Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Zostavenie vlastného Hi-Fi systému: Takto sa to podarí!

Chcete si zaobstarať nový stereo systém, ale neviete, či si máte kúpiť individuálne zostavený systém, kompaktný systém alebo systém domáceho kina? Pomôžeme vám pri rozhodovaní a predstavíme vám rôzne komponenty!

1. Hi-Fi systémy – druhy

Štruktúra Hi-Fi systému
Príklad zostavenia Hi-Fi systému

Kvalitné hudobné systémy vám sprostredkujú nezameniteľný zvukový zážitok. Záleží len na vašich individuálnych želaniach a potrebách, pre ktorý variant sa rozhodnete. Ak si chcete s tým najlepším zvukom vychutnať aj filmy a seriály, potom je ideálnym riešením systém domáceho kina. Ak však chcete predovšetkým počúvať hudbu v najlepšej možnej kvalite, mali by ste si zostaviť stereo systém s dobre zladenými komponentmi. Tu prejdete priamo na kapitolu „Komponenty a moduly Hi-Fi systému".

V nasledujúcej časti získate stručný prehľad o rôznych druhoch stereo systémov.

Kompaktný systém/Hudobné zariadenie All-in-One

V kompaktnom systéme sú všetky prístroje od jedného výrobcu umiestnené v jednej skrini s jednotným používateľským rozhraním. Tieto prístroje sú skutočne všestranné a pripravené na prehrávanie hudby bez toho, aby sa prístroj musel najskôr vhodne umiestniť alebo navzájom pospájať s jednotlivými komponentmi. Často pozostávajú z CD prehrávača, tunera a kazetového prehrávača (možné sú však aj mnohé iné varianty), ako aj zo vstavaných, aktívnych reproduktorov. Tieto vynikajú predovšetkým svojím kompaktným dizajnom, ktorý umožňuje jednoduché a flexibilné umiestnenie systému v akejkoľvek miestnosti.

 

Hi-Fi systém/Stereo hudobný systém

Hi-Fi systém spravidla pozostáva z jednotlivých komponentov, ktoré sú navzájom perfektne zladené, aby moderná prehrávacia technika, výkonné zosilňovače a reproduktory zodpovedajúce miestu inštalácie sľubovali vynikajúci zážitok z počúvania hudby. Rôzne komponenty takéhoto stereo systému môžete buď pohodlne uložiť na seba (Hi-Fi veža), uložiť do špeciálneho kusu nábytku (stojan na Hi-Fi) alebo rozmiestniť v priestore. V nasledujúcich kapitolách sa budeme ešte podrobnejšie venovať zostavovaniu Hi-Fi systémov.

 

Hi-Fi systém s priestorovým zvukom
Pomocou surround systémov dosiahnete perfektný zvukový zážitok pri pozeraní filmov alebo seriálov, ako aj pri hraní videohier.

Systém domáceho kina

Systém domáceho kina, ktorý je perfektne navrhnutý aj na ozvučenie filmov, seriálov alebo videohier, je Hi-Fi systémom, ktorý má viac komponentov ako klasický hudobný systém. Systémy domáceho kina predovšetkým dopĺňajú bežné dva reproduktory stereo Hi-Fi systému o ďalšie dva priestorové reproduktory umiestnené za divákom, ako aj o tzv. stredový reproduktor pod obrazovkou televízora. Spravidla sa používa aj externý subwoofer, takže vzniká 5.1 surround systém (päť reproduktorov a jeden subwoofer) alebo 7.1 systém. Väčšina systémov domáceho kina v súčasnosti dokáže spracovávať filmy so zvukom vo formáte Dolby Atmos a vytvárať tým dojem, že zdroje zvuku sa vznášajú trojrozmerne v priestore.

Rôzne Hi-Fi systémy
Druhy Hi-Fi systémov (zľava doprava): Stojan s Hi-Fi, Surround systém, kompaktný stereo systém, Soundbar

Soundbar

Soundbar je priestorovo úspornou alternatívou k systému domáceho kina a k Hi-Fi systému. Kompaktný, horizontálne umiestnený reproduktor imituje priestorový zvuk pomocou odrazov zvuku od stien miestnosti. V prístroji sa nachádzajú viaceré zabudované reproduktory, ktoré dokážu ovládať a prehrávať všetky kanály. Často k nemu patrí aj externý subwoofer. Soundbary vďaka tomu ponúkajú vynikajúci zvuk na najmenšom priestore.

