Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Solárny systém pre váš záhradný domček – naozaj sa vyplatí!

Leto, slnko, čas na záhrade – teraz už potrebujete len chladený nápoj z chladničky v záhradnom domčeku, ktorá je poháňaná solárnou energiou. V našom poradenstve pri kúpe sa dozviete, ako to urobiť a čo všetko môžete napájať prúdom pomocou mini solárneho systému.

1. Účely použitia solárneho systému na záhradnom domčeku

Solárny systém na záhone
© iStock.com/McKinneMike Ostrovný solárny systém v záhrade

Prehľad

  • Vyrobený prúd je klimaticky neutrálny a sebestačný.
  • Solárne systémy Plug & Play sú pripravené na zapojenie a ľahko sa montujú.
  • Vopred si vypočítajte, čo chcete prevádzkovať pomocou zariadenia na výrobu elektriny, a výsledok zaokrúhlite nahor, aby ste mohli vyrobiť dostatok prúdu.
  • Skontrolujte, či sú splnené všetky predpoklady, napríklad dokonalé umiestnenie, aby ste dosiahli čo najlepší zisk prúdu.
  • Ak chcete získaný prúd využívať nielen počas slnečných hodín, ale napríklad aj počas dní s malým množstvom slnka alebo v noci, mali by ste systém vybaviť akumulačnou batériou.

S vlastným mini fotovoltickým systémom na záhrade si môžete vyrábať vlastný prúd sebestačným a ekologickým spôsobom. Ak sa rozhodnete pre tzv. zástrčkový solárny systém (solárny systém plug & play), môžete si takýto model na mnohých miestach sami nainštalovať a používať:

  • na streche záhradného domčeku
  • na terase alebo trávniku
  • na fasáde domu
  • na balkóne alebo zábradlí balkóna
  • na záhradách

Upozornenie: Tieto systémy nájdete aj pod označeniami ako zariadenie na výrobu elektrickej energie, zástrčkové solárne zariadenie, balkónová elektráreň, mini fotovoltický systém alebo Guerillov solárny systém.

V závislosti od veľkosti a výkonu solárneho systému sa pomocou solárneho prúdu dajú prevádzkovať mnohé elektrické spotrebiče:

Máte už konkrétne predstavy a chceli by ste sa téme venovať hlbšie? V tom prípade vám poskytneme pomoc:

  • Výhody
  • Komponenty/súpravy
  • Predpoklady
  • Alternatívy

Solárny systém môžete prevádzkovať dvoma rôznymi spôsobmi:

  • Off-grid/ostrovný systém: Ak solárny systém nie je pripojený k sieti a vyrobený prúd sa používa len na vlastnú spotrebu, ide o tzv. off-grid riešenie, prípadne ostrovný systém. Tento variant je obzvlášť vhodný pre systém na výrobu prúdu na záhradnom domčeku alebo na miestach, kde neexistuje pripojenie na verejnú elektrickú sieť. Tieto modely sa dajú tiež ľahko odstrániť a znovu nainštalovať na iných miestach. Okrem toho získate maximálnu sebestačnosť ďaleko od distribučných spoločností a pod.
  • On-grid/spojený systém: Ak chcete dodávať vyrobenú elektrinu do verejnej elektrickej siete, máte zabezpečenú elektrinu z iných fotovoltických systémov, ak vaša solárna elektrina už nepostačuje na vlastnú spotrebu.

2. 9 dôvodov, prečo si na záhradný domček nainštalovať solárny systém

Ak sa rozhodnete nainštalovať solárny systém na svoj záhradný domček, budete môcť využívať nasledujúce výhody:

  1. Chránite klímu a životné prostredie.
  2. Máte vonku užitočný zdroj prúdu a nemusíte viesť dlhé káble do záhrady a záhradného domčeku.
  3. Ostrovné riešenie vedie k napájaniu nezávislému od siete, takže vyrobený prúd môžete flexibilne a sebestačne využívať pre vlastnú spotrebu.
  4. Šetríte náklady na energiu.
  5. Kúpu a montáž solárneho systému pripraveného na zapojenie môžete ľahko a bez komplikácií vykonať sami. Okrem toho tieto systémy nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu.
  6. Ak systém vybavíte batériou, môžete prúd vyrobený počas dňa ukladať tak, aby sa dal využívať aj po západe slnka.
  7. Mini fotovoltické systémy sú malé a kompaktné takže ich môžete v závislosti od veľkosti ľahko demontovať a opäť namontovať na inom mieste.
  8. Vďaka dlhej životnosti solárnych systémov sa nákup oplatí v priebehu rokov (mnohé panely majú životnosť až 20 rokov).
  9. Systémy sú tiché a nerušia vaše okolie.

