Skladovanie vína: Toto je správny spôsob!
Pri skladovaní vína ide o to, aby sa čo najviac zachovala jeho aróma a aby ste nemuseli robiť žiadne ústupky pokiaľ ide o chuť, a to ani po dlhom čase od jeho kúpy. Je však každé víno vhodné na skladovanie a aké aspekty pritom treba zohľadniť? Objasníme vám najdôležitejšie základné predpoklady a poskytneme vám ich prehľad, aby už nič nestálo v ceste vášmu pôžitku z vína.
1. Najdôležitejšie základné predpoklady pre uskladnenie vína
Predovšetkým výhodné ponuky alebo špeciálne fľaše v limitovanom množstve sú pre mnohých milovníkov vína dôvodom na nákup. Cieľom je však často otvoriť víno až pri určitej príležitosti a do tej doby vytvoriť ideálne podmienky na jeho skladovanie.
V nasledujúcej časti nájdete stručný prehľad najdôležitejších aspektov skladovania vína:
1.1 Teplota okolia
Jedným z najdôležitejších aspektov je teplota, pri ktorej sa víno skladuje. V zásade pri tom platí: V prostredí by nemalo byť príliš teplo, pretože rýchlejší proces dozrievania sa začína už pri teplote okolo 20 stupňov Celzia, čo má negatívny vplyv na chuť. Ak sa táto teplota dokonca prekračuje, vône vyprchajú a víno stratí svoju komplexnosť. Okrem toho platí, že je potrebné zabrániť veľkým výkyvom teploty. Víno je možné bez problémov skladovať pri teplotách medzi 8 a 18 stupňami Celzia, ideálna teplota však leží medzi 10 a 13 stupňami Celzia.
Fľaše môžete aj na niekoľko mesiacov umiestniť do chladničky: Toto platí nielen pre biele a ružové vína, ale aj pre červené vína, pričom nedochádza k stratám chuťových vlastností.
Skladovanie vína v mrazničke sa na druhej strane neodporúča: Nezriedka sa stáva, že sa tam fľaše zabudnú, čo môže viesť k vytlačeniu korku alebo iného uzáveru, pretože tekutina vo fľaši sa vplyvom nízkych teplôt rozpína. V najhoršom prípade fľaša praskne, čo predstavuje na jednej strane nebezpečenstvo poranenia a na druhej strane prácne čistenie mrazničky.
Pamätajte: Ak víno neskladujete v ideálnych podmienkach počas krátkeho obdobia, zvyčajne to nepredstavuje žiadny problém. K negatívnemu ovplyvneniu chuti dochádza až vtedy, keď je okolitá teplota trvalo príliš nízka alebo príliš vysoká alebo ak príliš kolíše.
Checklist teploty pre skladovanie vína:
Ideálna teplota skladovania je medzi 10 a 13 °C.
Zabráňte veľkým výkyvom teploty.
Skladovanie v chladničke je bez problémov možné po dobu niekoľkých mesiacov.
Podľa možnosti zabráňte teplotám 20 stupňov Celzia a vyšším.
Víno neskladujte v mrazničke.
1.2 Vlhkosť vzduchu na mieste skladovania
Vína by sa nemali skladovať v príliš suchom prostredí, najmä ak majú korkový uzáver. Tento by nemal vyschnúť, avšak rozsah primeranej vlhkosti je veľmi široký, takže sa nemusíte obávať, že či dokážete vytvoriť vhodné podmienky. Ideálna hodnota leží medzi 50 a 80 percentami vlhkosti vzduchu: Maximálna hodnota by sa pri tom nemala podľa možnosti prekročiť, inak sa môže vytvoriť pleseň na korku a etikety sa môžu odlepiť.
1.3 Dopady UV žiarenia
Keďže vína reagujú veľmi citlivo na UV žiarenie, mali by sa skladovať podľa možnosti v tme. V opačnom prípade dochádza k rýchlejšiemu zreniu vína a spúšťajú sa chemické reakcie, ktoré niekedy spôsobujú, že sa víno nedá piť. Týka sa to predovšetkým vín, ktoré sa plnia do priehľadných fliaš. Pokiaľ nemáte vlastné miesto na uskladnenie fliaš, odporúčame ich skladovať v najchladnejšej miestnosti vášho domova v uzavretej skrini alebo na polici.
1.4 Skladovanie poležiačky alebo postojačky
V zásade treba rozlišovať medzi vínami s korkovým uzáverom a vínami so skrutkovým, skleneným alebo korunkovým uzáverom: V poslednom uvedenom prípade nezáleží na tom, či sú fľaše skladované postojačky alebo poležiačky. Vína s korkovým uzáverom by sa mali v ideálnom prípade skladovať poležiačky: Tým sa zabráni vyschnutiu korku.
