Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Rozlíšenie WQHD: Čo je to a na čo je vhodné

Hľadáte novú počítačovú obrazovku, ale neviete, čo znamenajú rôzne označenia ako WQHD a iné rozlíšenia alebo pre ktoré by ste sa mali rozhodnúť? Vysvetlíme vám všetko, čo budete potrebovať vedieť, a pomôžeme vám pri rozhodovaní.

1. Rozlíšenie WQHD: Čo je to?

Herný monitor s rozlíšením WQHD
© Gorodenkoff Productions OU (Gorodenkoff Productions OU (Photographer) - [None] Rozlíšenie WQHD ukazuje svoju silu pri hraní hier a streamovaní, ako aj pri používaní internetu (surfovanie, e-maily atď.).

Skratka WQHD znamená Wide Quad High Definition a označuje rozlíšenie 2 560 x 1 440 pixelov. WQHD teda presne zodpovedá štvornásobku (= Quad) rozlíšenia HD. V porovnaní s rozlíšením Full HD je to takmer dvojnásobný počet obrazových bodov.

Rozlíšenie WQHD sa čiastočne označuje aj ako 1440p. Vzhľadom na široký pomer strán 16:9 sa hovorí o Wide, ale niekedy sa vynecháva dodatok W; označenie QHD je preto synonymom a označuje presne to isté rozlíšenie 2 560 x 1 440 pixelov.

Okrem monitorov sa rozlíšenie WQHD používa aj v mnohých smartfónoch a tabletoch.

2. Výhody a účel použitia WQHD

WQHD je ideálne rozlíšenie pre monitory s uhlopriečkou 27 palcov. Prinášajú podstatne vyššiu brilantnosť ako modely s rozlíšením Full HD a sú vhodné na rôzne účely: Rozlíšenie WQHD prejavuje svoju silu nielen pri hraní hier a streamovaní, ale aj pri používaní internetu (surfovanie, e-maily atď.) alebo pri používaní kancelárskych aplikácií, ako aj nástrojov na spracovanie fotografií a videí.

Výhody monitorov WQHD sa dajú zhrnúť takto:

  • Ponúkajú dokonalú kombináciu s ohľadom na mnohé aspekty.
  • Veľkosť a rozlíšenie sú ideálne prispôsobené.
  • Obrazovky s rozlíšením WQHD sú cenovo veľmi atraktívne a výrazne lacnejšie ako veľké 4K modely.
  • Rýchlosť je ideálna na hranie hier: konštantná, vysoká obnovovacia frekvencia (počet snímok za sekundu) bez mimoriadne drahého počítačového vybavenia.
  • Aktuálne počítačové hry a herné konzoly spravidla podporujú toto rozlíšenie.
  • Rozlíšenie WQHD celkovo ponúka ideálny balík, prípadne pomer ceny a výkonu.

3. Alternatívy a porovnanie

V tomto odseku vám ukážeme rozdiely medzi rozlíšením WQHD a inými rozlíšeniami. Okrem toho vám vysvetlíme, ktorý monitor je najlepšou voľbou pre vaše požiadavky.

3.1 WQHD verzus 4K a UHD

Okrem rozlíšenia WQHD sú už pri počítačových obrazovkách rozšírené aj vyššie rozlíšenia 4K (4 096 x 2 160 pixelov) a UHD (3 840 x 2 160 pixelov). Rozhodujúci však nie je len počet pixelov, dôležitú úlohu zohráva aj takzvaná hustota pixelov:

  • Hustota pixelov sa udáva v PPI (pixel per inch) alebo DPI (dots per inch).
  • Pri 27-palcovom monitore s rozlíšením WQHD je táto hodnota v ideálnom pásme so 108 PPI.
  • Rozlíšenia ako 4K alebo UHD ležia naproti tomu výrazne vyššie (pri približne 160 PPI).
  • Príliš vysoká hustota pixelov však môže nadmerne zaťažovať ľudské oko a viesť k chorobe z pohybu.
  • 4K a UHD sa preto odporúča len pre väčšie obrazovky.

Čo je to choroba z pohybu?

Takzvaná choroba z pohybu, ktorá sa označuje aj ako kybernetická choroba, sa vyskytuje napríklad vtedy, keď vnem (to, čo vidíme) sa nezhoduje so skutočným pohybom tela. Typickým príkladom je hranie hier s okuliarmi pre virtuálnu realitu alebo morská choroba. Choroba z pohybu môže okrem iného viesť k bolestiam hlavy, závratom, malátnosti a nevoľnosti.

Ďalšou výhodou rozlíšenia WQHD sú vysoké obnovovacie frekvencie s hodnotou 144 Hz, ktoré pri tomto rozlíšení dokážu dosiahnuť aj počítače strednej triedy. Na druhej strane dosahujú monitory s rozlíšením 4K zvyčajne iba 60 Hz; na dosiahnutie väčšieho počtu snímok za sekundu musí byť počítač vybavený silným procesorom (CPU) a výkonnou grafickou kartou (GPU), ktoré sú odpovedajúco drahé. 4K monitory so 144 Hz sa už okrem toho nachádzajú vo vyššom cenovom segmente. Mnohé hry navyše nepodporujú tak vysoké rozlíšenie a obrazovú frekvenciu.

