Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Veľkosť tenisovej rakety: Správny model nájdete takto!

Začínate s tenisom a neviete presne, ako si vybrať správnu raketu? Alebo už patríte medzi pokročilých a chcete si zaobstarať nový model? Vysvetlíme vám, na čo sa musíte zamerať pri kúpe novej tenisovej rakety a ako nájsť ten správny model pre vás alebo vaše dieťa!

1. Konštrukcia tenisovej rakety

Tenisová raketa pre dospelých
© iStock.com/Sezeryadigar Správna tenisová raketa je rozhodujúcim faktorom pre hru.

Prehľad Najdôležitejšie aspekty pri výbere vhodnej tenisovej rakety:

 • Tenisové rakety sú k dispozícii pre ženy, mužov, mládež a deti, ale iba u detí závisí správna veľkosť rakety od výšky tela.

 • Rozhodujúcimi faktormi sú veľkosť rukoväti (gripu), hmotnosť rakety, výplet, bod vyváženia, ako aj veľkosť hlavy rakety.

 • Výber vhodnej tenisovej rakety závisí od úrovne výkonu/tréningu.

 • Hra s nesprávnou veľkosťou tenisovej rakety môže z dlhodobého hľadiska viesť k zdravotným problémom.

Tenisové rakety sa často označujú iba ako rakety a často sú vyrobené z hliníka, titánu, keramiky, kevlaru alebo dokonca z piezo vlákien. Materiály sa v podstate odlišujú ich tvrdosťou a hmotnosťou. Rozhodujúci pre hmotnosť je predovšetkým profil rámu, ku ktorému sa podrobnejšie dostaneme neskôr.

Konštrukcia tenisovej rakety
Takto je skonštruovaná tenisová raketa.

Konštrukcia tenisovej rakety je takáto:

 • orámovaná plocha rakety (v rôznych veľkostiach), ktorá sa nazýva aj hlava rakety, a je vypletená strunami,

 • rukoväť rakety v rôznych hrúbkach a veľkostiach,

 • kŕčok, ktorý sa nachádza na prechode medzi hlavou rakety a rukoväťou rakety a ktorý navzájom spája hlavu a rukoväť.

2. Aspekty nákupu tenisových rakiet

Výber správnej tenisovej rakety je rozhodujúci pre dobrú techniku úderov, na umiestňovanie presných loptičiek a pre úspešnú hru.

Raketa by sa mala hodiť k vám a k vašej hre, teda k technike a úrovni hry, aby bolo možné vylúčiť preťaženia a prejavy únavy.

Skôr ako sa rozhodnete pre tenisovú raketu, mali by ste mať jasno vo vašej charakteristike hry, ako

 • štýl švihu,

 • technika/druh úderu (pohyb natiahnutia ruky),

 • sila úderu,

 • a presnosť zásahu.

Od toho závisí, akými vlastnosťami by mala disponovať vaša tenisová raketa.

2.1 Hlava rakety a sweetspot

Hracia plocha tenisovej rakety sa označuje hlava rakety. Táto môže mať rôzne veľkosti.

Veľkosť hláv tenisových rakiet sa delí na štyri skupiny a uvádza sa v centimetroch (cm) alebo v štvorcových palcoch (inch2):

 • Midsize: < 97 inch2, resp. 625 cm2

 • Midplus: 98 – 105 inch2, resp. 630 – 675 cm2

 • Oversize: 106 – 115 inch2, resp. 680 – 740 cm2

 • Super Oversize: > 116 inch2, resp. 750 cm2

Pritom platí: Čím väčšia je hlava rakety, tým vyššia je úspešnosť úderov a sila úderu loptičky. Preto sú tieto modely s veľkou úderovou plochou vhodné najmä pre začiatočníkov a príležitostných hráčov, ktorí ešte nedokážu získať silu úderu a zrýchlenie z dlhých pohybov natiahnutia ruky. Profesionálni hráči naproti tomu používajú väčšinou rakety s menšou úderovou plochou, ktoré vyžadujú presný zásah loptičky, hráčovi však prinášajú väčšiu kontrolu nad loptičkou.

