Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tavený syr: trvanlivý a mnohostranný

Tavený syr existuje v rôznych variáciách: dochutený bylinkami, rôzne pripravený a okorenený. Oproti ostatným druhom syra je veľmi trvanlivý.

Užitočné informácie

Tavený syr má tieto špecifické vlastnosti

Tavený syr patrí k potravinám, ktoré sú veľmi trvanlivé. Pred konzumáciou ho preto možno pokojne dlhšiu dobu skladovať. Okrem toho nemusí byť bezpodmienečne v chlade (ak to nie je na obale výslovne uvedené). Tavený syr má rôzne stupne tučnosti a konzistenciu. Môže sa použiť čistý ako obloženie na chlieb alebo aj na dochucovanie rôznych jedál. Tavený syr bol vynájdený vo Švajčiarsku.


Pôvod

Odkiaľ pochádza tavený syr?

Detailný pohľad na čerstvý tavený syr

Tavený syr je zvláštny druh syra, ktorý vznikol na začiatku 20. storočia. Keďže v tej dobe bola snaha bezpodmienečne prísť na to, ako predĺžiť trvanlivosť syra, aby ho okrem iného bolo možné vyvážať do teplých a vzdialených krajín (už dávno sa vedelo, že soľ sa používa na konzervovanie potravín), preniesol Švajčiar Walter Gerber tento postup na syr a v roku 1911 vyrobil prvý tavený syr.

Pritom vznikol tavením ementálu so soľami kyseliny citrónovej trvanlivý a chutný koncový produkt, tavený syr. Iba niekoľko rokov neskôr bol v Spojených Štátoch Amerických prvýkrát spracovaný na tavený syr čedar. Takto sa začal tento príbeh a my si dnes môžeme vychutnávať najrôznejšie varianty.


Sezónnosť

Kedy má tavený syr svoju sezónu?

Tavený syr je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže tavený syr použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý tavený syr

Tavený syr sa používa pri rôznych pokrmoch. Veľmi žiadaný je na zapekanie rôznych nákypov. Zemiakové a cestovinové jedlá sú vďaka tavenému syru oveľa chutnejšie. Takisto je vhodný na bolonské špagety alebo na syrové halušky Käsespätzle. Možno ho tiež zapiecť do plnených kapustných listov. Teplý tavený syr vynikajúco chutí na chlebe alebo napríklad na praclíku. Podľa dátumu minimálnej trvanlivosti vydrží tavený syr v chladničke niekoľko týždňov. Po otvorení by sa mal však spotrebovať do niekoľkých dní.Účinné zložky

Čo sa skrýva v tavenom syre

V rámci zdravej a vyváženej výživy možno tavený syr používať ako nátierku na chlieb alebo na zapekanie. Tento syr poskytuje mnoho živín a tiež vitamínov.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 188 kcal

Sacharidy: 7,5 g

Bielkoviny: 17 g

Tuky: 10 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 110 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,38 mg

Vitamín B6: 0,07 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 600 mg

Železo: 0,9 mg

Draslík: 200 mg

Horčík: 30 mg

Sodík: 1200 mg