Bobule: malé lahôdky
Bobule patria medzi najobľúbenejšie ovocie a ich najväčší boom je hlavne v lete. Bodujú predovšetkým svojou vyslovene aromatickou chuťou. Bobule sú považované za veľmi zdravé, pretože obsahujú mnoho dôležitých živín, ako sú vitamíny, sekundárne rastlinné zložky, minerálne látky a vlákniny.
Čo sú bobule?
Pod pojmom bobule sú zahrnuté rôzne druhy ovocia. K spoločným znakom bobúľ patrí ich malý, okrúhly tvar a tiež mäkká konzistencia. Je nutné rozlišovať medzi bobuľami a bobuľovým ovocím. Z botanického hľadiska je napríklad paradajka bobuľou. Kvôli jej jednoročnosti sa však považuje za zeleninu. Pri bobuľovom ovocí musí byť však kvôli prívlastku „ovocie“ splnená aj viacročnosť a jedlosť.
Aké druhy bobúľ existujú?
Zbystrite pozornosť, je to trochu komplikované. Treba totiž rozlišovať, či hovoríme o bobuliach laicky, hovorovo alebo z botanického hľadiska. Maliny a černice sú z botanického hľadiska takzvané súplodie kôstkovičiek a jahoda je takzvané plodstvo. Brusnice, egreše a čučoriedky sú ale pravé bobule, pretože ich dužina obklopuje semená. Ale aby to nebolo až také jednoduché, aj paradajka sa z botanického hľadiska považuje za bobuľu. Keďže ale ide o jednoročnú rastlinu, patrí medzi zeleninu a nie k bobuľovému ovociu. Aj banány, kivi, melón, pomaranč a dokonca citróny v skutočnosti patria medzi bobule, rovnako ako tekvica, baklažán, paprika a cuketa spomedzi zeleniny. Zostaňme ale ešte pri ovocí, ktoré laicky označujeme ako bobule:
Ďalšie druhy bobúľ
Ktoré ste už ochutnali?
- acaí
- goji bobule
- baza
- josta
- moruša
- moruška
- rakytník
- egreš
- malinočernica/ostružina Boysenova
- borievky
Čo sa skrýva v bobuliach
Malé a sladké bobule obsahujú životne dôležité vitamíny, predovšetkým vitamín C. Čerstvé bobule obsahujú najviac živín. Pretože ako veľa iných potravín, aj bobule strácajú pri zohrievaní, pečení alebo zaváraní väčšinu živín. Preto je potrebné bobule jesť čo možno najčastejšie priamo po zakúpení. Trvanlivosť je väčšinou aj tak obmedzená na niekoľko dní – avšak bobule možno, ako aj iné druhy ovocia, zamraziť bez toho, aby stratili príliš veľa vitamínov.
Sú bobule zdravé?
A ako! Tieto drobné pochúťky sú plné minerálnych látok, vitamínov a rastlinných látok. Antioxidanty posilňujú náš imunitný systém a zachytávajú voľné radikály, ktoré by nám inak doslova spôsobili zostarnutý vzhľad. Každodenná porcia bobúľ nás tiež môže ochrániť pred rakovinou a ochoreniami srdcovo-cievneho systému, a okrem toho je to aj prevencia proti dne, reume a cukrovke. Bobule majú nízky obsah kalórií, vďaka poriadnej porcii vlákniny ale dokážu zasýtiť a okrem toho podporujú aj zdravie čriev. Kremík, ktorý obsahujú aj egreše, sa stará o krásu vlasov a nechtov, triesloviny čučoriedok majú zase protizápalové účinky a sú vynikajúce aj pre mozog.
Sú mrazené bobule lepšie ako čerstvé bobule?
Žiaľ, čím dlhšie sa bobule skladujú, tým viac prichádzajú o svoje vitamíny a živiny. Najzdravšie je teda konzumovať ich čo najskôr, ideálne hneď po odtrhnutí, čo platí pre väčšinu druhov ovocia. Pri zamrazení ihneď po zbere sa však takisto zachová väčšina živín a vitamínov. Hlbokozmrazené bobule teda môžu byť v konečnom dôsledku zdravšie ako čerstvé, ktoré sa dlho skladovali. Dávajte si však pozor, pretože niekedy sa do hlbokozmrazeného ovocia pridáva cukor. Preto si nezabudnite prečítať zloženie na obale. Ďalšou možnosťou je mrazom sušené ovocie: šetrným spôsobom sa pritom z bobúľ odstráni voda, čím sa predĺži ich trvanlivosť a zachovajú si väčšinu živín. Takéto bobule chutia skvele v müsli alebo aj samotné ako občerstvenie počas dňa.