Sweetspot

Sweetspot je optimálnou plochou úderu na tenisovej rakete. V tejto oblasti dochádza k efektu trampolíny, takže loptička tam získava najväčšiu presnosť pri údere, ako aj optimálne zrýchlenie. Úder na sweetspot sa okrem toho stará o menšie vibrácie ako vo zvyšnej časti tenisovej rakety. Rakety s veľkou hlavou rakety vďaka tomu poskytujú aj veľký sweetspot.

Základné pravidlo: Čím väčšia je hlava tenisovej rakety, o to lepší je sweetspot (optimálny bod zásahu tenisovej loptičky na ploche rakety) a o to výraznejšie sú zrýchlenie/sila úderu a presnosť. Čím menšia je hlava rakety, o to presnejšie sa musí trafiť loptička. Kontrola rakety je však najvyššia pri malej ploche rakety.

2.2 Profil rámu: Výška a tvrdosť rámu

Profil rámu sa uvádza v milimetroch a meria hrúbku, resp. výšku rámu hlavy tenisovej rakety. Tento údaj sa nazýva aj výška rámu alebo hrúbka rámu. Čím je profil rámu rakety tenší, o to pružnejšia je raketa. Ide to však na úkor tvrdosti úderu. Čím je teda profil vyšší, o to lepší je prenos sily na loptičku. Hrubý rám preto pri odraze loptičky odovzdáva menej energie, takže sa nestráca energia sily úderu, ani loptička nestráca zrýchlenie.

Nasledujúce rozmery poskytujú informácie o rôznych profiloch rámov tenisových rakiet:

 • 17,0 – 22,9 mm: tenký rám s veľkou kontrolou, ale menšie zrýchlenie loptičky

 • 23,0 – 26,9 mm: univerzálna tenisová raketa

 • 27,0 – 29 mm a viac: hrubší, pevnejší rám s veľkým zrýchlením loptičky, ale s menšou kontrolou

Základné pravidlo: Čím tenší je rám, o to väčšia je kontrola nad raketou, ale menšia tvrdosť úderu. Hrubý rám je naopak odpovedajúco tuhý, čo vedie k vysokej tvrdosti úderu. To so sebou samozrejme prináša menšiu kontrolu.

2.3 Výplet

Porovnanie vzorov výpletu
Zľava doprava: Nevypletená raketa, vzor výpletu 18/20, vzor výpletu 16/19

Hlava tenisovej rakety je vypletená strunami. Tieto sa šachovnicovo vkladajú do rámu hlavy rakety pomocou vypletacieho stroja. Struny môžu pozostávať z rôznych materiálov:

Tenisové struny z prírodných čriev

Tenisové struny z umelých vlákien

Pozostávajú väčšinou z kravských čriev.

Pozostávajú z nylónu alebo polyesteru.

Sú mimoriadne elastické.

Sú veľmi trvanlivé.

Často ich používajú pokročilí hráči a profesionáli.

Hrajú s nimi predovšetkým začiatočníci a príležitostní hráči.

Citlivo reagujú na vlhkosť a potom napučia.

 

Musia sa často vymieňať.

 

Napnutie, ako aj vzor výpletu môžu výrazne ovplyvniť herné vlastnosti.

Intenzita napnutia

Intenzita napnutia je dôležitá pre kontrolu nad loptičkou, ako aj na prenos sily pri údere.

Základné pravidlo: Mierne napnutie sa stará o dobré pruženie a vysoké zrýchlenie, stráca sa však kontrola nad úderom. Kontrola a presnosť idú ruka v ruke s pomerne tvrdým napnutím.