Informácie: Multiroom systémy sú systémy na streamovanie stereo zvuku, ktoré dokážu vysielať hudbu do viacerých reproduktorov v rôznych miestnostiach. Hudba sa pritom prenáša prostredníctvom WLAN. Hudbu tak môžete počúvať synchrónne vo viacerých miestnostiach.

2. Výhody a nevýhody vlastnoručne zostaveného Hi-Fi hudobného systému

Keď sa rozhodnete pre Hi-Fi systém, ktorého komponenty si zostavíte sami, môžete si ho prispôsobiť veľmi individuálne podľa vašich návykov pri počúvaní hudby.

Prehľad výhod a nevýhod Hi-Fi hudobného systému:

Výhody Hi-Fi systému

Nevýhody Hi-Fi systému

Vďaka šikovnému zostaveniu a vhodnému umiestneniu ponúka najlepší zvukový zážitok na rozdiel od kompaktných systémov, soundbarov a pod.  

Pomerne vysoká obstarávacia cena.

Hi-Fi komponenty je možné zostaviť individuálne a môžu byť od rôznych výrobcov.

Veľká potreba miesta.

Komponenty Hi-Fi zariadenia je možné vymeniť, aby ste mohli váš stereo systém vždy prispôsobiť aktuálnemu stavu techniky.  

Pri zostavovaní a zapájaní káblov modulov sa musia dodržať určité aspekty, aby ste zo systému dostali čo najlepší zvuk.

Prístroje je možné stohovať Hi-Fi veža) alebo rozdeliť v priestore.

Je potrebné dbať na miesto a spôsob inštalácie, aby sa dosiahla čo najlepšia akustika.

Komponenty sú rozšíriteľné a je ich možné perfektne prispôsobiť každému hudobnému trendu.  

 

3. Komponenty a moduly Hi-Fi systému

Hi-Fi systém bežne pozostáva z viacerých komponentov, ako napríklad

  • prístroje na prehrávanie (gramofón, CD prehrávač, kazetový prehrávač, tuner a mnohé ďalšie),

  • minimálne dva konštrukčne zhodné reproduktory pre pravý a ľavý zvukový kanál (pre priestorovú zvukovú scénu, teda stereo zvuk), ako aj

  • zosilňovač, ktorý prenáša zvukové signály rôznych zdrojov.

Okrem týchto bežných modulov je však možné pridať aj ďalšie komponenty, ktoré vám predstavíme nižšie. Okrem toho sa dozviete, na čo by ste si mali dať pozor pri výbere rôznych modulov.

3.1 Zdroj zvuku/prístroj na prehrávanie/prehrávač

Jednou z hlavných súčastí Hi-Fi systému je prehrávač. Keď si zostavujete stereo systém, môžete skombinovať a navzájom spojiť rôzne varianty. Počet komponentov, ktoré si môžete vybrať, je takmer neobmedzený, rozhodujúcim faktorom výberu je, ktoré médiá chcete počúvať – podľa toho by mal zosilňovač poskytovať príslušné rozhrania. K nim patria okrem iného:

  • CD prehrávač,

  • kazetový prehrávač,

  • gramofón,

  • tuner,

  • tuner pre internetové rádiá,

  • rozhrania pre pamäťové médiá (napríklad pre audio a video súbory),

  • Bluetooth moduly, aby bolo možné streamovať hudbu/médiá napríklad z mobilu alebo tabletu,

  • rozhranie WLAN pre multiroom funkcie,

  • a mnoho ďalších.

3.2 Zosilňovač

Zosilňovač na zostavenie Hi-Fi systému
Zosilňovač sa stará o to, aby sa zvukové signály z prehrávačov odosielali do reproduktorov.

Základom každej Hi-Fi sústavy je zosilňovač. Tento prístroj plní v rámci stereo systému úlohu odosielania signálov zo zdrojov zvuku do reproduktorových sústav. Špeciálnym typom zosilňovača je takzvaný receiver, ktorý poskytuje ešte ďalšie doplnkové funkcie, má napríklad integrovaný tuner alebo predzosilňovač pre gramofón. Výber zosilňovača je rozhodujúci pre kvalitu zvuku.

