Černice: skutočná vitamínová bomba
Vedeli ste, že černice nemajú jednotnú dobu kvitnutia? Kríky môžu kvitnúť od jari do zimy. Medzitým majú prestávku a potom znova nádherne rozkvitnú. U nás ľudí by sme to asi nazvali „kreatívnou prestávkou“. Prezradíme vám ešte viac zaujímavostí o týchto chutných bobuliach.
Černice majú tieto špecifické vlastnosti
Černicové kríky možno nájsť na rúbaniskách, rumoviskách, cestných násypoch a v riedkom lese. Kvôli rôznemu času kvitnutia má černicový krík na sebe zrelé i nezrelé plody. Pomerne nezvyčajné je aj to, že krík často kvitne až do prvého snehu. Farby a chuť plodov sa môžu líšiť, pretože existuje veľa poddruhov černíc. Listy černicového kríka sú oválne a mierne zúbkované.
Černice sa považujú za skutočnú vitamínovú bombu.
Sú bohaté na vitamín A, C, E a B a chránia tak oči, bunky a procesy látkovej výmeny v tele. K tomu sa ešte pridáva vysoký podiel dôležitých minerálov. Tu je nutné spomenúť najmä železo a kyselinu listovú. Pre ľudí strážiacich si kalórie sú černice ideálnym občerstvením medzi jedlami. Na 100 gramov obsahujú iba 43 kalórií.
Odkiaľ černice pôvodne pochádzajú?
Černice pochádzajú z Eurázie a Severnej Ameriky. Dnes ich nájdeme ako divorastúce rastliny a tiež v našich záhradách. Černice patria do skupiny ružovitých rastlín a ich latinský názov je Rubus Fruticosus AGG. V ľudovej reči môžu mať rôzne pomenovanie.
Kedy majú černice svoju sezónu?
Černice sa zberajú od júna do októbra.
Na čo sa môžu černice použiť a ako sa majú skladovať?
Použitie černíc je veľmi mnohostranné. Možno ich použiť do ovocných koláčov, dezertov, zmrzliny, jogurtov alebo ovocných koktailov. Podomácky pripravený džem z čerstvo spracovaných černíc je tiež veľmi chutný.
Ako uchovať černice čerstvé
Čerstvé černice sú citlivým ovocím a nechladené ich nemožno dlho skladovať. Preto je nutné čerstvé černice uchovávať v každom prípade v priehradke chladničky na čerstvé potraviny. Nesmie to však trvať dlhšie ako týždeň. Aj zamrazené černice sú dobrou alternatívou a možno ich kedykoľvek použiť v kuchyni. Takto ich možno skladovať až jeden rok.
Čo sa skrýva v černiciach
Černice sú ideálnym občerstvením medzi jedlami, pretože obsahujú, okrem iného, málo fruktózy a iba málo kalórií. Aj ich podiel vlákniny je vysoký a podporuje činnosť čriev.
Kalórie: 44 kcal
Sacharidy: 6,2 g
Bielkoviny: 1,2 g
Tuky: 1 g
Vitamín A: 45 µg
Vitamín B1: 0,03 mg
Vitamín B2: 0,04 mg
Vitamín B6: 0,05 mg
Vitamín C: 17 mg
Vitamín E: 0,7 mg
Vápnik: 44 mg
Železo: 0,9 mg
Draslík: 180 mg
Horčík: 30 mg
Sodík: 2 mg