Vzor výpletu

Pri odraze tenisovej loptičky sa vznikajúce zaťaženie rozdeľuje na viacero strún. To, aký vzor výpletu raketa vykazuje, sa odlišuje od počtu priečnych a pozdĺžnych strún. Otvorený vzor výpletu má často 16 dlhých a 19 krátkych strún (uvádza sa teda „16/19“). Úzky, resp. uzavretý vzor výpletu má často 18 dlhých a 20 krátkych strún (uvádza sa teda „18/20“). Možné sú aj iné vzory.

Základné pravidlo: Čím hustejší je výplet strún, o to väčšia je kontrola nad loptičkou. Pritom sa zase stráca sila úderu. Čím otvorenejší je vzor výpletu, o to viac vniká loptička do strún, hra je tak viac spinová a loptička získava vysokú rotáciu. Kontrola nad loptičkou sa však znižuje.

2.4 Veľkosti rukovätí

Ovíjanie omotávky
© iStock.com/FabrikaCr Tenisová raketa s omotávkou

Rukoväť tenisovej rakety môže mať rôzne vlastnosti a mala by sa presne hodiť do ruky hráča. Rukoväť je omotaná omotávkou na uchopenie (Basicgrip), ktorá sa prispôsobí ruke, absorbuje pot a tým zabezpečuje dobré trenie. Aby nedochádzalo k preťaženiu úderovej ruky, mala by sa pre raketu zvoliť správna veľkosť, resp. hrúbka rukoväti.

Najlepším spôsobom, ako určiť správnu veľkosť rukoväti tenisovej rakety, je takýto:

 1. Štandardná veľkosť rukoväti sa uvádza s L3. Od tejto sa môžete prepracovať k vašej správnej veľkosti.

 2. Rukoväť tenisovej rakety chyťte rukou.

 3. Uistite sa, že medzi dlaňou v oblasti palca a končekmi prstov je priestor asi na šírku ukazováka.

 4. Ak sa ukazovák medzi ne nevmestí, je rukoväť príliš malá. Ak sa tam vmestí výrazne viac prstov, je raketa príliš veľká. Obidva prípady majú za následok, že sa raketa pri hre drží kŕčovito a nadmerne sa tým namáha predlaktie, čo môže z dlhodobého hľadiska viesť k preťaženiu svalstva.

 5. Ak sa rozhodujete medzi dvoma veľkosťami rakiet, najlepšie je vybrať si menšiu veľkosť, pretože pomocou prídavnej omotávky na základný grip (Overgrip) je možné individuálne prispôsobiť, resp. zvýšiť hrúbku rukoväti.

Veľkosť rukoväti sa uvádza ako obvod v centimetroch, palcoch (Inch) alebo pomocou označení L0 až L8 a nachádza sa väčšinou na rukoväti rakety.

Hrúbka rukoväti a vhodná veľkosť ruky

Obvod (v palcoch)

Obvod (v mm)

L0 (deti)

4

102

L1 (malé ruky ako u dospievajúcich)

4 1/8

105

L2

4 2/8

108

L3 (najbežnejšia veľkosť pre dospelých)

4 3/8

111

L4

4 4/8

114

L5

4 5/8

118

L6

4 6/8

121

L7

4 7/8

124

L8 (nadmerne veľké ruky)

5

127

 

Základné pravidlo: Správnu hrúbku rukoväti tenisovej rakety stanovíte tým, že rukoväť uchopíte do ruky. Ak je medzi dlaňou v oblasti palca a končekmi prstov miesto na šírku ukazováka, mala by sa rukoväť hodiť. Ak sa rozhodujete medzi dvoma veľkosťami, zvoľte tú menšiu a použite omotávky Overgrip na prispôsobenie hrúbky.

2.5 Hmotnosť rakety

Hmotnosť tenisovej rakety sa uvádza v gramoch a taktiež hrá podstatnú úlohu pokiaľ ide o herné vlastnosti Je dôležité zvoliť takú hmotnosť, ktorá umožní hrať s raketou takým spôsobom, ktorý šetrí energiu, ale zároveň stále zabezpečuje dostatočný prenos sily úderu na tenisovú loptičku.

