Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Rozdiel medzi parfumom a toaletnou vodou

Kladiete si otázku, či by ste pri kúpe vašej novej obľúbenej vône mali siahnuť radšej po parfume alebo toaletnej vode? Podrobne vám predstavíme rozdiely a prípadné výhody rôznych druhov vôní.

1. Prehľad rozdielov

Obsah vonných olejov v rôznych typoch vôní
Jednotlivé druhy vôní sa odlišujú svojím podielom vonného oleja.

Hlavným rozdielom medzi parfumom, toaletnou vodou a inými druhmi vôní je v podiele vonného oleja. Nasledujúca tabuľka vám poskytne prehľad o koncentrácii vonných esencií:

Označenie

Koncentrácia vône

Parfum

cca 15 – 30 %

Parfumovaná voda  

cca 10 – 14 %

Toaletná voda

cca 6 – 9 %

Kolínska voda

cca 3 – 5 %

Eau de Solide

cca 1 – 3 %

Okrem toho sú pri parfume, ktorý sa nazýva aj Extrait (de) Parfum, a parfumovanej vode k dispozícii aj tzv. intenzívne varianty. Tieto majú ešte vyššie koncentrácie vône:

  • Extrait (de) Parfum Intense: až do 40 % vonných esencií

  • Eau de Parfum Intense (intenzívna parfumovaná voda): až 20 % vonných esencií

Čo znamená pojem koncentrácia vône?

Vône, ako parfum a toaletná voda, sa skladajú z rôznych éterických olejov a prírodných a/alebo syntetických esencií. Tieto vytvárajú samotnú vôňu, tzv. základ alebo koncentrát základu. Okrem toho všetky vonné spreje obsahujú ďalšie zložky, ako sú voda a alkohol, ktoré sa používajú na zriedenie, napomáhajú odparovaniu a uvoľňovaniu vône.

Koncentrácia vône – označovaná aj ako podiel vonného oleja alebo podiel vonných esencií – popisuje, aký vysoký podiel vonných látok má byť v pomere k ďalším zložkám. Na základe toho sa všetky vône dajú priradiť k rôznym triedam zriedenia a na základe toho aj k vhodným označeniam.

Pozor: k rôznym druhom vôní nie sú priradené žiadne pevne stanovené koncentrácie vône. V dôsledku toho môže na základe značky a zvolenej vône dôjsť k rozdielom v podiele obsiahnutých vonných olejov.

2. Podrobný prehľad rôznych foriem vône a ich vlastností

V tejto kapitole vám podrobne predstavíme rôzne druhy vôní. Uľahčí vám to výber vášho nasledujúceho parfumu alebo toaletnej vody. Veľa vôní však nie je k dispozícii v rôznych koncentráciách. Okrem toho by ste nemali zabúdať na rozdiely vo vôni. A tak sa môže stať, že tá istá vôňa vo forme parfumu dopadne inak ako toaletná voda s tým istým názvom.

2.1 Parfum

Parfum si môžete kúpiť pod mnohými ďalšími označeniami:

  • Parfumový extrakt

  • Extrakt parfumu

  • Esencia

  • Extrakt

Táto trieda vône s 15 až 30 percentami vykazuje najvyššiu koncentráciu vône. Takzvané intenzívne varianty môžu dokonca obsahovať až 40 percent vonných esencií.

Vysoký podiel vône je zodpovedný za cenový rozdiel oproti iným formám vône, no zabezpečí vám charakteristickú intenzívnu a dlhotrvajúcu vôňu. Niektoré parfumy dokážu voňať dokonca aj niekoľko dní po aplikovaní. Okrem toho sú niektoré parfumy v zásade považované skôr za „silné“ a sú lepšie na špeciálne príležitosti, ako na používanie vo všedný deň. Okrem toho extrakt parfumu musíte nanášať vždy veľmi úsporne.

  • Z parfumu s vysokou koncentráciou použite vždy iba niekoľko kvapiek.

  • Cielene aplikujte na časti tela s vysokým prekrvením (vnútorné plochy zápästí, miesta za ušami, na dekolte, lakťovej jamke). Napomáha to odparovaniu a uvoľňovaniu vône.

  • Keď si parfum nanesiete ráno, nie je potrebné večer vôňu osviežovať, lebo vydrží veľmi dlho a je intenzívna.

2.2 Parfumovaná voda

Aplikácia parfumu na zápästie
© DmitriyTitov Parfumovaná voda sa môže nanášaj napr. na krk alebo zápästie.

Klasifikácia parfumovanej vody (Eau de Parfum EdP) popisuje podiel vône 10 až 14 percent. Trochu vyšší podiel vykazujú intenzívne vône, ktoré obsahujú až do 20 percent vonných esencií.

Vďaka vysokému podielu alkoholu vôňa vyprchá trochu rýchlejšie, ako je to pri parfume, aj tu však vydrží niekoľko hodín. V zásade môžete parfumovanú vodu aplikovať trochu veľkorysejšie:

  • Parfumovanú vodu naneste napr. na krk.

