Hydina: všestranná v kuchyni
Hydina je u mnohých ľudí veľmi obľúbená a popri bravčovine a hovädzine je najviac konzumovaným mäsom. „Hydina“ je súhrnný pojem pre kačky, morky, kury, perličky a tiež holuby, bažanty, jarabice, sluky a prepelice.
Čo je hydina?
Hydina je vďaka nízkemu obsahu tuku a vysokému podielu bielkovín u mnohých ľudí veľmi obľúbený druh mäsa. Tento pojem zahŕňa skupinu živočíchov, ktoré sa chovajú na mäso a patria do nej napríklad kury, kačky, husi, morky, prepelice a holuby. Vzhľadom na obsah živín sú aj vajíčka hydiny veľmi dôležitým zdrojom bielkovín a vitamínov. Pri nákupe hydinového mäsa je dôležité dbať na to, či boli zvieratá správne chované a kŕmené, aby ste si zabezpečili vysokú kvalitu mäsa. Ak chcete dosiahnuť optimálnu chuť mäsa, dôležitú úlohu zohráva aj príprava.
Ktoré zvieratá patria medzi hydinu?
Medzi hydinu patria rôzne druhy domestikovaného vtáctva, ktoré sa chovajú na mäso, teda na ľudskú spotrebu. Prečítajte si všetky dôležité informácie o obľúbených druhoch hydiny a ich príprave.
Aké druhy hydiny existujú?
Okrem uvedených druhov hydiny existuje aj množstvo ďalších druhov, ktoré sa hodia na prípravu lahodných jedál. Každý jednotlivý druh hydiny má typickú chuť a je vhodný na varenie rozmanitých pokrmov:
- bažant
- prepelica
- holub
- perlička
- jarabica
- pštros
Hydina: časti mäsa a výrobky
Časti hydiny: prehľad
V závislosti od receptu a spôsobu prípravy môžete jednotlivé časti používať vcelku alebo po častiach. Napríklad pri príprave klasického kuracieho frikasé sa používa mäso z pŕs, stehien a chrbta, zatiaľ čo na kuraciu polievku sa využívajú skôr krky a krídelká. Líši sa tiež čas varenia jednotlivých častí. Toto sú najbežnejšie používané časti:
- prsia
- krídla
- stehná
- chrbát
- krk
- vnútornosti (pečeň, srdce, žalúdok)
Mäsové výrobky z hydinového mäsa
Hydinové mäso sa nepredáva len čerstvé alebo hlbokozmrazené, ale spracúva sa aj na rozmanité mäsové výrobky. Tie si môžete kúpiť v mnohých supermarketoch a mäsiarstvach, pričom ponúkajú vynikajúcu alternatívu ku klasickému hydinovému mäsu. Pri výbere výrobkov z hydinového mäsa však dbajte na obsah tuku a zloženie, pretože to sa môže v mnohých prípadoch výrazne líšiť. Aj v tomto prípade platí: uprednostňujte čerstvé a kvalitné výrobky.
Toto sú najbežnejšie výrobky z hydinového mäsa:
- hydinové párky (napríklad párky z morčacích pŕs, hydinové karí párky)
- hydinový salám (napríklad kurací salám, morčací salám)
- hydinová klobása (napríklad kuracia klobása, morčacia klobása)
- hydinový pečeňový syr (napríklad kurací pečeňový syr)
- hydinová pečeňovka (napríklad morčacia pečeňovka)
Odkiaľ pochádza hydina?
Ľudia používajú hydinové mäso ako zdroj výživy už tisícročia. Hlavným zdrojom zásobovania bol najprv lov. Hydina sa potom vypitvala a pripravovala nad otvoreným ohňom alebo v kotli. Do 18. storočia sa hydina u veľkej časti obyvateľstva považovala za luxusný tovar.
Preto bola hydina dlhú dobu vyhradená iba aristokratickej hornej vrstve. Vďaka priemyselnej domestikácii a vzniku hospodárskeho chovu sa ceny hydiny na začiatku 19. storočia stali postupne dostupné aj pre bežných občanov. Veľký prielom sa však hydinovému mäsu podaril až na začiatku a v polovici 20. storočia s príchodom veľkých obchodných reťazcov a sortimentu chladeného tovaru.
Je hydina zdravá?