Prehľad hmotností tenisových rakiet:

 • začiatočníci/mládež: 220 – 265 gramov,

 • všestranní hráči: 265 – 300 gramov,

 • turnajoví hráči: 300 – 350 gramov.

Základné pravidlo: O čo ťažšia je tenisová raketa, o to lepšia je kontrola nad loptičkou a prenos sily. O čo ľahšia je raketa, o to vytrvalejšie sa s ňou dá hrať a o to väčší švih môže vyvinúť udierajúca ruka. Zvoľte si radšej ľahšiu raketu a hmotnosť potom individuálne prispôsobte pomocou špeciálnych olovených závaží. Tieto môžeš upevniť na hlavu rakety.

2.6 Bod vyvážení

Porovnanie bodov vyváženia
Bod vyváženia pri tenisovej rakete


Bod vyváženia sa uvádza v centimetroch a ukazuje, ako je rozložená hmotnosť rakety, resp. v ktorom bode je raketa v rovnováhe. Raketa môže mať ťažisko smerom do hlavy, do rukoväti alebo môže byť vyvážená. Pomocou špeciálnych olovených závaží môžete individuálne prispôsobiť ťažisko.

Bežné body vyváženia pri štandardnej tenisovej rakete:

Bod vyváženia na stred

Bod vyváženia smerom do hlavy

Bod vyváženia smerom do rukoväti

Priemerná kontrola

Vysoká sila úderu

Vyššia kontrola pri údere

Priemerná sila

Menšia kontrola

Menšia sila

Bod vyváženia pri cca 33 cm

Bod vyváženia nad vyváženým balancom > 33 cm

Bod vyváženia pod vyváženým balancom < 33 cm

 

Základné pravidlo: Hráči, ktorí preferujú hru pri sieti, by si mali zvoliť raketu s vyvážením smerom do rukoväti pre väčšiu kontrolu nad loptičkou. Hráči, ktorí naproti tomu hrajú na základnej čiare, si zvyčajne vyberajú rakety s vyvážením do hlavy pre väčšie zrýchlenie. Vyvážená raketa sa odporúča predovšetkým pre začiatočníkov a deti.

2.7 Dĺžka/veľkosť tenisovej rakety

Tenisové rakety vhodné pre deti
Detské tenisové rakety Wilson vo vyhotovení Minion s vhodným ochranným obalom.

Dĺžka tenisovej rakety nesmie byť podľa Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) väčšia ako 73,7 centimetra. U dospelých je k dispozícii jednotná dĺžka. Štandardná dĺžka leží pritom medzi 67 a 69 centimetrami. Výber správnej dĺžky je závislý od vlastnej preferencie hry.

Správna dĺžka tenisovej rakety sa u detí a mladých riadi výhradne podľa telesnej výšky. Nasledujúce referenčné hodnoty vám môžu pomôcť pri rozhodovaní o kúpe.

Telesná výška v cm

Dĺžka rakety v cm

< 92

43

92 – 100

46

100 – 110

49

110 – 120

53

120 – 130

58

130 – 137

63

137 – 148

66

 

3. Tenisové rakety pre rôzne typy hráčov

Vhodná tenisová raketa je závislá predovšetkým od typu hráča. V podstate sa rozlišujú tri typy: začiatočníci, pokročilí a turnajoví hráči. V nasledujúcom texte sme zostavili odporúčania a usmernenia pre vhodné tenisové rakety v závislosti od úrovne tréningu a herných vlastností.

3.1 Tenisové rakety pre začiatočníkov

Začiatočníkmi sa myslia hráči, ktorí buď práve začali hrať tenis alebo všetci tí, čo hrajú iba príležitostne. Títo hráči bežne používajú komfortné rakety, ktoré im uľahčujú hru a odpúšťajú technické chyby.

