Urobte si gélové nechty doma: Takto sa to podarí!
Chcete mať krásne a upravené nechty a nechce sa vám čakať na termín v nechtovom štúdiu? Ukážeme vám, ako si môžete ľahko a pohodlne urobiť gélové nechty samy, a vysvetlíme vám rôzne metódy.
1. Potrebné pomôcky: Čo budem potrebovať?
Ak si chcete samy urobiť gélové nechty, potrebujete najskôr správne základné vybavenie. Toto spravidla zahŕňa:
základný lak (primer),
UV lak (gél lak),
farebný lak,
UV lampu,
pilníky na nechty (zrnitosť min. 180),
čistič,
pilníky Buffer (leštiace pilníky/bloky na brúsenie),
zatláčadlá nechtovej kože (tyčinky z ružového dreva),
tampóny z buničiny (vatové vankúšiky bez vlákien),
štetce,
dekoračné prvky (kamienky, trblietky, tetovanie na nechty atď.),
dezinfekčné prostriedky pre potrebnú hygienu.
Odporúčame vám kúpu štartovacej súpravy na nechty, ktorá obsahuje všetky potrebné materiály.
2. Takto si vyrobíte vlastné gélové nechty
Zatiaľ čo má normálny lak tendenciu rýchlo sa olupovať, gélové laky vydržia často aj viac ako dva týždne. Návšteva nechtového štúdia vás však môže vyjsť dosť draho a navyše si vyžaduje určité plánovanie. Ak si svoje gélové nechty urobíte samy, budete úplne flexibilné.
V nasledujúcich odsekoch vám ponúkame jednoduchý návod krok za krokom, ako si môžete urobiť vlastné gélové nechty. Keďže budete pracovať samy bez pomoci, vyžaduje si to spravidla určitý cvik, ponúka to však aj mnoho výhod. Nasledujúca tabuľka sumarizuje najdôležitejšie výhody a nevýhody tejto metódy:
Výhody: | Nevýhody: |
---|---|
Samy si môžete vybrať produkty, a tým aj určiť, aké látky budú obsahovať. Takto máte napríklad možnosť siahnuť po vegánskych lakoch alebo používať všetky výrobky vašej obľúbenej značky. | Výsledok – obzvlášť pri prvých pokusoch – môže vyzerať menej profesionálne. |
Vaším benefitom je maximálna flexibilita a svoje nechty si môžete upravovať kedykoľvek a kdekoľvek. Je to pohodlné a šetrí to čas. | Na začiatku sú pomerne vysoké náklady na zaobstaranie všetkých potrebných pomôcok. |
Keď budete mať k dispozícii základnú výbavu, ušetríte značné náklady v porovnaní s návštevou nechtového štúdia. |
2.1 Príprava: Základ
Keď si chcete samy urobiť gélové nechty, veľmi dôležitá je správna príprava. Tá prispieva k dosiahnutiu ideálneho výsledku, dlhej trvanlivosti gélových nechtov a k tomu, že vaše prírodné nechty zostanú zdravé. Preto postupujte nasledovne:
Pilníkom si ako zvyčajne obrúste nechty do požadovaného tvaru.
Následne si musíte pripraviť povrch nechtov. Na tento účel pozatláčajte nechtovú kožu a odstráňte všetky zvyšky.
Pomocou pilníka Buffer by ste mali povrch zľahka zdrsniť, aby bol matný. To sa postará o lepšiu priľnavosť. Dbajte na to, aby ste sa následne nedotkli povrchu nechtov a brúsny prach odstráňte štetcom.
Čo sú odchlipy?
Ako odchlipy sa na umelých nechtoch označujú miesta, na ktorých sa gél uvoľní, resp. oddelí od podkladu. Odchlipy nielenže nevyzerajú esteticky, ale vytvárajú aj priestor na nahromadenie vlhkosti a baktérií. Keď si svoje gélové nechty robíte samy, musíte preto postupovať obzvlášť dôkladne. K tomu si pozrite aj naše Tipy a triky.
Rýchlu, krátkodobú pomoc pri odchlipoch vám zabezpečí lepidlo na nechty, ktorým odchlip vyplníte a premostíte.
2.2 Metóda 1: Zosilnenie nechtov
Ak si prajete len ľahkú nadstavbu na svoje prírodné nechty a chcete ich len trochu zosilniť, bude pre vás správnou voľnou nasledujúci postup.
Informácie: Ak si naopak želáte typické hrubšie gélové nechty, nájdete vhodný návod v kapitole 2.3. Ak navyše chcete svoje nechty predĺžiť, v kapitole 2.4 vám vysvetlíme, aké možnosti máte na výber a ako to presne funguje.