Keďže je hydinové mäso extrémne nízkokalorické a veľmi bohaté na proteíny so súčasne relatívne nízkym obsahom cholesterolu, odporúča sa pravidelná konzumácia výrobkov z hydiny. Vitamíny B a D, ktoré hydinové mäso obsahuje, navyše posilňujú imunitný systém a zabezpečujú funkčnosť nervového systému a zdravý metabolizmus. Keďže sú výrobky z hydiny tiež bohaté na minerálne látky, slúžia ako ideálny zdroj životne dôležitých minerálov.
Pre väčšinu hydinových produktov je charakteristický nízky obsah tuku a vysoký obsah bielkovín. Produkty z hydiny obsahujú v priemere od 15 do 24 gramov bielkovín na 100 gramov a tiež menej ako 15 gramov tuku. Podľa časti použitej hydiny sa obsah tuku pohybuje okolo jedného až piatich gramov na 100 gramov.
Vysoký obsah bielkovín v hydine
Mäso z hydiny je ľahko stráviteľné. Podiel bielkovín sa pri hydine pohybuje od 16 do 24 percent, v závislosti od časti tela a druhu hydiny. Najvyšší obsah majú mimochodom prsia. Avšak hydinové proteíny sú tak zdravé predovšetkým vďaka ich zloženiu. Obsahujú takmer všetky aminokyseliny, ktoré sú potrebné na tvorbu vlastných bielkovín: hovorí sa o veľkej biologickej hodnote.
Hydina má málo tuku aj sacharidov
Hydina je nízkotučná potravina, ktorá má navyše aj nízky obsah sacharidov. Obsah tuku a sacharidov sa líši podľa druhu hydiny a jej prípravy. Vo všeobecnosti sa však hydinové mäso považuje za nízkotučný zdroj bielkovín, pretože väčšina tuku sa nachádza v koži hydiny. Kuracie prsia bez kože obsahujú približne 1 až 2 gramy tuku na 100 gramov mäsa. Sacharidy sa za bežných okolností nachádzajú v hydinovom mäse len vo veľmi malých množstvách a mäso sa skladá v prvom rade z bielkovín. Vďaka nízkemu obsahu tuku je hydinové mäso dobrá voľba pre každého, kto dbá na množstvo prijímaných kalórií. Zároveň ide o vynikajúci zdroj kvalitných bielkovín, ktoré prispievajú k zachovaniu a regenerácii telesných tkanív. Hydinové mäso obsahuje tiež rôzne vitamíny a minerálne látky ako vitamín B12, niacín, železo a zinok, ktoré v tele plnia dôležité funkcie a prispievajú k dobrému zdravotnému stavu.
Je hydina zdravšia ako červené mäso?
Vo všeobecnosti sa hydina považuje za zdravší zdroj mäsa ako červené druhy mäsa. Súvisí to najmä s rozdielmi v obsahu živín a ich vplyvom na zdravie. Hydina je kvalitný zdroj cenných bielkovín, zatiaľ čo červené mäso spravidla obsahuje viac tuku a cholesterolu. Príliš vysoký príjem nasýtených mastných kyselín a cholesterolu z červeného mäsa pritom môže zvýšiť riziko srdcových ochorení, cukrovky a niektorých druhov rakoviny. Naproti tomu hydina obsahuje menej tuku a cholesterolu ako červené mäso a obsiahnuté tuky sú spravidla nenasýtené, takže zdravšie. Pravidelná konzumácia hydinového mäsa môže znížiť riziko srdcových ochorení. Je však dôležité prihliadať aj na spôsob prípravy hydiny a veľkosť porcie. To môže mať takisto veľký vplyv na jej zdravotné účinky. Napríklad smaženie hydiny na oleji alebo používanie mäsa s kožou zvyšuje obsah tuku v jedle, a tým aj množstvo kalórií. Nadmerná konzumácia mäsa môže takisto prispieť k nezdravému profilu jedálnička a je pritom jedno, o aký druh mäsa ide.
Nákup a skladovanie hydiny
Pri nákupe a skladovaní hydinového mäsa je dobré dbať na niekoľko vecí, aby ste sa vyhli pokazeniu mäsa a zdravotným rizikám. Pripravili sme si pre vás súhrn najdôležitejších tipov.
Nákup čerstvej hydiny: na čo si dať pozor
Pri nákupe čerstvej hydiny dávajte pozor na to, aby bolo mäso čisté, hladké, nemalo žiadne škvrny a ani nepríjemný zápach. Skontrolujte aj dátum spotreby a dávajte pozor, aby koža kuraťa bola hladká a nepoškodená a aby mäso pôsobilo pevne a pružne. Hydinové mäso nakupujte z osvedčených zdrojov, napríklad od miestneho mäsiara alebo v supermarkete. Uprednostňujte pritom biokvalitu a mäso z voľne chovanej hydiny.