3. Čo je potrebné zvážiť pri inštalácii solárneho systému na záhradný domček

Prvky solárneho systému pre záhradný domček
S kompletnou súpravou mini solárneho systému môžete začať ihneď vyrábať vlastný ekologický prúd.

Predtým, ako sa rozhodnete pre solárny systém pre váš záhradný domček, mali by ste zvážiť niekoľko aspektov, aby ste zo systému získali čo najlepší výnos.

Tieto otázky vám pomôžu vytvoriť optimálne predpoklady pre solárny systém na vašom záhradnom domčeku.

  • Pre ktoré spotrebiče chcete vyrábať prúd?
    Pred kúpou mini solárneho systému si spíšte zoznam zariadení, prípadne spotrebičov, ktoré chcete prevádzkovať pomocou prúdu z vášho systému.
  • Aký veľký prúd má systém vyrábať?
    Určite hodnoty spotreby zariadení a spočítajte ich (zvyčajne ich nájdete v príslušných údajoch výrobcu). Okrem hodnoty napätia, spotreby vo wattoch a očakávaného času používania za deň je dôležité aj to, aby ste zaokrúhľovali nahor a započítali rezervy na dni s malým množstvom slnečného svitu. Príslušná základná potreba vám potom poskytne informácie o tom, aký veľký by mal byť solárny systém. Výkon panelov sa zvyčajne udáva v špičkovom kilowattovom výkone (kWp). Tento takzvaný menovitý výkon vám pomôže ako orientačná hodnota pre možný špičkový výkon za ideálnych podmienok.
  • Kedy chcete používať prúd?
    Ak potrebujete prúd napríklad len v čase obeda, nepotrebujete zásobník energie. Ak ho však chcete používať na večerné osvetlenie, je bezpodmienečne nutné zakúpiť akumulačnú batériu. Tento akumulátor umožňuje využívať prúd aj počas dní s malým množstvom slnečného svitu.
  • Kde sa nachádza záhradný domček?
    V prípade použitia v záhradka v záhradkárskej oblasti alebo v spoločnej záhrade by si mali bezpodmienečne ujasniť, či je toto opatrenie v súlade s pravidlami združenia. To isté platí aj pre prenajaté nehnuteľnosti. Aj v tomto prípade môže byť prípadne nutné povolenie.

Rovnako dôležité je zabezpečiť optimálne umiestnenie solárnych panelov na záhradnom domčeku. Na to sú nevyhnutné tieto požiadavky:

  • Sklon strechy: Strešná konštrukcia záhradného domčeka musí byť navrhnutá tak, aby mala dostatočnú nosnosť pre moduly. V zásade je pre solárny systém vhodný takmer akýkoľvek tvar strechy – ideálne sú pultové strechy. Okrem toho sa panely musia inštalovať v sklone 30 až 45 stupňov. Ak je sklon strechy menší, môžete si pomôcť stojanovou konštrukciou (nezabudnite, že toto riešenie má za následok vyššiu hmotnosť).
  • Umiestnenie: Dbajte na to, aby solárne moduly neboli zatienené domami, stromami alebo kríkmi. Akékoľvek zatienenie znižuje výkon vášho systému.
  • Orientácia: Najlepšia solárna efektívnosť sa dosiahne orientáciou modulov na juh. Moduly je možné inštalovať aj na oboch stranách pultovej strechy, ak je orientovaná v smere východ – západ.
  • Odvetrávanie zozadu: Solárna efektívnosť je okrem iného ovplyvňovaná vysokými teplotami. Aby ste zabránili prehriatiu panelov, mali by ste zabezpečiť ich správne odvetrávanie zozadu. Solárne moduly nainštalujte v dostatočnej vzdialenosti od strechy záhradného domčeka, aby bolo zaručené nepretržité chladenie.
  • Príslušenstvo: Dbajte na to, aby všetky ostatné diely príslušenstva systému, ako je regulátor nabíjania a batéria, neboli umiestnené vonku, ale boli chránené pred poveternostnými vplyvmi a vlhkosťou v záhradnom domčeku alebo v samostatnej skrini.

