Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kačka: chutí predovšetkým v zime

Odkedy človek pozná kačku, drží ju a chová kvôli jej periu, mäsu a vajciam, ktoré znáša. Obľúbenou časťou kačky sú kačacie prsia. Ide o kožou pokryté mäso na hrudi, ktoré je mimoriadne obľúbené ako výdatné jedlo predovšetkým v zimných mesiacoch.

Užitočné informácie

Kačka má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú kačku

Kačka je príbuzná husi, jej mäso však obsahuje výrazne menej tuku a má preto aj menej kalórií ako hus. Vedeli ste, že „Pekinská kačka“ je nielen názov chutného jedla, ale aj názov najbežnejšieho a najtučnejšieho typu kačky? Okrem toho existujú ešte lietavé kačice, k ním patrí napríklad kačica barbarie.


Pôvod

Odkiaľ pochádza kačka?

Kačka pôvodne pochádza z kačice divej, ktorá žije v Severnej Amerike, Ázii a Európe. Historicky je dokázané, že prvé kačky sa chovali pred tisícročiami v Číne. V Európe boli naopak domestikované až okolo roku 1000 pred Kristom v starovekom Grécku. Od tej doby vznikli šľachtením a krížením najrôznejšie druhy kačíc.


Sezónnosť

Kedy má kačka svoju sezónu?

Kačka je domestikovaná a chová sa počas celého roka. Kačacie mäso je preto v predaji čerstvé v každej ročnej dobe. Divé kačky, ktoré sa lovia, sú naproti tomu v predaji iba počas lovnej sezóny, ktorá trvá od septembra do januára. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže kačka použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú kačku

Celá kačka je relatívne veľké zviera, ktoré podľa hmotnosti vystačí až pre štyri osoby. Pre štyri osoby potrebujete približne 2,5 kilogramu kačacieho mäsa. Nezabudnite, že veľká časť hmotnosti pripadá na nejedlé časti, ako napríklad kosti. Mimoriadne chutná je kačka, ktorá sa v peci upečie do chrumkava. 

Malé tipy na prípravu:

Ak nájdete zvyšky peria, pokúste sa odstrániť ich pinzetou. Ak natrafíte na tuk, odrežte ho. Ak by sa v kačke nachádzalo vrecko s vnútornosťami, je potrebné ho pred pečením vybrať. Doba prípravy sa líši podľa receptu. Ak polhodinu pred dopečením potriete kožu medom, bude mimoriadne chrumkavá. 

Ako kačku skladovať 

Čerstvé kačacie mäso možno držať v chladničke iba dva až tri dni. Zamrazenú kačku možno skladovať pri -18 stupňoch až 12 mesiacov. Čerstvú kačku je dobré vybrať z obalu, jemne osušiť, zakryť a skladovať ju ideálne v chladničke pri teplote štyri stupne pod polyetylénovou fóliou. Čím je teplota vyššia, tým rýchlejšie sa čerstvé mäso pokazí. V zásade platí: Čerstvé mäso je, ako to naznačuje názov, čerstvé a práve tak začerstva a rýchlo by sa malo spracovať.


Recepty

Čo možno pripraviť z kačky


Účinné zložky

Čo sa skrýva v kačke

Kačacie mäso je oproti ostatnej hydine relatívne nízkotučné. V porovnaní s husím mäsom obsahuje iba polovicu tuku. 100 gramov mäsa obsahuje 18 gramov bielkovín a 17 gramov tuku. Zaujímavý je podiel minerálnych látok.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 227 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 18,1 g

Tuky: 17,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 51 µg

Vitamín B1: 0,3 mg

Vitamín B2: 0,2 mg

Vitamín B6: 0,33 mg

Vitamín C: 7 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 14 mg

Železo: 2,5 mg

Draslík: 270 mg

Horčík: 22 mg

Sodík: 38 mg