Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bavaria Blu: korenistý plesňový syr

Za názvom „Bavaria Blu“ sa skrýva na jednej strane bavorský syr s ušľachtilou modrou plesňou, na druhej strane malý modrý zvonček. Tu bude reč o syre. Ten sa vyznačuje svojou výraznou korenistou chuťou a krémovou konzistenciou.

Užitočné informácie

Bavaria Blu má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý syr Bavaria Blu

Bavaria Blu je mäkký syr, ktorý je kombináciou camembertu s modrou plesňou. To sa dosahuje tak, že sa spracúva použitím dvoch kultúr ušľachtilých húb. Vďaka tomu má hrubú kôru z bielej plesne „Penicillium camemberti“ a vo vnútri modré mramorovanie. Pojem „pleseň“ však v tejto súvislosti nemá negatívny význam, ide doslova o „ušľachtilú“ pleseň. Ušľachtilá pleseň pozostáva zo špeciálne pestovaných kultúr, ktoré výrobok zušľachťujú a zvyšujú jeho hodnotu.

Ako vzniká ušľachtilá pleseň

Zaujímavé je, ako sa ušľachtilá pleseň pestuje: Robí sa to hlavne na bochníkoch chleba. Keď je chlieb úplne prerastený plesňou, vysuší sa, najemno pomelie a skvapalní. Táto modro až zelenkavo ligotavá plesňová hmota sa striekačkou vstrekuje do ešte nezrelého syra. Nejedovaté kultúry potom prerastajú syr žilkami a vetvia sa. Mnohé druhy sú počas tohto procesu prepichnuté (pikírované) dlhými, hrubými ihlicami, aby dovnútra prenikalo viac kyslíka a podporil sa rast plesne.


Pôvod

Odkiaľ pochádza Bavaria Blu?

Tento výrobok bol uvedený na trh v roku 1972. Odvtedy sa Bavaria Blu teší stále väčšej obľube. Za jeho úspechom stoja tradičné receptúry a syrárske remeslo a tiež mimoriadne chutné mlieko z bavorských Álp. Predáva sa zabalený a tiež voľne na syrovom pulte. V súčasnosti je rozšírený po celom svete.


Sezónnosť

Kedy má Bavaria Blu svoju sezónu?

Bavaria Blu je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže Bavaria Blu použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý syr Bavaria Blu

Syr Bavaria Blu má širokú paletu chutí, od veľmi jemnej až po mimoriadne výraznú. Všetky druhy možno konzumovať čisté , chutia však tiež ako klasické obloženie na chlieb. Bavaria Blu obohatí každú obloženú misu so syrom, možno ho však servírovať aj k aperitívu alebo podávať ako dezert. Možno ho dokonca použiť na varenie , napríklad na obloženie mäsitých pokrmov. Tento syr navyše dodá výnimočnú príchuť aj polievkam alebo omáčkam.

Ako syr Bavaria Blu skladovať

Bez ohľadu na spôsob konzumácie je ho nutné doma skladovať vždy v chladničke. Po otvorení ho možno uchovávať asi týždeň. Pri skladovaní je dôležité, aby sa plesňový syr skladoval vždy oddelene od ostatných syrov, pretože plesňové spóry môžu na nich preskočiť. V takom prípade by sa z dobrej plesne stala zlá pleseň. Niekoľko minút pred konzumáciou je potrebné syr vybrať z chladničky, aby sa jeho chuť mohla naplno rozvinúť.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v syre Bavaria Blu

Bavaria Blu sa vyznačuje veľkým podielom živín. Je bohatý na vápnik, má vysoký podiel bielkovín a obsahuje vitamíny, minerálne látky a stopové prvky.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 413 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 13,2 g

Tuky: 40 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 440 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,35 mg

Vitamín B6: 0,15 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 360 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 100 mg

Horčík: 18 mg

Sodík: 700 mg