Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Cesnak: intenzívna korenistá aróma

Cesnak je koreninová a liečivá rastlina z rodu cesnakovitých. Predovšetkým v stredomorskej oblasti je neodmysliteľnou súčasťou jedálneho lístka. Zberá sa zrelá, ešte nevysušená cibuľka, ktorá sa skladá z vajcovitej hlavnej cibuľky a šiestich až pätnástich vedľajších cibuliek, mesiačikov cesnaku. 

Užitočné informácie

Cesnak má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý cesnak

Cesnak (Allium sativum) patrí popri obilí ku kultúrnym rastlinám a kvitne od júna do augusta. Ľudovo sa tejto rastline hovorí aj cesnek alebo česnak. Cesnak ako bylina dorastá do 90 centimetrov. Listy rastliny sú ploché a špicaté. Asi päť centimetrov veľké cibuľky sú obalené v tenkej papierovitej šupke, ktorá môže byť biela alebo červenkastá. Rozlišujeme tri varianty:

  • Pekinský cesnak
  • Hadí cesnak
  • Cesnak obyčajný

Pôvod

Odkiaľ pochádza cesnak?

Cesnak pôvodne pochádza zo strednej Ázie a vyskytoval sa až po severovýchodný Irán. Cez Stredozemné ho pravdepodobne Rimania priviezli do Európy, kde sa ďalej pestoval v kláštorných záhradách. Dnes sa cesnak vyskytuje na celom svete a v mnohých regiónoch rastie tiež divo.


Sezónnosť

Kedy má cesnak svoju sezónu?

Čerstvý cesnak je v predaji od júna do septembra. Keďže hľuzy cesnaku možno uchovávať veľmi dlho, sú v predaji po celý rok. Cesnak je v zásade odolný proti mrazu.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže cesnak použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý cesnak

Cesnak sa v kuchyni používa hlavne vo forme hľúz. Ale aj nadzemnú časť rastliny, vňať cesnaku, možno konzumovať. Cesnak sa používa čerstvý, sušený alebo nakladaný. Existuje tiež v práškovej a granulovanej forme. Cesnak je korenisto ostrý a hodí sa takmer ku všetkým mäsitým, rybím a hydinovým pokrmom, šalátom a omáčkam. Možno ním dochucovať aj polievky.

Cesnak sa veľmi dobre dopĺňa so živočíšnymi produktmi, ako je maslo, tvaroh alebo vajíčka. Cesnaková aróma dodáva intenzívnu korenistú chuť aj zeleninovým jedlám a nákypom. Kreatívne použitie je takmer neobmedzené. Cesnak odporúčame skladovať na chladnom, tmavom a vetranom mieste.Účinné zložky

Čo sa skrýva v cesnaku

Cesnak je rastlina, ktorá má veľa zdraviu prospešných vlastností. Rastlina je antibakteriálna a môže znižovať hladinu tukov v krvi. Cesnak tiež dokáže prispieť k zníženiu hladiny cholesterolu. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 145 kcal

Sacharidy: 28,41 g

Bielkoviny: 6,05 g

Tuky: 0,12 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,2 mg

Vitamín B2: 0,08 mg

Vitamín B6: 0,38 mg

Vitamín C: 14 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 38 mg

Železo: 1,4 mg

Draslík: 530 mg

Horčík: 35 mg

Sodík: 19 mg