Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Správnu výšku sedadla pre vašu stoličku zistíte takto!

Ideálne rozmery stoličky závisia od rôznych faktorov, ktorými sú telesná výška a oblasť použitia stoličky. Ukážeme vám, ako zistíte správnu výšku sedadla a ktoré hodnoty sú okrem toho dôležité.

1. Správne rozmery stoličky

Najmä ak raz alebo niekoľkokrát do týždňa pracujete v domácej kancelárii alebo trávite dlhší čas súkromne pred počítačom, má zmysel vytvoriť si ergonomické pracovisko, aby ste zabránili dlhodobým problémom, ako sú bolesti chrbta a stuhnutie chrbtice.

V zásade by ste pri hľadaní správnych rozmerov stoličky nemali posudzovať iba výšku sedadla. Aj keď je to dôležitý aspekt pri rozhodovaní o kúpe, výška stoličky, šírka a hĺbka sedadla sú rovnako dôležité, aby sa zabezpečila optimálna poloha chrbtice.

1.1 Výška sedadla

Správna výška stola a stoličky
Rozmery stola a stoličky sa podmieňujú navzájom a v neposlednom rade závisia aj od telesnej výšky.

Optimálna výška sedadla závisí od vašej telesnej výšky a od výšky stola. Spravidla sa tu odporúča hodnota v priemere 45 centimetrov. Avšak treba zohľadniť nasledujúce aspekty:

  • Vaše nohy by pri sedení mali vždy zvierať 90-stupňový uhol s podlahou.

  • Vaše predlaktia musia pohodlne ležať na stole. Konkrétne to znamená, že vaše ramená by sa nemali ťahať nahor, ani visieť nadol.

  • Vzdialenosť medzi doskou stola a plochou na sedenie vašej stoličky by mala byť v ideálnom prípade asi 29 centimetrov. Najmä vysokí ľudia by pri tejto vzdialenosti mali mať k dispozícii dostatočný voľný priestor pre nohy.


Informácie: Pri navrhovaní jedálne, ktorá by mala umožniť čo najväčšiemu počtu ľudí pohodlné sedenie, je potrebné vylúčiť deti, lebo tie sa nachádzajú ešte vo fáze rastu. Keď sedíte príliš nízko, môžete si pomôcť vankúšom alebo vysokou stoličkou.

Keďže výška sedadla 45 centimetrov je iba priemernou hodnotou, pri výbere by ste mali brať do úvahy aj vašu telesnú výšku. Nasledujúca tabuľka vám poskytne orientačné body:

Telesná výška v cm  

Ideálna výška sedadla v cm

160

44

175

48

190

52

1.2 Výška stoličky

Pokiaľ ide o výšku stoličky, nie je toho veľa, čo treba brať do úvahy: zvyčajne je dostatočne vysoká vtedy, keď sa o ňu môžete pohodlne oprieť. Ak má však vaša stolička podrúčky, mali by ste sa ešte pred kúpou uistiť, či sa tieto budú dať zasunúť pod dosku stola.

1.3 Šírka sedadla

Priemerná šírka sedadla, ktorá je pre väčšinu ľudí pohodlná, predstavuje 45 centimetrov. Odchýlky sú možné predovšetkým pri ľuďoch so silnejšou postavou.

Okrem stoličky ako takej je tiež dôležité, či ste si pre svoj stôl a stoličky naplánovali dostatočnú šírku. Preto by ste mali počítať nie so 45 centimetrami, ale minimálne so 60 centimetrami na jedno miesto na sedenie, aby ste zabezpečili bezproblémové vstávanie a sadanie si.

Tip: Zmerajte si, či sa vami zvolené stoličky dajú bez problémov zasunúť pod stôl. Najmä v prípade variantov s veľkou šírkou sedadla, sa vám naopak môže stať, že vám bude prekážať noha alebo výstuha stola.

1.4. Hĺbka sedadla

Aby ste zistili správnu hĺbku sedadla, je vhodné, sadnúť si sedacou časťou tela na koniec sedadla smerom k chrbtovej opierke. Od opierky by ste mali mať vzdialenosť asi päť centimetrov, keď vaše nohy zvierajú s podlahou 90-stupňový uhol a vaše stehná budú v jednej rovine s okrajom sedadla.

2. Máte dostatok miesta pre váš jedálenský kút?

Priestor medzi stoličkami pri jedálenskom stole
Pre jedálenský stôl aj so stoličkami musíte počítať s dostatkom miesta.

V prípade jedálenského stola vrátane stoličiek by ste samozrejme mali dbať aj na dostatok existujúceho priestoru. Aby osoby s rôznou telesnou výškou mohli pohodlne sedieť pri jedálenskom stole, mali by ste počítať s priemernou výškou 75 centimetrov.

Čo sa týka šírky stola, na osobu treba počítať s miestom 60 centimetrov na šírku a 40 centimetrov na výšku. 

Príklad:

Keď sú na každej pozdĺžnej strane stola dve osoby, stôl by mal byť dlhý najmenej 120 centimetrov. Široký by mal byť najmenej 80 centimetrov, na oddelenie sa pritom odporúča 10 až 20 centimetrov, aby ste mali na stole k dispozícii dosť miesta pre misy a hrnce.

Rozmery stoličky by mali v ideálnom prípade ladiť so stolom, aby ste mali dostatok miesta na nohy a aby bolo možné stoličky bez problémov zasunúť pod stôl.

Nezabúdajte na to, že okolo stoličiek musí byť naplánovaný dostatočný odstup od stien, aby sa každý, kto sedí za stolom, mohol pohodlne posadiť a postaviť. Ako odporúčanie môžete chápať hodnotu od 80 do 100 centimetrov.

FAQ

Ako sa meria ideálna výška sedadla kancelárskej stoličky?

Najlepšie bude, keď sa postavíte vzpriamene a odmeriate vzdialenosť od podlahy až po stred vašich kolien. Zistená hodnota zodpovedá zhruba ideálnej výške sedadla pre vás. U väčšiny kancelárskych stoličiek sa dá nastaviť ich výška, aby ste mohli byť v tomto smere veľmi flexibilný.

Aká výška sedadla sa odporúča k jedálenskému stolu?

Ideálna výška sedadla je v priemere 45 centimetrov. Hodnota však vo veľkej miere závisí aj od vašej telesnej výšky a od výšky zvoleného stola.

Aká je správna výška sedadla stoličky u detí?

Ak chcete zostaviť napríklad detský písací stôl, mali by ste medzi doskou stola a sedadlom naplánovať minimálnu vzdialenosť približne 25 centimetrov. Deti s telesnou výškou 120 centimetrov si preto môžu vybrať stôl s výškou približne 54 centimetrov, pričom optimálna výška sedadla je okolo 29 centimetrov.