V podstate existujú dva druhy zosilňovačov:

  • Elektrónkové zosilňovače spravidla vytvárajú pomerne teplý a prirodzený zvukový obraz.

  • Tranzistorové zosilňovače vytvárajú zvukový obraz s menšími nuansami, ich obstarávacia cena je však väčšinou oveľa výhodnejšia.

Okrem toho by ste mali dať pozor na to, aby ste si zvolili takzvaný integrovaný zosilňovač, v ktorom sú už zabudované koncový stupeň a predzosilňovač. Niektoré varianty okrem toho poskytujú zabudovaný ekvalizér na individuálne a perfektné miešanie zvuku.

Informácie: Výkon, ktorý môže zosilňovač dodať, je obmedzený a mal by zodpovedať reproduktorom. Dôležitým parametrom je pri tom takzvaná impedancia: Táto by mala byť menšia alebo rovná impedancii pripojených reproduktorov.

Zhrnutie: Zosilňovač je nevyhnutným modulom Hi-Fi systému. Tento zosilňuje audio signál tak, aby sa prenášal z prehrávačov – ako napríklad gramofón – do reproduktorov, ktoré potom môžu reprodukovať zvuk na požadovanej úrovni.

3.3 Reproduktory

Porovnanie rôznych reproduktorov
Zľava doprava: Stĺpové reproduktory, regálové reproduktory, mini reproduktory

Reproduktory sú taktiež dôležitou súčasťou Hi-Fi systému. Na zážitok z počúvania hudby v stereo formáte sú potrebné dva reproduktory: Jeden reproduktor pre pravý a druhý reproduktor pre ľavý zvukový kanál. Pre priestorový zvuk (Surround Sound) sa vyžadujú štyri samostatné reproduktorové bedne a viac.

Reproduktory podľa veľkosti (stĺpové reproduktory, kompaktné reproduktory, regálové reproduktory atď.)

Pre Hi-Fi systémy sa spravidla vyberajú stĺpové reproduktory. Vďaka svojej veľkosti majú dostatok priestoru pre technológie a na rezonanciu zvuku, čo vedie k vyváženému zvuku a bohatým basom. Ak však nemáte dosť miesta pre stĺpové reproduktory, môžete si zvoliť aj kompaktné varianty ako mini reproduktory alebo regálové reproduktory, ktoré sa opticky začlenia do obytného priestoru. Kvôli menšej konštrukcii musíte pri týchto modeloch počítať so stratou výkonu v oblasti zvukového obrazu, avšak obstarávacia cena je zvyčajne nižšia ako u stojanových reproduktorov.

Veľké stĺpové reproduktory
Reproduktory sú dôležitými komponentmi na sprostredkovanie zvuku Hi-Fi systému.

Reproduktory podľa konštrukcie (aktívne a pasívne reproduktory)

Väčšina zostavených Hi-Fi systémov používa pasívne reproduktory, pretože nemajú integrovaný zosilňovač, a preto sa musia kombinovať s externým zosilňovačom (ktorý je pri takomto systéme aj tak potrebný). Aktívne reproduktory sú naproti tomu pripravené na prehrávanie hudby a pripájajú sa jednoducho na prehrávač. Často ich je možné spojiť iba s jedným zdrojom alebo vyžadujú dodatočné prístroje, ako Hi-Fi mixážny pult, aby bolo možné prepínať medzi jednotlivými zdrojmi zvuku.

 

Reproduktory podľa počtu pásiem (dvojpásmové alebo trojpásmové reproduktory)

Dôležitým kritériom výberu reproduktorov pre Hi-Fi systém je počet pásiem, resp. zabudovaných meničov, z ktorých každý pokrýva špecifické zvukové frekvencie pri spracovaní signálu a reprodukcii zvuku. Spravidla si môžete vybrať medzi

  • dvojpásmovým systémom pre frekvenčný rozsah zvuku výškových a basových reproduktorov alebo

  • trojpásmovým systémom pre frekvenčný rozsah výškových, stredových a basových reproduktorov.

Vo všeobecnosti platí, že trojpásmové reproduktory reprodukujú zvuky diferencovanejšie, preto sa tento systém často používa v systémoch domáceho kina – na čistý pôžitok z hudby stačí kvalitný dvojpásmový systém.