Ako skladovať hydinu?
Hydinové mäso je nutné po zakúpení rýchlo priniesť domov a ďalej udržiavať v chlade. Dbajte pritom na dátum spotreby, ktorý je uvedený na obale. Hydina by sa pri skladovaní v chladničke mala skonzumovať do tohto dátumu. Zamrazené hydinové mäso možno držať dlhšie. Tu sa možno orientovať podľa dátumu minimálnej trvanlivosti.
Správne mrazenie hydiny: ako na to
Ak si chcete hydinu zamraziť, najprv ju dobre zabaľte, aby ste zabránili spáleniu mäsa mrazom. Ideálne je pritom použiť vrecúško alebo nádobu na mrazenie potravín, pričom vytlačte čo najviac okolitého vzduchu. Na obal napíšte dátum zamrazenia mäsa, aby ste aj po uplynutí nejakého času mali prehľad o tom, ako dlho je už zamrazené.
Potom vložte hydinové mäso do mrazničky. Skladujte ho pritom pri teplote mínus 18 stupňov Celzia alebo nižšej.
Ako dlho možno uchovávať mrazenú hydinu?
Mrazené hydinové mäso môžete skladovať v mrazničke až šesť mesiacov bez toho, aby sa znížila jeho kvalita. V každom prípade je však lepšie použiť ho čo najskôr, kým je ešte čerstvé.
Aká je trvanlivosť hydiny v chladničke?
Čerstvé hydinové mäso skladujte v chladničke pri teplote 4 stupňov alebo nižšej a skonzumujte alebo zamrazte ho do 1 až 2 dní. Ak je už mäso uvarené alebo upečené, možno ho uchovávať v chladničke najviac 4 dni. Najlepšie je však skonzumovať mäso čo najskôr, aby ste neriskovali zníženie kvality jedla. Dôverujte vždy svojim zmyslom a pred konzumáciou skontrolujte, či hydina nepríjemne nepáchne alebo nie je neprirodzene sfarbená.
Ako možno pripravovať hydinu?
Hydinové produkty sa používajú na výrobu najrôznejších potravín. Ide predovšetkým o mäsové výrobky, ktoré možno kúpiť buď čerstvé alebo mrazené a potom ich možno uvariť, vyprážať, piecť alebo grilovať. V súvislosti s tým sa pred konzumáciou odporúča dôkladné zahriatie, pretože hydina je náchylná na nakazenie salmonelou a inými zárodkami, ktoré sa môžu v najhoršom prípade preniesť priamo na človeka. Hydinové výrobky navyše slúžia aj ako obľúbená prísada do polievok alebo eintopfov a tiež ako mäsová príloha do šalátov. Takisto sú obľúbené údeninové výrobky z hydinového mäsa.
Hydinu vždy dobre prehrejte
Je veľmi dôležité hydinu vždy dôkladne tepelne upraviť, aby ste zabránili nákaze baktériami, napríklad salmonelou. Ak chcete mať istotu, že mäso je dôkladne uvarené, malo by mať v strede najmenej 75 stupňov Celzia. Pri pečení alebo grilovaní mäso pravidelne obracajte a dbajte na to, aby sa uvarilo rovnomerne zo všetkých strán.
Treba hydinu pred prípravou umývať?
Nie, hydinové mäso nie je nutné pred prípravou oplachovať, a dokonca sa to ani neodporúča. Umytím mäsa sa množstvo baktérií môže dokonca zvýšiť, pretože rozstrekovaním vody môže dôjsť k šíreniu choroboplodných zárodkov. Všetky baktérie sa však usmrtia pri dôkladnej tepelnej úprave mäsa.
Ako správne variť hydinu?
- Hydinové mäso pred prípravou vyberte z chladničky a nechajte ho, aby sa prispôsobilo izbovej teplote.
- Mäso ochuťte soľou a ľubovoľnými koreninami.
- Do panvice alebo hrnca dajte trochu oleja a nahrejte ho.
- Mäso vložte do panvice a prudko ho opečte z oboch strán, aby malo zlatohnedú farbu.
- Potom znížte stupeň ohrevu a mäso ďalej pomaly varte, aby sa úplne prepieklo. Hotové mäso malo by mať v strede najmenej 75 stupňov Celzia.
- Nakoniec vyberte mäso z panvice a pred podávaním ho nechajte chvíľu oddýchnuť, aby si zachovalo šťavnatosť.