  • Okrem toho ju môžete niekoľkokrát strieknuť aj priamo na oblečenie. Obzvlášť opatrní by ste však mali byť pri jemných tkaninách, ako je hodváb a vlna, pretože na nich sa môžu vytvárať škvrny. Použitie si najskôr otestujte na nenápadnom mieste.

  • V prípade dlhého dňa môžete večer trochu parfumovanej vody naniesť znovu, aby ste vôňu osviežili a zintenzívnili.

2.3 Toaletná voda (Eau de Toilette)

Toaletná voda (EdT) obsahuje okolo šesť až deväť percent esencií vône a adekvátne rýchlo aj vyprcháva. Preto sa odporúča toaletnú vodu nanášať opätovne viackrát za deň. Spravidla je výrazne lacnejšia ako intenzívne parfumy a okrem toho ponúka tieto výhody:

  • Vo všeobecnosti pôsobí táto vôňa trochu ľahšie, decentnejšie a sviežejšie. Vďaka tomu sú toaletné vody vhodné na každodenné používanie a hodia sa napr. ako každodenný parfum na používanie v kancelárii.

  • Keďže takáto vôňa nepôsobí tak „ťažko“, parfumovaná voda je perfektnou voľbou na použitie v lete.

  • Intenzita vône sa dá pri aplikovaní toaletnej vody ľahko regulovať.

2.4 Kolínska voda (Eau de Cologne)

Kolínska voda (EdC) patrí so svojím podielom esencií v rozmedzí od troch do piatich percent k najľahším vôňam. Typický je naozaj jednoduchý vzorec, ktorý je sprevádzaný nízkymi výrobnými nákladmi a prispieva tak väčšinou k výhodnej cene výrobku. Okrem toho sú charakteristické nasledujúce body:

  • Vôňa kolínskej vody vydrží iba krátky čas a preto sa musí adekvátne často obnovovať nanášaním.

  • Kolínske vody väčšinou ponúkajú iba jeden druh vône (kvetové, ovocné, aromatické) a netvorí ich náročná kompozícia vôní.

  • V súvislosti s tým sa väčšinou hovorí o „plochej“ vôni, ktorá je však veľmi osviežujúca.

Ďalšie druhy voňaviek

Okrem vyššie uvedených stupňov kvality existuje ešte tzv. Eau de Solide (EdS) s veľmi nízkym podielom vonných zložiek od jedného do troch percent. Eau de Solide je možné kúpiť aj pod nasledujúcimi označeniami:

  • Splash Cologne

  • Edition S

  • Splash Perfumes

Tieto vône sú spravidla telovými sprejmi a voňavkami a sú obľúbené najmä v lete.

3. História názvov: od parfumu po kolínsku vodu

Kvôli pomenovaniam rôznych tried zriedenia a označenia vonných sprejov sa treba vrátiť do roku 1979. Vo Francúzsku vtedy došlo k zvýšeniu dane z luxusu, ktorá sa dotkla aj parfumov typu Extrait de Parfum. S cieľom čeliť zvýšeniu cien, výrobcovia parfumov prišli na trh s novými kompozíciami a inými označeniami.

  • Guerlain: Parfum de Toilette

  • Dior: Esprit de Parfum

  • Hermès: Soie de Parfum

  • Chanel: Eau de Parfum

Na druhej strane toaletná voda (Eau de Toilette) nepodliehala dani z luxusu, pretože sa skôr považovala za každodennú vec: už v 17. storočí sa mnoho Francúzov kúpalo vo voňavých vodách, lebo sa obávali, že normálna voda môže byť kontaminovaná choroboplodnými zárodkami. Po kúpeli vždy zostával zvyšok voňavky na koži. Aby pred zvyškami ochránili nábytok, prikrývali ho plátnom (súkno po francúzsky = toile), z čoho sa dá odvodiť pojem Eau de Toilette. 

V rozpore so všeobecnou domnienkou označenie kolínska voda (Eau de Cologne) nepochádza z názvu výrobku „4711 – pravá kolínska voda“: Označenie pochádza od Taliana Giovanniho Maria Farina, ktorý v roku 1709 vytvoril vôňu „Aqua Mirabilis“ a na základe názvu mesta Kolín, v ktorom vtedy pôsobil, ju pomenoval Eau de Cologne.

FAQ

Čo je lepšie, parfumovaná voda alebo toaletná voda?

Parfumovaná voda je vzhľadom na svoj vysoký podiel vonných látok považovaná za kvalitnejšiu. Ponúka intenzívnejšiu vôňu, ktorá vydrží dlhšie ako pri toaletnej vode. 

Prečo je parfumovaná voda drahšia ako toaletná voda?

Cena parfumu závisí vo veľkej miere od koncentrácie vonných esencií, ktoré obsahuje. Pri parfumovanej vode je ich podiel od 10 do 14 percent, zatiaľ čo pri toaletnej vode je s cca 6 až 9 percentami podstatne nižší.

Ktorá vôňa vydrží dlhšie: toaletná voda alebo parfum?

Vôňa parfumu vydrží podstatne dlhšie a niekedy ju je možné vnímať aj niekoľko dní. Naproti tomu toaletná voda kvôli nižšej koncentrácii vonných látok vyprchá dosť rýchlo, takže ju budete musieť aplikovať niekoľkokrát za deň.