Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Jahňacina: korenistá, jemná a aromatická

Za jahňacie mäso sa smie označovať mäso z jahniat, ktoré nie sú staršie ako jeden rok. Rozlišujeme mliečne jahňatá alebo vykrmované jahňatá. Mliečne jahňatá sú staré dva až šesť mesiacov a chovajú sa bez zeleného krmiva. Ich mäso je svetlé. Vykrmované jahňatá sú staré sedem až dvanásť mesiacov, ich mäso je tmavoružové a mierne prerastané.

Užitočné informácie

Jahňacina má tieto špecifické vlastnosti

Jahňacie mäso je tiež známe ako „baranina“ alebo „ovčie mäso“ a je celosvetovo jedným z najobľúbenejších druhov mäsa. Ako jahňacie mäso sa špeciálne označuje mäso, ktoré pochádza z mladých jahniat. Ide tu o zvieratá, ktoré sú pri zabíjaní mladšie ako jeden rok.

Detailný pohľad čerstvé jahňacie mäso

Popri jahňatách sa na výrobu mäsových výrobkov používajú aj mladé ovce, škopce a tiež ovce a barany. Mäso, najmä jahňacie, sa delí na mnoho kúskov mäsa. Odborník tu napríklad rozlišuje krk, ktorý siaha od šije po chrbát jahňaťa. Ďalej je tu hruď, pliecko a chrbát. 

Zvláštne kúsky mäsa z jahňaťa

Zvláštne kúsky mäsa z jahňaťa sú tiež jahňacie kolienka a jahňacia kotleta. Zatiaľ čo v prípade jahňacích kolienok ide o nohy, ktoré sú obvykle v predaji s kosťami, jahňacie kotlety sú veľmi jemné, väčšinou aj veľmi malé kúsky mäsa, ktoré majú iba veľmi málo tuku a sú mimoriadne chutné. Na rozdiel od iných druhov mäsa je chuť jahňacieho mäsa označovaná za mierne trpkú. Jahňacie mäso má zároveň určitú pikantnosť a jemnosť.


Pôvod

Odkiaľ pochádza jahňacina?

Konzumácia jahňaciny má niekoľkotisícročnú tradíciu, predovšetkým na Blízkom východe. Pred približne 10 000 rokmi boli v oblasti dnešnej Anatólie domestikované prvé ovce a teda aj jahňatá. Popri využívaní oviec na mlieko slúžili od začiatku tiež ako zdroj mäsa. V prvom rade sa tu však spoliehali na muflónov a divé ovce. Zvieratá boli dobre prispôsobivé a odolné voči náročným poveternostným podmienkam. Približne 3000 rokov pred Kristom chov oviec a jahniat výrazne vzrástol, pretože sa chovali už nielen kvôli mäsu a mlieku, ale aj kvôli vlne. Tým sa konzumácia jahňacieho mäsa rozšírila do Európy.


Sezónnosť

Kedy má jahňacina svoju sezónu?

Ovce a jahňatá sa dnes chovajú ako úžitkové zvieratá takmer všade na svete. Jahňacie mäso možno preto kúpiť celoročne.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže jahňacina použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad čerstvé jahňacie mäso

Pretože je jahňacie mäso výslovne jemné, aromatické a výživné, používa sa s obľubou ako mäso do polievok. Takisto sa bežne pečie. V Oriente sa jahňacie mäso servíruje s mnohými rôznymi prílohami, ako napríklad s ryžou, kuskusom alebo fazuľou a hrachom. Jahňacie mäso chutí tiež spolu s krémovými omáčkami alebo korenistými karí jedlami. Ako prísada do šalátov sa však používa zriedka. V oblasti rýchleho občerstvenia sa jahňacie mäso používa aj na prípravu kebabu. Pretože jahňacie mäso vydrží čerstvé iba niekoľko dní, malo by sa primerane rýchlo skonzumovať.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v jahňacom mäse

Jahňacina je relatívne zdravý druh mäsa, ktorý obsahuje iba malé množstvo tuku. Kvôli vysokému obsahu cholesterolu by však ľudia so srdcovo-cievnymi ochoreniami mali jahňacie mäso konzumovať iba občas. Jahňacie mäso poskytuje základ bohatý na proteíny pri stavbe svalov a mnoho makroživín, ktoré posilňujú imunitný systém organizmu. Makroživiny prítomné v jahňacom mäse ďalej priaznivo pôsobia na zdravú tvorbu buniek a krvi.