Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ementál: tvrdý syr zo Švajčiarska

Syr ementál pochádza zo Švajčiarska. Tradične sa vyrába z nepasterizovaného mlieka. Tento spôsob prevláda ešte vo Švajčiarsku, vo Vorarlbergu a v Allgäu. Inde sa na výrobu ementálu používa aj tepelne spracované mlieko.

Užitočné informácie

Ementál má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý ementál

Pre ementál sú charakteristické niekoľko centimetrov veľké diery, ktoré vznikajú pri fermentácii s kultúrami propionibaktérií a senným prachom. Ementál sa vyrába z korenistého nepasterizovaného mlieka, vody, kuchynskej soli a bakteriálnych kultúr. Tvrdá, žltohnedá kôra zdokonaľuje vláčne, žlté, dierované vnútro. Tento švajčiarsky syr sa väčšinou vyrába vo veľkých, okrúhlych bochníkoch s priemerom do 100 centimetrov a hmotnosťou od 75 do 120 kilogramov.


Pôvod

Odkiaľ pochádza ementál?

Hovorovo sa ementál tiež nazýva „švajčiarsky syr“, pretože tento chutný tvrdý syr pochádza z tejto alpskej krajiny. Presnejšie povedané sa už v 12. storočí a do začiatku 19. storočia vyskytoval iba v Ementáli, v kopcovitej krajine v kantóne Bern, kde sa podľa tradície vyrábal syr z nepasterizovaného mlieka. Dnes sa ementál, charakteristický 45 percentami tuku v sušine, vyrába takmer na celom svete. Milovníkmi tohto syru sú predovšetkým krajiny ako Francúzsko, Nemecko (Allgäu) a Rakúsko, ale aj Fínsko a Turecko. Turecký variant sa síce dierami a jemnou chuťou podobá na klasický ementál, ale farba je béžová namiesto žltej.


Sezónnosť

Kedy má ementál svoju sezónu?

Ementál je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže ementál použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý ementál

Ementál je známy svojou výraznou, orieškovou chuťou, ktorá sa často prirovnáva k vlašským orechom. Pravdepodobne preto sa s obľubou podáva v kombinácii s orechmi. Najlepšie sa hodí na syrové omáčky, fondue, plnky, ako obloženie na chlieb alebo strúhaný na všetky možné pokrmy. Možno ho odporučiť aj ako občerstvenie so sladkým ovocím alebo v kombinácii s vínom ako aperitív.

Ako ementál dozrieva

Kvôli dokonalému vyzretiu sa ementál necháva odležať tri až 16 mesiacov, Švajčiarsky ementál AOP s chráneným zemepisným označením zreje minimálne štyri mesiace. Podľa spôsobu a dĺžky odležania sa líši farba kôrky a chuť. Ementál z Allgäu chutí po trojmesačnom odležaní jemne a mierne orieškovo, po štyroch mesiacoch je aróma pikantnejšia a od ôsmich mesiacov je pikantnosť mimoriadne výrazná. Okrem toho existuje ementál zrejúci v jaskyniach, ktorý musí dozrievať minimálne 12 mesiacov a z toho šesť mesiacov vo vlhkej skalnej pivnici. 


Recepty

Čo možno pripraviť z ementálu


Účinné zložky

Čo sa skrýva v ementáli

Tento chutný syr je tiež zdravý: K najdôležitejším minerálnym látkam patrí vápnik, draslík, horčík a sodík. Už 100 gramov pokryje napríklad dennú dávku vápnika pre dospelého človeka. Veľký je aj obsah vitamínu A, ktorý je zdravý pre pokožku a oči. Tento druh je tiež mimoriadne bohatý na bielkoviny.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 398 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 28,9 g

Tuky: 31,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 291 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,3 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 1029 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 95 mg

Horčík: 33 mg

Sodík: 280 mg