Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Morka: nízkotučná, veľa proteínov

V minulosti sa morka nazývala moriak. Zvieratá vážiace až 25 kíl pochádzajú pôvodne z Mexika, odkiaľ sa prostredníctvom moreplavcov dostali aj do Európy.

Užitočné informácie

Morka má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú morku

Pre toho, kto má rád mäso, avšak dbá na nízkotučnú stravu, je tu práve morka: Mäso obsahuje málo tuku, ale má vysoký obsah bielkovín. Čerstvé morčacie mäso je však citlivé a môže sa rýchlo skaziť. Preto je vhodné toto čerstvé mäso pripraviť v deň zakúpenia. Mäso morky je veľmi bohaté na bielkoviny. To platí predovšetkým pre jemné, biele morčacie prsia. Mäso zo stehna je zasa tučnejšie, tmavšie a má výraznejšiu chuť.


Pôvod

Odkiaľ pochádza morka?

Morka pôvodne pochádza zo Severnej Ameriky. Vďaka moreplavbe sa dostala aj do Európy.


Sezónnosť

Kedy má morka svoju sezónu?

Morčacie mäso možno kúpiť čerstvé alebo mrazené počas celého roka.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže morka použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú morku

Morku možno spracovať takmer celú, všetky kúsky, počínajúc morčacím stehnom, ktoré sa delí na horné a dolné, až po prsia a krídla, sú vhodné na varenie. Ale morka neovládla iba kuchyňu, toto mäso je dôležité aj pri výrobe údenín a šuniek. Dnes sú preto v predaji údené morčacie prsia aj morčacie šunky a údeniny. Výhodou všetkých týchto údenín je, že sú to všetko nízkokalorické potraviny.

Ako morku skladovať

Čerstvé morčacie mäso je citlivé a malo by sa pripraviť podľa možnosti v deň, keď ste ho kúpili. Mäso pred prípravou krátko opláchnite pod tečúcou vodou a potom opatrne utrite prikladaním utierky. Mrazené morčacie mäso by sa malo rozmraziť pomaly v chladničke a potom tiež opláchnuť pod tečúcou vodou a opatrne osušiť.Účinné zložky

Čo sa skrýva v morke

Morčacie mäso obsahuje veľa vitamínov B a dôležité aminokyseliny. Predovšetkým morčacie prsia majú málo kalórií. A bielkoviny, ktoré mäso obsahuje, zasýtia a preto pomáhajú pri chudnutí.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 157 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 20,2 g

Tuky: 8,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 13 µg

Vitamín B1: 0,1 mg

Vitamín B2: 0,18 mg

Vitamín B6: 0,46 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 2,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 25 mg

Železo: 1,4 mg

Draslík: 300 mg

Horčík: 27 mg

Sodík: 63 mg