Časté otázky o bobuliach
Prečítajte si zábavné zaujímavosti, vďaka ktorým budete vedieť to najdôležitejšie o bobuliach.
Ktoré bobule sú jedovaté?
Nie všetky drobné, farebné bobule sú však zdravé. Práve naopak. Aj v našich zemepisných šírkach sa nájdu také, ktoré spôsobujú nepríjemné nevoľnosti a kŕče v žalúdku a (najmä pre deti) môže byť otrava nimi dokonca smrteľná. Medzi takéto bobule patrí baza chabzdová, brečtan, tis obyčajný, vranovec štvorlistý, vtáčí zob, bršlen európsky, zemolez obyčajný, kalina, imelovník, lykovec, cezmína, ľuľkovec zlomocný, skalník, kokorík mnohokvetý a posed. Niektoré plody ako baza alebo jarabina sa dajú konzumovať až po uvarení.
Čo je ružové korenie?
Ružové korenie, označované aj ako brazílske korenie alebo ružové bobule, sa vzhľadom na podobnosť a používanie vo viacfarebných zmesiach čierneho korenia často považuje za druh tohto korenia. Tieto drobné guľôčky pritom nie sú nijako spriaznené s pikantnými bobuľkami čierneho korenia. Ružové bobule rastú na až deväť metrov vysokých brazílskych stromoch s botanickým označením Schinus terebinthifolius. Nie sú pikantné, ich aróma pripomína skôr borievky a chutia sladko, korenisto a živicovo.
Ktoré bobule sú výnimočne zdravé?
To trochu závisí od toho, z akého hľadiska sa na bobule pozrieme. Všetky totiž obsahujú rozmanité množstvá dôležitých vitamínov a minerálnych látok. Najideálnejšia je preto zmes bobúľ, ktorá dodá telu optimálnu kombináciu živín. A keby sme si mali vybrať? Černice sú vďaka vysokému podielu antioxidantov skutočnou domácou superpotravinou a tajnou zbraňou proti starnutiu. Podobne sú na tom aj čučoriedky.
Odkiaľ bobule pôvodne pochádzajú?
Veľkou hviezdou medzi bobuľami sú bezpochyby jahody (fragaria), ku ktorým patrí približne 20 druhov. Jahodám sa darí v miernych klimatických oblastiach severnej pologule. Jahodami sa ľudia živili už v dobe kamennej. V stredoveku sa pestovali v Európe lesné jahody. S čilskými a virgínskymi jahodami si našli v 17. a 18. storočí cestu do Európy aj americké druhy jahôd. Ich krížením vznikla v roku 1750 jahoda záhradná. Väčšina odrôd jahôd, ktoré sú dnes bežné, pochádzajú z jahody záhradnej.
Pestované čučoriedky vznikli z amerických, a nie z európskych čučoriedok. Nespôsobujú zmodranie jazyka, pretože majú svetlú dužinu. Ďalšie obľúbené druhy bobúľ sú maliny (Rubus idaeus), ktoré patria k ružovitým rastlinám. Sú rozšírené v Európe a na západnej Sibíri. V dávnych časoch sa používali ako liečivá bylina a boli pestované v mnohých kláštorných záhradách. Záhradné ríbezle pochádzajú zo severnej Ázie a Európy. Egreše patria k rodu Ribes a sú rozšírené v Európe, Ázii a severnej Afrike. Ako bobuľové ovocie sa pestujú od 16. storočia.
Čoraz väčšej popularite sa pritom tešia rôzne hybridné odrody, napríklad josta (vznikla krížením ríbezlí a egrešov), ktorá má obdivuhodne vysoký obsah vitamínu C. Okrem toho si môžete pochutiť aj na ostružine Loganovej, ktorá je hybridom černíc a malín. Ostružina Loganova má od svojich rodičov to najlepšie – jej veľké šťavnaté plody chutia mimoriadne aromaticky.
Kedy majú bobule svoju sezónu?
Černice sa zberajú na konci leta. Zber čučoriedok prebieha od júla do septembra. Zrelé plody malín sa zberajú od konca júna do polovice septembra, naproti tomu ríbezle sa zberajú iba od konca júna do konca júla. Sladkokyslé egreše dozrievajú v júli a auguste.
