Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Cibuľová zelenina: podzemné lahôdky

Cibuľová zelenina je súhrnný pojem pre všetku zeleninu čeľade amarylkovitých rastlín. Tieto rastliny sú príbuzné tiež s narcismi a patria do rodu cesnakovitých rastlín. Najznámejšími zástupcami sú cibuľa, cesnak a šalotka.

Užitočné informácie

Aké druhy cibuľovej zeleniny existujú?

Cibuľová zelenina označuje všetky podzemné časti cesnakovitých rastlín. Cibuľovú zeleninu zastupujú: cibuľa (červená a biela cibuľa), zimná cibuľa, zelená cibuľa, šalotka, cesnak, pažítka, medvedí cesnak, pór. Na nasledujúcich stránkach sa dozviete viac o nasledujúcich druhoch:


Pôvod

Odkiaľ cibuľová zelenina pôvodne pochádza a kedy má svoju sezónu?

Detailný pohľad na čerstvú cibuľovú zeleninu

Najstarším zástupcom cibuľovej zeleniny je iste jedlá cibuľa, ktorú ľudia používali už pred viac ako 5000 rokmi. Je to takisto jedna z najstarších kultúrnych rastlín. Priame pestovanie cibuľovej zeleniny prebieha už viac ako 3000 rokov. Cibuľovú zeleninu pestovali predovšetkým v Rímskej ríši a potom sa jej pestovanie postupne rozšírilo aj do strednej Európy.

Cibuľová zelenina a jej liečivé účinky

V antike sa však cibuľová zelenina cenila ani nie tak kvôli svojej chuti, ale oveľa viac kvôli jej priaznivým účinkom na zdravie. Cibuľovej zelenine boli pripisované napríklad protizápalové a antibakteriálne účinky, preto sa nachádzala takmer v každej domácej lekárničke. V neskorších dejinách bola cibuľová zelenina používaná skôr na boj s bakteriálnymi ochoreniami, ako napríklad s morom a cholerou.

Pôvod jedlej cibule

Jedlá cibuľa, ktorá je dodnes najčastejšou formou cibuľovej zeleniny, pôvodne pochádza zo Strednej Ázie. Cibuľová zelenina sa dnes však pestuje takmer všade na svete. Za hlavných pestovateľov cesnaku sa považujú napríklad Čína a Turecko, zatiaľ čo v Európe sa cibuľová zelenina pestuje predovšetkým v Holandsku a Španielsku. Vďaka tomu je cibuľová zelenina v predaji po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže cibuľová zelenina použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú cibuľovú zeleninu

Cibuľovú zeleninu možno konzumovať buď surovú alebo pečenú, varenú, dusenú, grilovanú a tiež fritovanú. Vďaka jej relatívne intenzívnej aróme stačí na dochutenie jedla malé množstvo. Cibuľová zelenina je obľúbená predovšetkým v kombinácii so slanými jedlami, napríklad s mäsitými alebo rybími pokrmami. Surová cibuľová zelenina sa často používa v šalátoch. Nakrája sa pritom na malé kúsky a primieša sa do šalátu.

Ako dlho uchovávať cibuľovú zeleninu

Ak chcete cibuľovú zeleninu po zbere dlho skladovať, je nutné uchovávať ju na chladnom a suchom mieste, chránenom pred slnečným žiarením. Uchovávanie v chladničke sa neodporúča, pretože cibuľová zelenina vo vlhkom prostredí ľahko chytá pleseň. Zelenú cibuľu alebo jarnú cibuľku nemožno držať tak dlho ako napríklad červenú alebo bielu cibuľu. Pomerne rýchlo zvädne.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v cibuľovej zelenine

Cibuľová zelenina nie je len výslovne nízkokalorická a preto diétna, ale poskytuje navyše množstvo životne dôležitých a minerálnych látok. Preto je cibuľová zelenina nielen chuťovo zaujímavá, ale posilňuje tiež imunitný systém. Pravidelná konzumácia cibuľovej zeleniny tiež pôsobí dobre na hladinu cholesterolu a tiež podporuje trávenie a činnosť pankreasu. Konzumácia surovej zeleniny je pritom účinnejšia. Ako osvedčený domáci liek sa cibuľová zelenina používa aj proti prechladnutiu. Šťava z cibuľovej zeleniny napríklad priaznivo pôsobí pri zápale hrdla.