Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pór: jemný variant cibule

Pór pôvodne pochádza zo stredomorskej oblasti. Patrí do čeľade cibuľovitých a má podobnú, avšak jemnejšiu chuť. Podľa doby zberu rozlišujeme letný a zimný pór, pričom zimný pór potrebuje kvôli chladu dlhší čas na zrenie a preto má intenzívnejšiu chuť.

Užitočné informácie

Pór má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý pór

Pór (Allium ampeloprasum) patrí do čeľade amarylkovitých. Ide o rastlinu, ktorá dorastá do výšky 80 centimetrov. Divá forma póru má aj cibuľku, pestovaná rastlina však nie. Listy póru sú dlhé a rovné a široké do 5 centimetrov. Pór môže tvoriť kvet, ktorý je okolíkatý a biely až svetlopurpurový.


Pôvod

Odkiaľ pochádza pór?

Pór je čistá kultúrna rastlina. Je variantom cesnaku poľného, ktorý pôvodne pochádza zo stredomorskej oblasti. Archeologické nálezy ukázali, že túto cibuľovú zeleninu si cenili už 2100 rokov pred Kristom. Už u Egypťanov, Grékov a Rimanov bol pór pravidelnou súčasťou jedálneho lístka. Dnes pór rastie v celej Európe. Rastlina obľubuje slnečné stanovištia, rastie však aj v polotieni, ak je tam pôda bohatá na živiny.


Sezónnosť

Kedy má pór svoju sezónu?

Pór je v predaji po celý rok. Rozlišujeme zimný a letný pór. Zimný pór má tmavšie listy a intenzívnejšiu arómu. Kvôli chladnejšiemu počasiu rastie pomalšie ako letný pór.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže pór použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý pór

Pór možno konzumovať celý. Od koreňov po listy sú všetky časti rastliny chutné. Svojou korenisto sviežou arómou sa pór dobre hodí k mäsitým a rybím pokrmom alebo do nákypov. Pór má tiež pevnú konzistenciu, preto sa listy dobre hodia na wrapy alebo rolády. Pór je nutné pred umývaním dôkladne očistiť, pretože sa medzi listami môžu hromadiť zvyšky pôdy.

Ako uchovať pór dlho čerstvým

Pór možno kúpiť jednotlivo alebo vo zväzku. Niekedy ho možno kúpiť už umytý a nakrájaný. Stonka čerstvého póru musí byť pevná a koreň biely. Pór je nutné skladovať pri teplote od nula do jedného stupňa Celzia. Najlepšie je ho držať v chladničke. Tam ho možno držať asi týždeň. Pór má veľmi intenzívnu arómu a nemal by sa skladovať vedľa masla alebo iných potravín citlivých na zápach. Odporúčame uchovávať v plastovej nádobe.Účinné zložky

Čo sa skrýva v póre

Pór je vďaka vysokému obsahu vitamínu C a kyseliny listovej mimoriadne vhodný na zdravú výživu. Listy a koreň póru sú aromatické a sú vynikajúcou prílohou k mäsitým a rybím pokrmom. Pór je však takisto ako zeleninová príloha alebo v nákypoch výživnou zložkou pre vegetariánov alebo vegánov. Často sa používa v kombinácii so zelerom a mrkvou ako polievková zelenina a polievkam dodáva výdatnú chuť.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 47 kcal

Sacharidy: 8,5 g

Bielkoviny: 0,9 g

Tuky: 0,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,13 mg

Vitamín B2: 0,06 mg

Vitamín B6: 0,2 mg

Vitamín C: 25 mg

Vitamín E: 0,25 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 140 mg

Železo: 1,2 mg

Draslík: 230 mg

Horčík: 11 mg

Sodík: 13 mg