Odkedy smie moje bábätko spať s vankúšom?
Novopečení rodičia sú v prvom období často neistí a nechcú pri zaobchádzaní so svojim bábätkom urobiť niečo zle. K tomu patrí aj otázka, či a odkedy smú bábätká spať s vankúšom. Prezradíme vám, čo na túto tému hovoria zdravotnícki experti.
1. Vankúš pre bábätká: toto hovoria experti
Detskí lekári sa zhodujú: vankúš v žiadnom prípade nepatrí do postieľky novorodenca! Vankúše a prikrývky skrývajú pre novorodencov riziko prehriatia a nebezpečenstvo zástavy dýchania. Výnimku tvoria takzvané úložné vankúše, ktoré sú veľmi nápomocné predovšetkým pri možných deformáciách hlavičky.
Vankúše sú v postieľke novorodenca tabu. Výnimku však predstavujú úložné vankúše.
Avšak odkedy presne by malo bábätko spať s vankúšom, v tom sa experti nezhodujú, takže nie je možné poskytnúť stopercentné údaje: všeobecne platí, že riziko zadusenia vankúšom silno klesá od 12. mesiaca života. Kvôli bezpečnosti by však mali rodičia do dovŕšenia tretieho roku života počkať, kým položia do detskej postieľky vankúš.
Informácia: odkedy smie vaše dieťa spať s vankúšom, súvisí aj s vývojom bábätka. Deti, ktoré sú už veľmi mobilné a majú dobrú kontrolu nad pohybmi hlavičkou, sú už skôr pripravené na vankúš.
Aj keby vaše bábätko v prvých rokoch malo spať v postieľke bez vankúša, existujú už vhodné vankúše pre bábätká: takzvané úložné vankúše sa označujú aj ako ortopedické vankúše pre bábätká a chránia hlavičku novorodenca pred deformáciami. Pretože bábätká v prvých mesiacoch života veľmi veľa ležia, tvorí sa u niektorých sploštená hlava – označovaná aj ako plagiocefália. Úložné vankúše pozostávajú z viskoelastickej peny a majú hlavovú priehlbeň, ktorá stabilizuje hlavičku bábätka. Práve v prvých mesiacoch života môže byť pri miernych deformáciách hlavičky podmienených pôrodom takýto vankúš pre novorodenca nápomocný.
Obzvlášť praktické sú vankúše na dojčenie, ktorých funkcia sa dá zmeniť na úložný vankúš pre bábätká.
2. Vankúše pre malé deti
Špeciálne vankúše pre malé dieťa od veku troch rokov sú približne o polovicu menšie ako modely pre dospelých. Okrem toho sa perfektný vankúš pre deti vyznačuje nasledujúcimi vlastnosťami:
Vankúše pre malé deti sú pomerne tenké a pevné
Obzvlášť sa odporúčajú hypoalergénne vankúše
Poťah v najlepšom prípade so zipsom a dobre prišitými gombíkmi, tak aby dieťa nemohlo svoju hlavičku zasunúť pod obliečku na vankúš
Postieľku pre dieťa od tohto veku môžete vybaviť aj malou ľahkou prikrývkou s rozmermi 100 x 140 centimetrov.
Tip: vyčkajte na reakciu vášho dieťaťa po tom, čo ste mu položili do jeho postieľky vankúš. Ak bude plakať, môže to znamenať, že nový pocit zo spania vníma ako nepohodlný. Vtedy by ste mali ešte trochu počkať a nechať ho ešte nejaký čas spať bez vankúša.