 

Tip: Stĺpové reproduktory s veľkou plochou membrány dokážu najlepšie pokryť nízkofrekvenčný rozsah, pretože ponúkajú najviac priestoru pre takéto veľké membrány.

 

Reproduktory podľa druhu pripojenia (káblové, bezkáblové, s možnosťou pripojenia k sieti WLAN alebo prostredníctvom Bluetooth)

Reproduktory je možné spravidla pripojiť pomocou káblov. To sa stále považuje za najspoľahlivejšiu a najkvalitnejšiu metódu, čo sa týka zvukového prejavu. Moderné reproduktory disponujú ďalšími vlastnosťami: Niektoré modely je možné napríklad navzájom prepojiť prostredníctvom WLAN tak, aby sa bolo možné zaobísť úplne bez káblov. Pokiaľ sú reprobedne rozmiestnené v rôznych miestnostiach, je možné pomocou tohto spojenia počúvať hudbu v každej miestnosti synchrónne (multiroom). Zakúpiť je možné aj reprobedne s rozhraním Bluetooth, napríklad na spojenie so smartfónom.

Nezabudnite: Pri výbere reproduktorov je dôležité, aby ste venovali pozornosť vlastnostiam, ako je konštrukcia, veľkosť a model akustického meniča. Prihliadajte však tiež na veľkosť a charakter miestnosti, ktorú chcete ozvučiť. Veľkosť a charakter miestnosti (koľko je v miestnosti nábytku, kobercová alebo tvrdá podlaha, vlastnosti stien a stropu), ako aj možný odstup od poslucháčov rozhodujúcou mierou prispievajú k výberu reproduktorov. Pozornosť venujte aj možnému príkonu a výstupnému výkonu, aby ste prístroje pripojili k vhodnému zosilňovaču.

4. Toto je najlepší spôsob umiestnenia Hi-Fi systému

Umiestnenie Hi-Fi systému
Na docielenie najlepšieho zvuku by mali poslucháči a pár reproduktorov tvoriť rovnoramenný trojuholník.

Pre perfektnú akustiku miestnosti pri počúvaní hudby, sledovaní filmov a hraní hier nie je dôležitá len správna kombinácia Hi-Fi komponentov – pre dobrý zvuk je rozhodujúce aj umiestnenie systému. Preto skontrolujte situáciu pri počúvaní, ako aj akustiku miestnosti s ohľadom na tieto faktory:

Veľkosť miestnosti

  • Rozhodujúca je možná/bežná vzdialenosť medzi poslucháčom a reproduktorom.

  • Nízke požiadavky na výkon a úroveň: Odstup pri počúvaní okolo 2 m (menšia miestnosť do 15 m²).

  • Stredné požiadavky na výkon a úroveň: Odstup pri počúvaní medzi 2 až 3 m (stredne veľká miestnosť okolo 24 m²).

  • Vysoké požiadavky na výkon a úroveň: Odstup pri počúvaní od 4 m (veľká miestnosť okolo 45 m²).

Charakter/akustika miestnosti  

  • Skontrolujte, či sa v ozvučovanej miestnosti nachádzajú koberce, čalúnenie, závesy, sklenené povrchy, tvrdé podlahy, kovové a/alebo drevené prvky.

  • Tieto vlastnosti ovplyvňujú šírenie zvuku a akustiku pri počúvaní.

  • Podľa dozvuku v miestnosti sa musia zvoliť príslušné reproduktory, ktoré neznejú príliš tlmene, ale ani príliš priamo.

Umiestnenie

  • Reproduktory stoja priamo pri stene: Basové frekvencie sa zosilňujú, čo môže v pasážach bohatých na basy znieť dunivo a prekrývať základný tón.

  • Reproduktory sa nachádzajú s nepatrným odstupom od steny (cca 30 až 90 cm): Podľa veľkosti miestnosti tento rozmer vhodný na zosilnenie basov.

  • Reproduktory stoja voľne: Tu je možné zvuk ľubovoľne upravovať pomocou ekvalizéra.

  • Reproduktory by mali byť umiestnené na bezpečnom mieste bez vibrácií.

