Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Vytváranie kučier – toto sú najlepšie metódy

Chcete si vytvoriť kučery, ale neviete presne, ktorá metóda je najlepšia pre vaše vlasy a aké druhy kučier existujú? Ukážeme vám, ako získate vysnené kučery pomocou žehličky na vlasy, kulmy a niekoľkých gumičiek do vlasov alebo natáčok.

1. Vytváranie kučier pomocou žehličky na vlasy

Žehličky na vlasy so zaoblenými hranami
© Zdroj: iStock.com/photo_chaz Žehličky na vlasy so zaoblenými hranami sú vhodnejšie na vytváranie kučier ako hranaté modely.

Kučery so žehličkou na vlasy? Čo znie zo začiatku trochu zvláštne, je v skutočnosti jedna z najobľúbenejších metód vytvárania vysnených kučier. Teplo žehličky na vlasy sa pritom väčšinou využíva na vyčarovanie jemných plážových vĺn „beach waves“ vo vašich vlasoch.

Náš tip: pre kučery so žehličkou na vlasy odporúčame modely so zaoblenými hranami.

Kučery so žehličkou na vlasy: krok za krokom

 1. Vlasy si najprv vysušte, zapnite svoju žehličku na vlasy a počas doby zahrievania si vlasy rozčešte.

 2. Rozdeľte si vlasy na dve časti, jednu stranu zatiaľ zopnite.

 3. Začnite prameňom vlasov, ktorý máte najbližšie k tvári. Žehličku umiestnite na miesto, kde má kučera začínať.

 4. Teraz prístroj otočte mierne nadol, a pritom naviňte prameň vlasov. Udržujte túto polohu, v závislosti od typu vlasov, 5 až 30 sekúnd.

 5. Teraz žehličku na vlasy vytiahnite vertikálne z kučery a nechajte ju najskôr vychladnúť. Medzitým už môžete pokračovať s ďalším prameňom vlasov.

 6. Po natočení všetkých prameňov vlasov môžete v závislosti od povahy vlasov zapracovať ešte trocha spreju na vlasy na spevnenie alebo oleja na vlasy na ošetrenie a následne vlasy opatrne prečesať.

Dbajte na nasledovné: čím je prameň vlasov širší, o to objemnejšia bude kučera. Okrem toho môžete držaním žehličky na vlasy ovplyvniť tvar kučery. Čím vertikálnejšie budete prístroj držať, o to špirálovitejšie sa vlasy natočia.

Náš tip: natočte si kučery na prameňoch vlasov okolo tváre vždy smerom von – tak vám vlasy neskôr nebudú padať do očí.

2. Vytváranie kučier kulmou na kučery

Kulma na vlasy
© Mustafa Arican S kulmou na kučery sa pramene vlasov natočia okolo prístroja a zohrejú sa.

Kulmy na kučery boli vyvinuté výlučne na natáčanie kučier – máte veľký výber rôznych prístrojov, ktoré sa hodia pre rôzne typy vlasov a druhy kučier. Vo všeobecnosti platí: čím je kulma na kučery užšia, o to menšie budú kučery. Často sa však dajú zakúpiť aj modely s viacerými nadstavcami, takže si budete môcť jediným prístrojom vytvoriť rôzne druhy kučier. Od „vývrtkových“ kučier až po ľahké vlny, s kulmou na kučery je možné všetko.

Kučery pomocou kulmy na kučery: krok za krokom

 1. Suché vlasy rozčešte a v prípade potreby ich rozdeľte na 2 časti, z ktorých prvú zopnite. Kulmu na kučery medzitým predhrejte.

 2. Teraz začnite s prvým prameňom vlasov: spravidla sa tento prameň natočí okolo kulmy na kučery a chvíľu sa podrží. Kulmu po cca 10 sekundách uvoľnite a pokračujte s ďalším prameňom vlasov.

 3. Všetky kučery nechajte dobre vychladnúť. Pre ešte väčší objem môžete teraz ohnúť hlavu smerom dopredu a vlasy trochu vytriasť. Voliteľne sa kučery hneď potom prečešú alebo zafixujú sprejom na vlasy.
Kulmy na kučery
Kulma typu Curler vtiahne pramene vlasov dovnútra a skučeraví ich pomocou tepla.