3. Správne prostredie pre spánok bábätka
To, že bábätká majú spať bez vankúša a prikrývky, teraz už viete. Ale ako presne vyzerá ideálne prostredie pre spánok? Novorodenci by mali byť prvé mesiace polohovaní v postieľke vždy na chrbte – otočiť sa na brucho sa ešte nevedia. Prostredie pre spánok je pritom doslova sparťanské a malo by pozostávať z nasledujúceho:
Postieľka pre bábätko/kolíska pre bábätko
Matrac
Spací vak
Prezradíme vám, na čo by ste mali dbať pri výbere:
Postieľka pre bábätko/kolíska pre bábätko
Ten, kto sa rozhodne pre postieľku pre bábätko, by mal dbať na to, aby bol odstup mrežových tyčí minimálne 4 a maximálne 6 centimetrov, aby sa bábätko nemohlo zaseknúť. Plocha na ležanie by mala byť 60 x 120 centimetrov, pre kolísky sú možné aj menšie rozmery. Dôležité okrem toho je, aby spacie lôžko pozostávalo z odskúšaných materiálov bez škodlivých látok.
V prvých mesiacoch života bábätka sa odporúča umiestniť jeho postieľku alebo kolísku v spálni rodičov, ale nie v blízkosti kúrenia ani okna. Tak budete mať bábätko celú noc vo svojej blízkosti, čo napríklad uľahčuje podávanie fľašky alebo dojčenie.
Matrac
Matrac do postieľky bábätka by v žiadnom prípade nemal byť príliš mäkký. Rozhodnite sa pre stredne mäkký model s hrúbkou minimálne 10 centimetrov. Aby noha vášho potomstva neskĺzla medzi rám postieľky a matrac, mal by okrem toho disponovať stabilnou nášľapnou hranou. Dôležitá je aj dobrá cirkulácia vzduchu – matrac by mal byť čo najpriedušnejší, aby sa telesné teplo neakumulovalo, ale aby sa odovzdávalo.
Spací vak pre bábätko
Prvé roky života by malo vaše potomstvo spať v spacom vaku, ktorý bábätko zohrieva, zaručuje bezpečný spánok a súčasne dáva slobodu pohybu. Správnu veľkosť môžete vypočítať pomocou jednoduchého vzorca:
Dĺžka tela – dĺžka hlavičky + 10 cm (pre väčšiu voľnosť nôh)
Upozornenie: keď to pre vaše bábätko chcete urobiť útulné: okrem vankúša sa v postieľke bábätka nestratia ani hniezdočká, kožušinky, plyšové hračky a ohrievacie fľaše!
Ďalšie užitočné články k téme
FAQ
Odkedy by mali bábätká spať s vankúšom?
Vo všeobecnosti platí: bábätká a najmä novorodenci by nikdy nemali spať s prikrývkou ani vankúšom, pretože inak môže dôjsť k prehriatiu alebo zástave dýchania. V ideálnom prípade nespí vaše dieťa až do dovŕšenia tretieho roku života s vankúšom a prikrývkou, ale len v spacom vaku.
Ktoré vankúše sa hodia pre bábätká?
Aj keď sú vankúše pre bábätká krajne nevhodné, predsa len existujú špeciálne vankúše pre bábätká, ktoré sa napríklad hodia ako úložné vankúše. Takéto špeciálne vankúše znižujú rozsah možnej deformácie záhlavia spôsobenej pôrodom.
Upozornenie: úložné vankúše pre bábätká nie sú dimenzované na určitý vek, ale na hmotnosť dieťaťa. Pri vankúšoch pre bábätká tak nájdete napríklad údaj „vhodné od šiestich kilogramov“.
Smie moje bábätko v prvých mesiacoch spať na bruchu?
Prvé mesiace života spia bábätká bežne v polohe na chrbte. Pri zvyšujúcej sa motorickej pohyblivosti sa však môže stať, že sa bábätko v noci otočí na brucho, čo môže byť pri bábätkách mladších ako jeden rok za určitých okolností nebezpečné. V prípade pochybnosti sa poraďte so svojím detským lekárom..
Odkedy môže bábätko spať s posteľnou prikrývkou?
Vo všeobecnosti platí: v najlepšom prípade spí bábätko prvé tri roky života v spacom vaku. Až neskôr sa do detskej postieľky dostanú prikrývka a vankúš.