Trojuholník na vytvorenie stereo zvuku

Dôležité je predovšetkým umiestnenie reproduktorov smerom k poslucháčovi. Platí pritom jednoduché pravidlo: Dobrý zvuk dosiahnete tým, že poslucháč a pár reproduktorov vytvoria rovnoramenný trojuholník. Reproduktory sú pritom otočené mierne dovnútra, teda k poslucháčovi. Okrem toho by sa mali reproduktory nachádzať približne vo výške uší.

5. Na čo by ste si mali dať pozor pri zostavovaní Hi-Fi systému

Skôr ako sa rozhodnete zostaviť si Hi-Fi systém, mali by ste si premyslieť tieto aspekty!

Tipy na zostavenie Hi-Fi systému

  • Rozpočet: Uistite sa, že jednotlivé komponenty ležia v podobnej cenovej triede. Len tak si môžete byť istí, že dosiahnete najlepší možný zvuk.

  • Vek komponentov: Komponenty Hi-Fi systému je síce možné flexibilne vymieňať, a tak ich vždy prispôsobiť najnovšiemu stavu techniky, pri prvom nákupe by ste však mali dbať na to, aby sa komponenty príliš nelíšili vekom, a teda ani technológiou.

  • Doba na rozozvučanie: Podľa modelu potrebujú reproduktory určitý počet hodín na rozozvučanie, kým sa nerozvinie ich celé zvukové spektrum.

  • Príslušenstvo: Dôležitá je vysoká kvalita všetkých súčastí Hi-Fi systému. Platí to nielen pre hlavné komponenty, ale napríklad aj pre prepojovacie káble, sieťové prvky a prvky na umiestnenie systému, pretože tieto taktiež vplývajú na kvalitu reprodukcie zvuku.

  • Situácia pri počúvaní a priestorový zvuk: Pred vytváraním zostavy prekontrolujte miestnosť na podmienky pre umiestnenie, charakter miestnosti, veľkosť miestnosti a situáciu pri počúvaní. Tieto faktory rozhodujúcim spôsobom určujú výber komponentov. Jednotlivé moduly však vyžadujú aj vzájomnú kompatibilitu (napríklad príkon a výstupný výkon zosilňovača a reproduktorov).

  • Druh zvukového a dátového nosiča: Premyslite si, ktoré zvukové nosiče a médiá prevažne počúvate. Od toho závisí výber prehrávača (CD prehrávač, Bluetooth modul, rádio atď.).

Často kladené otázky

Aký je rozdiel medzi Hi-Fi systémom a systémom domáceho kina?

Systémy domáceho kina sú oproti normálnym Hi-Fi systémom špeciálne určené na zvukový zážitok pri pozeraní filmov, seriálov a videohrách. Zatiaľ čo stereo Hi-Fi systémy pozostávajú bežne z dvoch reproduktorov, systémy domáceho kina dopĺňajú túto štruktúru o stredový reproduktor pod obrazovkou televízora, externý subwoofer a tiež o päť alebo dokonca sedem reproduktorov (pre priestorový zvuk vo formáte 5.1 alebo 7.1). Zakúpiť je možné aj systémy so zvukom vo formáte Dolby-Atmos.

Čo je súčasťou Hi-Fi systému?

Stereo Hi-Fi systém bežne pozostáva z rôznych komponentov, ktoré môžete ľubovoľne rozširovať a/alebo vymieňať. Štandardná štruktúra je zvyčajne takáto:

  • prehrávač (ako CD prehrávač, kazetový prehrávač, gramofón, rádio a iné),

  • zosilňovač,

  • minimálne dva priestorovo oddelené reproduktory.

Čo musíte dodržať pri výbere jednotlivých komponentov, sa dozviete v našom poradenstve pri kúpe.

Koľko stojí kvalitný Hi-Fi systém?

Na otázku, koľko stojí dobrý Hi-Fi systém, sa nedá odpovedať paušálne. Cena závisí predovšetkým od počtu a zloženia komponentov. V zásade by ste sa mali uistiť, že používate nielen kvalitné Hi-Fi komponenty, ale aj kvalitné príslušenstvo, ako sú prepojovacie káble, sieťové prvky a prvky na umiestnenie systému. Je tiež dôležité, aby komponenty neboli od seba cenovo príliš vzdialené, ale aby sa pohybovali v podobných cenových reláciách, aby sa zabezpečila podobná kvalita, ako aj aktuálnosť techniky.