Pre „začiatočníkov“ sa hodia tenisové rakety s nasledujúcimi vlastnosťami:

 • nižšia až stredná hmotnosť, pretože začiatočníci majú väčšinou krátku švihovú fázu úderu a sami nemajú dostatočnú silu na úder,

 • robustná a hrubá raketa, aby bolo možné kompenzovať jednu alebo druhú chybu úderu,

 • veľká hlava rakety na lepšiu rýchlosť úderu,

 • skôr mäkký výplet na optimálne zrýchlenie,

 • bod vyváženia v strede alebo smerom do hlavy pre priemernú silu, ako aj kontrolu,

3.2 Tenisové rakety pre pokročilých

Tenisoví hráči, ktorí už vykazujú istú mieru kontroly nad loptičkou a hrajú presné loptičky, patria k pokročilým a ambicióznejším typom hráčov. Títo sa často spoliehajú na takzvané univerzálne rakety s vyváženými vlastnosťami, aby dosahovali dobrú kontrolu a dostatočnú silu.

Pre „pokročilých“ sa hodia tenisové rakety s nasledujúcimi vlastnosťami:

 • stredne ťažká tenisová raketa pre väčšiu stabilitu a silu úderu,

 • stredná veľkosť hlavy pre dobrú ovládateľnosť,

 • vyvážený výplet rakety na lepšiu rýchlosť úderu,

 • skôr mäkký výplet, teda nie príliš mäkký ani príliš tvrdý, nie príliš otvorený ani príliš uzavretý,

 • bod vyváženia v strede alebo smerom do rukoväti, pre dobrú silu a priemernú kontrolu

3.3 Tenisové rakety pre turnajových hráčov

Tenisoví hráči, ktorí hrajú na vysokej úrovni alebo dokonca na turnajoch, bežne používajú turnajové rakety, ktoré len ťažko alebo vôbec neodpúšťajú technické chyby. Preto sa s takouto raketou dá hrať len vtedy, keď sa hráč naučí presnú a kontrolovanú techniku úderov.

Turnajoví hráči používajú väčšinou rakety s týmito vlastnosťami:

 • ťažké tenisové rakety, pre veľmi dobrú kontrolu nad loptičkou, pretože skúsení hráči využívajú dlhú a silnú švihovú fázu úderu,

 • stredne veľká alebo menšia hlava pre dobrú ovládateľnosť,

 • výplet z prírodného čreva, pretože toto je mimoriadne elastické

 • bod vyváženia smerom do rukoväti, aby sa zachovala dobrá sila a vysoká kontrola.

4. Zhrnutie: Správnu tenisovú raketu nájdete takto

Výber vhodnej tenisovej rakety závisí od úrovne hry a techniky hráča – predovšetkým však od jeho vlastných preferencií. Preto by ste si mali zodpovedať nasledujúce otázky, skôr ako sa rozhodnete pre novú tenisovú raketu.

Tieto otázky vám pomôžu pri rozhodovaní o kúpe novej tenisovej rakety!

 • Na ktorej hernej úrovni sa nachádzam?
  Ak ste práve začali alebo hrávate iba príležitostne, mali by ste si zvoliť komfortnú raketu, ktorá vykazuje veľkú hlavu rakety a nízku hmotnosť. Ako pokročilý hráč si zvoľte najlepšie univerzálnu raketu, ktorá v každom aspekte poskytuje vyváženosť medzi kontrolou a silou. Ak ste turnajový hráč a vynikáte v presných úderoch a vysokej kontrole, mali by ste si vybrať turnajovú raketu, ktorá ponúka optimálnu ovládateľnosť – napríklad vďaka malej hlave rakety a vysokej hmotnosti.

 • Ktorá veľkosť rukoväti by mi mala vyhovovať?
  Veľkosť rukoväti by mala byť zvolená tak, aby sa medzi prst a dlaň v oblasti palca zavretej ruky vmestil ešte jeden prst. Uistite sa, že rukoväť nie je príliš malá, ani príliš veľká, aby nedochádzalo ku kŕčom a/alebo k preťaženiam v oblasti predlaktia. Ak sa rozhodujete medzi dvoma veľkosťami, vyberte si tú menšiu a upravte si grip pomocou omotávky.

