Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Černice: skutočná vitamínová bomba

Vedeli ste, že černice nemajú jednotnú dobu kvitnutia? Kríky môžu kvitnúť od jari do zimy. Medzitým majú prestávku a potom znova nádherne rozkvitnú. U nás ľudí by sme to asi nazvali „kreatívnou prestávkou“. Prezradíme vám ešte viac zaujímavostí o týchto chutných bobuliach.

Užitočné informácie

Černice majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé černice

Černicové kríky možno nájsť na rúbaniskách, rumoviskách, cestných násypoch a v riedkom lese. Kvôli rôznemu času kvitnutia má černicový krík na sebe zrelé i nezrelé plody. Pomerne nezvyčajné je aj to, že krík často kvitne až do prvého snehu. Farby a chuť plodov sa môžu líšiť, pretože existuje veľa poddruhov černíc. Listy černicového kríka sú oválne a mierne zúbkované.

Černice sa považujú za skutočnú vitamínovú bombu.

Sú bohaté na vitamín A, C, E a B a chránia tak oči, bunky a procesy látkovej výmeny v tele. K tomu sa ešte pridáva vysoký podiel dôležitých minerálov. Tu je nutné spomenúť najmä železo a kyselinu listovú. Pre ľudí strážiacich si kalórie sú černice ideálnym občerstvením medzi jedlami. Na 100 gramov obsahujú iba 43 kalórií.


Pôvod

Odkiaľ černice pôvodne pochádzajú?

Černice pochádzajú z Eurázie a Severnej Ameriky. Dnes ich nájdeme ako divorastúce rastliny a tiež v našich záhradách. Černice patria do skupiny ružovitých rastlín a ich latinský názov je Rubus Fruticosus AGG. V ľudovej reči môžu mať rôzne pomenovanie.


Sezónnosť

Kedy majú černice svoju sezónu?

Černice sa zberajú od júna do októbra.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu černice použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé černice

Použitie černíc je veľmi mnohostranné. Možno ich použiť do ovocných koláčov, dezertov, zmrzliny, jogurtov alebo ovocných koktailov. Podomácky pripravený džem z čerstvo spracovaných černíc je tiež veľmi chutný.

Ako uchovať černice čerstvé

Čerstvé černice sú citlivým ovocím a nechladené ich nemožno dlho skladovať. Preto je nutné čerstvé černice uchovávať v každom prípade v priehradke chladničky na čerstvé potraviny. Nesmie to však trvať dlhšie ako týždeň. Aj zamrazené černice sú dobrou alternatívou a možno ich kedykoľvek použiť v kuchyni. Takto ich možno skladovať až jeden rok.Zloženie

Čo sa skrýva v černiciach

Černice sú ideálnym občerstvením medzi jedlami, pretože obsahujú, okrem iného, málo fruktózy a iba málo kalórií. Aj ich podiel vlákniny je vysoký a podporuje činnosť čriev.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 44 kcal

Sacharidy: 6,2 g

Bielkoviny: 1,2 g

Tuky: 1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 45 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 17 mg

Vitamín E: 0,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 44 mg

Železo: 0,9 mg

Draslík: 180 mg

Horčík: 30 mg

Sodík: 2 mg