Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Nintendo Switch vs. Nintendo Switch Lite: aký je medzi nimi rozdiel?

S konzolou Nintendo Switch sa spoločnosť Nintendo v roku 2017 trafila do čierneho. Niet preto divu, že len o čosi neskôr bola do rodiny Nintendo Switch prijatá konzola Nintendo Switch Lite. Každého, kto si chce kúpiť Nintendo Switch, možno zaujíma, aký je vlastne rozdiel medzi Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite. Všetko sa dozviete v našom prehľadnom porovnaní.

1. Porovnanie Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite

Rozdiel medzi Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite
Nintendo Switch (vľavo) sa od Nintenda Switch Lite (vpravo) líši okrem iného ovládaním.

Hlavný rozdiel medzi Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite je nasledujúci: Nintendo Switch Lite je čisto prenosná (tzv. handheld) konzola, porovnateľná s konzolou Game Boy. To znamená, že s konzolou Nintendo Switch Lite nie je možné hrať hry na televízore. Namiesto toho sa vynikajúco hodí pre každého, kto hľadá lacnú hernú konzolu na cesty.

Ďalšie dôležité rozdiely medzi Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite vám predstavíme nižšie:

  1. Kompatibilita: Nintendo Switch Lite nie je kompatibilná s dokovacou stanicou klasickej konzoly Nintendo Switch. Súčasťou dodávky teda nie je ani kábel HDMI.
  2. Cena: vďaka redukovanému rozsahu je Nintendo Switch Lite lacnejšia ako štandardné verzie.
  3. Nabíjanie: Nintendo Switch sa musí pravidelne nabíjať, podobne ako tablet, a to pomocou kábla USB 2.0. Klasická konzola sa naopak na účely nabíjania pripája k dokovacej stanici, ktorá je pripojená káblom k napájaciemu zdroju.
  4. Ovládacie prvky: ovládacie prvky sú na Nintendo Switch Lite pevne zabudované a nie je možné ich odpojiť ako Joy-Cony na Nintendo Switch.
  5. Ovládanie: Nintendo Switch Lite má na ľavej strane smerový kríž, zatiaľ čo klasická verzia má tlačidlá so šípkami. Smerový kríž uľahčuje hranie klasických retro hier.
  6. Výdrž batérie: kapacita batérie Nintendo Switch Lite je so svojimi 3 570 mAh o čosi slabšia ako kapacita TV konzoly (ktorá má 4 310 mAh). To má tiež za následok skrátenie výdrže batérie na približne tri až sedem hodín namiesto štyroch až deviatich hodín.
  7. Funkcie Joy-Con: niektoré hry Nintendo Switch používajú funkcie Joy-Con, ako sú HD vibrácie alebo infračervené ovládanie pohybu. Tieto herné funkcie nie sú na Nintendo Switch Lite k dispozícii.

Stojan: na rozdiel od klasickej verzie nie je možné Nintendo Switch postaviť na stôl do stojana. Nemá teda ani stolný režim, pri ktorom hrajú dvaja hráči proti sebe.

Hranie hier pre Nintendo Switch na zariadení Nintendo Lite

Väčšinu hier, ktoré ste si zakúpili pre Nintendo Switch, si zahráte bez akýchkoľvek problémov aj na Nintendo Switch Lite. Existujú však hry, ktoré všeobecne nie sú kompatibilné s handheld režimom. V tomto prípade je možné k Nintendo Switch Lite pripojiť Joy-Cony, ktoré však nie sú súčasťou štandardnej výbavy konzoly. Každý, kto sa pokúsi cez Nintendo Switch Lite zakúpiť hru z eShopu, ktorá nie je kompatibilná s handheld režimom, bude na túto skutočnosť upozornený správou. Niektoré hry sa síce na konzole Nintendo Switch teoreticky hrať dajú, ale ich hranie nie je príliš zábavné, pretože na malej obrazovke je obsah zle vidieť. Patria medzi ne najmä tzv. párty hry, ako je Super Mario Party alebo 1-2-Switch.

Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite sa líšia aj vizuálne, čo sa týka veľkosti a displeja: Celkovo je Nintendo Switch Lite o čosi menší a užší ako klasické vyhotovenie, čo súvisí okrem iného s menším displejom. Ten je v prípade Nintendo Switch Lite 5,5 palca a v prípade Nintendo Switch 6,2 palca. Písmo sa preto zobrazuje o čosi menšie, vďaka režimu zväčšenia je však ešte celkom dobre čitateľné. V oboch prípadoch však ide o kapacitné viacdotykové obrazovky. Ďalší vizuálny rozdiel: rám Nintendo Switch Lite má vždy základnú farbu konzoly, zatiaľ čo u Nintendo Switch je čierny.

Hranie hier na Nintendo Switch Lite
Nintendo Switch Lite je čiste handheld konzola.

Nasledujúca tabuľka zhrňuje hlavné rozdiely medzi Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite:

 

Nintendo Switch Lite

Nintendo Switch

Herné režimy

len handheld

handheld, stolný a TV režim

Kapacita batérie a doba prevádzky

3 570 mAh
3-7 hodín

4 310 mAh 4-9 hodín (nová verzia)

Displej

5,5 palca
farebný rámik

6,2 palca
čierny rámik

Rozlíšenie

720 p

720 p (režim handheld)
1 080 p (TV režim)

Joy-Cony sú súčasťou dodávky  

nie

áno (1 pár)

Funkcie Joy-Con

nie

áno (vibrácie, IR kamera, ovládanie pohybu)

Kompatibilita s Joy-Con

áno

áno

Krížový ovládač

áno

nie (tlačidlá so šípkami)

Hry

tituly podporujúce režim handheld

všetky

Multiplayer

áno

áno

Farebné vyhotovenia štandardnej verzie

žltá


tyrkysová


šedá


ružová


modrá

červená a modrá


sivá

Rozsah dodávky štandardnej verzie

herná konzola s integrovanými ovládačmi


napájací zdroj (nabíjací kábel)

Switch


1 pár Joy-Conov


dokovacia stanica


napájací zdroj


kábel HDMI

Informácia: Nintendo Switch Lite nie je kompatibilná s okuliarmi Nintendo Labo VR, pretože Joy-Cony nie je možné odobrať. Okuliare Toy-Con VR sú súčasťou súpravy Nintendo Labo: VR-Kits. Okrem Nintendo Labo: VR-Kit sú na trhu ešte ďalšie tri súpravy. 

2. Ktorá herná konzola je pre mňa výhodnejšia?

Multiplayer na Nintendo Switch Lite
Na konzole Switch Lite môžete tiež hrať spoločne s priateľmi, aj keď iným spôsobom než na klasickej konzole Switch.

Ak konzolu Nintendo Switch ešte nevlastníte, možno premýšľate, ktorá by bola lepšou voľbou. To, či si vyberiete Nintendo Switch alebo Nintendo Switch Lite, môže závisieť od rôznych kritérií:

Chcem hrať predovšetkým na cestách.

Kto hľadá handheld konzolu – podobnú ako je Gabe Boy – mal by si vybrať Nintendo Switch Lite. Je cenovo dostupná, má kompaktné rozmery a obsah zobrazuje mimoriadne ostro.

Chcem hrať spoločne s priateľmi na televízore.

Ak chcete hernú konzolu pripojiť k televízoru, prichádza do úvahy len klasické Nintendo Switch, pretože Nintendo Switch Lite je len vrecková/handheld konzola, ktorú nie je možné pripojiť k televízoru.

Rád/Rada hrám párty hry s priateľmi.

Aj v tomto prípade odporúčame klasickú konzolu Nintendo Switch. Mnoho párty hier s režimami pre viac hráčov je možné hrať na Nintendo Switch, ale zobrazený obsah je veľmi malý, čo zhoršuje pocit radosti pri hraní. To isté platí pre fitness hry.

Väčšinou hrám sám/sama.

