Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Brie: jemný mäkký syr

Tento mimoriadne chutný mäkký syr je u milovníkov syrov skutočným obľúbencom. Vo väčšine prípadov sa necháva dozrievať až štyri týždne. Tento čas je nutný na to, aby sa vytvorila biela ušľachtilá pleseň a dodala syru Brie jeho špecifickú krémovú a smotanovú chuť.

Užitočné informácie

Brie má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý syr Brie

Brie je syr s mäkkou konzistenciou, ktorá sa podobá camembertu, avšak chuťovo sa od neho odlišuje. Brie sa vyrába približne jeden týždeň a potom ešte niekoľko ďalších týždňov dozrieva, kým ho možno konzumovať. Po týždni sa Brie postrieka plesňovou kultúrou, ktorá vytvorí na mäkkom syre bielu vrstvu.


Pôvod

Odkiaľ pochádza Brie?

Brie je názov francúzskeho regiónu, z ktorého tento mäkký syr pôvodne pochádza. Dnes ešte stále väčšina syrov Brie u nás pochádza z rovnomenného regiónu alebo sa vyrába vo Francúzsku. Tento syr sa dokázateľne vyrábal už v 15. storočí.


Sezónnosť

Kedy má Brie svoju sezónu?

Nedá sa hovoriť o špecifickom období, počas ktorého by bol syr Brie v predaji. Je to spôsobené tým, že syr Brie, ktorý je vhodný na konzumáciu, má za sebou dlhý proces zrenia. Preto je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže Brie použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý syr Brie

Využitie francúzskeho mäkkého syra Brie je veľmi rôznorodé. Možno ním napríklad jednoducho obložiť chlieb. Možno ho tiež konzumovať čistý s trochou vína. Po odstránení kôrky možno Brie pridávať aj do polievok a omáčok, pretože sa tento mäkký syr mimoriadne dobre topí. Z tohto dôvodu sa Brie tiež často používa na zapekanie. Tento obľúbený mäkký syr je tiež vhodný na zdobenie šalátov.

Ako syr Brie skladovať

Brie možno skladovať dlhú dobu, je ho však nutné stále uchovávať v chlade, pretože sa inak rýchlejšie pokazí. Na skladovanie je vynikajúca nádoba, do ktorej sa položí papierová kuchynská utierka, aby zachytávala tekutinu zo syra Brie. Na skladovanie je vhodný aj originálny obal. Ďalej možno Brie uchovávať v chladničke aj v polyetylénovej fólii. Aby však mohol trochu „dýchať“, je nutné v polyetylénovej fólii urobiť malé dierky.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v syre Brie

Brie je v primeranom množstve dôležitou súčasťou zdravej výživy, pretože obsahuje veľký podiel vitamínu B2. Tento vitamín má veľký význam pri mnohých biochemických procesoch v tele. Veľký obsah biotínu zabezpečuje produkciu dôležitých enzýmov v tele. Brie takisto obsahuje vysoký podiel proteínov, ktoré sú dôležité na rast svalstva a zasýtenie. Preto syr Brie môže pomôcť pri potláčaní pocitu hladu.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 345 kcal

Sacharidy: 0,1 g

Bielkoviny: 22,6 g

Tuky: 27,9 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 157 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,34 mg

Vitamín B6: 0,23 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,8 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 400 mg

Železo: 0,5 mg

Draslík: 152 mg

Horčík: 20 mg

Sodík: 640 mg