Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ríbezle: zdravé drobné ovocie

Ríbezle, ktoré možno jesť priamo z kríka, sú lahodným občerstvením, ktoré nám ponúka záhrada. Obohatia každý ovocný šalát a sú tiež základom pre chutné želé a marmelády, pre zdravé šťavy a chutné dezerty.

Užitočné informácie

Ríbezle majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé ríbezle

Ríbezle patria do čeľade egrešovitých. Známe sú ovocné kríky s červenými, čiernymi a bielymi ríbezľami. Tieto bobule sú mimoriadne bohaté na vitamín C a dôležité minerálne látky. Preto sa s obľubou konzumujú kvôli posilneniu imunitného systému a kvôli účinku na pokožku a oči.

Jednotlivé druhy ríbezlí

Niektoré odrody tvoria voľný porast s previsnutými konárikmi, ktoré sa vo vetre ľahko lámu. Takýmto odrodám by ste sa mali vo vlastnej záhrade vyhnúť a tiež odrodám, ktoré tvoria „slepé“ puky, rodiace malé plody. K odporúčaným odrodám patria Jonkheer van Tets, skorá odroda so silným, vzpriameným porastom, ktorá je veľmi úrodná, s dlhými strapcami a veľkými bobuľami. Rote Vierländer, stredne skorá, robustná odroda, veľmi úrodná s veľkými, červenými bobuľami na dlhých strapcoch. Heinemanns Rote Spätlese s dlhými a hustými strapcami, neskorá odroda, ktorá dozrieva v auguste. Porast je silný, vzpriamený a rastlina absolútne nenáročná.


Pôvod

Odkiaľ ríbezle pôvodne pochádzajú?

Ríbezle sa nepestujú veľmi dlho – v každom prípade v porovnaní s inými úžitkovými rastlinami: boli vyšľachtené koncom 15. storočia v kláštornej záhrade v Belgicku a Severnom Francúzsku. Ľudia vtedy krížili divé ríbezle z lesov Severnej Ameriky, severnej Ázie a západnej a severnej Európy – tak vznikli ríbezle. Z nich vznikli mnohé odrody, ktoré sú dnes obľúbené všade na svete. Divé ríbezle sa dnes v Európe vyskytujú iba v Belgicku, Holandsku, Francúzsku, Nemecku, Rakúsku, Taliansku a Poľsku. 


Sezónnosť

Kedy majú ríbezle svoju sezónu?

Ríbezle majú svoju sezónu od júna do augusta. Ríbezle rastú na každom druhu pôdy, avšak uprednostňujú stredne ťažkú, priepustnú pôdu, ktorá v lete dokáže zadržať vlhkosť a je mierne kyslá alebo neutrálna. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu použiť ríbezle a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé ríbezle

Čerstvé ríbezle možno konzumovať samotné. Ale malé, červené bobule sa dobre hodia aj do ovocného šalátu, müsli alebo tvarohu a jogurtu. Ďalšími možnosťami použitia sú marmeláda, smoothie alebo na torty a koláče.

Ako ríbezle skladovať

Ríbezle by sa mali podľa možnosti vždy skonzumovať alebo spracovať ihneď, pretože inak rýchlo mäknú a vráskavejú. Ak však napriek tomu chcete alebo musíte tieto bobule skladovať, robte to podľa možnosti takto:

  • Bobule nechajte na stonkách
  • Opatrne ich zaviňte do papiera na pečenie
  • Položte ich do chladničky do priehradky na ovocie
  • Takto ich skladujte dva, maximálne tri dni


Zloženie

Čo sa skrýva v ríbezliach

Detailný pohľad na čerstvé ríbezle

Ríbezle sú veľmi zdravé bobuľové ovocie. Sú bohaté na vitamín C, B a dôležité minerálne látky. Prítomné antokyány bránia poškodzovaniu buniek v ľudskom tele. Pri zápaloch môžu pomôcť dokonca jadierka ríbezlí, pretože sa skladajú okrem iného z kyseliny gama linolenovej.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 33 kcal

Sacharidy: 4,8 g

Bielkoviny: 1,1 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 4,2 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 36 mg

Vitamín E: 0,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 29 mg

Železo: 0,9 mg

Draslík: 257 mg

Horčík: 13 mg

Sodík: 1 mg