 • Aká dlhá by mala byť tenisová raketa?
  Zatiaľ čo u detí musí dĺžka rakety zodpovedať telesnej výške, dospelí si musia sami určiť, aká dĺžka je pre nich optimálna. Štandardná dĺžka je 68 centimetrov. Dlhšie rakety poskytujú väčší dosah, ale menšiu kontrolu, zatiaľ čo kratšie rakety vyžadujú lepšiu presnosť, poskytujú však väčšiu kontrolu a prenos sily.

5. Príslušenstvo

Príslušenstvo pre hráča tenisu
Zľava doprava: Taška na tenis, tenisový výplet, tenisová obuv

Pri kúpe novej tenisovej rakety existuje množstvo príslušenstva, ktoré tiež môže ovplyvniť výber správnej rakety. Najdôležitejšie produkty sme pre vás zhrnuli v nasledujúcej časti:

 • Tenisové loptičky: Aj správna tenisová loptička môže byť rozhodujúcim prvkom pre hru. Existujú loptičky napríklad s rozdielnymi vlastnosťami pri skákaní, resp. rýchlosťami.

 • Tašky na tenis: Aby ste mohli vaše tenisové vybavenie spoľahlivo doniesť na tenisový kurt, je ideálnou voľbou špeciálna tenisová taška, do ktorej sa zmestia aj vaše rakety.

 • Tenisové výplety – struny: Ak sa opotrebuje výplet na vašej tenisovej rakete, vždy si môžete kúpiť nové struny a nechať si raketu vypliesť u odborníka.

 • Omotávky: Nielen základné omotávky rukovätí (Basicgrips) a dodatočné omotávky rukovätí (Overgrips) by sa mali pravidelne vymieňať, aby sa zabezpečil optimálny úchop vašej rakety.

 • Tenisová obuv: Pre dobrú tenisovú hru je dôležitá aj správna obuv. Tenisová obuv je zosilnená na špeciálnych miestach, aby sa chodidlo stabilizovalo počas hry a aby sa zabránilo vybočeniu chodidla.

 • Špeciálne príslušenstvo: K špeciálnemu príslušenstvu patria napríklad tlmiče, ktoré je možné upnúť na strany rakety, a ktoré majú za úlohu redukovať náraz loptičky a odľahčiť tým udierajúcu ruku. Aj malé olovené závažia, pomocou ktorých môžete individuálne ovplyvniť nielen bod vyváženia, ale aj hmotnosť tenisovej rakety, patria k užitočnému príslušenstvu.

FAQ

Ktorá tenisová raketa sa mi bude hodiť?

Typ tenisovej rakety, ktorý budete potrebovať, závisí od úrovne vašej hry. Ak ste začiatočník alebo príležitostný hráč, hodí sa vám komfortná raketa, ktorá odpustí technické chyby a umožní vysokú úspešnosť úderov. Pokročilým hráčom odporúčame vybrať si univerzálnu raketu s vyváženými úderovými vlastnosťami a profesionálom turnajovú raketu, pri ktorej je v popredí presnosť a kontrola. Na ktoré vlastnosti musíte dávať pozor pred kúpou tenisovej rakety, sa dozviete v našom poradenstve pri kúpe.

Akú veľkosť tenisovej rakety budem potrebovať?

Aby ste sa rozhodli pre správnu veľkosť novej tenisovej rakety, musíte pri výbere veľkosti zvážiť najdôležitejšie aspekty. K nim patria:

 • veľkosť hlavy rakety,

 • dĺžka tenisovej rakety,

 • hmotnosť,

 • hrúbka rukoväti

 • a mnoho ďalších.

V našom poradenstve pri kúpe si môžete prečítať viac o vlastnostiach tenisovej rakety.