Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Jahňacie stehno: dusenie, pečenie, grilovanie

Kto počuje pojem jahňacie stehno, iste myslí na ovčie mäso. Ale pozor, iba mäso zvierat starších ako dva roky sa predáva ako ovčie mäso. Jahňacie mäso je mäso zvierat, ktoré nie sú staršie ako 12 mesiacov.

Užitočné informácie

Jahňacie stehno má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé jahňacie stehno

Jahňacie stehno pochádza z hornej časti zadnej nohy jahňaťa. Má veľmi jemnú chuť a veľa mäsa. Stehno patrí k najlepším kúskom jahňaciny na pečenie. Predáva sa v celku, s kosťou alebo bez nej, alebo ako plátky a hodí sa predovšetkým na grilovanie a opekanie. Je veľmi kvalitné a ešte nemá tú typickú príchuť, ktorú má často mäso starších zvierat. Z tohto dôvodu sa jahňacie stehno považuje za delikatesu a primerane je aj obľúbené.


Pôvod

Odkiaľ pochádza jahňacie stehno?

Jahňacie stehno, čerstvé, chladené alebo zamrazené, pochádza z Nového Zélandu. Dováža sa aj z týchto krajín:

  • Veľká Británia
  • Francúzsko
  • Luxembursko
  • Írsko
  • Austrália

Sezónnosť

Kedy má jahňacie stehno svoju sezónu?

Jahňacie stehno možno kúpiť počas celého roka, buď čerstvé alebo mrazené.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže jahňacie stehno použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé jahňacie stehno

Jahňacie stehno v celku sa optimálne hodí na grilovanie, opekanie a dusenie. Jahňacie stehno sa väčšinou korení cesnakom, rozmarínom, majoránom, oreganom, tymiánom, paprikou, čiernym korením a bobkovým listom. Práve v južnej Európe, kde sa jahňacie stehno stalo už takmer národným pokrmom, ale aj v arabských krajinách, sa toto mäso korení tymianom, rozmarínom alebo aj bazalkou. Ale aj cesnak a predovšetkým cibuľa je pre mnohých pri príprave jahňacieho stehna nevyhnutná.

Jahňacie stehno s kosťou chutí väčšinou výraznejšie a aromatickejšie. Avšak pred konzumáciou je ho nutné naporcovať, teda oddeliť od kostí. Ale toto mäso sa nepripravuje iba v celku, vynikajúco sa hodí aj na jahňací guláš, jahňacie stejky alebo eintopfy. A kto pozná írske národné jedlo, Irish Stew, ten vie, že aj tu sa používa jahňacie mäso najlepšej kvality.

Ako jahňacie stehno skladovať

Čerstvé jahňacie stehno je nutné po zakúpení uložiť pri teplote štyroch stupňov. Tak ho možno skladovať až tri dni. Dbajte na to, aby bolo mäso v chladničke dobre prikryté. Inou možnosťou uchovávania je zamrazenie.


Recepty

Čo možno pripraviť z jahňacieho stehna


Účinné zložky

Čo sa skrýva v jahňacom stehne

Jahňacie stehno je kvalitnou potravinou a obsahuje veľa živín, ako sú bielkoviny, železo, zinok a B vitamíny. Jahňacie mäso je okrem toho nízkotučné a je preto zaujímavé aj pre ľudí, ktorí sa chcú stravovať zdravo.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 234 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 18 g

Tuky: 18 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,16 mg

Vitamín B2: 0,22 mg

Vitamín B6: 0,29 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 10 mg

Železo: 2,7 mg

Draslík: 380 mg

Horčík: 23 mg

Sodík: 78 mg