Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hus: aromatická hydina

Husi sú príbuzné kačiek, majú však vyšší podiel tuku ako kačky. Preto má hus aj intenzívnejšiu, aromatickejšiu chuť ako iné druhy hydiny. Jej mäso je tmavé a veľmi jemné. Hus sa pečie alebo griluje v celku.

Užitočné informácie

Hus má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú hus

Mimoriadne obľúbená je pečená hus, keď sa táto hydina, naplnená rôznymi plnkami, pečie v rúre v celku. Pritom pečená hus nemusí byť nutne slávnostným jedlom. Pri každodennej konzumácii nie je však bezpodmienečne nutné hus podávať s hustou omáčkou a knedľou, pretože to by bolo priveľa kalórií, ktoré telo nedokáže jednoducho spracovať. Táto kombinácia by sa mala ponechať na Vianoce alebo podobné sviatky. Ako príloha k husi chutí čerstvá sezónna zelenina alebo ryža. Aj husacina na grile je veľmi chutná.


Pôvod

Odkiaľ pochádza hus?

Hus domáca pôvodne pochádza z husi divej, ktorá žije v strednej Európe. Vo východne Ázii bola z husi labutej vyšľachtená čínska hus a krížená s európskou husou domácou.


Sezónnosť

Kedy má hus svoju sezónu?

Klasická husia sezóna trvá od novembra do Vianoc. Hus však možno kúpiť po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže hus použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú hus

Pred prípravou je nutné hus umyť. Hus s hmotnosťou tri kilogramy stačí pre štyri osoby. Nezabudnite, že veľká časť hmotnosti pripadá na nejedlé časti, ako sú kosti. Mimoriadne chutná je hus, ktorá sa v peci upečie do chrumkava.

Malé tipy na prípravu:

Ak nájdete zvyšky peria, pokúste sa odstrániť ich pinzetou. Tuk takisto odrežte. Ak by sa v husi nachádzalo vrecko s vnútornosťami, je potrebné ho pred pečením vybrať Ak polhodinu pred dopečením potriete kožu medom, bude mimoriadne chrumkavá.

Ako hus skladovať

Čerstvé husie mäso možno držať v chladničke dva až tri dni. Zamrazenú hus možno skladovať pri -18 stupňoch až 12 mesiacov. Čerstvú hus je dobré vybrať z obalu, jemne osušiť, zakryť a skladovať ideálne pri teplote chladničky štyri stupne pod polyetylénovou fóliou Čím je teplota vyššia, tým rýchlejšie sa čerstvé mäso pokazí. Čerstvé mäso je, ako to naznačuje názov, čerstvé. A práve tak začerstva a rýchlo by sa malo spracovať.Účinné zložky

Čo sa skrýva v husi

Husie mäso obsahuje veľa železa a vitamínu B2, ktorý je dobrý pre metabolizmus. Hoci je hus mastnejšia ako iné druhy hydiny, obsahuje veľký podiel nenasýtených mastných kyselín, ktoré znižujú hladinu cholesterolu a posilňujú srdcovo-cievny systém.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 342 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 15,7 g

Tuky: 31 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 65 µg

Vitamín B1: 0,12 mg

Vitamín B2: 0,26 mg

Vitamín B6: 0,58 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 12 mg

Železo: 1,9 mg

Draslík: 420 mg

Horčík: 23 mg

Sodík: 86 mg