Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Hydina: všestranná v kuchyni

Hydina je u mnohých ľudí veľmi obľúbená a popri bravčovine a hovädzine je najviac konzumovaným mäsom. „Hydina“ je súhrnný pojem pre kačky, morky, kury, perličky a tiež holuby, bažanty, jarabice, sluky a prepelice.

Užitočné informácie

Hydina má tieto špecifické vlastnosti

Mäso z hydiny je ľahko stráviteľné. Podiel bielkovín sa pri hydine pohybuje od 16 do 24 percent, v závislosti od časti tela a druhu hydiny. Najvyšší obsah majú mimochodom prsia. Avšak hydinové proteíny sú tak zdravé predovšetkým vďaka ich zloženiu. Obsahujú takmer všetky aminokyseliny, ktoré sú potrebné na tvorbu vlastných bielkovín: Hovorí sa o veľkej biologickej hodnote.

Detailný pohľad na rôzne druhy hydiny

Pre väčšinu hydinových produktov je charakteristický nízky obsah tuku a vysoký obsah proteínov. Produkty z hydiny v obsahujú priemere od 15 do 24 gramov proteínov na 100 gramov a tiež menej ako 15 gramov tuku. Podľa časti použitej hydiny sa obsah tuku pohybuje okolo jedného až piatich gramov na 100 gramov. Ako každé mäso, aj hydinové mäso je bez sacharidov. 

Čo sa skrýva v hydinových výrobkoch

Hydina okrem toho obsahuje v priemere veľké množstvá draslíka, ktorý je dôležitý predovšetkým pre vedenie signálu v bunkách. Takisto obsahuje veľa sodíka, ktorý reguluje rovnováhu tekutín v ľudskom tele. A nakoniec hydinové výrobky obsahujú ešte veľa horčíka, ktorý na jednej strane chráni pred svalovými kŕčmi a na druhej strane sa podieľa na stavbe kostí a zubov. Hydina tiež poskytuje telu vitamíny B6, B12 a vitamín D. Kým je vitamín B6 zodpovedný za rôzne procesy látkovej výmeny, B12 zabezpečuje normálnu činnosť srdca a nervov. Vitamín D zas zvyšuje telesnú výkonnosť, posilňuje imunitný systém a podieľa sa na produkcii hormónov v ľudskom organizme.


Pôvod

Odkiaľ pochádza hydina?

Ľudia používajú hydinové mäso ako zdroj výživy už tisícročia. Hlavným zdrojom zásobovania bol najprv lov. Hydina sa potom vypitvala a pripravovala nad otvoreným ohňom alebo v kotli. Do 18. storočia sa hydina u veľkej časti obyvateľstva považovala za luxusný tovar.

Preto bola hydina dlhú dobu vyhradená iba aristokratickej hornej vrstve. Vďaka priemyselnej domestikácii a vzniku hospodárskeho chovu sa ceny hydiny na začiatku 19. storočia stali postupne dostupné aj pre bežných občanov. Veľký prielom sa však hydinovému mäsu podaril až na začiatku a v polovici 20. storočia s príchodom veľkých obchodných reťazcov a sortimentu chladeného tovaru.


Sezónnosť

Kedy má hydina svoju sezónu?

Hydinové mäso sa dnes považuje za potravinu, ktorá je prístupná pre všetky vrstvy obyvateľstva a ktorú možno kúpiť po celý rok. Väčšina hydinových produktov pochádza v súčasnosti z priemyselného chovu hydiny. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže hydina použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na rôzne druhy hydiny

Hydinové produkty sa používajú na výrobu najrôznejších potravín. Ide predovšetkým o mäsové výrobky, ktoré možno kúpiť buď čerstvé alebo mrazené a potom ich možno uvariť, vyprážať, piecť alebo grilovať. V súvislosti s tým sa pred konzumáciou odporúča dôkladné zahriatie, pretože hydina je náchylná na nakazenie salmonelou a inými zárodkami, ktoré sa môžu v najhoršom prípade preniesť priamo na človeka. Hydinové výrobky navyše slúžia aj ako obľúbená prísada do polievok alebo eintopfov a tiež ako mäsová príloha do šalátov. Takisto sú obľúbené údeninové výrobky z hydinového mäsa.

Ako hydinu skladovať

Hydinové mäso je nutné po zakúpení rýchlo priniesť domov a ďalej udržiavať v chlade. Dbajte pritom na dátum spotreby, ktorý je uvedený na obale. Hydina by sa, pri skladovaní v chladničke, mala skonzumovať do tohto dátumu. Zamrazené hydinové mäso možno držať dlhšie. Tu sa možno orientovať podľa dátumu minimálnej trvanlivosti.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v hydine

Keďže je hydinové mäso extrémne nízkokalorické a veľmi bohaté na proteíny so súčasne relatívne nízkym obsahom cholesterolu, odporúča sa pravidelná konzumácia výrobkov z hydiny. Vitamíny B a D, ktoré hydinové mäso obsahuje, navyše posilňujú imunitný systém a zabezpečujú funkčnosť nervového systému a zdravý metabolizmus. Keďže sú výrobky z hydiny tiež bohaté na minerálne látky, slúžia ako ideálny zdroj životne dôležitých minerálov.