Nákup bobúľ: ako spoznať čerstvé bobule
Čerstvé bobule sú lesklé a žiaria sýtymi farbami. Čučoriedky majú na povrchu bielu vrstvu, ktorá ale takisto svedčí o ich čerstvosti. Najlepšie je riadiť sa pri nákupe čuchom. Bobule by totiž nikdy nemali byť zatuchnuté, ale mali by mať prirodzenú vôňu. Keď sú naozaj čerstvé a zrelé, šíria okolo seba arómu, pri ktorej sa vám hneď začnú zbiehať slinky. Pomôže vám tiež náš stručný kontrolný zoznam zrelosti.
- Bobule majú intenzívnu vôňu.
- Sú lesklé a po stlačení prstom príjemne pružné.
- Nie sú bledé ani tvrdé.
- Nemajú na sebe hnedé ani príliš mäkké miesta.
Na čo sa môžu bobule použiť a ako sa majú skladovať?
- Černice je najlepšie konzumovať čerstvé, pretože rýchlo mäknú. V chladničke možno bobule skladovať do troch dní. Černice sa veľmi dobre hodia na dezerty a sladké jedlá. Okrem toho sa používajú do želé z červeného ovocia, rôsolov, džemov, koláčov, tort, sorbetov, zmrzliny, na víno a likéry.
- Jahody vydržia po odtrhnutí čerstvé len niekoľko dní. Mimoriadne obľúbené sú surové jahody so šľahačkou alebo ako prísada do ovocného šalátu alebo jahodovej torty. Aj jahodová zmrzlina a jahodové džemy sú často predávané produkty. Bobule sa ďalej používajú v nápojoch, ako je ovocie nakladané v rume alebo bowle. Jahody tiež nájdete medzi mrazeným tovarom a konzervami.
- Čučoriedky možno uchovávať v chladničke až desať dní. Mimoriadne dobre chutia, keď sa nejaký čas pred konzumáciou vyberú z chladničky. Možno ich dochutiť trochou šľahačky. Obľúbené sú tiež palacinky s čučoriedkami.
- Keď sú maliny chránené pred vlhkosťou, možno ich skladovať v chladničke tri dni. Takisto ich možno zamraziť. Maliny sa odporúča pred konzumáciou ponoriť do vody a nechať ich usušiť. Maliny chutia najlepšie surové. Možno ich však konzumovať aj ako prísadu v tortách a tiež ako želé, kompót alebo džem.
- Ríbezle sú buď červené alebo čierne. Malé plody majú kyslastú chuť a zo všetkých bobúľ majú najväčší obsah kyseliny. Čierne ríbezle sú obľúbené pre ich trpkú arómu. Zatiaľ čo sa červené ríbezle jedia surové, čierne ríbezle sa konzumujú väčšinou ako želé, kompót, džem alebo šťava. Možno ich niekoľko dní skladovať v chladničke, ale možno ich tiež na niekoľko mesiacov zamraziť.
Tipy, ako zabrániť plesniveniu bobúľ
Bobule neobľubujú vlhkosť, preto ich umyte vždy až tesne pred konzumáciou. Sú tiež nesmierne citlivé na tlak a už drobné defekty môžu rýchlo spôsobiť hnitie. Manipulujte s nimi preto opatrne a šetrne. To znamená: Nedávajte na ne v nákupnej taške žiadne ďalšie veci a v chladničke ich skladujte tak, aby mali prísun vzduchu. Vhodné je pritom dať ich na tanier, nie do misky. Rýchlo tak spozorujete nahnité kúsky a budete ich môcť odstrániť skôr, ako nakazia aj susedné bobule.
Mrazené a sušené bobule
Mrazené bobule môžete skladovať aj rok. Mrazom sušené bobule vydržia vo vzduchotesnom obale niekoľko rokov, a to dokonca aj bez chladenia. Keďže z nich bola odstránená všetka voda, majú vyššiu koncentráciu živín ako v čerstvom stave, ale aj viac cukru. Chutia vynikajúco napríklad v kaši, koláči alebo müsli, no pochutiť si na nich môžete aj vo forme snacku kedykoľvek počas dňa.
Zohrievanie mrazených bobúľ: ako na to
Odborníci odporúčajú vzhľadom na možnú prítomnosť pôvodcov hepatitídy A a riziku infekcie norovírusmi zahriať hlboko zmrazené bobule pred konzumáciou najmenej na 90 stupňov Celzia. Platí to najmä pre staršie osoby, tehotné ženy, chorých ľudí a malé deti. Samozrejme, ak ste si zamrazili bobule z vlastnej záhrady, nemusíte ich zahrievať. Môžete ich nechať rozmraziť pri izbovej teplote a potom ich použiť pri pečení alebo do smoothie nápoja.