Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kľukva: robustná príbuzná čučoriedky

Kľukva, známa aj ako cranberry, je z čeľade vresovcovitých a patrí k rodu čučoriedky. Kľukve sa darí na vresoviskách, v lesoch a bažinatých oblastiach v miernych podnebných pásmach a vyskytuje sa najmä v Škandinávii a Severnej Amerike. Známa je aj pod názvom „cranberry“. Prezradíme vám viac o chuti, pôvode a použití tejto bobuľoviny.

Definícia

Čo je kľukva?

Detailný pohľad na čerstvú kľukvu v čiernej mise, pod tým je položená pruhovaná kuchynská utierka

Severoamerická kľukva (Vaccinium macrocarpon) patrí do rodu brusníc(Vaccinium) a do čeľade vresovcovitých rastlín Okrem bežných severoamerických bobúľ existujú aj európske exempláre. Kalina obyčajná (Viburnum opulus) a brusnica močiarna (Vaccinium oxycoccos) sa však ako náhrada hodia len za určitých okolností, pretože chutia oveľa kyslejšie Veľkoplodá kľukva je známa aj pod anglickým názvom cranberry, ktorý sa medzičasom udomácnil. Samotné bobule sú červené až tmavočervené a veľkosťou porovnateľné s čerešňami. Pestované odrody majú dokonca ešte o niečo väčšie plody. Na chuť surových bobúľ si človek musí trochu zvyknúť, pretože je jemne kyslá až trpká. Preto sa kľukva väčšinou používa do rôznych jedál a nápojov. 

 


Pôvod a pestovanie

Pôvod a pestovanie kľukvy

Prečítajte si všetko o pôvode záhadnej kľukvy, ako aj tipy, aby sa jej darilo aj u vás v záhrade.

Odkiaľ kľukva pôvodne pochádza?

Kľukva v skutočnosti pochádza zo Severnej Ameriky. Dnes môžete tieto bobule nájsť aj v močaristých oblastiach Nemecka, Holandska, USA, Veľkej Británie a v Ázii. Nemecký názov kľukvy (Moosbeere, doslovný preklad „bobule v machu“) označuje miesto výskytu týchto bobúľ. Kľukva má rada skôr vlhké, močaristé pôdy. Známa je aj pod názvom Kranbeere (cranberry), ten pochádza z dolnonemeckého dialektu. Obľúbenými druhmi veľkoplodej kľukvy sú McFarlin, Searles alebo Ben Lear.

Charakteristický tvar kvetov pripomínal prvým Európanom v Amerike zobák žeriava (ten sa nemecky povie Kran). Preto kľukvu pomenovali Kranichbeere, z čoho sa v angličtine stala cranberry.

Dá sa kľukva sadiť v záhrade?

Stálozeleným kríkom kľukvy sa najlepšie darí na piesčitých až močaristých miestach, v pôde bohatej na humus, ktorá neobsahuje veľa vápnika. Rastlina obľubuje vlhké miesta chránené pred vetrom. S týmito tipmi sa vám pestovanie určite vydarí:

  • Vhodnú hodnotu pH má špeciálna zemina na pestovanie rododendronov.
  • Len čo sa rastlina zakorení, starostlivosť o ňu je jednoduchá, ale potrebuje veľa vody.
  • Je schopná veľmi sa rozrásť, preto môže byť potrebné zastrihávať ju. Akurát s výškou si nemusíte robiť žiadne starosti, pretože tento pôdopokryvný krík dosahuje výšku najviac 20 centimetrov.

Sezónnosť

Kedy má kľukva svoju sezónu?

Malé kľukvy majú svoju sezónu od júla do septembra. Vtedy sa v pestovateľských oblastiach zbierajú, sušia alebo ďalej spracovávajú a následne sa distribuujú do obchodov, kde sú v závislosti od spôsobu spracovania k dispozícii celoročne. Kľukvu z domácej záhrady môžete zbierať väčšinou v októbri. Ak váhate, či už nadišla sezóna zberu, urobte test zrelosti a rozkrojte jednu bobuľu. Ak je vnútri ešte zelená, nie je zrelá. Počkajte, kým sa dužina plodu sfarbí načerveno. 


Vymedzenie

Aký je rozdiel medzi kľukvou, cranberries a brusnicami?

Pojmy cranberry a kľukva označujú to isté ovocie. Nie sú však identické s brusnicou (Vaccinium vitis-idaea). Sú len príbuzné, pretože obe rastliny patria do rovnakého rodu. Brusnice sú menšie, kyslejšie a trpkejšie ako kľukva, pričom tie najväčšie sa vyskytujú v Škandinávii a Rusku. 


Výživové hodnoty

Čo sa skrýva v kľukve: kalórie, vitamíny a minerálne látky

Detailný pohľad na čerstvú kľukvu v čiernej mise, pod tým je položená pruhovaná kuchynská utierka a vpravo vedľa misy je čierna lyžica

Kľukva obsahuje veľa vitamínov a minerálnych látok. Bohato sú zastúpené napr.:

  • vitamín C
  • vitamín A
  • vitamín K
  • sodík, fosfor a zinok

Mimoriadne treba vyzdvihnúť aj ich antioxidačný účinok. Ten môže zabrániť poškodeniu buniek. Kvôli obsiahnutým antioxidantom sa veľkoplodá kľukva často používa aj na prevenciu infekcií močových ciest. 

Účinky kľukvy: ako veľmi zdravé sú tieto bobule?

