Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Camembert: syr z nepasterizovaného mlieka

Camembert je mäkký syr s bielou plesňou z Francúzska. Cisár Napoleon III. nariadil v 19. storočí, aby mal camembert svoje miesto na stole cisárskeho dvora. To zabezpečilo krémovému pevnému syru z nepasterizovaného mlieka víťazné ťaženie, ktoré sa už nezastavilo.

Užitočné informácie

Camembert má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý camembert

Camembert je mäkký syr, ktorý má svoju nezameniteľnú chuť a preto je mimoriadne obľúbený. Originálny camembert sa vyrába obvykle z nepasterizovaného mlieka, pričom výrobný proces trvá približne tri týždne.

Keď je camembert pripravený na konzumáciu, je obvykle okrúhly a potiahnutý bielou ušľachtilou plesňou. Vnútro camembertu je biele až žlté, podľa stupňa zrelosti. Existuje veľa rôznych druhov camembertu, ktoré sa môžu líšiť chuťou, stupňom zrelosti aj veľkosťou.


Pôvod

Odkiaľ pochádza camembert?

Camembert pochádza pôvodne z Francúzska, a to z Normandie. Za svoj názov vďačí rovnomennej obci, kde ho po prvýkrát koncom 18. storočia vytvorila sedliačka Marie Fontaine Harel. Obmenila pritom oveľa starší recept na syr a mala s ním veľmi veľký úspech. Dokonca vraj aj cisár Napoleon III. tento camembert veľmi miloval a podával ho aj svojim štátnickým hosťom. Syr Camembert de Normandie je asi 250 gramov ťažký, má okrúhly, zriedkavo aj hranatý tvar a chutí mierne ostro, ale napriek tomu jemne a orieškovo. Podobá sa syru Brie, ale nie je tak tučný. Názov camembert nie je chránený a preto tento druh syra už dnes nie je regionálnym produktom. V súčasnosti sa vyrába v mnohých krajinách a tiež nechutí všade rovnako.


Sezónnosť

Kedy má camembert svoju sezónu?

Camembert je v predaji po celý rok.

Naša ponuka mliečnych výrobkov a syrov

Platnosť od 25.04.2024 do 30.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže camembert použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý camembert

Tento mäkký syr chutí veľmi dobre ako nátierka na krajci chleba alebo na žemli. Okrem toho ho možno veľmi dobre obaľovať, opekať, piecť alebo fritovať a je tiež vhodný na zapekanie na nákypy. Aj v Bavorsku veľmi cenený a obľúbený „Obadzde“ sa vyrába s použitím camembertu.

Ako camembert skladovať

Ako všetky mäkké syry, aj camembert by sa mal najlepšie skladovať v nádobe na papierovej kuchynskej utierke alebo v originálnom obale. Mal by byť v chladničke, ale nie zamrazený, pretože inak sa preruší želaný proces zrenia a syr veľmi stratí na chuti.

Pred konzumáciou by sa mal tento syr vybrať na minimálne pol hodiny z chladničky, aby sa mohla rozvinúť jeho aróma. Pri veľmi starom camemberte vysychá vnútro. Pri skazenom camemberte vyschne kôrka a vnútro dostane ostrú amoniakovú chuť. 


Recepty

Čo možno pripraviť z camembertu


Účinné zložky

Čo sa skrýva v camemberte

Camembert je bohatý na fosfor a vápnik a tiež na bielkoviny, ktoré sú dôležité pre zuby a kosti. Mikroorganizmy, ktoré camembert obsahuje, sú probiotické, to znamená, že podporujú zdravie čriev. Camembert je veľmi zdravý, neobsahuje príliš veľa tuku a takmer žiadne sacharidy. Camembert má však veľa proteínov a obsahuje veľa vitamínu C, B2, B6, B12, D, E a K. Okrem toho tento syr obsahuje vápnik a draslík, horčík, železo, zinok, sodík a fosfor.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 216 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 23,5 g

Tuky: 13,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 217 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,67 mg

Vitamín B6: 0,28 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 600 mg

Železo: 0,2 mg

Draslík: 120 mg

Horčík: 20 mg

Sodík: 680 mg