výhodnejšia než atramentová tlačiareň. 

Akú nevýhodu majú laserové tlačiarne oproti atramentovým tlačiarňam?

Laserové tlačiarne tlačia inak než atramentové tlačiarne – vytvárajú tlačený obraz jedným ťahom ako raster, zatiaľ čo sa obraz pri atramentovej tlačiarni zostavuje bod za bodom a riadok za riadkom. Okrem toho dokáže atramentová tlačiareň nanášať na papier zmiešaný tekutý atrament, zatiaľ čo laserová tlačiareň ukladá farby tesne vedľa seba. Preto majú laserové tlačiarne tú nevýhodu, že fotografie a iné farebné obrázky vedia tlačiť spravidla menej ostré, s menej stupňami sivej a s menším dynamickým rozsahom.

Akú nevýhodu majú atramentové tlačiarne oproti laserovým tlačiarňam?

Atramentové tlačiarne pracujú s tekutou farbou, takže tlačová hlava sa môže zalepiť a uschnúť, len čo ju nejakú dobu nebudete potrebovať. Ak chcete niečo vytlačiť, musí sa preto pri každom zapnutí vykonať čistenie tlačovej hlavy, čo stojí čas a atrament. Okrem toho tlačia atramentové tlačiarne pomalšie ako laserové tlačiarne, atramentové kazety vystačia na menej výtlačkov a musia sa častejšie vymieňať.

Kedy sa vyplatí laserová tlačiareň?

Veľkou výhodou laserových tlačiarní je, že sú po zapnutí pripravené na použitie a tlačia výrazne rýchlejšie než atramentové tlačiarne. Laserová tlačiareň nepotrebuje totiž žiadne čistenie tlačovej hlavy. Hightech modely vedia pri farebnej tlači držať krok s modelmi používajúcimi atrament, laserová tlačiareň je však predurčená na čiernobiele výtlačky. Je teda obzvlášť vhodná vtedy, ak chcete buď zvládnuť veľký objem výtlačkov, alebo chcete vytlačiť hlavne text a jednoduchú grafiku.