Curler je zvláštnym druhom kulmy na kučery: tu sa jednotlivé pramene vlasov automaticky vtiahnu do prístroja a vďaka teplu v keramickej komore skučeravejú. Väčšina modelov umožňuje pred použitím nastaviť veľkosť kučier.

3. Vytváranie kučier pomocou natáčok do vlasov

Natáčky na vlasy
© Zdroj: iStock.com/Santje09 Natáčky sú asi najtradičnejšou metódou na vytvorenie kučier vo vlasoch.

Aj s tradičnými natáčkami do vlasov môžete zo svojich vlasov vyčarovať kučery. Táto metóda trvá síce spravidla dlhšie než s kulmou na kučery alebo žehličkou na vlasy, avšak vďaka pôsobeniu nižšej teploty viac šetrí vlasy. V tomto prípade sa vlasy prameň za prameňom natáčajú na plastové natáčky. Podobne ako pri kulme na kučery, je druh kučery závislý od veľkosti natáčok – čím sú natáčky užšie, o to menšie a špirálovitejšie budú vaše kučery.

Kučery vytvárané natáčkami do vlasov: krok za krokom

 1. Umyte si vlasy a opatrne ich osušte bavlneným uterákom.

 2. Prípadne pridajte trocha penového tužidla do vlhkých vlasov a dobre ich prečešte.

 3. Teraz postupujte prameň za prameňom a vlasy natočte na natáčky. Začnite vždy pri končekoch a natočte vlasy až po koniec prameňov. Natáčku zafixujte vhodnou sponkou.

 4. Potom vlasy fénujte 5 až 10 minút. Niektoré modely natáčok do vlasov sú samoohrievacie – ak je tomu tak, od fénovania môžete upustiť. Potom si natáčky ponechajte vo vlasoch ešte asi 2 až 3 hodiny.

 5. Teraz natáčky znovu odviňte a vlasy voľne rozpustite (najlepšie len prstami). Potom môžete prípadne kučery zafixovať sprejom na vlasy. Kučery bez tepla získate s takzvanými papilotami. Natáčky z mäkkého penového materiálu sa ponechajú cez noc vo vlasoch a ďalšie ráno sa vyberú.

4. Vytváranie kučier pomocou gumičiek do vlasov

Ponechať vlasy cez noc v určitom účese je obzvlášť jednoduchá metóda, ako vytvoriť kučery bez použitia tepla. Tento účes sa pritom zafixuje gumičkami do vlasov. Môžete voliť medzi rôznymi variantami, ktoré vytvoria rôzne druhy kučier.

Dbajte na nasledovné: pri tejto metóde tvorby kučier nezískate výrazné kučery, ako by to bolo napríklad s kulmou na kučery alebo žehličkou na vlasy, ale skôr vlnité a objemné vlasy.

Nedbalé plážové vlny „beach waves“ s gumičkami do vlasov:

Pre túto metódu potrebujete 4 mäkké gumičky do vlasov.

 1. Uterákom osušené vlasy si dôkladne prečešte.

 2. Teraz vlasy rozdeľte nahrubo do 4 častí – najlepšie vľavo a vpravo v zadnej časti hlavy, ako aj vľavo a vpravo v prednej časti hlavy.

 3. Z každého zo 4 prameňov vlasov uviažte voľný drdol a zafixujte ho gumičkou do vlasov.

 4. Ponechajte si tento účes cez noc vo vlasoch.

 5. Uvoľnite všetky 4 gumičky do vlasov a zvlnené vlasy si opatrne učešte. Voliteľne môžete účes zafixovať sprejom na vlasy.

Ľahké vlny so zapletaním vrkôčikov:

Pre túto metódu potrebujete 2 až 4 mäkké gumičky do vlasov.

 1. Uterákom osušené vlasy si dôkladne prečešte.

 2. Rozdeľte si vlasy na 2 až 4 časti – čím viac prameňov vlasov zapletiete, o to menšie budú vlny na konci.

 3. Zapleťte si vlasy do vrkočov – smer pletenia zvoľte tak, aby ste aj s vrkočmi mohli pohodlne spať. Voliteľne si môžete teraz vlasy ešte mierne vyfénovať do sucha.