Mali by ste však myslieť aj na toto: Pokiaľ víno neskladujete dlhé roky, nie je problém ho na určitý čas umiestniť vo zvislej polohe. Milovníci vína, ktorí vlastnia veľa fliaš, naproti tomu profitujú zo skladovania poležiačky, pretože tým šetria miesto.
1.5 Aká je maximálna dĺžka skladovania vín?
Na fľašiach vína zvyčajne nie sú uvedené žiadne údaje o tom, či je dlhé skladovanie vôbec možné alebo či dokonca vedie k vyššej komplexnosti vína. Vo všeobecnosti platí, že vína vyrobené z mladého viniča sa pri dlhšom skladovaní chuťovo nezlepšia, zatiaľ čo u vína zo starého viniča sa môžu časom objaviť ďalšie nuansy, ktoré víno zjemnia. Vo väčšine prípadov by sa bežné vína mali vypiť v priebehu jedného až štyroch rokov.
Možná doba skladovania okrem toho závisí od nasledujúcich zložiek:
Iba niektoré vína chuťovo profitujú z dlhého skladovania. Väčšina fliaš dostupných v obchodoch je určená na čo najskoršiu spotrebu.
Pri vysokom podiele tanínov je fľašu spravidla možné skladovať dlhú dobu. Ide pritom o rastlinné triesloviny, ktoré sú obsiahnuté najmä v červenom víne.
Aj vína s vysokým obsahom kyselín je možné umiestniť vo vínnej pivnici alebo na poličke na pomerne dlhý čas.
Aj obsah alkoholu a síry sú dôležitými indíciami, pokiaľ ide o skladovateľnosť vína: Čím vyšší je tento podiel, tým dlhšie môžete víno skladovať.
Dôležité: Tieto aspekty je potrebné chápať ako hrubé odporúčania. Vzhľadom na veľký počet vín nie je možné poskytnúť presné informácie o skladovateľnosti každého jednotlivého vína. Maximálna doba skladovania okrem toho veľmi závisí od podmienok, v akých sa fľaša nachádza.
2. Skladovanie vína: Odporúčame vám tieto miesta
Vína sa najlepšie skladujú v tmavej pivnici s vysokou vlhkosťou vzduchu a pri konštantných, chladných teplotách. Tiež sa uprednostňujú dubové regále, ktoré na rozdiel od kovových modelov nehrdzavejú, a tak si dlho zachovávajú svoj krásny, rustikálny vzhľad.
Keďže nie každý milovník vína dokáže vytvoriť tieto podmienky, existuje aj množstvo iných možností:
- Víno môžete bez váhania skladovať niekoľko rokov v regáli na víno v miestnosti podľa vlastného výberu. Dbajte len na to, aby na toto miesto nedopadalo priame slnečné svetlo a aby tam bola relatívne stála a chladná teplota. Vhodný je napríklad priestor na skladovanie v spálni, obývacej izbe, na chodbe alebo v komore na skladovanie potravín.
- Aby sa zaručila konštantne perfektná teplota, môžete siahnuť aj po chladničkách na víno. V nich je obvykle možné individuálne nastaviť teplotu – niekedy dokonca vo forme rôznych zón. Takýmto spôsobom napríklad dokážete zaručiť najlepšiu teplotu na pitie nielen pre biele, ale aj pre červené víno. Chladničky na víno okrem toho poskytujú priestor pre veľké množstvo fliaš a často majú možnosť zapnutia LED osvetlenia vo vnútri chladničky. Jednotlivé regály na víno pozostávajú väčšinou z dreva kvôli jeho ušľachtilému vzhľadu.
Pri akej teplote by som mal(a) skladovať víno?
Ideálna teplota pri skladovaní vína leží medzi 10 a 13 stupňami Celzia. V zásade sa nemusíte obávať zmien chuti, ak je víno vystavené okolitej teplote od 8 do 18 stupňov Celzia. Okrem toho je potrebné dbať na to, aby sa fľaše nevystavovali vysokým výkyvom teplôt.
Ako dlho môžem skladovať otvorené fľaše s vínom?
Nielen červené, ale aj ružové a biele víno by sa mali po otvorení skladovať v chladničke. Pritom platí: Čím je fľaša plnšia, tým dlhšie sa v nej môže víno skladovať. Pokiaľ je už vo fľaši menej ako polovica, môžu sa červené vína konzumovať až sedem dní, biele a ružové vína by sa mali vypiť do piatich dní.
Ako môžem skladovať víno, keď nemám pivnicu?
Vína je možné dobre skladovať v regály na víno na tmavom, najlepšie chladnom mieste so stálou teplotou. Alternatívne si môžete zakúpiť aj chladničky na víno, pri ktorých je možné teplotu regulovať individuálne.