Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bobule: malé lahôdky

Bobule patria medzi najobľúbenejšie ovocie a ich najväčší boom je hlavne v lete. Bodujú predovšetkým svojou vyslovene aromatickou chuťou. Bobule sú považované za veľmi zdravé, pretože obsahujú mnoho dôležitých živín, ako sú vitamíny, sekundárne rastlinné zložky, minerály a vlákniny. 

Užitočné informácie

Bobule majú tieto špecifické vlastnosti 

Pod pojmom bobule sú zahrnuté rôzne druhy ovocia. K spoločným znakom bobúľ patrí ich malý, okrúhly tvar a tiež mäkká konzistencia. Je nutné rozlišovať medzi bobuľami a bobuľovým ovocím. Z botanického hľadiska je napríklad paradajka bobuľou. Kvôli jej jednoročnosti sa však považuje za zeleninu. Pri bobuľovom ovocí musí byť však kvôli prívlastku „ovocie“ splnená aj viacročnosť a jedlosť.


Pôvod

Odkiaľ bobule pôvodne pochádzajú?

Detailný pohľad na čerstvé bobule

Veľkou hviezdou medzi bobuľami sú bezpochyby jahody (fragaria), ku ktorým patrí približne 20 druhov. Jahodám sa darí v miernych klimatických oblastiach severnej pologule. Jahodami sa ľudia živili už v dobe kamennej. V stredoveku sa pestovali v Európe lesné jahody. S čílskymi a virgínskymi jahodami si našli v 17. a 18. storočí cestu do Európy aj americké druhy jahôd. Ich krížením vznikla v roku 1750 jahoda záhradná. Väčšina odrôd jahôd, ktoré sú dnes bežné, pochádzajú z jahody záhradnej.

Pestované čučoriedky vznikli z amerických, a nie z európskych čučoriedok. Nespôsobujú zmodranie jazyka, pretože majú svetlú dužinu. Ďalšie obľúbené druhy bobúľ sú maliny (Rubus idaeus), ktoré patria k ružovitým rastlinám. Sú rozšírené v Európe a na západnej Sibíri. V dávnych časoch sa používali ako liečivá bylina a boli pestované v mnohých kláštorných záhradách. Záhradné ríbezle pochádzajú zo severnej Ázie a Európy. Egreše patria k rodu Ribes a sú rozšírené v Európe, Ázii a severnej Afrike. Ako bobuľové ovocie sa pestujú od 16. storočia.


Sezónnosť

Kedy majú bobule svoju sezónu?

Černice sa zberajú na konci leta. Zber čučoriedok prebieha od júla do septembra. Zrelé plody malín sa zberajú od konca júna do polovice septembra, naproti tomu ríbezle sa zberajú iba od konca júna do konca júla. Sladkokyslé egreše dozrievajú v júli a auguste.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu bobule použiť a ako sa majú skladovať?

  • Černice je najlepšie konzumovať čerstvé, pretože rýchlo mäknú. V chladničke možno bobule skladovať do troch dní. Černice sa veľmi dobre hodia na dezerty a sladké jedlá. Okrem toho sa používajú do želé z červeného ovocia, rôsolov, džemov, koláčov, tort, sorbetov, zmrzliny, na víno a likéry.

  • Jahody vydržia po odtrhnutí čerstvé len niekoľko dní. Mimoriadne obľúbené sú surové jahody so šľahačkou alebo ako prísada do ovocného šalátu alebo jahodovej torty. Aj jahodová zmrzlina a jahodové džemy sú často predávané produkty. Bobule sa ďalej používajú v nápojoch, ako je ovocie nakladané v rume alebo bowle. Jahody tiež nájdete medzi mrazeným tovarom a konzervami.

  • Čučoriedky môžno uchovávať v chladničke až desať dní. Mimoriadne dobre chutia, keď sa nejaký čas pred konzumáciou vyberú z chladničky. Možno ich dochutiť trochou šľahačky. Obľúbené sú tiež palacinky s čučoriedkami.

  • Keď sú maliny chránené pred vlhkosťou, možno ich skladovať v chladničke tri dni. Takisto ich možno zamraziť. Maliny sa odporúča pred konzumáciou ponoriť do vody a nechať ich usušiť. Maliny chutia najlepšie surové. Možno ich však konzumovať aj ako prísadu v tortách a tiež ako želé, kompót alebo džem.

  • Ríbezle sú buď červené alebo čierne. Malé plody majú kyslastú chuť a zo všetkých bobúľ majú najväčší obsah kyseliny. Čierne ríbezle sú obľúbené pre ich trpkú arómu. Zatiaľ čo sa červené ríbezle jedia surové, čierne ríbezle sa konzumujú väčšinou ako želé z červeného ovocia, kompót, džem alebo šťava. Možno ich niekoľko dní skladovať v chladničke, ale možno ich tiež na niekoľko mesiacov zamraziť. 


Zloženie

Čo sa skrýva v bobuliach

Detailný pohľad na čerstvé bobule

Malé a sladké bobule obsahujú životne dôležité vitamíny, predovšetkým vitamín C. Čerstvé bobule obsahujú najviac živín. Pretože, ako veľa iných potravín, aj bobule strácajú pri zohrievaní, pečení alebo zaváraní väčšinu živín. Preto je potrebné bobule jesť čo možno najčastejšie priamo po zakúpení. Trvanlivosť je väčšinou aj tak obmedzená na niekoľko dní – avšak bobule možno, ako aj iné druhy ovocia, zamraziť bez toho, aby stratili príliš veľa vitamínov.