 4. Ponechajte si vrkoče vo vlasoch cez noc a ráno gumičky do vlasov uvoľnite.

 5. Rozmotajte si vrkoče rukami a vlny zafixujte sprejom na vlasy.

5. Ako si vytvorím rôzne druhy kučier?

Natáčky na vlasy
Rôzne druhy kučier prehľadne

Predstavili sme vám rôzne metódy na vytvorenie kučier. Ktorá z metód sa však hodí pre určitý druh kučier? Tu uvádzame prehľad:

Plážové vlny „beach waves“

 • Žehlička na vlasy

 • Kulma na vlasy (veľký nadstavec)

 • Veľké natáčky do vlasov

 • Metóda 4 gumičiek do vlasov

 

„Vývrtkové“ kučery

 • Žehlička na vlasy

 • Kulma na vlasy (stredne veľký nadstavec)

 • Stredne veľké natáčky do vlasov

 • Curler

 • Papiloty

 

Ľahké vlny

 • Natáčky do vlasov

 • Metóda gumičiek do vlasov

 • Papiloty

 

Brčkavé kučery

 • Kulma na vlasy (úzky nadstavec)

6. Starostlivosť o vlasy pri vytváraní kučier

Rôzne typy kučier
© Zdroj: iStock.com/iprogressman Prostriedok na ochranu proti teplu pred vytváraním kučier je pre zdravé vlasy nevyhnutný.

Rozhodli ste sa pre určitú metódu vytvárania kučier? Tak potom vám dáme ešte niekoľko tipov, ako môžete svoje vlasy ošetriť pri upravovaní účesu.

 1. Najmä nepoddajné alebo jemné vlasy sa stávajú poddajnými pomocou penového tužidla – zapracujte ho pred vytváraním kučier do ešte vlhkých vlasov.

 2. Je jedno, či žehličkou na vlasy, kulmou na kučery alebo natáčkami do vlasov: ten, kto chce vytvoriť kučery pôsobením tepla, by mal v každom prípade chrániť svoje vlasy použitím špeciálneho ochranného prípravku proti teplu. Tento prípravok je často k dispozícii ako sprej, ktorý sa pridá do ešte vlhkých vlasov.

 3. Aby kučery vydržali čo najdlhšie, odporúča sa predovšetkým pri jemných  vlasoch pri umývaní upustiť vlasovej kúry. Ošetrovacie produkty vyhladzujú štruktúru vlasov, pre dlhotrvajúce kučery je to však na prekážku.

 4. Na zafixovanie kučier po úprave účesu sa odporúča sprej na vlasy. Aby tento sprej nespôsobil zlepenie vlasov, mal by sa nanášať zo vzdialenosti minimálne 20 centimetrov.

 5. Ten, kto si chce vlasy po vytváraní kučier ošetriť a chce im poskytnúť trocha viac lesku, mal by použiť olej do vlasov. Ten sa môže v malom množstve zapracovať na končeky vlasov a do kučier.

FAQ

Ako si môžem sama vytvoriť kučery?

Pekný účes s kučerami nezvládne len váš kaderník – pomocou niekoľkých krokov a s trochou cviku si môžete vyčariť vlny vo vlasoch aj sami. Potrebujete na to žehličku na vlasy alebo kulmu na kučery – inokedy postačia aj natáčky alebo len hrsť gumičiek do vlasov.

Ako si mám ošetriť vlasy po vytváraní kučier?

Najmä, ak ste si vlasy natočili pôsobením tepla, teda žehličkou na vlasy alebo kulmou, je potrebné vlasy aj trocha ošetriť, aby sa tým nepoškodili. Ošetrite ich preto vždy po umývaní prípravkom na ochranu proti teplu. Po vytváraní kučier môžete okrem toho dať do končekov, či po celej dĺžke kučier trocha oleja na vlasy, aby ste im poskytli dodatočnú vlhkosť..

 

Môžem si žehličkou na vlasy vytvoriť kučery?

Žehličkou na vlasy môžete do svojich vlasov vniesť prekrásne plážové vlny „beach waves“ alebo „vývrtkové“ kučery. Teplo prístroja sa postará o to, aby sa vlasy celkom prispôsobili pohybu počas upravovania účesu – a aby sa tak vyhladili alebo naopak skučeravili. Dbajte však na nasledovné: na vytvorenie kučier žehličkou na vlasy odporúčame modely so zaoblenými hranami.