Tip: Správne prípojky sú nevyhnutné na to, aby sa obrazové informácie mohli prenášať primeranou rýchlosťou. Všetky informácie o tom nájdete v našom poradenstve pre prípojky monitora.

3.2 Prehľad rozlíšení obrazovky

Porovnanie rozlíšení obrazovky
© iStock.com/A_Z_photographer Prehľad rôznych rozlíšení monitora

Nasledujúca tabuľka vám poskytne prehľad o bežných rozlíšeniach obrazovky:

Označenie

Rozlíšenie

8K

7 680 x 4 320 pixelov

4K

4 096 x 2 160 pixelov

UHD

3 840 x 2 160 pixelov

WQHD

2 560 x 1 440 pixelov

Full HD

1 920 x 1 080 pixelov

HD

1 280 x 720 pixelov

 

3.3 Ktoré rozlíšenie na aký účel?

Pri výbere sa môžete rozhodnúť pre ideálne rozlíšenie – podľa našich odporúčaní pre rôzne veľkosti obrazovky – na základe plánovaného použitia:

  • Full HD: Hranie hier (podmienene), streamovanie, internet (surfovanie, e-maily atď.), kancelárske aplikácie
  • WQHD: Hranie hier, streamovanie, internet (surfovanie, e-maily atď.), kancelárske aplikácie, spracovanie fotografií a videa
  • 4K: Streamovanie v 4K, profesionálny grafický dizajn

Často kladené otázky

Je WQHD lepšie ako Full HD?

WQHD ponúka lepšie (= vyššie) rozlíšenie ako Full HD a je tiež lepšou voľbou na väčšinu účelov. S rozlíšením 2 560 x 1 440 pixelov ponúka rozlíšenie WQHD viac ako 3,5 milióna pixelov a tým takmer dvakrát toľko ako rozlíšenie Full HD (1 920 x 1 080 pixelov; spolu približne 2 milióny).

Je WQHD 2K?

Označenie 2K sa zvyčajne používa ako synonymum pre WQHD a spravidla sa vzťahuje na rozlíšenie 2 560 x 1 440 pixelov. Pojem 2K však môže označovať aj každé rozlíšenie so šírkou 2 048 pixelov. Pri výbere monitora by ste preto mali dbať na presný údaj o rozlíšení v pixeloch.

Pre akú veľkosť monitora je vhodné rozlíšenie WQHD?

Rozlíšenie obrazovky WQHD je ideálne pre monitory s veľkosťou 24 až 27 palcov. Na druhej strane, pre väčšie modely je vhodnejšie rozlíšenie 4K, pretože jednotlivé pixely by inak boli príliš veľké.

Potom je rozlíšenie WQHD ideálnou voľbou – zhrnutie

Skratka WQHD znamená Wide Quad High Definition a označuje rozlíšenie 2 560 x 1 440 pixelov.

  • WQHD je ideálne pre monitory s uhlopriečkou 27 palcov.
  • Toto rozlíšenie je vhodné na hranie hier s vysokou obnovovacou frekvenciou 144 Hz – a to aj na počítačoch strednej triedy.
  • Spracovanie fotografií a videí na súkromné použitie sa zvládne vďaka dokonalej hustote pixelov. Hustota pixelov je okrem toho príjemná pre oči.
  • Vyššie rozlíšenia, ako napríklad 4K, sa odporúčajú pre väčšie monitory s príslušne vzdialeným miestom na sedenie, pretože jednotlivé pixely sú inak príliš veľké.

 

Glosár

  • WQHD: Wide Quad High Definition; rozlíšenie 2 560 x 1 440 pixelov
  • 1440p: Synonymum pre WQHD
  • QHD: Quad High Definition; synonymum pre WQHD
  • HD: High Definition; rozlíšenie 1 280 x 720 pixelov
  • Full HD: Full High Definition; rozlíšenie 1 920 x 1 080 pixelov
  • 4K: Rozlíšenie 4 096 x 2 160 pixlov
  • Obnovovacia frekvencia: Obnovovacia frekvencia obrazu, uvedená v hertzoch (Hz)
  • UHD: Ultra High Definition; rozlíšenie 3 840 x 2 160 pixelov
  • Hustota pixelov: Počet pixelov na palec; udáva sa v PPI (pixel per inch) alebo DPI (dots per inch)
  • Choroba z pohybu: známa aj ako kybernetická choroba; podobne ako morská choroba spôsobuje závraty a iné symptómy, keď sa pohyb nezhoduje s tým, čo vidíme.
  • 8K: Rozlíšenie 7 680 x 4 320 pixlov