Pripravte svoje nechty podľa opisu v kapitole 2.1.
Potom naneste na nechty trochu základného laku (primeru). Ten zbaví nechty mastnoty, čo zaručí lepšiu priľnavosť a zníži riziko vzniku odchlipov.
Následne sa na nechty nanáša prvá vrstva gél laku. Nechajte ju vyschnúť pod UV svetlom približne dve minúty.
Nasleduje prvá vrstva farebného laku, ktorý musí pod lampou schnúť 30 sekúnd.
Následne naneste druhú farebnú vrstvu. Tá si taktiež vyžaduje UV svetlo po dobu 30 sekúnd.
Na zapečatenie naneste ešte poslednú vrstvu gélu (top-coat). Tá sa musí pod lampou tvrdnúť opäť dve minúty.
Na záver použite trochu oleja na nechty, aby ste ošetrili namáhané nechty, ako aj nechtovú kožu.
Dôležité: Pri vytvrdzovaní gélu dochádza k tvorbe takzvaných výpotkov (disperzná vrstva). Skôr, ako nanesiete nasledujúcu vrstvu laku, resp. gélu, odstráňte ich pomocou čističa a tampónov z buničiny.
2.3 Metóda 2: Modelovanie nechtov
Pri tomto variante pomocou gélu vytvarujete umelý necht priamo na vašom prírodnom nechte. Pritom ide o klasickú modeláciu gélových nechtov.
Informácie: Ak však chcete svoje nechty len trochu zosilniť, v kapitole 2.2 vám podrobne vysvetlíme vhodný postup. Ak navyše chcete svoje nechty predĺžiť, v kapitole 2.4 vám vysvetlíme, aké možnosti máte na výber a ako presne to funguje.
Pripravte svoje nechty podľa opisu v kapitole 2.1.
Následne naneste na nechty trochu základného laku (primeru), aby ste ich odmastili a zlepšili priľnavosť gélových nechtov.
Alternatívne môžete namiesto základného laku (primeru) naniesť tenkú vrstvu základného gélu (priľnavý gél) ako základ a nechať ho na dve minúty schnúť pod UV lampou.
Dbajte na to, aby ste neodstránili inhibičnú vrstvu, ktorá sa pri tom vytvorí. Výpotky (disperzné vrstvy), ktoré vznikajú pri iných krokoch, sa naopak musia vždy zotrieť čističom.Na vytvorenie nechtov naberte malé množstvo štrukturálneho gélu približne vo veľkosti hrášku a pomocou štetca ho aplikujte do stredu nechta. Následne pomalými ťahmi od stredu k okrajom rozotrite gél, aby ste z neho vytvarovali gélový necht. Pomocou modelácie získa necht svoj typický tvar a bude v strede hrubší a na bokoch jemnejší. Ponechajte priestor približne jeden milimeter od nechtovej kože. Ak by sa vám to nepodarilo, odstráňte nadbytočný gél pomocou tyčinky z ružového dreva. Nechajte štrukturálny gél vytvrdnúť pod UV svetlom dve minúty.
Nechty vyčistite čističom a pilníkom ich zabrúste do konečného tvaru. Mierne zaoblenie od korienka po špičku nechta pritom zabezpečí stabilitu a lepšiu odolnosť voči nárazom.
Pilníkom na nechty odstráňte posledné nerovnosti a vyhlaďte povrch nechtov pilníkom Buffer, ak sa na povrchu vyskytujú stopy po brúsení.
Potom okraje nechtov pilníkom zbavte nadbytočného gélu.
Nakoniec pomocou štetca očistite všetky nechty od prachu.
Teraz môžete naniesť a nechať vytvrdnúť želaný farebný gél.
Na dokončenie naneste poslednú vrstvu pečatiaceho gélu a nechajte ho vytvrdnúť pod lampou štyri minúty.
Použite trochu oleja na nechty, aby ste ošetrili namáhané nechty, ako aj nechtovú kožu.
Tip: Nechty, najmä na palcoch, ošetrujte po jednom. Ak potiahnete gélom všetky nechty naraz, budú palce umiestnené šikmo, keď budete mať ruku položenú. Pritom môže ešte nevytvrdnutý gél zatiecť.
2.4 Predlžovanie: Pomocou tipov alebo šablóny
Ak chcete pri manikúre predĺžiť svoje prírodné nechty, máte na výber najmä dve metódy: Použitie takzvaných tipov (umelých nechtov), ako aj použitie šablón. Vysvetlíme vám, ako to funguje.
