Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hrozno: zdravý snack

Vedeli ste, že jadierka z hrozna sú pre naše telo skutočne zdravé? Viažu baktérie a iné patogény v čreve, takže tie sa potom spoločne s jadierkami vylúčia z tela von. Preto sa oplatí týchto malých „narušiteľov“ skonzumovať, aj keď chutia skôr trpko. Čo ešte treba vedieť o tomto sladkom ovocí, to vám prezradíme tu!

Užitočné informácie

Hrozno má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé hrozno

Hrozno patrí medzi najstaršie známe pestované ovocie. Existujú svetlé a tmavé odrody s jadierkami a bez nich. V zrelom stave je hrozno veľmi sladkým ovocím. Spravidla sú plody zelené až žltkasté alebo modré až červenkasté a guľaté až oválne.

Väčšina odrôd hrozna sa spracúva na víno – nazývajú sa muštové odrody hrozna. A potom sú tu stolové odrody hrozna, ktoré sa predávajú ako ovocie. Stolové odrody hrozna sú väčšie a majú tenšiu šupku ako muštové odrody hrozna. Tmavé stolové odrody hrozna majú sladšiu chuť a vôňu, no skrýva sa v nich viac kyselín ako vo svetlých odrodách.

A čo s jadierkami?

Pomerne horká chuť jadierok môže mnohým ľuďom pokaziť príjemnú sladkosť hrozna. Bezsemenné odrody sú preto veľmi obľúbené. Známymi odrodami sú napríklad Regal Seedless a Thompson Seedless (Sultanina). Stolová odroda hrozna Sultanina je biela a bezsemenná a suší sa na hrozienka.


Pôvod

Odkiaľ hrozno pôvodne pochádza?

Hrozno rastie takmer po celý rok na celom svete. Od júla do novembra sa dováža z Európy a Turecka. Od októbra sa zbiera aj v Južnej Afrike, Namíbii, Brazílii a Čile a odtiaľ sa potom dodáva do obchodov.


Sezónnosť

Kedy má hrozno svoju sezónu?

Hrozno má v Európe sezónu od konca júla do novembra. V obchode je dostupné po celý rok. Okrem iných oblastí rastie v Taliansku, Grécku a Turecku. Od októbra sa dováža z Južnej Afriky, Namíbie, Brazílie a Čile.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže hrozno použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé hrozno

Hrozno chutí výborne samostatne alebo k syrovým jednohubkám. Vďaka vysokému podielu fruktózy je skutočnou zásobárňou energie. Hrozno sa však dá dobre spracovať aj na želé. Vhodné je aj na torty či ovocné koláče. Vďaka vysokému podielu šťavy sa používa aj na výrobu hroznovej šťavy.

Hrozno si takto zachová dlho svoju čerstvosť

Zrelé hrozno je možné skladovať krátky čas pri izbovej teplote, malo by sa však skonzumovať v čerstvom stave. Tak bude mať tú najlepšiu arómu. V každom prípade ho možno neumyté skladovať v chladničke až jeden týždeň.


Zloženie

Čo sa skrýva v hrozne

Hrozno je veľmi zdravé ovocie, v ktorom sa skrýva veľa vitamínov a minerálnych látok. Vitamíny E a B v ňom obsiahnuté majú význam pre kožu a vlasy. Draslík posilňuje srdce a nervy. Vápnik a fosfor sú dôležité pre silné kosti a zuby. Stopový prvok železo je životne dôležitý pre naše telo a podporuje našu výkonnosť. Konzumovať sa môžu aj jadierka z hrozna. Aj tie obsahujú cenné zložky.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 67 kcal

Sacharidy: 15,2 g

Bielkoviny: 0,7 g

Tuky: 0,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 1 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,07 mg

Vitamín C: 4 mg

Vitamín E: 0,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 12 mg

Železo: 0,5 mg

Draslík: 192 mg

Horčík: 9 mg

Sodík: 2 mg