Čučoriedky: málo kalórií a veľa živín
Čučoriedky patria k vresovitým rastlinám. Plody sú veľmi chutné a výživné, používali a používajú sa aj v ľudovom liečiteľstve.
Čučoriedky majú tieto špecifické vlastnosti
Rozlišujeme pravé čučoriedky a pestované čučoriedky, ktoré pochádzajú zo Severnej Ameriky. Pravé čučoriedky obsahujú farbivá antokyány v šupke aj v dužine. Pri pestovaných čučoriedkach je modrá farba obsiahnutá iba v šupke, dužina je naproti tomu svetlá. Pestované čučoriedky sú navyše vďaka šľachteniu väčšie ako ich divé príbuzné.
Ako čučoriedky rastú
Krík, na ktorom čučoriedky rastú, je približne pol metra vysoký, listy sa vyznačujú oválnym tvarom a sú na okrajoch mierne zúbkované. Červené kvety sa menia na chutné čučoriedky. Rastlina kvitne od mája do júna a rastie v tienistých lesoch, na vresoviskách a rašeliniskách.
Odkiaľ pochádzajú čučoriedky?
Domovom pôvodných čučoriedok je Severná Európa a Ázia. Pestované čučoriedky sú naproti tomu udomácnené v Severnej Amerike a pochádzajú z USA a Kanady. Tieto odrody sú tiež pestované v Austrálii, na Novom Zélande a v strednej Európe. Toto malé ovocie však milujú na celom svete. Vedeli ste napríklad, že čučoriedkam bol v nemeckom mestečku Eggesin postavený dokonca pamätník? Okrem toho sa tam toto ovocie každoročne oslavuje počas takzvaného Blaubeerfestu. Tam sa návštevníkom ukazuje, ako mnohostranne možno čučoriedky využívať. Povinný čučoriedkový koláč samozrejme nesmie chýbať.
Kedy majú čučoriedky svoju sezónu?
Čerstvé čučoriedky majú svoju sezónu v letných mesiacoch jún, júl, august a september. V týchto mesiacoch sú zrelé na zber.
Na čo sa môžu použiť čučoriedky a ako sa majú skladovať?
Čerstvé čučoriedky možno konzumovať alebo pridať do ovocného šalátu, müsli či jogurtu. Toto modré ovocie sa takisto veľmi dobre hodí na pečenie, buď na čučoriedkový koláč alebo na čučoriedkovú tortu. Chutné a zdravé sú aj domáce smoothie. Dobrou alternatívou k mrazeným čučoriedkam sú mrazom sušené plody. Ďalšou možnosťou využitia je čučoriedkový džem, želé alebo kompót.
Čučoriedky – citlivé drobné ovocie
Čučoriedky je nutné skladovať opatrne, pretože sú veľmi citlivé na tlak. Pri kupovaní dbajte na to, aby boli nádobky malé. Na spodné plody tak tlačí menšia hmotnosť. Čučoriedky nie sú citlivé na chlad, preto možno čerstvé čučoriedky skladovať v chladničke v priehradke na ovocie až jeden týždeň, potom je nutné čo najskôr ich skonzumovať. Čučoriedky patria k ovociu, ktoré dozrieva aj po odtrhnutí.
Čo sa skrýva v čučoriedkach
Čučoriedky sú veľmi zdravé, pretože obsahujú veľa dôležitých vitamínov, ako sú vitamíny A, C alebo E. Okrem toho obsahujú antokyány, ktoré chránia bunky pred poškodením. Už v stredoveku bolo známe, aké sú čučoriedky zdravé. Už vtedy ich sušili a v práškovej forme ich používali napríklad proti bolestiam brucha. Navyše obsahujú veľa vody a majú pri 40 kcal na 100 gramov veľmi málo kalórií.
Mimochodom: Nielen plody obsahujú cenné živiny. Aj v listoch sa nachádzajú flavonoidy a triesloviny. Ako čajový odvar možno listy použiť napríklad pri zápaloch ústnej dutiny a hltana.
Kalórie: 37 kcal
Sacharidy: 6,1 g
Bielkoviny: 0,7 g
Tuky: 0,6 g
Vitamín A: 5,7 µg
Vitamín B1: 0,02 mg
Vitamín B2: 0,02 mg
Vitamín B6: 0,06 mg
Vitamín C: 22 mg
Vitamín E: 2,7 mg
Vápnik: 10 mg
Železo: 0,9 mg
Draslík: 78 mg
Horčík: 2 mg
Sodík: 1 mg