Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Cibuľa: chutné univerzálne korenie

Cibuľa je liečivá rastlina a zelenina z rodu „pór“. Kvôli prítomnosti aromatických látok s obsahom síry dráždi sliznice a preto väčšina ľudí aspoň raz krájala cibuľu v slzách.

Užitočné informácie

Cibuľa má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú cibuľu

Cibuľa je bylina s asi 15 centimetrov dlhými listami bez stopky. Listy sú na spodnej strane sfarbené do biela a majú zelené žilky. Cibuľa vytvára kvet, ktorý rastie na dlhej dutej stopke. Má guľatý tvar s 20 až 100 bielymi samostatnými kvetmi. Samotná cibuľa je hľuza, z ktorej vyrastá rastlina. Možno ju vypestovať malú, veľkú, guľatú, podlhovastú, striebristú alebo červenú. Celkovo existuje asi 100 rôznych druhov, ktoré sa líšia tvarom, veľkosťou a stupňom ostrosti. Cibuľa je okrem toho príbuzná s ďalšími ostrými príbuznými: cesnakom, pórom, šalotkou a pažítkou.


Pôvod

Odkiaľ pochádza cibuľa?

Cibuľa je veľmi stará rastlina, ktorú pestovali už pred 5000 rokmi na stepiach Mongolska a v dnešnom Turecku. Podobné rastliny sa vyskytovali aj v Strednej Ázii. Jedlá cibuľa, ako ju dnes poznáme, je čisto kultúrna rastlina, ktorá sa pestuje na celom svete a nevyskytuje sa v divorastúcej forme. V Európe sú najväčšími pestovateľmi Španielsko a Holandsko.


Sezónnosť

Kedy má cibuľa svoju sezónu?

Cibuľa sa môže vyskytovať ako zimná a letná cibuľa a má rôzne doby zberu. Zimná cibuľa sa sadí v oblastiach s miernou zimou v auguste a zberá sa v júni nasledujúceho roku. Letná cibuľa sa sadí v marci a v septembri je vhodná na zber.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže cibuľa použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú cibuľu

Cibuľa sa používa predovšetkým v kuchyni ako korenie alebo zelenina. Kreativite sa pritom nekladú žiadne medze: Možno ju nakrájať, použiť surovú na obloženie, urobiť z nej pyré, dusiť ju, variť, piecť, pariť, plniť alebo ju pridať do cibuľovej polievky alebo koláča, aby takpovediac vynikla. Cibuľa sa hodí takmer ku každému mäsitému či rybiemu pokrmu a k omáčkam. Okrem toho sa vynikajúco hodí na dochutenie syra, tvarohu a vajíčok. Cibuľová šťava sa navyše používa na zjemnenie mäsa.

Ako uchovať cibuľu dlho čerstvú

Čerstvá cibuľa musí byť pevná, suchá a lesklá. Keď je cibuľa vystavená svetlu a vlhkosti môže začať klíčiť. Preto sa odporúča skladovať ju na suchom, tmavom mieste, napríklad v pivnici. Cibuľa by sa mala ošúpať a nakrájať až pred použitím, pretože sa sulfidy rýchlo odparia a cibuľa stratí svoju arómu.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v cibuli

Cibuľa sa tiež používa ako liečivá rastlina, pretože má antibakteriálne účinky a znižuje krvný tlak a hladinu tukov v krvi. Takisto sa jej pripisujú antikoagulačné a antiastmatické účinky. Cibuľová šťava tiež pomáha pri poštípaní hmyzom, ranách a vredoch. Surovú cibuľu niektorí ľudia zle znášajú, podusenú však už nie.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 30 kcal

Sacharidy: 4,92 g

Bielkoviny: 1,18 g

Tuky: 0,25 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,02 mg

Vitamín B6: 0,16 mg

Vitamín C: 7,4 mg

Vitamín E: 0,07 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 22 mg

Železo: 0,22 mg

Draslík: 162 mg

Horčík: 10 mg

Sodík: 3 mg