Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Jarná cibuľka: decentná chuť

Jarná cibuľka je poddruhom cesnakovitých rastlín a dorastá do výšky od 30 do 100 centimetrov. Cibuľa sa skladá z malej hľuzy a dlhých listov v tvare rúrok, ktoré sú tiež jedlé. Jarná cibuľka je veľmi obľúbená na celom svete kvôli svojej aróme.

Užitočné informácie

Jarná cibuľka má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú jarnú cibuľku

Z botanického hľadiska patrí jarná cibuľka k ľaliovitým rastlinám. Presnejšie povedané je to mladá, ešte nedorastená cibuľa. Jarná cibuľka sa tiež radí k cesnakovitým rastlinám a hovorí sa jej tiež zelená cibuľka alebo jarná cibuľka. Názov je odvodený od jej zelených listov.

Jarná cibuľka je chrumkavá, aromatická a veľmi jemná. Je taká žiadaná preto, lebo jej chuť je v porovnaní s dospelou cibuľou skôr decentná. Jarná cibuľka je veľmi zdravá a v kuchyni ju navyše možno veľmi rôznorodo využívať. Mnohým pokrmom dodáva jedinečnú arómu.


Pôvod

Odkiaľ pochádza jarná cibuľka?

Jarná cibuľka pochádza zo strednej a západnej Číny, odkiaľ sa rozšírila cez Rusko do Európy. Jarná cibuľka sa dováža z Talianska, Španielska, Egypta a Francúzska.


Sezónnosť

Kedy má jarná cibuľka svoju sezónu?

Sezóna jarnej cibuľky začína v marci a končí v októbri. Táto aromatická rastlina je však v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť jarná cibuľka a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú jarnú cibuľku

Používať možno zelené listy aj bielu časť jarnej cibuľky. Vynikajúco sa hodí napríklad do šalátov, dipov alebo tiež jednoducho ako ozdobná obloha. Pritom sa celkom jednoducho nareže na krúžky. Veľmi často ju nájdete v ázijských jedlách. Jarná cibuľka sa s obľubou používa aj ako náhrada za pažítku.

Ako jarnú cibuľku skladovať

Po kúpení sa odporúča jarnú cibuľku zabaliť do navlhčenej utierky. Potom sa skladuje v chladničke v priehradke na zeleninu. Tak vydrží táto zelenina čerstvá asi týždeň a nevyschne. Na rozdiel od dospelej cibule nemá jarná cibuľka šupku a preto ju nemožno tak dlho skladovať. Keď sa jarná cibuľka znehodnotí, je hľuza drevnatá a listy sú zvädnuté.Účinné zložky

Čo sa skrýva v jarnej cibuľke

Jarná cibuľka je veľmi zdravá, za čo vďačí sírnym a éterickým olejom. Získala si aj povesť užitočnej liečivej rastliny. Pôsobí baktericídne, protizápalovo a zmierňuje ťažkosti pri prechladnutí. Môže byť tiež veľmi užitočná pri kašli, zachrípnutí a málokrvnosti. Jarná cibuľka neobsahuje takmer žiadne kalórie a je bohatá na vitamíny. V bielej časti malej cibuľky sa nachádzajú polyfenoly, ktoré zlepšujú prietokové vlastnosti krvi. Polyfenoly sa okrem toho starajú o to, aby v cievach nevznikali žiadne usadeniny.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 23 kcal

Sacharidy: 3 g

Bielkoviny: 2 g

Tuky: 0,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 103 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,13 mg

Vitamín C: 26 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 39 mg

Železo: 1,9 mg

Draslík: 260 mg

Horčík: 12 mg

Sodík: 7 mg