Tipy
Použitie tipov je jednoduchšie ako modelovanie gélom pomocou šablón. Ak chcete dosiahnuť perfektné výsledky, postupujte nasledovne:
Najprv si zvoľte vhodný tip. Mal by byť skôr trochu väčší, aby sa mohol v prípade potreby zbrúsiť na správnu veľkosť. Okrem toho môžete – ak si to budete želať alebo to bude nutné – zabrúsiť svoje prírodné nechty do požadovaného tvaru a dĺžky.
Naneste lepidlo na nechty na určenú plochu na umelom nechte. Potom ho nasaďte na svoj prírodný necht a dbajte na to, aby sa styčná hrana oprela o okraj nechta. Tip pritláčajte na prírodný necht od korienka nechta smerom ku špičke.
Pozor: Tip sa nesmie prilepiť na nechtovú kožu, inak nebude dobre držať. Okrem toho je dôležité, aby pri nalepovaní nevznikali bublinky.Umelý necht skráťte kliešťami na tipy na želanú dĺžku. Na dosiahnutie ideálneho a čo najprirodzenejšie pôsobiaceho konečného výsledku by ste ešte mali prechody tipov na prírodné nechty zarovnať a sploštiť pomocou pilníka na nechty. Pritom by ste však nemali brúsiť do prírodného nechta. Ak vyjde príliš výrazný prechod, zarovnanie ľahšie a rýchlejšie dosiahnete pomocou tekutého pilníka (tip blender).
Štetcom odstráňte prach a následne svoje umelé nechty dotvarujte tak, ako si želáte.
Pozor: Nezabúdajte, že sa pri lepení tipov nemá používať základný lak (primer).
Šablóna
Používanie šablónovej techniky si vyžaduje značne viac cviku a citu v špičkách prstov ako používanie tipov:
Šablóna sa pridrží pri príslušnom nechte a predĺženie sa pomocou gélu vytvaruje za okraj prírodného nechta až na šablónu.
Po vytvrdnutí sa šablóna odstráni a zostane len predĺžený gélový necht.
3. Tipy a triky pre perfektné výsledky
Na tomto mieste sme pre vás zhrnuli najlepšie tipy, ktorými by ste sa mali riadiť, ak si chcete samy robiť gélové nechty:
Nechty držte vždy naplocho a rovno, aby gél alebo lak nemohol zatiecť. Vaše umelé nechty tak získajú rovný tvar.
Obzvlášť palce lakujte po jednom, aby ste ich mohli držať naplocho, kým nevytvrdnú.
Skôr, než nechty vložíte pod UV svetlo, dbajte vždy na to, že lak a gél musia byť nanesené len na necht, a nie na nechtovú kožu. Prebytočný materiál na pokožke musíte odstrániť ešte pred vytvrdzovaním.
Gélové nechty sa dajú odstrániť len zbrúsením, čo môže výrazne zasiahnuť vaše prírodné nechty. Preto odporúčame, aby ste si postup vyskúšali skôr, ako začnete s ošetrovaním svojich pravých nechtov.
Pred prácou na svojich nechtoch si v žiadnom prípade nekrémujte ruky. Zvyšky krému môžu viesť k odchlipom. Iné zvyšky sa môžu zaniesť pri fajčení (čiastočky popola) alebo prehrabnutím vlasov. Aj tomu musíte zabrániť.
Gélové nechty nenoste príliš často: Skôr, ako si po odstránení nechtov začnete modelovať nové gélové nechty, doprajte svojim prírodným nechtom regeneračnú fázu. Inak vaše nechty postupom času zoslabnú.
V prípade pochybností si nechajte odborníkom vopred preskúmať kvalitu vašich nechtov. Ten môže odhadnúť, či je modelácia vhodná pre vaše nechty.
Ak ste si na gélové nechty naniesli farebný alebo bezfarebný lak a chcete zmeniť farbu, mali by ste starý lak bez výnimky odstraňovať odlakovačom bez obsahu acetónu. Inak rozpúšťadlo naruší gélovú vrstvu.
Pozor: Predpokladá sa, že svetlo z UV lámp a LED diód môže byť škodlivé a môže viesť k zmenám na koži, ktoré môžu byť v najhoršom prípade zhubné. Na minimalizáciu rizika a ochranu svojich nechtov by ste mali gélové nechty nanášať len pri zvláštnych príležitostiach, ako sú oslavy alebo napríklad dovolenka.
