Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kuracie mäso: nízkotučný zdroj bielkovín

Kuracina je najviac používaná hydina. Poskytuje veľa bielkovín a je zdrojom komplexu B vitamínov, ktorý je neodmysliteľný pre nervový systém. Kura pôvodne pochádza z východoázijskej oblasti, dnes sa však konzumuje na celom svete ako najobľúbenejšia potravina.

Užitočné informácie

Kura má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú kuracinu

Kuracie mäso je chudé. Má celkovo približne päť percent tuku. Väčšina z neho je priamo pod kožou. Kurací tuk sa skladá prevažne z nenasýtených mastných kyselín a preto je neodmysliteľný pri nízkocholesterolovej a nízkotučnej redukčnej diéte. Tmavé mäso je bohaté na zinok, svetlé mäso obsahuje viac draslíka a fosforu. Jemnejšia perlička je vo vyberanej kuchyni väčšinou prednostnou voľbou.

Aký je rozdiel medzi kurou a kurčaťom

Samec kury sa volá kohút. Často si kladieme otázku, aký je rozdiel medzi kurou (sliepkou) a kurčaťom. Sliepka sa používa na polievku a kurča sa griluje. Ale prečo je tomu tak? Ide o to, že tieto zvieratá majú odlišnú dobu výkrmu a preto sa ich mäso odlišuje. Kurča sa kŕmi približne 30 dní, preto je mäso mimoriadne mäkké a jemné. Kura sa naproti tomu kŕmi viac ako rok a až potom sa zabíja. Jej mäso je tuhšie a chuťovo výraznejšie a vynikajúco sa hodí do polievky.


Pôvod

Odkiaľ pochádza kura?

Kura pochádza z kury bankiva z juhovýchodnej Ázie. Táto divá kura patrí do čeľade bažantovitých.


Sezónnosť

Kedy má kura svoju sezónu?

Sliepka na polievku a kurča sú v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže kura použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú kuracinu

Samec kury sa používa ako kurča na grilovanie. Jeho mäso je mäkké a chuťovo jemné. Kura sa naproti tomu používa do polievky. Jej mäso je tuhšie a chuťovo výraznejšie a poskytuje dobrý vývar. Kura tiež poskytuje vajcia. To však ide iba pri nosných plemenách, ktoré sú špeciálne vybrané na tento účel.

Ako kuracie mäso skladovať

Čerstvé kuracie mäso možno držať v chladničke dva až tri dni. Zamrazené kurča možno skladovať pri -18 stupňoch až 12 mesiacov. Čerstvé kurča je dobré vybrať z obalu, jemne osušiť a zakryť a skladovať ho ideálne v chladničke pri teplote štyri stupne pod polyetylénovou fóliou. Čím je teplota vyššia, tým rýchlejšie sa čerstvé mäso pokazí. Čerstvé mäso je, ako to naznačuje názov, čerstvé a práve tak začerstva a rýchlo by sa malo spracovať.Účinné zložky

Čo sa skrýva v kuracine

Kuracie mäso obsahuje veľa B vitamínov, ktoré posilňujú imunitný a nervový systém. Okrem toho je bohaté na dôležité železo, bielkoviny a zinok. Aj sliepka do polievky je veľmi zdravá. Pri prechladnutí môže kuracia polievka posilniť a urýchliť uzdravenie. Prítomný zinok a bielkoviny pôsobia protiopuchovo a protizápalovo.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 166 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 19,9 g

Tuky: 9,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 10 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,16 mg

Vitamín B6: 0,5 mg

Vitamín C: 3 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 12 mg

Železo: 1,8 mg

Draslík: 359 mg

Horčík: 37 mg

Sodík: 83 mg