Mäkký syr: krémová pochúťka
Milovníci syrov si môžu vyberať z mnohých rôznych druhov. Mäkký syr sa pritom vyznačuje predovšetkým svojou mimoriadne krémovou textúrou. Jeho aróma môže byť jemná a decentná až po výraznú a pikantnú. Chutí s chlebom i bez neho.
Mäkký syr má tieto špecifické vlastnosti
Mäkký syr musí obsahovať viac ako 65 percent vody, aby mohol byť ako taký aj deklarovaný. Tento podiel vody je však potrebný aj na to, aby sa dosiahla krémová konzistencia, vďaka ktorej je taký mimoriadny. Svoju mäkkú konzistenciu a vláčnosť získava mäkký syr až s postupujúcou zrelosťou. Pevné jadro, ktoré obsahuje, sa stráca iba postupne. Typickými druhmi mäkkého syra sú camembert, syr Brie alebo syry s ušľachtilou plesňou ako Gorgonzola. Na nasledujúcich stránkach sa dozviete viac o tomto chutnom obložení na chlieb.
Odkiaľ mäkký syr pôvodne pochádza a kedy má svoju sezónu?
Výroba syra je rovnaká už stáročia a môže prebiehať po celý rok. Na začiatku stojí mlieko. Pridajú sa doň baktérie mliečneho kvasenia a syridlo. Táto zmes sa zohrieva pri teplote od 27 do 32 stupňov Celzia. Tento proces sa nazýva „syrenie“. Nasleduje krájanie syreniny, oddelenie srvátky, tvarovanie a proces zrenia. Ten trvá, podľa druhu syra, niekoľko dní až osem týždňov.
Ako vzniká na syre kôra
Mazľavá a vlhká, červenohnedá až žltkastá kôra vzniká z ošetrenia pomocou mazových bakteriálnych kultúr. Niektoré druhy sú navyše ošetrované betakaroténom, aby sa toto sfarbenie ešte zintenzívnilo. U niektorých syrov sa na povrchu s červeným mazom tvorí súvislá, biela plesňová vrstva. V minulosti mali mäkké syry s vonkajšou plesňou modrastú až mierne sivú pleseň, až dnes sú žiarivo biele. Skutočne biely povlak sa dosiahne vonkajšou plesňou „Penicillium candidum“.
Na čo sa môže mäkký syr použiť?
Milovníci syrov si môžu vychutnať mäkký syr buď čistý, alebo ako obloženie na chlebe. Vynikajúco sa hodí k bagete a chutí tiež v syrovom fondue. Mäkký syr možno, podľa druhu, držať približne dva týždne. Mäkký syr z nepasterizovaného mlieka by sa však mal uchovávať iba jeden týždeň. Mäkký syr by sa mal uchovávať podľa možnosti v originálnom obale. Prípadne ho možno uložiť do dózy vyloženej papierovou kuchynskou utierkou. Možnosťou je aj polyetylénová fólia s dierkami. Skladuje sa zásadne v chladničke. Pritom je potrebné dbať na to, aby mäkký syr neležal v bezprostrednej blízkosti iných druhov syra, pretože by sa mohla pleseň rozšíriť.