Takmer všetky hry pre jedného hráča sa na Nintendo Switch Lite hrajú veľmi dobre, takže táto herná konzola môže byť správnou voľbou – najmä ak už vlastníte iné stacionárne konzoly, ako je Xbox alebo PlayStation.

Režim pre viac hráčov na Nintendo Switch Lite

Na Nintendo Switch Lite môžete tiež hrať s priateľmi, a to tak s členstvom Nintendo, ako aj bez neho:

Lokálny režim pre viac hráčov: je možné pripojiť až osem konzol Nintendo a hrať proti sebe alebo s ostatnými pri hrách pre viac hráčov.

Online režim pre viac hráčov: rovnako ako na bežnej konzole Nintendo Switch budete môcť hrať s hráčmi z celého sveta, ktorí majú členstvo Nintendo.

FAQ

Nintendo Switch Lite: Ktoré hry sú kompatibilné a hrateľné?

Veľmi veľa hier pre klasickú Nintendo Switch je možné hrať aj vo verzii Nintendo Lite. Len hry, ktoré nemajú handheld režim, sa na Nintendo Switch Lite nedajú hrať ľahko. V takom prípade budete potrebovať doplnkové Joy‑Cony, ktoré môžete spárovať s Nintendo Lite. Pár Joy-Conov je možné ľahko dokúpiť. Myslite však na to, že ak nevlastníte klasický Nintendo Switch, budete potrebovať aj nabíjaciu stanicu.

Hry pre viac hráčov, ako je Mario Party, alebo fitness hry, ako je Just Dance alebo Ring Fit Adventure, sú na Nintendo Switch Lite všeobecne menej zábavné, ako na klasickom Nintendo Switch, pretože obsah je možné na obrazovke zobraziť len vo veľmi malej veľkosti.

Aké sú rozdiely medzi Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite z hľadiska veľkosti?

Nintendo Switch Lite je o čosi menšia ako klasická konzola Nintendo Switch s dokovacou stanicou, preto je ideálna na cesty. Displej je tiež o čosi menší (5,5 palca) než u klasického Nintendo Switch (6,2 palca). Pretože rozlíšenie zostáva rovnaké, bude obsah na Nintendo Switch Lite o čosi ostrejší než na Nintendo Switch.

Nintendo Switch alebo Nintendo Switch Lite: ktorý typ si mám kúpiť?

Na túto otázku neexistuje univerzálna odpoveď. Ten, kto hľadá konzolu, ktorá umožňuje hranie predovšetkým na cestách, by mal zvoliť Nintendo Switch Lite, pretože je cenovo dostupnejšia ako klasická verzia. Ak naopak chcete častejšie hrať s priateľmi pred televízorom, mali by ste si vybrať Nintendo Switch s dokovacou stanicou.

Čo znamená režim handheld?

V režime handheld konzoly Nintendo Switch nie je konzola pripojená k televízoru, ale obsah sa zobrazuje na displeji hernej konzoly. Za týmto účelom je možné ku Nintendo Switch pripojiť dva Joy-Cony na ľavej a pravej strane. Nintendo Switch Lite je čisto handheld konzola, ktorej ovládacie prvky sú pevne zabudované do displeja.

Potrebujem k svojmu Nintendo Switch Lite aj Joy-Cony?

Nintendo Switch Lite nemá žiadne flexibilné Joy-Cony, pretože ovládanie je pevne spojené s displejom. Ku konzole Nintendo Switch Lite si však môžete pripojiť aj ovládače Joy-Con z konzoly Nintendo Switch a hrať tak hry, ktoré nepodporujú režim handheld. Za týmto účelom sa dajú bezdrôtovo spárovať s handheld konzolou – avšak Joy-Cony musíte nabíjať samostatne, napríklad pomocou špeciálnej nabíjacej stanice.

V akých farbách je k dispozícii Nintendo Switch Lite?

Klasické vyhotovenie konzoly Nintendo Switch Lite je k dispozícii v piatich štandardných farbách: ružová, tyrkysová, žltá, sivá a modrá. Nintendo tiež v nepravidelných intervaloch vydáva špeciálne edície.