Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ovocie: také chutné a také zdravé

Ovocie je súhrnný pojem na označenie všetkých ovocných plodov, ktoré môže človek konzumovať v surovom stave. Rastie na stromoch, kríkoch a krovinách v trópoch, subtrópoch a miernych zemepisných šírkach. Po celom svete existuje viac ako 40 000 druhov ovocia.

Užitočné informácie

Ovocie má tieto špecifické vlastnosti

Pojem ovocie zahŕňa plody rastlín z kultivovaných alebo voľne rastúcich semien, ako aj plody, ktoré sa konzumujú a spracovávajú surové a majú príjemnú, často sladkú, niekedy kyslastú chuť. Ovocné druhy väčšinou pochádzajú z viacročných rastlín. V ovocí je často vysoký obsah cukru. Z botanického hľadiska sa ovocie vyvíja z opeleného kvetu. 

Detailný pohľad na čerstvé druhy ovocia

Zdravá rozmanitosť produktov z ovocia

Ovocie je k dispozícii v čerstvom stave aj v plechovkách – väčšinou s pridaným cukrom a nakrájané na kocky, občas aj na polovičky alebo plátky. Produkty z ovocia v skle sú podobné, ale môžu sa predávať aj vo forme pyré alebo pretlaku. V obchodoch sú dostupné aj ako ovocné kompóty alebo hotové ovocné šaláty v skle. Mrazené ovocie vo vrecúškach alebo škatuliach si môžete kúpiť v rôznych veľkostiach, dá sa dobre porciovať a po otvorení sa dá opäť zmraziť. Tiež je k dispozícii aj ovocie vo forme štiav v rôznych kvalitách a rôznych príchutiach. Či nektár, džús, čerstvá lisovaná šťava alebo smoothie – všetky obsahujú ovocie vhodné na pitie

Trendom sú rôzne druhy južného ovocia

V ázijskej kuchyni sa zrelé plody yuzu často používajú na prípravu výdatných ovocných šalátov, ale aj ako prísada do aromatických dresingov. Slúži aj ako poleva na mnohé japonské cukrárske špeciality. Okrem soli a korenia sa ovocie yuzu v Japonsku používa aj ako korenie na dodanie kyslej a horkej chuti do jedla. Čoraz častejšie sú v ponuke aj plody ako kiwano, pitahaya nazývaná aj ako dračie ovocie, acerola a podobné exotické ovocie.


Pôvod

Odkiaľ pochádza ovocie?

Ovocie rastie všade na svete. Rozlišuje sa medzi pôvodnými druhmi ovocia, južným ovocím a exotickými druhmi. Pretože južné ovocie a iné exotické druhy ovocia potrebujú na svoj rast vhodnú klímu, musia sa importovať. V miernych zemepisných šírkach sa relatívne dobre darí aj iným druhom, ako sú napr. rôzne druhy kôstkového ovocia.


Sezónnosť

Kedy má ovocie svoju sezónu?

Ovocie je k dispozícii po celý rok – ak nie lokálne dopestované druhy, tak tie importované.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť ovocie a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé druhy ovocia

Ovocie sa väčšinou konzumuje čerstvé. Používa sa aj vo forme kompótu, marmelády, pyré a náplní do ovocných koláčov. Ovocie sa používa na zjemnenie mliečnych výrobkov, dezertov, omáčok a mäsových pokrmov. Možno ho variť, sušiť, zavárať a vyrábať z neho pyré. Existujú aj ovocné pálenky, likéry a iné liehoviny. Ovocie je k dispozícii aj vo forme štiav v rôznych kvalitách a rôznych príchutiach (napr. nektár, džús alebo čerstvá lisovaná šťava). V smoothie je ovocný výrobok kompletne spracovaný na nápoj, ktorý je vďaka tomu veľmi krémový. Keďže ovocie sa zvyčajne kazí pomerne rýchlo, malo by sa skonzumovať bezprostredne po kúpe. Niektoré druhy je možné skladovať v chladničke, vďaka čomu sa predĺži ich trvanlivosť.



Zloženie

Čo sa skrýva v ovocí

Detailný pohľad na čerstvé druhy ovocia

K typickým druhom ovocia patrí jadrové ovocie, kôstkové ovocie, bobuľové ovocie, škrupinové ovocie, ale aj južné a exotické ovocie. Semená takéhoto ovocia sú zvyčajne veľmi výživné vďaka svojmu obsahu kalórií, ale zvyčajne ich nemožno konzumovať spolu s ovocím. Ovocie má väčšinou dužinu s vysokým obsahom vody. Preto má nižšiu výživovú hodnotu, často však aj vysoký obsah vitamínov a minerálov.