Tip: Ak je plocha strechy vášho záhradného domčeka príliš malá na to, aby sa na ňu zmestilo požadované množstvo modulov pre vašu základnú spotrebu, môžete umiestniť voľne stojace panely aj na trávnik alebo terasu.

4. Komponenty/kompletný systém

Zásobník energie pre záhradné solárne systémy
Pomocou zásobníka energie môžete uskladniť prúd zo solárneho systému a využívať ho počas dní s malým množstvom slnečného svitu alebo večer.

Mini solárny systém, aký by ste použili pre svoj záhradný domček, si zvyčajne môžete kúpiť ako kompletná súprava na vlastnú montáž. Odborníci zvyčajne nie sú potrební – najmä ak ide o ostrovný systém, ktorý sa prevádzkuje nezávisle od siete. Pri inštalácii modulov vám pomôže podrobná schéma zapojenia.

Solárny systém pripravený na zapojenie sa zvyčajne skladá z týchto komponentov:

  • Solárny modul: Solárne panely premieňajú slnečné svetlo na elektrickú energiu.
  • Montážny stojan: Solárne moduly sa spravidla montujú na podpernú konštrukciu, aby mali ideálny uhol sklonu a čo najlepšie odvetrávanie zozadu.
  • Striedač: Striedač premieňa získaný prúd z jednosmerného prúdu na striedavý prúd. Ak používate viacero modulov, môže sa vám oplatiť zakúpenie mikro striedača: Systém zvyčajne vypne všetky panely, keď je jeden z nich zatienený, a teda už nevyrába prúd. S mikro striedačom však systém dokáže vypnúť len zatienený modul a všetky ostatné nechať v prevádzke.
  • Zástrčky a káble: Na vzájomné spojenie všetkých komponentov sú k priložené potrebné zástrčky a káble.
  • Akumulátory/batérie/zásobníky energie (voliteľný): Aby bolo možné energiu dočasne skladovať, keď sa nepoužíva priamo (ale napríklad večer), je potrebné zakúpenie príslušného zásobníka energie.
  • Regulátor nabíjania (voliteľný): Ak sa používa zásobník energie, je potrebný regulátor nabíjania. Regulátor chráni batériu pred prebíjaním a hlbokým vybitím.
  • Displej (voliteľný): Ak chcete zobraziť informácie, ako sú údaje o výnosoch a výkonová krivka, potom je vhodný systém s displejom.

5. Alternatívy

Solárny kufor pri použití na cestách
So solárnym kufrom sa môžete zásobovať prúdom aj na cestách.

Ak si nechcete kupovať rovno vlastný solárny systém, existuje niekoľko alternatív, vďaka ktorým bude vaša záhrada šetrnejšia k životnému prostrediu a trochu ušetríte na nákladoch za elektrinu. Nechajte sa inšpirovať našimi nasledujúcimi nápadmi!

Solárne svietidlá pre cestu v záhrade

Solárne svietidlá do záhrady

So solárnymi svietidlami môžete záhradu osvetliť pôsobivým svetlom bez nutnosti kladenia káblov. Tieto varianty nie sú viazané na konkrétne miesto a môžete ich používať mobilne. Jednoducho sa počas dňa nabíjajú na slnku prostredníctvom zabudovaného solárneho panela a začnú svietiť hneď ako sa zotmie – bez toho, aby zaťažovali váš účet za elektrinu. Či už ide o osvetlenie ciest, svetelné reťaze alebo nástenné svietidlá – lampy sú k dispozícii v mnohých vyhotoveniach a variantoch.

