Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Egreše: po pichliačoch ani stopy

Pri konzumácii egrešov sa nemusíte obávať pichľavého pocitu v ústach. Mnohé plody majú síce jemné chĺpky, no tieto nemajú žiadny vplyv na chuť.  Ešte stále hľadáte nápady na vhodný recept? Nájdete ich tu rovnako ako aj vzrušujúce fakty o egrešoch.

Užitočné informácie

Egreše majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé egreše

Kedysi divorastúca rastlina egreša (Ribes uva-crispa) je dnes veľmi obľúbená a našla si cestu aj do našich záhrad. Patrí do čeľade lomikameňovité a pestuje sa ako ker, živý plot a na vysokom kmienku. Egreš rastie voľne v krovinách a na krajoch lesov. Rastlina má na jar kvety zelenkastej až červenkastej farby. Opeľovanie kvetov zabezpečujú predovšetkým včely a čmeliaky. Konáre rastlín egrešov sú posiate tŕňmi. Listy majú šírku asi 3 centimetre. Majú oblý až päťuholníkový tvar. Plody dozrievajú v čase od júna do augusta. 

Existujú rôzne druhy egrešov.

V závislosti od odrody majú sladkú alebo kyslastú chuť. Niektoré odrody majú chlpatú alebo hladkú šupku, iné ju majú hrubú alebo tenkú. Keď sú bobule ešte nezrelé, chutia skôr trpko. Čím sú zrelšie, tým je ich chuť sladšia. Odlišujú sa aj farbou a tvarom. Existujú žlté, biele a červené bobule. Mnohé bobule sú skôr okrúhle, iné pozdĺžne.


Pôvod

Odkiaľ egreše pôvodne pochádzajú?

Egreš pôvodne pochádza z Eurázie a severnej Afriky. Už v 14. storočí sa spomína v bylinkárskych knihách. Väčšina egrešov dnes pochádza z Nemecka – krajiny s najväčšou produkciou egrešov na svete. Egreše sa však pestujú takmer v celej Európe. Rastú dokonca aj na Kaukaze, Malej Ázii, Himalájach, Číne a v severnej Afrike. V alpách môžete egreše nájsť až do nadmorskej výšky 1 500 metrov. Okrem Nemecka sú významnými oblasťami zameranými na pestovanie egrešov aj Rusko a Poľsko. 


Sezónnosť

Kedy majú egreše svoju sezónu?

Sezóna egrešov je od mája do augusta. V tomto čase sa do obchodu dostávajú prevažne z Nemecka a Poľska.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu egreše použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé egreše

Zrelé egreše s tenkou šupkou sa môžu konzumovať v surovom stave alebo v ovocnom šaláte. Naopak egreše s pevnou šupkou sú najlepšie na pečenie a zaváranie. Sú mimoriadne vhodné aj na výrobu marmelád, želé a kompótov. 

Toto je najlepší spôsob uskladnenia egrešov

Samozrejme, zrelé egreše chutia mimoriadne dobre, keď sa skonzumujú rýchlo. Egreše sa však bez problémov môžu skladovať v chladničke až jeden týždeň, ak nie sú príliš zrelé. Zamrazenie egrešov je tiež možné.


Zloženie

Čo sa skrýva v egrešoch

Či už biele, žlté alebo červené – rôzne odrody egrešov nielen dobre chutia, ale pri konzumácii robia aj niečo dobré pre naše telo. Obsahujú veľa vitamínu C a draslíka, čo môže posilniť napr. srdce a nervy. Okrem toho tieto malé plody zásobujú telo vlákninou, ktorá podporuje trávenie. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 37 kcal

Sacharidy: 7,1 g

Bielkoviny: 0,8 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 18 µg

Vitamín B1: 0,02 mg

Vitamín B2: 0,02 mg

Vitamín B6: 0,02 mg

Vitamín C: 34 mg

Vitamín E: 0,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 29 mg

Železo: 0,6 mg

Draslík: 203 mg

Horčík: 15 mg

Sodík: 1 mg