Remeselné pivá
Milovníci piva sa u nás v najbližších mesiacoch môžu opäť tešiť na najväčší výber kvalitného remeselného piva spomedzi všetkých reťazcov. Po minuloročnom úspechu pokračujeme v podpore lokálnych výrobcov. Špeciálnu chladenú vitrínu, plnú skvelej chuti slovenských pivných špeciálov, nájdete od pondelka 2. mája 2022 vo všetkých 72 predajniach po celom Slovensku.
Nápad ponúknuť zákazníkom okrem tradičnej ponuky pív aj široký výber remeselných špeciálov od slovenských pivovarníkov sa stretol s veľmi pozitívnou odozvou. Aj preto sme rozhodli tento špeciálny projekt zopakovať a rozšíriť o nové spolupráce. V ponuke máme výber remeselných pív od 29 zapojených slovenských pivovarov, pričom celkový počet pivných špecialít stúpol na 105.
Do projektu sa zapojili väčší aj menší dodávatelia. Všetky pivovary podľa vlastných kapacít zásobujú buď celú predajnú sieť cez logistické centrum alebo svoje pivá dodávajú lokálne. Z tohto dôvodu sa môže stať, že niektoré značky nájdete iba v regionálnych predajniach v ich okolí.
Zoznam predajní kam dodávajú jednotlivé pivovary si môžete pozrieť tu.

Karta pivných štýlov
Remeselné pivo (alebo „craft“) je nefiltrované a nepasterizované – podľa pivovarníckeho žargónu „živé“. Pri procese výroby sa využívajú napríklad enzýmy, ktoré sú v prirodzenej forme prítomné v slade. O kyslosť niektorých druhov sa starajú mliečne baktérie. Za sviežim temperamentom je zasa ukrytá ovocná zložka, ktorá sa pridáva do pivnej receptúry. A keďže je poctivý remeselný Craft živý, musí byť uskladnený v chlade.
SPODNE KVASENÉ
Spodne kvasené pivá sa vyrábajú za pomoci kvasiniek spodného kvasenia pri teplote fermentácie do 10 °C. Po ukončení procesu kvasinky sedimentujú ku dnu.
VRCHNE KVASENÉ
Pri výrobe vrchne kvasený pív sa používajú kvasinky vrchného kvasenia. Pri teplote fermentácie 18 až 24 °C vzniká väčšie množstvo vonných látok (esterov) a po procese sa kvasinky držia na povrchu piva.
LEŽIAK
Ležiak je spodne kvasené pivo zväčša bledej farby, pričom nie je výrazne chmelené. Po primárnej fermentácii musí prejsť procesom dlhšieho ležania, počas ktorého prichádza k senzorickému vyzretiu piva. Tento proces trvá cca jeden mesiac.
ALE
Základnou surovinou vrchne kvaseného piva ALE je slad Pale Ale, ktorý je dopĺňaný inými špeciálnymi sladmi. Použité sú aj aromatické a horké chmele, ako aj kvasinky produkujúce vďaka vyšším teplotám fermentácie väčší podiel vonných látok.
IPA
Chmelené, horké a vrchne kvasené pivo IPA sa delí na podštýly, ktoré sa líšia geografickým pôvodom, stupňovitosťou, farbou, použitými sladmi či chmeľmi. Podľa voľby chmeľov môže mať citrusové, kvetnaté aj korenisté senzorické vlastnosti.
APA
Dôležitou črtou vrchne kvaseného, ľahkého a sviežeho piva APA je čistá chmeľová aróma a chuť, ktorú jemne dopĺňa prítomný slad. V závislosti od voľby chmeľov vystupujú do popredia citrusové, kvetnaté, korenisté či borovicové vône.
SOUR
SOUR je kyslé pivo, pričom kyslosť nevzniká v dôsledku mikrobiálnej kontaminácie, ale ako žiadaný produkt mliečnych baktérií a špeciálnych kvasiniek využitých pri výrobe tohto druhu piva. Osviežujúcu chuť často dopĺňa rôznorodé ovocie.
HEFEWEIZEN
Vysoký podiel pšeničného sladu v surovinovej skladbe tvorí základ vrchne kvaseného piva HEFEWEIZEN, ktoré je výrazne nasýtené oxidom uhličitým. Vôňa a chuť je ovocná, pričom sa môže prejavovať ako banány, klinčeky a citrusy.