S približne 10 miligramami na 100 gramov obsahuje kľukva viac vitamínu C ako jablká. Povesť superpotraviny si vyslúžila aj vďaka vysokému obsahu vitamínu A. Dokonca aj surová kľukva má bohatý obsah minerálnych látok. Bobule majú okrem toho odvodňujúci účinok a mali by pomáhať pri infekciách močových ciest. Obsahujú flavonoidy, ktoré môžu predchádzať rakovinovým ochoreniam a spomaľovať proces starnutia. Okrem toho by mala mať konzumácia kľukvy pozitívny vplyv na srdcovo-cievny systém a predchádzať tvorbe zubného povlaku a vzniku paradentózy. Vedľajšie účinky nie sú známe – pozor si však treba dať pri kupovanej šťave, ktorá často obsahuje veľa cukru.

Prehľad výživových hodnôt kľukvy: tabuľka

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 35 kcal

Sacharidy: 3,9 g

Bielkoviny: 0,4 g

Tuky: 0,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 3 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,02 mg

Vitamín B6: 0,07 mg

Vitamín C:  11 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 14 mg

Železo: 0,9 mg

Draslík: 90 mg

Horčík: 7 mg

Sodík: 2 mg


Nákup a skladovanie

Nákup a správne skladovanie kľukvy

Sušené mrazom, sušené ako hrozienka, vo forme šťavy, hlbokozmrazené alebo čerstvé – kľukva je v ponuke v rozmanitých formách.

Kde možno kúpiť kľukvu?

U nás je najbežnejšia sušená kľukva, ktorú možno kúpiť v bežných predajniach s potravinami. Väčšinou nájdete na obale aj jej anglické označenie „cranberries“. Približne od začiatku októbra do konca decembra možno na trhoviskách zohnať aj čerstvú kľukvu. 

Na čo treba dať pozor pri skladovaní kľukvy

V sušenej forme sa kľukva skladuje najlepšie. V tejto forme je najvhodnejšia ako špeciálna prísada do müsli, šalátu, koláča, muffinov alebo sušienok. Čerstvé plody kľukvy môžete skladovať až osem týždňov. Ako všetky bobule by mali byť čo najrýchlejšie spracované. Vhodné sú napr. na prípravu kompótu alebo šťavy, známej ako kľukvová šťava. Vynikajúco chutia aj k pečenému syru alebo tvarohu a k sladkým pokrmom.

Tipy na skladovanie: mrazenie kľukvy

Kľukva sa skvele hodí na zamrazenie, takže ak nazbierate čerstvé plody, pokojne použite tento spôsob uskladnenia. Zamrazené vám vydržia najmenej jeden rok.  


Použitie

Ako pripravovať kľukvu?

Detailný pohľad na čerstvú kľukvu

Vďaka svojej chuti sa kľukva hodí ako prísada do sladkého pečiva, lebo chutí ináč ako hrozienka, a to trpko a kyslasto. Čerstvé a sušené sa používajú ako zložka do müsli, tyčiniek, tvarohu, jogurtu a marmelády. Toto ovocie sa preslávilo ako prísada do tradičnej omáčky podávanej k moriakovi na Deň vďakyvzdania v USA. 

Dá sa jesť surová kľukva?

Teoreticky neexistuje dôvod, prečo by sa plody nemohli konzumovať surové. Vzhľadom na vysoký obsah vitamínu C a trieslovín však chutia veľmi kyslo a trpko.

Príprava kľukvovej šťavy

Šťave z kľukvy sa pripisuje množstvo vlastností prospešných pre zdravie. Okrem toho sa vynikajúco hodí ako základ strekov a rôznych nápojov s alkoholom aj bez neho. Kľukva sa dá odšťavovať rovnako dobre ako iné bobuľové ovocie, a to aj bez odšťavovača.

  • Do hrnca dajte rovnaké množstvo ovocia a vody (dajú sa použiť aj hlbokozmrazené bobule).
  • Zmes priveďte k varu.
  • Nechajte variť asi 25 minút.
  • Prepasírujte ju cez husté sitko.
  • Podľa chuti oslaďte cukrom.

Príprava kľukvovej marmelády

Kľukvová marmeláda je vynikajúca na chlebe, ale ide aj o skvelú alternatívu brusnicovej marmelády a hodí sa k divine a syrom. V kombinácii s pomarančom sa kľukvová marmeláda premení na neodolateľnú pochúťku.

  • Do hrnca dajte 400 gramov kľukvy (čerstvej alebo rozmrazenej), 100 mililitrov čerstvej pomarančovej šťavy a 250 gramov želírovacieho cukru (2 : 1).
  • Podľa chuti pridajte koreniny (tyčinku škorice, dužinu z vanilkového struku).
  • Nechajte odstáť cez noc.
  • Priveďte k varu a nechajte variť asi päť minút.
  • Prípadne urobte test hotového želírovania.
  • Tyčinku škorice môžete nakoniec vybrať.
  • V prípade potreby marmeládu roztlačte na pyré alebo prepasírujte cez husté sitko.
  • Naplňte ju do vyvarených skrutkovacích pohárov a tie na chvíľu postavte vekom nadol.

Pečenie s kľukvou

Kľukva dodá svieži a kyslastý nádych muffinom, koláčom aj palacinkám. V mnohých receptoch ju môžete použiť namiesto čučoriedok alebo hrozienok. Stačí vyskúšať!


Recepty

Vyskúšajte naše chutné recepty s kľukvou



Mohlo by vás tiež zaujímať