4. Odstraňovanie gélových nechtov
Gélové nechty, ktoré ste si samy vytvorili, by ste si mali v ideálnom prípade nechať odstrániť v nechtovom štúdiu, aby bolo zaručené čo najšetrnejšie ošetrenie vašich prírodných nechtov. Alternatívne si môžete gél odstrániť aj samy. Pritom postupujte opatrne a dodržiavajte jednotlivé kroky v tomto návode:
Hornú vrstvu (zapečatenie) odstráňte drsným pilníkom. Pritom nezasiahnite do farebnej vrstvy.
Následne natrite na nechtovú kožu dostatok krému alebo oleja, aby sa vytvorila ochranná vrstva.
Potom musíte vatové guľôčky (jednu na každý necht) navlhčiť odlakovačom s obsahom acetónu. Každý necht kompletne pokryte jedným vatovým tampónom.
Pomocou hliníkovej fólie si oviňte špičky prstov tak, aby sa vata pripevnila k nechtom, a nechajte odlakovač pôsobiť niekoľko minút.
Po odstránení fólie sťahujte vatu od korienka ku špičke nechta s jemným pritlačením tak, aby sa gélový necht uvoľnil. Zvyšky gélu môžete opatrne odstrániť tyčinkou z ružového dreva.
Teraz môžete svoje prírodné nechty skrátiť na želanú dĺžku a zabrúsiť pilníkom do požadovaného tvaru.
Na záver je dôležité nechty výdatne ošetriť.
Ošetrovanie po odstránení gélových nechtov
Keďže sa vaše prírodné nechty pri odstraňovaní gélových nechtov výrazne namáhajú, odporúčame vykonávať výdatnú starostlivosť tak priamo po odstránení, ako aj dlhodobo:
Doprajte špičkám svojich prstov dodatočný 5- až 10-minútový ošetrovací kúpeľ. Ten môžete opakovať viackrát týždenne.
Nechty následne a v všeobecnosti denno-denne ošetrujte vhodným krémom so zvlhčujúcim účinkom.
5. Alternatívy: Shellac a akrylové nechty
Ako alternatívu ku gélu si môžete zvoliť umelé nechty s technológiou Shellac, ako aj akrylové nechty. Tie sa vyznačujú nasledovnými vlastnosťami.
Shellac
Tento materiál sa, čo sa týka aplikácie, veľmi podobá na klasické gélové nechty. Je tu však niekoľko rozdielov:
Materiál sa vytvrdzuje pomocou LED svetla.
Môžete nanášať tenšie vrstvy, takže vymodelované nechty pôsobia prirodzenejšie.
Shellac je drahší ako klasický gél na nechty.
Akrylový gél
Presne vzaté – aj gél na nechty obsahuje akryl, ale v prípade takzvaných akrylových nechtov sa hmota až bezprostredne pred aplikáciou namiešava z dvoch zložiek – prášku a kvapaliny. Okrem toho je tu niekoľko ďalších rozdielov:
Akrylové nechty sú stabilnejšie ako gélové nechty, takže je možné naniesť tenšie vrstvy materiálu a konečný výsledok pôsobí prirodzenejšie.
Akrylová hmota schne na vzduchu a musí sa rýchlo spracovať. Preto sú nutné oveľa väčšie skúsenosti a veľmi neodporúčame robiť tieto nechty doma.
Často kladené otázky
Ako si môžete samy urobiť gélové nechty?
Gélové nechty je možné aplikovať rôznymi spôsobmi: Ako ľahké zosilnenie vašich prírodných nechtov alebo ako hrubšie a pevnejšie umelé nechty. Ktoré metódy máte k dispozícii a ako ľahšie dosiahnuť vydarené gélové nechty, vám vysvetlíme v našom poradenstve.
Čo potrebujete na vytvorenie gélových nechtov?
Aby ste si mohli samy urobiť nechty, potrebujete nasledujúce pomôcky:
základný lak (primer),
gél na nechty,
farebný lak,
UV svetlo,
pilníky na nechty,
čistič,
pilník Buffer,
zatláčadlá nechtovej kože,
tampóny z buničiny,
štetce,
ozdobné prvky,
dezinfekčné prostriedky.
Prečo gél už viac nedrží na nechte?
Takzvané odchlipy (= uvoľnenie gélového nechta) sa môžu vyskytovať z rôznych príčin a väčšinou sú následkom nedostatočnej prípravy alebo starostlivosti pri vytváraní nechtov. Čo môžete spraviť, aby gél držal na vašom prírodnom nechte, zistíte v kapitole Tipy a triky.