Solárny ohrev bazéna

Solárny ohrev pre bazény

Ak chcete vyhrievať záhradný bazén, môžete to urobiť pomocou slnečnej energie. Solárne plachty alebo solárne ohrievače bazénov využívajú slnečnú energiu a slnečné teplo na ohrev vody. Rôzne modely sa zvyčajne dajú postaviť a používať okamžite bez väčšej námahy.

Solárny systém v kufri

Solárny kufor

Pri tomto variante ide o flexibilné solárne panely, ktoré sa dajú za účelom prevádzky otvárať a zatvárať ako kufor a zodpovedajúc tomu sa dajú postaviť. Sú obzvlášť užitočné pri kempovaní alebo na výlete, pretože sa ľahko prepravia a postavia. Na cestách už nezostanete bez napájania mobilného telefónu alebo laptopu.

Solárne lampy s motívom

Solárne svietidlá do záhrady

Solárne svietidlá do záhrady dodajú vašej záhrade zvláštnu atmosféru. Či už ide o zvieracie alebo kvetinové tvary, nápadité útvary alebo elegantné dizajny – sú ozdobou každej záhrady. Solárny prvok zvyčajne slúži na osvetlenie postavy. Ani pri týchto verziách nie je potrebné klásť káble, pretože prúd vyrába zabudovaný solárny článok. Umiestnenie solárnych svietidiel preto môžete kedykoľvek zmeniť.

Fontána so solárnym panelom

Solárna fontána

Solárna fontána vyrába solárnu energiu pomocou solárnych panelov a môže tak poháňať vodné čerpadlo, ktoré vytvára vodnú fontánu. Sú skutočným lákadlom pre oči, ľahko sa používajú a sú mobilné a vždy sa dajú kombinovať s novými dizajnovými nápadmi. Moduly sa zvyčajne umiestnia v plávajúcej podobe na vodnej ploche alebo ide o solárne záhradné fontány s rôznymi dizajnmi.

Často kladené otázky

Koľko stojí solárny systém pre môj záhradný domček?

Na otázku, koľko bude stáť mini solárny systém pre váš záhradný domček, neexistuje všeobecná odpoveď. V prvom rade to závisí od výkonu systému, prípadne od toho, koľko a aké spotrebiče sa s ním budú prevádzkovať. Ďalším dôležitým faktorom nákladov je to, či chcete prúd využívať priamo alebo ho chcete uskladniť na použitie v noci a počas dní s malým množstvom slnečného svitu. Druhá možnosť vyžaduje zakúpenie zásobníka energie.

Čo potrebujem na solárny systém pre záhradný domček?

Väčšinu mini solárnych systémov si môžete zakúpiť v kompletnej súprave. Tieto obsahujú nasledujúce komponenty:

  • solárny panel
  • montážne stojany
  • striedač
  • zástrčky a káble
  • zásobník energie/akumulátor/batériu (voliteľne)
  • regulátor nabíjania (voliteľne)
  • displej (voliteľne)

Návod na úspešné zakúpenie solárneho systému pre záhradný domček – zhrnutie

  • Mini solárny systém pripravený na zapojenie si môžete postaviť na záhradnom domčeku sami bez väčšej námahy pri montáži, pokiaľ strecha unesie dodatočnú hmotnosť. Tieto systémy sú k dispozícii ako kompletné súpravy.
  • S takýmto systémom môžete prevádzkovať mnohé zariadenia, ako sú napríklad svietidlá, záhradné náradie, dekorácie, rádio, chladnička, nabíjacie stanice elektrobicyklov a podobne, trvalo prevádzkované zariadenia, ako sú napríklad jazierkové čerpadlá a mnohé ďalšie.
  • Ak chcete vyrobený prúd využívať aj večer alebo počas dní s malým množstvom slnečného svitu, oplatí sa zakúpenie zásobníka energie .
  • Správna orientácia a umiestnenie solárnych modulov sú nevyhnutné na dosiahnutie čo najlepšieho výnosu. Okrem toho sa vyhnite zatieneniu panelov domami, stromami alebo kríkmi.